Sayfa 296/430 İlkİlk ... 196246286294295296297298306346396 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 2,361 - 2,368 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Ersunan , bu işlerden pek anlamam lakin gazetelerde vs hep okuduğum bir şey vardı eyt liler Nisan da 4 ödeme alacak diye ..şimdi biraz anlamaya başladım.1.si bu yatan farklar 2.si normal maaş 3.su Bayram ikramiyesi .4.su ise promosyon ödemesi...bakalım görelim hayırlısı artık ..
    Başkan bu mevzuu 50 kez yazıldı. EYT ile de ilgisi yok.
    Memur olmayanların alışık olmadığı için zor algıladığı bir mesele bu.

EYT liler Nisan "x" de maaş alacak diye de bir mevzuu yok.
    Emeklilerin maaş tarihi tahsis numarasına göredir.

Örneğin:

Ben "03 Mart" tarihinde başvuru yapmış ve "9" tahsis numarası almış olayım.

1 Nisan 2023 tarihi ile emekli olacağımdan:
    1-17 Nisan için "birikmiş maaş" + Mayıs ayı için maaş alırım.

10.000 TL(Düz olsun) maaş alıyorsam:
    10.000/30 = 333,33

1-17 Nisan için = 5.666 TL
    Mayıs ayı için= 10.000 TL

17 Nisan tarihinde, 15,666 TL alırım.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

2.  Alıntı Originally Posted by KısaVade Yazıyı Oku
    Başkan bu mevzuu 50 kez yazıldı. EYT ile de ilgisi yok.
    Memur olmayanların alışık olmadığı için zor algıladığı bir mesele bu.

EYT liler Nisan "x" de maaş alacak diye de bir mevzuu yok.
    Emeklilerin maaş tarihi tahsis numarasına göredir.

Örneğin:

Ben "03 Mart" tarihinde başvuru yapmış ve "9" tahsis numarası almış olayım.

1 Nisan 2023 tarihi ile emekli olacağımdan:
    1-17 Nisan için "birikmiş maaş" + Mayıs ayı için maaş alırım.

10.000 TL(Düz olsun) maaş alıyorsam:
    10.000/30 = 333,33

1-17 Nisan için = 5.666 TL
    Mayıs ayı için= 10.000 TL

17 Nisan tarihinde, 15,666 TL alırım.
    Yaşlılık işte ne yaparsınız boşuna emekli etmediler bizi tskler

3.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Ortada bir karışıklık var ama anlayamadım bir türlü, kimi diyor ki emeklilerin maaşı önceden yatar, 14 nisan da farklara ek bir de tam maaş yatacak, kimi de diyor emeklinin maaşı sonradan yatar, bu yatan farklar Nisan maaşı bir sonraki ödeme 20 Mayıs sonrası, şu an sadece bayram ikramiyesi yatırılacak. Bana da mantıklı gelen bu bakalım 14 Nisan sonrası göreceğiz artık.
     Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Yaşlılık işte ne yaparsınız boşuna emekli etmediler bizi tskler
    Estağfurullah. Mevzuuyu açan sayın ersunan'a da cevaben...
    1. Emekli maaşı "önceden" yatar.
    2. Yukarıda yazdığım hesaba +bayram ikramiyesi de dahil edilir.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

4.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Egenin bir köyünde ailemize ait zeytinyağı fabrikamız vardı. Fabrikanın bağlı olduğu ilçenin de merkezi 6-7 bin nüfusluydu ancak. Profesyonel hayata 1 yıllık ara verdiğimde o fabrikanın başında durdum . Küçük ilçe insanı ve köy insanını yakından tanıdım gözlemledim. Çoğu çiftçi olan bölge insanın tamamı nasıl dümen çeviririm de devletten destekleme primi, ürün primi, sosyal yardım vb daha fazla alırım derdindeydi, ziraat bankası kredileri her sene takla attırılıyordu.Müstahsil makbuzlarının birçoğu hayaliydi. Anladım ki siyasetçi bu alt sınıfın bu tür konularını görmezden geliyor ve geçinecekleri kadar paranın bir şekilde onlara ulaşmasına engel olmuyor hatta yardımcı oluyor. Onlarda bunun karşılığında siyasetçinin yolsuzluğunu, adam kayırmasını, devlet kaynaklarını istediği gibi kullanmasına oy vererek göz yumuyor. Bu durum ülke çok partili yaşama geçtiğinden beri böyle. Aralarında yazılı olmayan bir sözleşme var gibi.
    katıldığım bir söz vardır. Zenginde ve fakirde ahlak olmaz diye. Ahlak orta sınıfta oluyor. O nedenle orta sınıf eziliyor ve azaltılıyor.Orta sınıfın siyasi tercihleri de seçim öncesi rüşvet tarzı vaatlerle çok fazla değişmiyor. Orta sınıfın çok az kısmı zengin sınıfına geçerken büyük çoğunluğu fakir tarafa geçiyor. Sosyal sınıfların en çok büyüyeni tartışmasız fakir sınıf.Eğer kendinizi orta sınıf olarak görüp emekli olduğunuzda da bunun devamını istiyorsanız emeklilik sonrasına ilave pasif gelir yaratmalısınız mutlaka.
    Bu minimum maaş konusu eyt deki haksızlıklar falan da yine bu alt sınıfa daha çok destek sağladı. Adam yarım yamalak ödediği tarım bağkuru ile brüt 20 bin TL maaşlı adam ile aynı maaşa erişti.
    eğer gerçekten adil bir emekli maaş sistemi oluşturacaksanız abo falan değil bilfiil toplam ödenen primlere bakarak maaş hesaplamanız lazım. Adam 12 bin prim ile 30 yıl sigorta yatırdıysa maaşı buna göre hesaplanmalı. Aynı beste biriken para gibi olmalı, ödenen primden çalışanın yaptığı sağlık sigorta harcamaları düşülüp kalanı emekli maaş hesabında kullanılacak birikimine aktarılmalı.Böylelikle süre+prim tutarının da etkisi olarak maaş hesaplanır. Herkes de hakettiğini alır.
    Ama popülizm oldukça bu tür şeyler hayata geçmez. Çünkü yukarıda bahsettiğim yazılı olmayan gizli sözleşme alt sınıf ile siyasetçi arasındaki aktif olarak devam ediyor ve görünüşe göre de devam edecek. Muhalefet partilerinin vaadleri bile bu sınıfın oylarını almak üzerine maalesef. Adam 100 bin imzayı zor toplamış belki seçimde %1 bile alamayacak ama ilk vaadi asgari ücreti 30 bin TL yapmak.
    Müstahsil makbuzlarının birçoğu hayaliydi demissiniz. Mustahsil makbuzunun gercek olup olmadigini kim denetliyor? Yoksa denetlenmiyormu?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
    https://www.finansgundem.com/foto-ga...eri/1733656/16

Cimer'e yazmıştım. 2000 sonrasındakile mağdur diye, dikkate almışlar itirazımı galiba

2000 SONRASI İÇİN YENİ DÜZENLEME

Yeni reform çalışması EYT kapsamına girmeyen ve 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanlar açısından da avantajlar içeriyor. Burada daha erken sigortalı olan ve konulan 7.000 gün prim şartını tamamlayanlar açısından bir kademeli emeklilik sistemi üzerinde çalışılıyor.

Ancak burada sistemin ne şekilde olacağı çalışma bittiğinde ortaya çıkacak. Fakat EYT dışında kalanlar için bir avantaj getirilmesi söz konusu olacak.

Yeni reform çalışması EYT kapsamına girmeyen ve 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanlar açısından da avantajlar içeriyor. Burada daha erken sigortalı olan ve konulan 7.000 gün prim şartını tamamlayanlar açısından bir kademeli emeklilik sistemi üzerinde çalışılıyor.

Ancak burada sistemin ne şekilde olacağı çalışma bittiğinde ortaya çıkacak. Fakat EYT dışında kalanlar için bir avantaj getirilmesi söz konusu olacak.
    Son düzenleme : Trade Shark; 13-04-2023 saat: 10:07.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    https://www.finansgundem.com/foto-ga...eri/1733656/16

Cimer'e yazmıştım. 2000 sonrasındakile rmağdur diye, dikkate almışlar itirazımı galiba

bencede 1999 sonrası sigortalı olanlar için bu konu oldukça önemli, her ne kadar eyt li olsam da çevremde 7000-8000 civarı sigorta günü olup 1999 tarih sınırını kaçıranlar var ve bu grup oldukça öfkeli şuan.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,427
    Gelecek eylül ya da ağustos ayında emeklilik dilekçemi, verecem.. belki ozaman kadar yoğunluk da azalır.. Artık iş hayatı da zor geliyor.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Ersunan , bu işlerden pek anlamam lakin gazetelerde vs hep okuduğum bir şey vardı eyt liler Nisan da 4 ödeme alacak diye ..şimdi biraz anlamaya başladım.1.si bu yatan farklar 2.si normal maaş 3.su Bayram ikramiyesi .4.su ise promosyon ödemesi...bakalım görelim hayırlısı artık ..
    Doğru bir yandan da bu şekilde yazıldı ama maaş önceden yatar işi mantıklı gelmiyordu bir türlü, birkaç kişi daha aynı şeyi söyleyince kafa iyice karıştı, bakalım yarın belli olur artık.

Alıntı Originally Posted by KısaVade Yazıyı Oku
    Estağfurullah. Mevzuuyu açan sayın ersunan'a da cevaben...
    1. Emekli maaşı "önceden" yatar.
    2. Yukarıda yazdığım hesaba +bayram ikramiyesi de dahil edilir.
    Ayrıntılı olarak anlatmışsınız teşekkürler, kafa karışıklığı maaşın önceden yatma durumundan çıkıyordu zaten, çevremde yıllar önce emekli olmuş bazı kişiler bile bu işe itiraz ediyor, şimdi fark+tam maaş+bayram ikramiyesi şeklinde yatınca iş netleşecektir.

Sayfa 296/430 İlkİlk ... 196246286294295296297298306346396 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •