Sayfa 1751/2154 İlkİlk ... 751125116511701174117491750175117521753176118011851 ... SonSon
Arama sonucu : 17232 madde; 14,001 - 14,008 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    ben seçim sonrası resmi kurla serbest piyasa kur farkının her geçen gün daha fazla açılmasını, KKM ödemeleri de resmi kurdan yapıldığı için bu patlamanın yükünün büyük kısmının KKM hesap sahiplerine yüklenmesini bekliyorum. Serbest piyasa kurunun çok açılması KKM dönüşü insanların dövize dönmesi konusunda da bir miktar caydırıcı olur. 20-21'den KKM ödemesi alan adam olası 25-26-27 gibi kurlardan dolara dönmek yerine enflasyonun altında bile kalsa %30-35 civarı mevduat faizlerine razı gelecektir, en azından bir kısmı... Ne zaman KKM kalkar o ödemeler biter, o zaman dönülür belki ancak çifte kurdan...
    Sn Desperado,
    Bu yazdıklarınıza katılıyorum. Serbest piyasa kuru ile KKM kuru arasındaki makasın, gittikçe açılacağını ben de öngörüyorum.
    KKM konusunda kısa bir ekleme yapmak istiyorum.
    KKM , ikiye ayrılıyor.
    1) TL’den yapılan KKM
    2) YP’den yapılan KKM

Birinci şıkta mevcut TL sahiplerinin dövize kayması engellenmek isteniyor.
    İkinci şıkta ise DTH sahiplerinin geçici olarak TL’ye geçmesi amaçlanıyor. Ek prim vererek de bu durum teşvik ediliyor.
    YP’den KKM yapan kişiler paralarını döviz olarak görüyorlar ve önünde sonunda tekrar dövize geçmeyi planlıyorlar.
    Bir gece ansızın bir kararname ile Yabancı Paradan KKM yapanların parası artık TL mevduata dönüşmüştür ve tekrar dövize geçemezsiniz denirse ne olur?
    Bu da bir ihtimal olabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Bir gece ansızın bir kararname ile Yabancı Paradan KKM yapanların parası artık TL mevduata dönüşmüştür ve tekrar dövize geçemezsiniz denirse ne olur?
    Bu da bir ihtimal olabilir.
    bunu dedikleri gün aynı zamanda döviz bürolarını, kuyumcuları filan da kapatmaları lazım... bankadan döviz çekimlerini de durdurmaları hatta... çünkü kimse o kadar da enayi değil, artık o noktada sabah herkes bankaların önünde kuyruk olur döviz mevduatımı çekicem diye, eline TL'yi geçiren de döviz bürosuyla kuyumcuya koşar...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

3.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    bunu dedikleri gün aynı zamanda döviz bürolarını, kuyumcuları filan da kapatmaları lazım... bankadan döviz çekimlerini de durdurmaları hatta... çünkü kimse o kadar da enayi değil, artık o noktada sabah herkes bankaların önünde kuyruk olur döviz mevduatımı çekicem diye, eline TL'yi geçiren de döviz bürosuyla kuyumcuya koşar...
    Günaydın dostlar...

Mesala ben sn. Desperado
    Dün bankadan az da olsa fiziki doları korktuğumdan dolayı çektim. Dolara çekim limiti sınırlaması getirilebilir olması ihtimali yok otomatik olarak TL ye Dönüştürülebilir vs. gibi nedenlerlen dolayı... Seçim sonuçları üç aşağı beş yukarı belli allem eder kullem eder çalar çırpar reis alır gibi ve mevcut politikalar aynen devam eder iki iki dört. Yine seçimden sonra yukarıda bahsi geçen önlemler de dahil olmak üzere bir dizi daha sert önlemler alınacak gibi ne kadar etkili olur o zaman göreceğiz. Zaten seçimden hemen sonra bu polisiye tedbirleri uygulayacaklarına inanıyorum.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,947
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,947
     Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Günaydın dostlar...

Mesala ben sn. Desperado
    Dün bankadan az da olsa fiziki doları korktuğumdan dolayı çektim. Dolara çekim limiti sınırlaması getirilebilir olması ihtimali yok otomatik olarak TL ye Dönüştürülebilir vs. gibi nedenlerlen dolayı... Seçim sonuçları üç aşağı beş yukarı belli allem eder kullem eder çalar çırpar reis alır gibi ve mevcut politikalar aynen devam eder iki iki dört. Yine seçimden sonra yukarıda bahsi geçen önlemler de dahil olmak üzere bir dizi daha sert önlemler alınacak gibi ne kadar etkili olur o zaman göreceğiz. Zaten seçimden hemen sonra bu polisiye tedbirleri uygulayacaklarına inanıyorum.
    Serbest Piyasa Ekonomisinden Çıkmamıza Günler Kaldı
    https://www.youtube.com/watch?v=pE7v6gyHM04
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    Bir 5 yil daha yetki aldiktan sonra bunu cok rahat yaparlar.

Baska alternatifleri olsa dukkan bizim.

https://twitter.com/e507/status/1661365084210311168

"KKM'de bugün
    1. Yatırımcı 1 yıl vadeli %40 peşin primli $1 milyon DDKKM yapar
    2. Banka hesaba peşin $400 bin yatırır
    3. Onu da DDKKM yapar
    4. Peşin $160 bin prim...
    5. Onu da...
    6. Peşin $64 bin yatar
    7. Onu da...
    8. Yatırımcı yeter der
    9. Bir yıl sonra $1.649.600 geri alacak(?)"

-Sorun mevduat faizinin yüksekliği değil.1980'li,1990'lı yıllarda içinde yaşadık,bankalar çok daha yüksek %70-%90 arası da mevduat faizi verdi.Sorun ;O zaman banka mevduata çok yüksek faiz verse de(aslında yüksek değil enflasyon kadar veya üzerine çok az reel faiz),üzerine maliyetini ve karını da ekleyip daha yüksek faizle şirketlere kredi satabiliyordu.Şirketler de bu kredi faizini ödedikten sonra da yine güzel karlar elde edebiliyordu.

Şimdi ise bankalar mevduat faizinin çok altında %16 civarında faizle ticari kredi vermek zorunda,vermez ise yine uzun vadeli ve yüksek enflasyon ortamında çok düşük faizli hazine tahvili almak zorunda,halbuki bankaların TL mevduata kredi faizinin çok üzerinde faiz vermelerinin nedeni de uzun vadeli ve yüksek enflasyon ortamında çok düşük faizli hazine tahvili almak zorunda kalmamak için,çünkü toplam mevduatın belirli bir yüzdesi TL mevduat olmaz ise,bankalar yine uzun vadeli ve çok düşük faizli hazine tahvili almak zorunda.
    Bu da enflasyon ve piyasa faizleri yükselince ,benzerini yakın dönemde ABD'de gördüğümüz gibi, tahvillerin değerini büyük ölçüde kaybetmesi demek,bankaların sermayesinin sıfırlanması demek,uzun vadeli tahvil varlıklarına karşı kısa vadeli mevduat ile vade uyuşmazlığı demek,likidite tamponunun kalmaması demek,dolayısıyla bankalar bekaları için bu menkul kıymetleri almaktan kaçınmak istiyor ve büyük maliyetine katlanıyorlar.
    Çünkü görüyorlar ki,yılın ilk 4 ayında 382 milyar TL olan bütçe açığı,EYT yükü,ücret artışları ve deprem harcamalarıyla yılı 1.5 trilyon TL civarında açıkla kapatmaya gidiyor ve hızla artan para arzı arkasından enflasyonun da ivme kazanmasına yol açacak.

Şirketler açısından ise kredinin maliyetinden önce ,krediye ulaşılabilir olmanın çok daha önemli olduğunun altını çizelim.Özellikle yüksek enflasyon ortamında şirketlerin işletme sermaye ihtiyacı hızla artıyor ve şirketler açısından en önemli husus nakit akışı oluyor,nakit akışının kesilmesi,likiditenin kuruması şirketler için en büyük risktir.Ama bankalar da mevcut konjonktürde zarar yazan ticari kredi dağıtımını büyük ölçüde durdurmuş durumda.

Bankaların dolar cinsinden bu kadar yüksek faiz vermeleri de kafa karıştırıcı,nasıl bir hesaba dayalı,bilançolarına ne kadar zarar verecek,ilginç bir konu.
    Son düzenleme : deniz43; 24-05-2023 saat: 17:31.

Sayfa 1751/2154 İlkİlk ... 751125116511701174117491750175117521753176118011851 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •