Sayfa 489/1014 İlkİlk ... 389439479487488489490491499539589989 ... SonSon
Arama sonucu : 8105 madde; 3,905 - 3,912 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1. Kasa tamtakır kuru bakır hala İstanbul kanalına paraları dökeceğim diyor,
    milim değişme yok yapısal mapısal hak getire!...
    Bağzı yurttaşlarımız ise polyanna iyimserliğinde, yaratılıştan herhal..!

2. Daha önce fiziksel cumhuriyet altını almadım. Alırken kuyumcunun insafına kalmamak için nelere dikkat etmeliyim? Ayar, kulp, tarih gibi detaylar nasıl olmalı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Daha önce fiziksel cumhuriyet altını almadım. Alırken kuyumcunun insafına kalmamak için nelere dikkat etmeliyim? Ayar, kulp, tarih gibi detaylar nasıl olmalı?

Ziynet(çeyrek, yarım,tam, gremse vs.)altınlar 916 milyem olup ,azda olsa 995 milyemlik gram altınlar ziynet altınlardan daha avantajlı olurlar ve uluslararası gerçeklikleri bulunur. Bu nedenle fiziki altın toplayacaklara nacizane tavsiyem daha çok fiziki gram altın toplamalarıdir.

4.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Daha önce fiziksel cumhuriyet altını almadım. Alırken kuyumcunun insafına kalmamak için nelere dikkat etmeliyim? Ayar, kulp, tarih gibi detaylar nasıl olmalı?
    Ben kulplu Cumhuriyet hiç görmedim. Yok sanırım.
    Reşat ve ziynet altınlar süslü püslü ve kulplu oluyor. Cumhuriyet ise klasik madeni bozuk para formunda.

Tarih konusuna gelirsek, alırken o anki geçerli Cumhuriyet fiyatı üzerinden size eski tarihliyi verirler "yatırımlık altın zaten eski tarihli olur abi, yeni tarihlisi pahalı olur" derler.
    Geri alırken ise kimi efendi efendi fiyat verip altını alır, kimi de "bu eski tarihli" diyerek üç beş daha kırmaya bakar.
    Öte yandan, yarın hemen satmayacağınıza göre, bu yılın altınını bile almış olsanız sizin elinizdeyken tarihi eskiyecek. (yani kuyumcunun size eskiyi satarken dediği bir bakıma doğru aslında)
    Çok da takmamak lazım yani. Siz satarken o tarih her halükarda eski olacak.

Cumhuriyetin ayarı 22'dir.
    Eğer güven problemi yaşarsanız altını aldıktan sonra başka bir kuyumcuya gidin, "bu altın bize hediye geldi, bir sakatlığı var mı, sahte mi, gerçek mi, şu an size satsam direkt alır mısınız" diyerek altının gerçekliğini teyit edersiniz.

Belki sahte çıktığında geri götürseniz önceki kuyumcu "bu benim sattığım değil" diye inkar edebilir. Ama siz en azından küçük bir zararla atlatmış olursunuz.
    İlk altında bu testi yapmayıp, kuyumcudan direkt 100 adet cumhuriyet alsanız o daha fena ya.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

5.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku

Fiziki gram altın tavsiye ederim

Benim bildiğim eski tarihle yeninin tek farkı kuyumcunun darphaneye altını götürüp bastırmasının maliyetinden geliyor.

O egeli ben değilim

7. Tüm yanıtlar için teşekkür ederim

8. Bir de şunu ekleyeyim.
    Yeni kabul edilen altın sadece o yılın basımı olanlardır.
    Onun haricinde 3 yıllık Cumhuriyetle 30 yıllık Cumhuriyet arasında fiyat farkı yoktur.

Yüzünü ekşitip "ooo abi bu çok eski yaa" diyerek söze başlayan olursa çakaldır.

Sayfa 489/1014 İlkİlk ... 389439479487488489490491499539589989 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •