Ana sayfa Şirketler Hürriyet ve Doğan Gazetecilik tavan yaptı

Hürriyet ve Doğan Gazetecilik tavan yaptı

Hürriyet Gazetecilik tüm aktif ve pasifini bir bütün halinde devralmak suretiyle, Doğan Gazetecilik ile birleşme kararı alırken; takas oranının beklendiği iki hisse de tavan fiyattan işlem görüyor.

Hürriyet Gazetecilik Cuma akşamı KAP’a yaptığı açıklamada, birleşmenin Hürriyet Gazetecilik bünyesinde gerçekleştirileceğini ve söz konusu işlemde bağımsız denetimden geçmiş, bir önceki dönem ile karşılaştırmalı 01.01.2014 -31.12.2014 hesap dönemine ait finansal tabloların ve dipnotlarının esas alınacağı belirtildi.

Açıklamaya göre, ayrılma hakkı kullanım fiyatının Hürriyet Gazetecilik için 0.66 TL; Doğan Gazetecilik için ise 1.18 TL olarak belirlenmesine karar verildi.

Ancak ayrılma hakkı kullanımları sonucunda şirketin katlanmak zorunda kalabileceği “toplam maliyet” ile ilgili olarak “üst sınır” getirileceği ifade edildi.

Takas oranının henüz belirlenmediği işlemde, piyasada piyasada özellikle Doğan Gazetecilik hisseleri için bir motivasyon oluştuğunu belirten, Burgan Yatırım Analisti Murat İğnebekçili, “Hisseler için öngörülen ayrılma fiyatı, cari fiyatın altında. Pratikte bu fiyatın hisselerdeki hareket üzerinde önemi kalmamış bulunuyor. Ancak, birleşmeye esas olabilecek takas oranı belirlenecek. Varlıkların değerlemesinde üç farklı yöntem izlenebilir; özsermaye, piyasa değeri ve çarpanları. Bunun üzerinden bir beklenti oluştu” dedi ve ekledi: “Her hâlükârda Doğan Gazetecilik avantajlı çıkacak görünüyor. Bu nedenle Doğan Gazetecilik hisselerinde yükseliş bir süre daha devam edecektir. Hürriyet Gazetecilik’teki yükseliş ise uzun soluklu olmayacaktır.”

Doğan Gazetecilik hisseleri saat 1043’te yüzde 9.16 primle tavan fiyat olan 1.43 liradan, Hürriyet Gazetecilik hisseleri de yüzde 12.5 primle tavan fiyat olan 0.72 liradan işlem görüyor. İki şirketin ana hissedarı konumundaki Doğan Holding hisseleri ise yüzde 3.45 primle 0.6 liradan işlem görürken; işlem hacminde de beşinci sırada yer alıyor.

Birleşme kararının ardında yönetim giderlerinde azalma, ortak faaliyetlerin daha az personelle yürütülmesi ya da mal alımlarında avantaj sağlama gibi dinamiklerin olabileceğini belirten İğnebekçili, “Doğan Gazetecilik’in halka açıklığı zaten çok küçüktü. Bu şirketi Hürriyet Gazetecilik bünyesine alarak,
Hürriyet Gazetecilik’e olan yatırımcı ilgisini artırmayı istiyor da olabilirler” diye konuştu.

Daha verimli ve basit bir yapı oluşturma, verimli finansal yapı ve daha geniş yatırımcı tabanı sağlamak amacıyla grup şirketlerinden Doğan Yayın Holding de, aktif ve pasifleri 2013 bilançosu üzerinden Doğan Holding’e devredilerek Doğan Holding ile birleştirilmişti.

KAP’ta yer alan bilgiye göre, 105 milyon lira sermayeli Doğan Gazetecilik’te Doğan Holding yüzde 92.76 hissedar konumunda bulunurken, yüzde 7.24 hisse ise diğer hissedarlara ait.

Ödenmiş sermayesi 552 milyon lira olan Hürriyet Gazetecilik’te ise Doğan Holding yüzde 77.65 hissedar konumunda bulunurken, yüzde 22.35 hisse diğer hissedarlara ait.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here