Sayfa 1/5 123 ... SonSon
Arama sonucu : 35 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Hayat kalitesi nasil artirilir? Oneriler tecrubeler lutfen paylasalim!!!

Ahmetg Guest

Hayat kalitesi nasil artirilir? Oneriler tecrubeler lutfen paylasalim!!!

Yasam koclugu topiginden ilham aldim. Arkadas cok guzel bir topik acmis ama ben olayin baska bir boyutuna deginmek istiyorum.

Hem Turkiye'de hemde ABD de cok uzun yillar yasadim hala yasiyorum. Biraz da karakterim icabi toplumun en dibinden en ustune kadar cesitli insanlar tanidim. Zaten Amerika corba gibi bir yer dunyanin heryerinden insanla hasir nesir oluyorsunuz.

Turkiyede insanlar zannediyorki maas yuksek olunca hatta maasi birakin gelir seviyen ve mal varligin yuksek olunca hayat guzellesiyor. Hayir bu kesinlikle dogru degil.

Benim inandigim bir felsefe var. Az para kesinlikle mutsuzluk getirir ama cok para illaki mutluluk getirmez.

Mutlulugu yakalamak kendini tanimaktan geciyor. Kendini tanimak yani siz neyi seviyorsunuz sizi ne mutlu eder bunu biliyormusunuz? Benim tanidigim insanlarin ki buna bende dahilim %99 u bunun farkinda degiller.

Bir kadin size cok guzel geliyor evleniyorsunuz. Esasinda kendini iyi taniyan bir insan boyle bir kadinin kendini mutlu edip etmeyeceginide bilir. Hangimiz aramizda kac kisi bunu biliyor onceden? Bilseydi bosanma oranlari bu kadar yuksek olmazdi.

Mutluluk denen sey hayat kalitesinin artmasiyla olur. Hayat kalitesinin yuksekligini belirleyen faktorler kisiden kisiye degisir. Oyle herkesin zannettigi gibi lux araba manken gibi kiz sonrada milyon TL lik yatla Akdeniz turu ile olmuyor bu isler. Zaten olsa zenginler arasinda intihar oranlari bu kadar yuksek olmazdi.

Ben hayat kalitesinden ne anliyorum beni ne mutlu eder paylasayim sizlerde paylasin goruslerinizi tecrubelerinizi aktarin herkes ogrensin.

47 yasinda geleneklerine cok bagli ama dindar olmayan evli bir cocuklu erkek olarak benim yapmak istediklerim yani hayallerim. Hayal cunku bunlarin hepsini yapacak param hayda hayda var ama yasadigim ulke ve zaman kisitlamasi bunu imkansiz hale getiriyor

-Sik sik kaplicaya gitmek.

-Kis aylarinda haftada bir hamama gitmek

-Olabildigince dogal yemek mumkunse yakinlarda bir koyluyle yada koy ile anlasip tamamen butun et sut yumurta sebze meyveyi dogal yemek

-Havasi guzel olan mesela orman icinde bir evde yasamak

-Pozitif enerji sacan insanlarla hasir nesir olmak boyle bir cevrede yasamak. Entellektuel sorgulayan, basit ve dusuk zevk ve ihtiraslari asmis gecmis gitmis para sorunu olmayan insanlarla devamli beyin firtinasi yapmak. (Bu sitede 1-2 tane var mesela)

-Sik sik denizde yuzmek. Denizde iyot var ve bunun inanilmaz faydalari var. Bati dunyasinda deniz yok yuzemiyorlar o yuzden adamlar SPA diye bir masaj salonu gibi yerler acmislar orada 200 dolar veriyorsunuz okyanus tuzunu musluk suyunda eritip sizin uzerinize sikiyorlar. Oysaki bu Ege kiyilarinda bedava.

Yat almak gereksiz pahali o yuzden sik sik kafa dengi insanlarla gunu birlik tekne kiralayip balik avlamaya cikip taze baligi yemek yuzmek eglenmek

-Para-yatirim konusunda tecrubeli insanlarla devamli konusmak nasihatlar almak. Bu tur insanlarin her soyledigi yaptigi altin degerinde. (Ailemde vardi oradan biliyorum ama olduler)

-Sik sik doga yuruyusune cikmak. Kafa dengi bir grup yada gruplarla dag bayir dolasmak.

-Kisisel ilgi alanlarim (sumerler ve tarih oncesi uygarliklar bilinmeyen anlatilmayan tarih konferanslarina katilmak insanlarla tanismak)

-Turk jaz konserlerine gitmek.

-Sik sik balik corbasi icmek (Birde yapmasini ogrenmek)

-Insan sagliginin 3 ayagi var. Uyku - gida - seks - spor

Seks konusunu geciyorum cunku burada izin verilmiyor zannederim. Ama kisaca seks ve orgazm arasinda fark var. Vucudun ihtiyaci olan sey ikincisi. Eger fizik orgazmi ile beyin orgazmini (yani guzel ve anlasabildigin kafadengi kadin) ile birlestiriyorsan zirveye ulasmissindir.

ikincisi uyku. Uykunun evreleri var. Derin uyku baslangic uyku gibi. Butun bu evrelerden en onemlisi derin uyku. Beynin tam dinlenmeye gectigi ve vucudun gercekten zindelige ulastigi son derece faydali uyku evresi. Bunu hayatimda hic yapamadim yada yapsamda 1-2 saati gecmiyor zannediyorum. Bunu artirmak sart. Saniyorum uzun yillar once nasil oldu bilmiyorum bir kere becerebildim bunu. Sabah bir kalkisim var ben hayatimda kendimi bu kadar dinc ve mutlu ve guclu hissetmemistim. Ama bir kere oldu

Gida, kesinlikle en onemli unsur. Insanlari lezzetle kandiriyorlar. Gida ureten sirketler insanlarin lezzete onem verdigini ve kaliteyi anlamadiklarini biliyorlar.

Diyelimki siz bir lokantaya gittiniz. Arkadaslariniza anlatirken "balik cok kaliteliydi" demezsiniz. Lezzetliydi dersiniz. Lezzet insanin en tehlikeli dusmanidir cunku sirketler lezzet unsurunu kullaniyorlar.

Lezzet agizdaki damagin beyne yolladigi sinyalden baska bir sey degil. Beyin bu sinyali allinca mutluluk hormaonu veya salgisi saliyor sizde mutlu oluyorsunuz yani uyusturucu gibi bir sey.

Lezzetin saglikla hicbir alakasi yok. Bir gida vucuda faydali olmasi icin lezzetli olmak zorunda degil. Peki biz neye bakacagiz?

Gida da onemli olan kalitedir. Balin tadina bakarak kalitesini anlayamazsiniz yada zeytinyagini kokusundan anlayamazsiniz. Bunlari organik yada dogal ortamlarda uretilmisini tuketmek zorundasiniz.

Lokantalardan uzak durun mumkun oldugu kadar ev yemegi tuketmeye bakin. Paketli yada fabrikasyon gidalari evinize sokmayin. Zaten o paketleri uzerindekileri okusaniz kusmaniz gelir.

Ornek verelim. Satislari artirmak icin pismi tavuklarin icine seker sikiyorlar yada pizza nin icine MSG yani cin tuzu koyuyorlar. Amac lezzeti artirmak cunku musteri lezzete bakar. Vucudumuz kaliteyi anlayacak kapasitesi ve donanimi yok. Bunu sizin ayriyeten yapmaniz gerekiyor.

Bu tavuk icindeki seker lezzeti artiriyor ve siz farkinda olmadan vucudunuza bu sekeri aldikca insulin salgisi da artiyor ve buda surekli tekrar halinde sizin pankreasinizi yorup sizi diyabet hastasi yapiyor yada halk dilinde seker hastasi oluyorsunuz.

Coca Cola da ayni muhabbet. Icinde inanilmaz cok seker ve asit var. Siz 10 saniye surecek bir mutluluk salgisini yani uyusturucuyu hissetmek icin vucudunuza bu zehiri enjekte ediyorsunuz. Uzun vadede cok buyuk ihtimalle yukaridaki anlattigim sebeplerden dolayi diyabet hastasi oluyorsunuz.

Bundan nasil kurtulacagiz? Lezzet denen tuzaktan kurtulmanin yolu vucudun lezzete olan ihtiyacini oldurmek.

Butun bu hazir gidalari birakip dogal yiyeceklere yonelince ilk basta hersey size lezzetsiz gelecek. Sebze meyve hicbir zaman coco colanin icindeki 31 gram seker kadar sizi etkilemeycek. Ilk 1 hafta agzinizda buruk bir tat ve lezzete ozlem duyacaksniz. O ilk 1 haftayi gecebilirseniz ozgurluge kavusursunuz ve dilinizdeki damaginizdaki lezzet duyulari yerine gelir. Gecmiste agziniza attiginiz marul yada havuc size lezzetsiz gelirken simdi inanilmaz lezzetli gelecek.

Ben bu isleme basladiktan 6 ay sonra meraktan coca cola ictim. Sanki birisi zorla agzima bir cuval toz seker bosaltiyormus gibi oldum. Demekki vucuduma tam 40 yil eziyet etmisim haberim yok

Son olarak televizyon seyretmeyi birakin. TV karsisinda kaybettiginiz o zamani kendinize ve kendinizi gelistirmeye adayin. TV size hayal satiyor oysaki gercekler bambaska. TV deki programlar reklam geliri icin yapiliyor size bir seyler ogretmek icin degil. Belgeseller bile reklam icin cekiliyor ve bombos bilgilerle dolu. Ama gorsel olarak renk olarak cok dolular ve sizin zamaninizi caliyorlar

Sizin amaciniz ogrenmek ve kendinizi gelistirmek olmali baskalarina para kazandirmak degil.

(Aklima geldikce ekleyecegim) Lutfen sizlerde hayat kalitesini artirmak hakkinda bildiklerinizi yazin. Cunku bende sizlerden ogrenmek istiyorum.
    Son düzenleme : Ahmetg; 21-09-2017 saat: 18:22.

2. 1.kitap.dergi.gazete okuyun
    2.ara sıra mahalle kahvesine gidin insanlarla konusun hatta oyun oynayın bazen gözünüzden kaçan bu insanlar in çok bilgili olduğunu göreceksiniz.
    3.yurdumuzun çeşitli yerlerine gidin.
    4.imkaniniz varsa dünyanın çeşitli coğrafyalarına gidin. Hatta bunları gençken yapın
    5. Yemek yapmayı öğrenin ızgara hariç
    6. Yürüyüş yapın.
    7. Yardim edin.
    8. Okullara gidin öğrencilere ve okullara yardım edin.

SM-A720F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Beyninizdeki Kalıplarınızı kırın

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Sizi kısıtlayan düşünceleri tekrar gözden geçirin.

Yağmurda denize girin mesela...

Ya da bir alan ateşinin başında dünyadan soyut sabahlayın. Önce biraz canınız sıkılır belki , ama gizlerinizi açığa çıkarır.

Ahmetg Guest
    ASagida cok guzel bir link var. Nasil saglikli yasanir fotograflar harika

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by gaysarorak Yazıyı Oku
    Sizi kısıtlayan düşünceleri tekrar gözden geçirin.

Yağmurda denize girin mesela...

Ya da bir alan ateşinin başında dünyadan soyut sabahlayın. Önce biraz canınız sıkılır belki , ama gizlerinizi açığa çıkarır.

bunlar hayat kalitesini artirmazki

ama iyi oneriler

7. Çalarsın,çırparsın...

Olmadı yalarsın..

O zaman artabilü.
    Kendini yontmayı unutma der Zeus....

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    ilk bastaki yazimi okursan lezzet denen sey manipule edilebilir

Coca Cola sana su anda sekerli tatli geliyor oysaki hayatindan sekeri tamamen cikarsan 6 ay sonra coca cola yi agzina koysan sanki 1 ton seker yutmus gibi olacaksin

sana daha guzel bir sey anlatayim
    --------------------------------------------

10 sene once mi ne bir websitesi buldum. Bu site o zamanlar bedavaydi gun be gun her yedigini giriyorsun gramina kadar. Gun sonunda sana bir analiz raporu cikariyor iste bugun ihtiyacin olan A vitamininin %50 sini almissin efendim B vitamininde %145 tesin falan gibi

neyse bende oylesine girmeye basladim verileri 1-2 hafta raporlara bakmadim. Sonra bi bakayim dedim. BIr de ne goreyim raporda hep sodium icin ihtiyacim olanin 3 katini aldigim yaziyordu. Ama bu imkansizdi cunku benim evimde tuz yok ee yediklerimde de bu kadar tuz olamazki

adamlara email attim. Anlattigim adamlara sitenizde soyle bir sorun var lutfen duzeltin diye

kustah bir cevap geldi yok efendim sitemiz onaylanmistir iste sirketimizde gida uzmanlari calistiriyoruz falan

biz boyle email uzerinden kavga etmeye basladik. Sonra baktim olmayacak bir uzmanin telefon numarasini istedim

Konusma aynen soyle
    -----------------

beyefendi benim evimde hic tuz yok siz kalkmis ihtiyacimin iki kati tuz aldigimi soyluyorsunuz. lutfen sistemdeki yanlisi duzeltin

bizim sistemimizde bir sorun yok sizin yedikleriniz tuzlu

yahu anlatamiyorum galiba evimde tuz yok kardes adami deli etmeyin

beyefendi su anda kayitlariniza bakiyorum sabah kahvaltisinda kac zeytin ne kadar peynir sonra ekmek burada gozukuyor

eeeee? ne alaka?

siz yediginiz ekmekte ne kadar tuz oldugunu biliyormusunuz?

ehm sey yani yooo

Beyefendi yedikleriniz cok tuzlu o yuzden sonuclar dogru. Biraz dusunun lutfen. Iyi gunler efendim.
    ----------------------------------

Ve ben anladimki hic tuz dokmesemde zaten yediklerimde megerse manyak tuz varmis. Ayni hikaye seker icinde gecerli
    -----------------------------------------

Sirketler lezzetli olsun diye tuz ve sekeri hatta bazen ikisini ayni anda kullaniyorlar. Sen yalnizca lezzete bakiyorsun damagindan beyne sinyal gidiyor seratonin salgiliyor sen mutlu oluyorsun. Baklava yemis bir adamin suratina bak esrar cekmis gibidir iste sebep bu

Oysa senin pankreasin o balavadaki sekeri hissettigi anda insulin salgilamaya basliyor. Pankreas her sekerli yediginde bu insulini salgiladigindan cok sekerli yiyenlerde pankreas daha cok calistigindan 40 yasina gelmeden pankreas yoruluyor ve diyabet oluyorsun
    -----------------

Sonuc; lezzetten uzak durun kaliteye odaklanin. Lezzet pesinde kosanlarin sonu husrandir. Seker ve tuzu ve hazir gidalari biraktiktan belli sure sonra daha once size ot gibi gelen ne bilim havuc bile o kadar sekerli gelecekki inanamayacaksiniz

Siz cola icerek baklava yiyerek (taste bud) yani tat olma duyunuzu koreltiyorsunuz.
    Lezzet peşinden koşanların sonu neden hüsran olurmuş anlayamadım dikkatli olunur ve her lezzetli şey yenmezse sıkıntı yoktur. xxxx yiyecegini en iyi neresi yapıyorsa oradan fiyatına bakmaksızın yersin tabiki çok lezzetli görünen saglıksız şeyler yenilmemeli örnegin insanlar film izlerken,maç izlerken cips tüketirler çok lezzetlidir yedikce yiyesiniz gelir hatta o lezzetli görünen cips,i çocuklarınada bol bol yedirirler bilmezlerki o cips insan saglıgının en büyük düşmanıdır içerisindeki msg(mono sodyum gulutamat)diger bir adıda çin tuzudur cipslerin üzerinde msg diye yazılır devamlı yiyen kişiler yavaş yavaş kendi saglıklarına balta vurdugunun farkında bile degiller ileride çok ciddi hastalıklar kapısını çalacak(araştırın göreceksiniz) haberleri dahi yok bu gibi şeylerle hayat kalitesi yakalanamaz
    Son düzenleme : AUDİ+; 23-09-2017 saat: 17:39.
    Göz olanı akıl olacagı görür..

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •