Sayfa 243/577 İlkİlk ... 143193233241242243244245253293343 ... SonSon
Arama sonucu : 4610 madde; 1,937 - 1,944 arası.

Konu: YATAS - Yataş

1. ANALİZ-BIST ve Hisse Teknik Analizi(İş Yatırım)
    21 Aralık 2017 08:19

İş Yatırım ( http://www.isyatirim.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Teknik Analiz:

"Teknik analiz görünümü olan şirketler: GARAN, THYAO, ISCTR, AKBNK, YKBNK, VAKBN, HALKB, EKGYO.

Tarihi zirve kapanışı yapan hisseler: KRDMD, SASA, YATAS, THYAO.

Bugün hareketlenmesi muhtemel hisseler SISE."

Analizin tamamı için: http://rapor.isyatirim.com.tr/2_20171221091421411_1.pdf Yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by cok400 Yazıyı Oku
    hocam, genel olarak söylediklerinize katılıyorum. sadece 2 hususa dikkat çekmek istiyorum:

1) bayilerin stok durumu: sektörün içinden biri olmadığım için bunu bilmem mümkün değil. ama bir gözlemimi aktarayım.eylünün sonlarına doğru kızıma yatak-baza filan almak istedik (biraz pahalı da olsa tabiki yataştan . teslimat 20 günü filan bulmuş idi. sorduğumda, siparişi geçtik, teslimatı bekliyoruz diyordu bayi. o günlerde forumdaşlardan bazıları da o dönem teslimatların uzadığını söylüyorladı. burdan hareketle, bayilerin stokları şişkin değilmiş izlenimi verdi bana (tabiki emin olduğum bir bilgi değil sadece izlenim olarak)

2) 4Ç bilançosu ve karı: tabiki 4ç demek yılın tamamı anlamına geliyor. ama bir yatırımcı olarak beni yılın tamamı değil de son çeyrek ilgilendiriyor. yani ekim-kasım-aralık dönemi ilgimi çeker. ama manşetlere hep yılın tamamına ait bilgiler taşınıyor. bu da küçük yatırımcıda kafa karışıklığına neden oluyor. manşetlere "filan şirket" yılı 2017yi XXXmilyon karla kapattı; 2016yı YYY milyon karla kapatmıştı. bu da demek oluyor ki, 2017de (atıyorum) %250 kar artışı elde etti diye manşet atıyorlar. %250 yi görünce "woaww diyor insan ama bu "bence" doğru karşılaştırma değil. çünkü o şirket 3ç te de karını büyük ihtimal %200-250 vs ile artırmış idi ve bu artış zaten hisse fiyatına (ekim ayı gibi) yansımıştı. 3ç ten 4ç e ne değişti diye bakmak lazım:

a) eğer 3çten 4ç e azalış ile gelmişse, bunun hisse fiyatını düşürmesini beklerim.
    b) eğer 3çten 4ç e değişim yoksa, bunun hisse fiyatını etkilememesini beklerim.
    c) eğer 3çten 4ç e artış ile gelmişse, bunun hisse fiyatını yükseltmesini beklerim.

yıldan yıla karşılaştırarak bakınca, madem bu şirketin karı %250 arttı. bu hisseyi uçurur, atlayayım diyen birisi aldıktan sonra bakıyor ki, hisse fiyatı düşüyor (a durumu). veya bakıyor ki, hisse fiyatı yerinde sayıyor (b durumu). bu nasıl olabilir diye hayal kırıklığı yaşıyor kaçınılmaz olarak.

son olarak 2018 yılı için: yataşın hedefi var. nedir hedef? herkesin malumu: fetöcü istikbal grubunun tahtını almak. bu hedef aslında 2018 yılını da aşar. 2019, 2020 yılları da mutlaka radarda olmalı. yeter ki, yataşı yönetenler (yani altoplar ve öztaşkınlar) abuk-subuk yönetimsel hatalar yapmasınlar; böyle hatalar yapmaz iseler, 2017 de olduğu gibi, yataş 2018 in de 2019 un da 2020 nin de en gözde hisselerinden biri olacaktır.

2017nin ilk gününde yataş 5,20 idi; yıl bitmedi henüz ama görünen ve tahminim o ki, 25-26-27 gibi bir yerde kapatacak yılı. yani 2017 yılında yataş hissesinin fiyatı:
    - 25 tl ile yılı bitirirse %380 artmış
    - 26 tl ile yılı bitirirse %400 artmış
    - 27 tl ile yılı bitirirse %420 artmış
    olacak.

herşey düşündüğüm gibi yataş firması açısından güzel devam etse bile, hisse fiyatı artık yukardaki gibi yıllık %400 vb artmaz "bence". bu 2017ye has bir durum idi "bence". yeni f/k larına bakarız. kar/sermaye oranına bakarız. hisse başına kar rakamına bakarız vs. ona göre bir fiyat beklentim oluşur kendi adıma.
    Cok400 Hocam,

Bende sektörden birisi değilim. Hatta çok alakasız bir alanda çalışıyorum. Bizlerin yaptığı sadece biraz kafa yorarak yorumlamak ve tahmin etmek. Umarım tahminlerimiz tutar.

Sizin çocuğunuz için almak istediğiniz ürünün olmaması bir ürün modeline dönük olabilir. Ancak genel anlamda böyle bir durum söz konusu ise ben bunu şu yönden hayra yorarım. Bu demektir ki Yataş firması ürettiği ürünlerle onca alım yapılmasına karşın satışlarını artırarak devam ediyor ve ürün yetiştiremiyor. Demek ki bayiler aldıklarını satabiliyorlar. (Firma rakiplerine göre daha ucuz bir alternatif olmamasına karşın)

UV yatırımcı malum büyük dalga ile ilgileniyor. O nedenle 2017 4Ç ile 2016 4Ç'nin karşılaştırılması bence daha doğru bir hareket. Ancak OV ve KV yatırımcının bakış açısı bambaşka tabi. Satışların gerilemesi, hisse değerinin KV ve OV'de yeterli sıçrama yapamaması anlamına geliyor. Ancak Yataş'ın 2016 yılı itibariyle yarattığı dalga bir nevi tsunami oldu.

%400'ün önümüzdeki sene gerçekleşmesi bence de zor. Ne yani kağıt +100TL'mi olacak? Hayal gibi. İmkansız elbette değil ancak iskontolu bir kağıt olarak yaptı bu patlamayı. 2018 yıl sonu itibariyle bir hikaye inşa edilmesi gerekiyor. Ben artık Yataş'ın temettü dağıtmaya başlayarak bu sayede yabancı fonların kalıcı hale gelmesini sağlamaları gerektiğini düşünüyorum. Zaten hatırı sayılır bir yabancı payı var. (Yanılmıyorsam %49,70) Yabancı yatırımcının en dikkat ettiği şeylerden birisi temettü. Elde edilen bunca kar bir yerlerde hissedarlarla paylaşılmalı. 2018 için böyle bir açıklama ben duymadım. İnşallah 2019'da dağıtılır. (Gelecek para da gözüm yok. Biz zaten kağıdın değerlenmesi ile kar elde ediyoruz. Önemli olan çıkış istikrarını kalıcı kılmak ve trendin aşağıya dönmemesini sağlamak.)

Benim tamamen kişisel görüşüm olarak attığım tuttuğum rakam, ciro artışına paralel olarak 2018 yıl sonu için 45-50TL göreceğimizi düşünüyorum. (Yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir ) Daha üzeri büyük bir şok yaratacak bende. Umarım yaşarım o şoku

3. Tahmin ettiğiniz gibi gelirse hisse değeri düşer maalesef

Lenovo P1a41 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Sayin trumbler aklin yolu bir. kar marji onemli 40 ml reklam gideri olmasina ragmen iyi kar geldi. desteklerle beraber kar marjida artacaktir.1200 ciro ve yuzde 10civari bir kar marji yakalayabilirse 2018 sonuna hedef fiyatlari ikiye katlayacak potansiyeli var. sirket yatirimlarina devam eder buyumeyi surdururse piyasa zaten 15-20 fklarla fiyatlayacaktir. en azindan onumuzdeki 5 -10 sene icin sirketin hedefleri olduğunu biliyoruz. yurt dışı yatirimlar İnsallah meyvesini verir ve yurt dışında planlandigndan çok daha fazla magaza acilir. Benim beklentim bu yonde. fakir dusuncemle benim alacagim koltuk takimi 4500 lira adam 1000 euro verecek alacak yatas benden kazandigindan fazla kazanacak tesvik ve vergi indirimleriyle. bir yandanda yok arkadas adamlar bir yurt dışı pazara hazirlansin 2018 de de okadar buyuyemez diyorum. bakalim turquality destegi ve buyume hedefleriyle İnsallah ihtiyaç duymazsam 10 sene buradayim.

5. Sn.bidbas yanlış mı anlaşılsın.bende gelecekten çok umutluyum.ayni şeyleri söyledim.ben son çeyregin daha iyi geleceğini düşünüyorum hatta.

Lenovo P1a41 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Romeo denen tipitip yakında aselsan gibi olduğunda da bakırköyde bağırırsın bom bom bombastik diye ben rahatım söyledikten sonra %20 düşüp yeniden aynı yere geldi şu anda öyle yırtınmana gerek yok. Zaten spekülatif olarak yükseledebilir demiştim hatırlarsan sadece bu hisseyi taşımanın riskli olduğunu düşünüyorum, bu fikrim değişmedi. Elinde hisse olan iyi niyetli arkadaşlar kazandıktan sonra umarım düşer kimsenin canı yanmaz, hadi eyvallah

7. Boom Boom Bombastic Aselsana ne olmus daha 10. ayda 25 tl imiş şuan 32 tl fiyatlarda ne güzel...
    Aselsanı aha uctu kactı 40 lira daha 50 olur 60 olur diye atlayanlar günlükcüler ya cıkarsa diye atlayanlar düşünsün...
    Yataş her bilancodan sonra düşüyor zaten bunu eskiler iyi bilir , yataş buralardan alan her yatırımcı veya günlükcü kısa vadeci icin tehlikedir. Şirket bilanco hedeflerini yakalayamazsa satışları düşerse nasıl cıktıysa düşmeside öyle olur...
    senin bakırköy muhabettine girmeyecegim

yavaşşş yavaşşşş yataşşşşş
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler kişisel görüşlerime dayanmaktadır.Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir...

8. Bom bom tipitip bombastik

Sayfa 243/577 İlkİlk ... 143193233241242243244245253293343 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •