Sayfa 575/1001 İlkİlk ... 75475525565573574575576577585625675 ... SonSon
Arama sonucu : 8006 madde; 4,593 - 4,600 arası.

Konu: Viop XXXVII

1. japon olsam dolar bazlı graf diye bişeyin olduğundan bile haberim olmazdı.
    bunla uğraşan capon kardeşlerimize sesleniyorum.
    biizz gönüller fethetmeye geldik .

2. Ben artık ayçiçek yağı bazlı bakıcam bistte

7.202,88 Since 26 Aralık 2023 ölene kadar mokoko

3.  Alıntı Originally Posted by Subjective Yazıyı Oku
    yapmayın..
    balon dönemi en kötü perforansla geçirdik deyip mevcut konumların günahına girmeyin.
    büyük borsaların hepsi mart 2020 pandemi dibinden itibaren 2 ye katlamış ve bizim leş100 sürüyordu artık o da katlamış oldu.
    (ilgili rakamları geçen gün mesajlarımda vermiştim)

ya da genel bakalım pandemi dibi değilde.

mesela dow jones en son 2009 da dip denecek 8000 e süzülmüş. bizim leş100 de o dönem 20.000 civarıda.
    bir de şimdiki zamanlarına bak oran olarak.
    8.000 den 36.000 e.
    20.000 den 200.000 e
    hiç kimse çıkıpda bizim borsamız çok geri kaldı diyemez.
    dolar bazında ucuz kaldık diyenlere ya da yazanlar bir başka yerimle gülüyorum artık.
    dolar bazlı grafiğe stabil para birimleriyle ve oynaklığı olmayan kurlarla bakılır.
    bizim kur asansör gibi.

grafiklere dolar bazlı bakmak kadar saçma sapan bir şey olamaz.
    bu çok net...
    bakılır diyende kendini kandırsın.

japonsan olur.. 30 yıldır 104-110 arasında giden usdjpy kur un vardır eyvallah onunla döviz bazlı bakarsın grafiğe...
    gerisi saçmalık
    Sn. Subjective borsayı her şeyi boşverin.

Yabancısınız. Arcelorsunuz. Çelik üreticisi satın alacaksınız. Türkiye'de de Ereğli diye bir şirket var.

Bunun değerlemesini, ina'sını, satın alımını satımını TL ile yapacaksanız, size helal olsun.

Yok dolar ile yapacaksanız, niye borsaya Dolar bazlı bakmıyoruz?

BaBo Euro bakar mesela, bence Dolardan bile daha doğru. Çünkü ihracatın Euro, ithaların Dolar üzerinden.

Bunlar stabil paralar oldukları için, önemli olmayabilir.

XLEŞ bakıyorsak, ithalatçı şirket bakıyorsak, bilmemne, bence de TL bakalım ki ben de TL bakıyorum.

Ama banka harici x30 bakıyorsak, nasıl TL bakalım anlamı var mı? Arçelik'in TL ile TOASO'nun FORD'un SISE'nin TL ile neyine bakacaksınız?

Birçok kötü habere rağmen Etherium hala 4000 doların üstünde kalmayı başarıyo ve benim tüylerimi diken diken ediyo...

Dünyadaki en kıymetli ve en sağlam 2 yatırım enstrümanı Borsa İstanbul ve Etherium oldu...

5.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    dolar bazlı bakılması mevzusu:

eğer stabil bir kur olduğunda bakılması mantıklı deniyorsa bunda hiç mantık yok.. neden ? zira usdtry stabil bir kursa o zaman ha TL bazlı bakmışsın ha dolar bazlı bakmışssın.. farketmez.. şekil olarak aynı grafiği görürsün aşağı yukarı..

ama usdtry stabil değilse grafikler farklılaşır.. karşılaştırın net görürsünüz.. birisinde tepe varken diğerinde dip olur..

bu durumda yatırımcı yön arayacak.. dolar bazlı bakılması yöntemlerden birisi ve mantıksız değil.. zira endeks30 içinde ciddi miktarda şirket usd değerlemelerinden pozitif etkileniyor.. borsa geleceği satın aldığına göre bu şirketler dolar bazlı avantajlıysa endekse de dolar bazlı bakılır..yöntemlerden birisidir..
    Stabiliteden ben şunu anlıyorum. Mesela her yıl kur ortalama %5 değer kaybediyor dolar karşısında. Bu durumda 5 yıl ve üzeri vadelerde fiyat nerede, grafik olarak ucuz mu pahalı mı analizi yaparken dolar grafiklerine bakmak şart...Eskden tüfe bazlı da bakardık, ama resmi tüfe rakamlarına güven azalınca onun da anlamı kalmadı pek.

Yani, bence 5 yıl ve üzeri vadelerde her durumda dolar grafiklerine bakmak gerekir. Peki 1 yıl ve altında tl olarak mı bakacağız. Bence evet, çünkü kur krizlerinde kur overshoot eder, sonra belki 1 yıl, belki 5 yıl aynı seviyelerde kalır.

2001 kur krizini düşünün...kur bir anda sıçradı, dolar bazlı çok ucuz kaldık, hemen yükselmeliyiz diye bekleyen 2 sene yerinde saydı, boşa para ve zaman harcadı...belki bıkıp sattı ve 2004 sonrası uzun dönem rallileri kaçırdı.

Toparlayayım...dolar bazlı çok ucuz kaldık, mutlaka yükselmeliyiz diye hissede çakılı kalan birinin belki bir yıl boyunca aynı yerlerde debelenip kalacak portföyü...belki bu arada %20-30 luk aşağı yukarı dalgalar olacak..İşte bu noktada ara trendlerden faydalanma, yani büyük nimet olan viop piyasası karşımıza çıkıyor...bu dalgalardan ancak viop ile faydalanabiliriz.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,797
    Blog Entries
    1
    Altın bazlı daha iyi sonuç verir bence. Çünkü dolar da enflasyon var. Altının oranı evrende fiks menü.

Psikolojik YAS süreci
    1.İnkâr 2.Kızgınlık/öfke 3.Pazarlık 4.Depresyon 5.Kabullenme

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,797
    Blog Entries
    1
    Ayçiçek yağı mazot fiyatının biraz içerinde olması normaldir. Ya mazot ucuz ya ayçiçek yağ pahalı. Olduda ikisi de değişmez ise 3 vakte kadar palm oil soframıza gelir.

Psikolojik YAS süreci

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,797
    Blog Entries
    1
    Enerji bazlı bakacak olur isek kıymalı pide hala yüzlerce kat pahalı. Icerdigi kalori cincik gibi.

Psikolojik YAS süreci

Sayfa 575/1001 İlkİlk ... 75475525565573574575576577585625675 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •