Sayfa 148/252 İlkİlk ... 4898138146147148149150158198248 ... SonSon
Arama sonucu : 2012 madde; 1,177 - 1,184 arası.

Konu: Matriks Formülleri

1.  Alıntı Originally Posted by uufuk Yazıyı Oku

Al ip ucu..
    Önceki ev ödevi çözülmedi...
    Yeni soruya ipucu...
    Çok teşekkürler, haklısınız önceki ödev eksik kaldı ama bakacağım, şu an çok temel bir yerde tıkandım, şimdiki problemim ise şu; varsayalım elimizde üst frame verisi olsun, alt frame de bu üst frame verisinin bir önceki halini (yani üst frame verisi üst frame de çizdirildiğinde Ref(üstveri,-1) olan hali) şablon olarak nasıl yazabiliriz? Yani direk üst frame verisini oluşturan input parametrelerini üst frame de bir önceki hallerini hesaplatıp oluşturabilirim tabi ama bu durumda gereksiz yere aynı formulu copy paste yapmış oluyorum satır sayısı 2 katına çıkıyor, bunun hesabının alt frame açısından bir çözümü var mıdır?

Sn. uufuk, hakikaten bu noktada tıkandım ilerleyemiyorum, ipucu veya çözüm hakkında ne söylersiniz? Çok teşekkürler

2. Merhaba, matrikste bir formulde hata ile karşılaştım formul MTF formulu ama hata MTF ile ilgili değil sanırım

n:=8; {Input("CmoH periods",1,252,14);} nw:=(HOUR()=10 AND MINUTE()=0) OR (HOUR()=14 AND MINUTE()=0);
    c1:=valuewhen(1,nw,ref(c,-1)); c2:=valuewhen(2,nw,ref(c,-1));
    po:=if(nw and (c1-c2)>0,c1-c2,0); neg:=if(nw and (c1-c2)<0,c2-c1,0);
    np:=cum(po)-valuewhen(n+1,nw,cum(po)); nn:=cum(neg)-valuewhen(n+1,nw,cum(neg));
    vCMO:=100*(np-nn)/(np+nn);

c1:=valuewhen(2,nw,ref(c,-1)); c2:=valuewhen(3,nw,ref(c,-1));
    vCMOpre:=100*(np-nn)/(np+nn);

vCMO;vCMOpre

Yukarıdaki formulde L2 yani vCMOpre değişkeni 0 çizdiriyor, bununla berabersadece vCMOpre yi hesaplattıran formulu tek başına aşağıdaki gibi yazdığımda ise düzgün çalışıor

n:=8; {Input("CmoH periods",1,252,14);} Nw:=(HOUR()=10 AND MINUTE()=0) OR (HOUR()=14 AND MINUTE()=0);
    vCMOpre

Burada ki hata ne olabilir? Teşekkürler

3.  Alıntı Originally Posted by MBaybars Yazıyı Oku
    Merhaba, matrikste bir formulde hata ile karşılaştım formul MTF formulu ama hata MTF ile ilgili değil sanırım

n:=8; {Input("CmoH periods",1,252,14);} nw:=(HOUR()=10 AND MINUTE()=0) OR (HOUR()=14 AND MINUTE()=0);
    c1:=valuewhen(1,nw,ref(c,-1)); c2:=valuewhen(2,nw,ref(c,-1));
    vCMO:=100*(np-nn)/(np+nn);

vCMO;vCMOpre

Yukarıdaki formulde L2 yani vCMOpre değişkeni 0 çizdiriyor, bununla berabersadece vCMOpre yi hesaplattıran formulu tek başına aşağıdaki gibi yazdığımda ise düzgün çalışıor

n:=8; {Input("CmoH periods",1,252,14);} Nw:=(HOUR()=10 AND MINUTE()=0) OR (HOUR()=14 AND MINUTE()=0);
    vCMOpre

Burada ki hata ne olabilir? Teşekkürler
    Test amaçlı ilk yazdığım formulde son satırdaki "vCMO;vCMOpre" ifadesini silip yerine sırasıyla tek başına c, sonra silip tek başına c2 vb. yazdım ve sonuca baktım; c1 ve c2 yi düzgün yazdırıyor ama po ve neg ve sonrasını 0 olarak yazdırıyor, orada hata var ama olmaması lazım sequential çalışan bir kod diye düşünüyorum alttaki po ve neg değerini üst taraftaki satırlardan bağımsız olarak hesaplamasını beklerdim, bu duruma ne dersiniz? Teşekküğrler

4.  Alıntı Originally Posted by MBaybars Yazıyı Oku
    Test amaçlı ilk yazdığım formulde son satırdaki "vCMO;vCMOpre" ifadesini silip yerine sırasıyla tek başına c, sonra silip tek başına c2 vb. yazdım ve sonuca baktım; c1 ve c2 yi düzgün yazdırıyor ama po ve neg ve sonrasını 0 olarak yazdırıyor, orada hata var ama olmaması lazım sequential çalışan bir kod diye düşünüyorum alttaki po ve neg değerini üst taraftaki satırlardan bağımsız olarak hesaplamasını beklerdim, bu duruma ne dersiniz? Teşekküğrler
    Yukarıdaki il c1 ve c2 lerin yerine c11 ve c21 olarak isim değiştirince düzeldi, bu durumda mutlaka değişken isimlerini eşsiz tanımlamak gerekiyor her ne kadar lokal olarak değişkenler kullanılsa da, benim vardığım sonuç bu, sizin yorumlarınız?

Bu arada pek çok formulum var ve isimleri aynı pekçok lokal değişken kullanıyorum hiç böyle bir problem ile karşılaşmamıoştım

5.  Alıntı Originally Posted by MBaybars Yazıyı Oku
    Çok teşekkürler, haklısınız önceki ödev eksik kaldı ama bakacağım, şu an çok temel bir yerde tıkandım, şimdiki problemim ise şu; varsayalım elimizde üst frame verisi olsun, alt frame de bu üst frame verisinin bir önceki halini (yani üst frame verisi üst frame de çizdirildiğinde Ref(üstveri,-1) olan hali) şablon olarak nasıl yazabiliriz? Yani direk üst frame verisini oluşturan input parametrelerini üst frame de bir önceki hallerini hesaplatıp oluşturabilirim tabi ama bu durumda gereksiz yere aynı formulu copy paste yapmış oluyorum satır sayısı 2 katına çıkıyor, bunun hesabının alt frame açısından bir çözümü var mıdır?

Sn. uufuk, hakikaten bu noktada tıkandım ilerleyemiyorum, ipucu veya çözüm hakkında ne söylersiniz? Çok teşekkürler
    Yukarıda belirtilen diğer değişken tanımlama hatasına takılmışım, hesaplamalar sonucunda elde edilen MTF verisinin üst frame deki bir önceki hali "valuewhen(2,nw,UstFrameVerisi)" olarak hesaplanabiliyor, eğer bir yerde hata yapmadıysam. Teşekkürler

6. Arkadaşlar harmonik formasyonlarla (abcd, Butterfly vs.) ilgili tarama formülleri varmı elinizde varsa yardımcı olur musunuz, teşekkürler...

selamlar,
    aşağıdaki formül zannedersem çok büyük bir olasılıkla sn. uufuk tarafından yazılmış bir hacim ağırlıklı ortalama fiyat hesaplamasında kullanılıyor (vwap). Benim için çok faydalı bir indikatör. Bu formülü tik grafik üzerinde göstermek için uğraştim ama beceremedim. Tik grafikte eski günlere ait fiyat hacim bilgisi olmadığı için formülün başta kullanıcıdan istediği gün-ay-yıl ve saat-dakika bilgilerini kullanmadan hesap yapması gerekiyor.
    Konuyu bilen arkadaşlar, özellikle formülün sahibi olarak Sn. uufuk yardım ederse çok sevinirim.

sdate:=Input("ddmmyy",1,311220,090318);
    stime:=Input("hhmm ",0,2400,0930);
    start1:=sdate=DAYOFMONTH()*10000+MONTH()*100+(YEAR ()-2000) AND stime>=HOUR()*100+MINUTE();
    numdays:=BarsSince(ref(start1,1-e));
    q:=if(numdays>0,1,0);
    Data:=Input("Data 1L_2H_0(H+L)/2 ",0,2,0);
    Norm:=Input("NoVol1- Vol0",0,1,0);
    V1:=if(Norm=1,1,V);
    pv:=if(Data=0,(H+L)/2*V1,if(Data=1,L*V1,H*V1));
    cumtp:=Cum(pv);
    numdays2:=if(Norm=1,numdays,cum(v)-ValueWhen(1,numdays=1,Ref(cum(v),-1)));
    basecumtp:= ValueWhen(1, numdays=1, Ref(cumtp,-1));
    avg:=((cumtp-basecumtp)/numdays2)*q;
    avg

Alıntı Originally Posted by mesuteryilmaz Yazıyı Oku
    selamlar,
    aşağıdaki formül zannedersem çok büyük bir olasılıkla sn. uufuk tarafından yazılmış bir hacim ağırlıklı ortalama fiyat hesaplamasında kullanılıyor (vwap). Benim için çok faydalı bir indikatör. Bu formülü tik grafik üzerinde göstermek için uğraştim ama beceremedim. Tik grafikte eski günlere ait fiyat hacim bilgisi olmadığı için formülün başta kullanıcıdan istediği gün-ay-yıl ve saat-dakika bilgilerini kullanmadan hesap yapması gerekiyor.
    Konuyu bilen arkadaşlar, özellikle formülün sahibi olarak Sn. uufuk yardım ederse çok sevinirim.

sdate:=Input("ddmmyy",1,311220,090318);
    stime:=Input("hhmm ",0,2400,0930);
    start1:=sdate=DAYOFMONTH()*10000+MONTH()*100+(YEAR ()-2000) AND stime>=HOUR()*100+MINUTE();
    numdays:=BarsSince(ref(start1,1-e));
    q:=if(numdays>0,1,0);
    Data:=Input("Data 1L_2H_0(H+L)/2 ",0,2,0);
    Norm:=Input("NoVol1- Vol0",0,1,0);
    V1:=if(Norm=1,1,V);
    pv:=if(Data=0,(H+L)/2*V1,if(Data=1,L*V1,H*V1));
    numdays2:=if(Norm=1,numdays,cum(v)-ValueWhen(1,numdays=1,Ref(cum(v),-1)));
    basecumtp:= ValueWhen(1, numdays=1, Ref(cumtp,-1));
    avg:=((cumtp-basecumtp)/numdays2)*q;
    avg

ok hallettim. çok basit bir şey için gereksiz bir mesaj oldu.

pv:=c*v;
    x:=Cum(v);
    y:=cumtp/x;
    z:=Cum(1);
    y;z;x

Sayfa 148/252 İlkİlk ... 4898138146147148149150158198248 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız