Sayfa 111/165 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161 ... SonSon
Arama sonucu : 1320 madde; 881 - 888 arası.

Konu: ESEN - Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş

Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    İtalyada şu anda biri 45 milyon avro,ikincisi 10,5 milyon avroluk 2 iş alındı . devam ediyor sanıyorum çünkü bu işlere ait gelirler
    raporlarda var.
    Birinci işin müşterisi Kurteks tekstil kendi adına 50 mw lık güneş santrali kurduruyor müteahhiti naten ,2. işin sahibi berteks tekstil oda 11 mw lık sanral yaptırıyor natene.
    Natene bana santral kur deyip işi veriyorsun ,naten yurt içi veya yurt dışı farketmez 1- proje geliştiriyor,2-müteahhitliğini yapıyor yani santrali meydana getiriyor 3- ilgili makamlarla müşteri arasında satış antlaşmalarını yapıyor yetmedi 4- bu işle ilgili finansmanı bankalardan sağlıyor .Yani komple anahtar teslimi iş yapıyor Bu şekilde çalışan 2. bir firma yok şu anda.
    bu raporu getir de biz de görelim...

B. Kırteks Metal Sanayi ile Çatı Güneş Santrali Yapım İşi
    Güneş Enerji Santralleri müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. ile
    KIRTEKS METAL TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. arasında ÇATI GÜNEŞ SANTRALİ anahtar
    teslim yapımı için sözleşme imzalanmıştır. Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilecek ve Kırteks Metal'in
    elektrik ihtiyacını karşılayacak olan projenin sözleşme bedeli, KDV dahil 6.606.766,59 Türk
    Lirasıdır(1.005.657,36 Amerikan Doları).
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++
    D. Yurt Dışı Proje Geliştirme ve Müteahhitlik Hedefleri Doğrultusunda Sözleşme İmzalanması
    Şirketimiz, Yurt Dışı Proje Geliştirme ve Müteahhitlik faaliyetleri kapsamında KURTEKS Tekstil Enerji
    Tic. ve San. A.Ş. ile, İtalya'da 50 MWp Güneş Elektrik Santrali proje geliştirilmesi ve kurulumu amacıyla
    anahtar teslim esaslı 45.000.000 Avro + KDV (346.113.000 TL+ KDV) toplam bedelli sözleşme
    imzalamıştır.

--ikisi arasında dağlar kadar fark....1.si somut....2. isi ise sanal (hayali, müşteri bulursak),
    ikincide kısaca söylenen şu ben italya da iş yapmak istiyorum bana katılır mısın evet katılırım mealinde bir sözleşme ...burada neden rakam verilmiş ki daha ortada bir şehir yok, bir tesis yaptıran yok....fol yok yumurta yok...bir niyet sözleşmesi...

--yatırımcı böyle anladığına göre.....yazımda bir hata mı var acaba???

3.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    bu raporu getir de biz de görelim...
    Bu nasıl bir üslub kardeşim.Biraz kendine gel edepli ol,senin niyetin ne ,amacın ne bilgi sahibi olmak istiyorsan adam gibi sorarsın ,niyetin sataşmaksa,veya hisseleri kötülemeye memur edildiysen senin gibilerle işim olmaz başka kapıya ,daha sen okuduğunu anlamaktan acizsin nasıl borsacı olacaksın.
    Böyle devam edersen senden değil borsacı hiç bi şey olmaz.
    Şimdi gelelim mevzuya
    İnsanız bizde yanılabiliriz yazıda 'devam ediyor sanıyorum çünkü bu işlere ait gelirler raporlarda var demişim 'yani bir ihtiyat payı var ,okuyup geçiyoruz yanlışta hatırlama olabilir diye.
    Sana bu raporun yerini üslubundan dolayı söylemiyecem,gerek yok çok meraklıysan araştırır bulursun,öyle bedava bilgi yok senin
    tarzındakilere.
    Patron yalancı,ceo yalancı, rapor yalan , ben yalancı bi tek sen doğrusun.

Duhul
    Apr 2020
    İkamet
    Kayseri
    Gönderi
    13
    Hocam şu yüzden sordum. Kap'ta Kurteks ile anlaşma yapıldı yazıyor. Okurken müşterinin kim olduğu net olarak anlasilmadığı için sordum. Cem Göçmen'in de eski videolarında dinlediğimde tam olarak anlayamadım. O yüzden sormuştum.
    Şirket hakkında çok araştırma yapıyorum son 1 haftadır. Uzun vade için çok hoşuma gidiyor. Orta vade içinse önümüzdeki bilançoyu bekliyorum. Ödemesi yapılan projeler ve son alınan santralin finansmanını merak ediyorum. Ve tabi bir de halka arzdan gelen paranın nasıl kullanıldığı. Teşekkürler.

Duhul
    Apr 2020
    İkamet
    Kayseri
    Gönderi
    13
    Hocam varsayalım yer belli, iş kesin. Bunu İtalya'daki hangi kurumdan öğrenebiliriz? Oraya mail atıp öğrenmek istiyorum. Ülkemizde olsa bu iş için nerelere belge verilir. Hangi sistemde görünür. İtalya'daki muadili nedir. Bunları araştırmam lazım. Sonuçta çok yüksek bir meblağ. Servet GYO da böyleydi. Frankfurtta bir arsa sattı. O zamanlar 16-17 liraydı. Sonrası malum. Bunu kaçırmak istemiyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by RoHS Yazıyı Oku
    Hocam şu yüzden sordum. Kap'ta Kurteks ile anlaşma yapıldı yazıyor. Okurken müşterinin kim olduğu net olarak anlasilmadığı için sordum. Cem Göçmen'in de eski videolarında dinlediğimde tam olarak anlayamadım. O yüzden sormuştum.
    Şirket hakkında çok araştırma yapıyorum son 1 haftadır. Uzun vade için çok hoşuma gidiyor. Orta vade içinse önümüzdeki bilançoyu bekliyorum. Ödemesi yapılan projeler ve son alınan santralin finansmanını merak ediyorum. Ve tabi bir de halka arzdan gelen paranın nasıl kullanıldığı. Teşekkürler.
    Şimdi son alınan santralin bedeli ve ödeme şekli henüz açıklanmadı ama eski satın almalara bakarsak 12 - 13 milyon dolarlık bir maliyeti var gibi.Buna uygun kredimi kullanır peşinmi alır bunu bilemeyiz ama yakında açıklarlar.Halka arzdan gelen 204 milyon nerde kullanılacağı belli zaten yeni satın almayı halka arz taahhütleri doğrultusunda alıyoruz diyor.
    Sayın Cem Göçmen cuma günkü konuşmasında diyorki 2 senede 100 mw a çıkma hedefimiz var diyor yani santral satın almaları yolda .Şimdi şirketin eli güçlü parası var elinde ,rahat hareket edebiliyor.
    Tabiiki inanıp inanmamak yatırımcısına kalmış,yatırım yapacak kişi buna karar verecek.
    Daha önce yazdığım gibi naten ve bağlı şirketleri 2020 de bir çok iş aldı.Her anda yeni bir iş alabilir.
    Şirketin elinde nakiti var,borçlarıda var,iş alıyor yapıyor ordan gelecek karlar var ,işletmedeki santrallerin karları var yani şimdi bunları öyle bir hesaplama içinde ayarlama yapmaları gerekiyorki, eski borçlar ödenecek ,yeni yatırımlar yapılacak,eldeki para ve yeni krediler,bilanço karları kullanılarak optimal şekilde bütün bu karmaşık durumun içinden çıksınlar.Ve neticede şirket kapasitesini artırmış olsun.
    Şirketin büyüme hızına ve iş yapma kabiliyetine baktığımızda bunları başarabilir diye düşünüyorum.Dikkatimi çeken bir şeyde Sn. Cem Göçmen'in kariyer geçmişi beni etkiledi.Düşüncemde etkisi oldu diyebilirim.
    İtalya işlerinin işverenleri türk firmaları ,yüklenicisi naten,bunları nerden teyit edebilirsiniz onu bilmiyorum ama ben teyit ihtiyacı duymuyorum, yani kapta açıklandı kurteks ve berteks tekstille sözleşme imzalandı ve bunlardan gelen paralarda bir kısım belirtilmiş ,ama inşaat başladımı veya hangi safhada bunu şirket henüz açıklamadı.Belki diğer arkadaşlar bu konu ile ilgili bilgi verebilirler.
    Sn .Cem Göçmen son konuşmasında yurt dışında hem müşterilerine (yerli yada yabancı) ve hemde kendi hesaplarına santral işi yapabileceklerini söyledi,yanlış duymadıysam.
    Bu bana göre çok kuvvetli bir ihtimal olabılır çünkü yurt dışı güneş enerjisinde çok avantajlı olduğunu duymuştum finansman açısından.

Duhul
    Apr 2020
    İkamet
    Kayseri
    Gönderi
    13
    Akmaz kokmaz. Pandemi vs dinlemez. Garanti para alıyor devletten. Üstüne bir de mühendislik ve inşaat kısmıyla da kazanıyor. Yeterince proje de alıyor. Yurt dışına da açılmaya çalışıyor. Bunlar olumlu noktalar. Ancak en temelde anlamadığım bir şey var neden naten varken esen oldu? Hatta belki ilerde bu üçü varken margün de gelecek. Tek proje ile 3 firma birden nemalanacak gibi. Bunun mantığı halka arzla para toplamak mı yoksa YeKalara katılmak için böyle bir yol mu gerekiyor?

8.  Alıntı Originally Posted by RoHS Yazıyı Oku
    Akmaz kokmaz. Pandemi vs dinlemez. Garanti para alıyor devletten. Üstüne bir de mühendislik ve inşaat kısmıyla da kazanıyor. Yeterince proje de alıyor. Yurt dışına da açılmaya çalışıyor. Bunlar olumlu noktalar. Ancak en temelde anlamadığım bir şey var neden naten varken esen oldu? Hatta belki ilerde bu üçü varken margün de gelecek. Tek proje ile 3 firma birden nemalanacak gibi. Bunun mantığı halka arzla para toplamak mı yoksa YeKalara katılmak için böyle bir yol mu gerekiyor?
    Tabiiki halka açılarak para toplamak önemli bir nedendir,zaten halka açılmanın gayesi faizsiz kaynak yaratmaktır.Önemli olan bu kaynağın nasıl kullanılacağıdır.Şirket para topladıda ne yaptı parayı daha şurda nerdeyse 2 ay dolmadan yarısına bir santral alarak işe başladı. yani şirketin kapasitesini artırdı ,içini dahada doldurdu .2. neden iş yoğunluğunu şirketlere yayarak işleri daha kolay idare etmek ,bence bundan korkmamak lazım halka açılan şirketlerin içi doldurulduğu sürece sorun yoktur.İlerde şirketlerin içeriği de farklı olacaktır. Burda görülmeyen asıl 3. neden ise patronun vizyonudur.Tahminimce Hedefler çok büyük olduğu için alınacak ve yapılacak işlerin önümüzdeki süreçte artacağı hesaplanarak ona göre bir yapılanma düşünülmüş ve ona göre hareket edilmektedir.
    Şirket yönetiminin hareketlerini izlediğimizde tamamem büyüme odaklı olduğu görülmektedir.
    Şirketin faaliyetlerini her ne kadar bir borsa yatırımcısı olarak takip etmekteysemde, daha önemlisi eski bir iş insanı olarak acaba şimdi nasıl bir yol izleyecekler öncelikleri ne olacak diye gerçekten büyük bir ilgiyle izlemeye devam ediyorum.

Sayfa 111/165 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •