Sayfa 112/201 İlkİlk ... 1262102110111112113114122162 ... SonSon
Arama sonucu : 1605 madde; 889 - 896 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

1. Simdi farkettim.
    Fd/Favök =0.75
    Bu bir rekor .

2.  Alıntı Originally Posted by miami Yazıyı Oku
    Enerji üretim santralleri %50 hissenin bilancoda gözüken değeri 7.3 milyar.

Toplam yükümlük 750 milyon$ a düşmüş
    Ama Toplam varlıkları 1.5 milyar $ göstermisler ;)

Hadi hesap yapalim
    4000 megawatt santral
    1.25 milyon $ megawatt maliyeti desek.
    5 milyar $ kurulum maliyeti

Kabaca..
    40 milyar olması gereken degeri 7.3 milyar gösteriyorlar

Bilanço genel olarak iyi.
    Kordsa beklenini vermeye başladığında cok daha iyi olacak
    Sayın Miami,

EnerjiSa üretimin Sahol payına düşen kısmının100 Milyar TL den aşağı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bunun yanında bu değerin ürettiği kar bilançonun detaylarından anlaşılabiliyor. Varlıklar yıllardır enflasyonun çok altında değerlendiriliyor. Büyük borçlar kapatılıyor ama bilançoya bakınca sanki Akbank' ın reel düşen varlıklarına karşılık sanayi tarafı da gösterilmekten kaçınılıyor. Belki de böyle dengelediklerini düşünüyorlardır.

Kendi adıma bilançoyu beğendim. Umarım rakamların güvenileceği zamanlar gelecektir.

Bütün arkadaşlara güzel günler dilerim... Saygılar....

3.  Alıntı Originally Posted by Laozi Yazıyı Oku
    Sayın Miami,

EnerjiSa üretimin Sahol payına düşen kısmının100 Milyar TL den aşağı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bunun yanında bu değerin ürettiği kar bilançonun detaylarından anlaşılabiliyor. Varlıklar yıllardır enflasyonun çok altında değerlendiriliyor. Büyük borçlar kapatılıyor ama bilançoya bakınca sanki Akbank' ın reel düşen varlıklarına karşılık sanayi tarafı da gösterilmekten kaçınılıyor. Belki de böyle dengelediklerini düşünüyorlardır.

Kendi adıma bilançoyu beğendim. Umarım rakamların güvenileceği zamanlar gelecektir.

Bütün arkadaşlara güzel günler dilerim... Saygılar....
    Ben guvenli tarafta kalacak bir degerleme yaptim.
    100 milyar biraz abarti olur.

4. İris Cibre

Pay senedi yatırımcısı 5.03 milyon ile dün rekor kırdı. Yatırımcı sayısı artarken Yılbaşından bugüne yatırımcıların portföy değeri ise yüzde 7,5 düştü.

Halka arzlar son hız devam ederken yatırımcı akınına da zemin hazırlıyor.

Borsada yatırımcı toplamının yüzde 93'ünün portföyü toplam portföyün sadece yüzde 6.7’sine sahip ve toplam yatırımcının yüzde 3.7’si ise toplam portföy değerinin yüzde 90’ına sahip diyerek, daha önceki yazılarımda dataları açıklamıştım.

Yani, tekrar etmek gerekirse borsanın yönüne çok küçük bir zümre karar verebilecek güçte.

Bu zümre zaman zaman sabit desenler oluşturuyor, mesela. Sabah piyasaya satışla başlayıp kapanışta almak ya da tersi hareketleri günlerce tekrarlayıp bozuyorlar. Başı çekenlerden biri de Bank of America’da işlem yapan robotlu amca. Zannetmeyin ki bu amca dış güç, bu amca badem bıyıklı, yerli milli. Nereden biliyorsun derseniz; bilmiyorum, bildiğim yabancı yatırımcı hareketleri ve bu “bugün al piyasayı yukarı çek, ertesi gün yukarıdan sat†taktiği yabancı yatırımcı hareketi değil. Konunun diğer bir yönü, bu hareketler ile ciddi getiriler elde edebiliyor ya da bazen diğer kurumlardaki işlemlere likidite sağlama görevi görüyor.

Asıl problem yabancı ya da yerli olması da değil. Tek bir hesap, tek başına piyasanın yönünü etkileyebilecek kuvvette hareketler yapabiliyor, janjanlı camlı, 65 milyar TL harcanmış plazalardan oluşan finans merkezimizin nadide çiçeği, Borsa İstanbul’da.

Nasıl yapıyor derseniz; piyasada likidite kuruduğundan, çok daha küçük miktarlarla çok daha büyük hareketler yaratılabiliyor. Örneğin; dün bankacılık işlem hacmi 8 milyar TL idi. Sadece 8 milyar TL gibi çok düşük bir işlem hacmi ile tüm bankaları neredeyse tavana kadar yukarı çekebildiler. Bankacılık endeksi ortalama işlem hacmi 15 milyar TL dolaylarında.

Dün yine günlerden operasyondu.

Muharrem İnce adaylığını geri çekecek dedikodularıyla bankalar hızla yukarı hareket etti. Fakat seans sonrası İnce’nin “Asıl 6’lı masa çekilsin, kesin kazanırım†açıklaması geliverdi.

Dedikodunun boş olduğu ortaya çıktı. Peki, neydi banka endeksini yüzde 8.5 yukarı taşıyan, İş Bankası ve TSKB’yi tavan kilitleyen haber?

Haber yok. Yine, bahse konu 185 bin kişilik borsayı yönlendirme gücüne sahip 'dostlarımızdan' birinin, beklentiler ile oynayarak kar etmesi operasyonu…

Bu yazıyı yazdığım saatlerde bankalardan sadece biri yukarıda, İş Bankası yüzde 1.8, geri kalan tüm bankalar dünkü kapanışlarının altında işlem görüyor.

Devamı gelir mi? Ben bilmem, badem bıyıklı dostlarımız bilir…

Dünkü yükselişle ilgili ilginç bir yorum.
    Burada yazının sahibinin İris Cibre
    olduğunu belirtelim.
    YTD

5. Genelde Sahol değeri, varlıkları üzerinden yapılmaya çalışılıyor. Bu bana biraz yetersiz geliyor. 20 milyar $ yatırım bedeli olan varlıklar yıllık sadece 500 milyon $ getiriyorsa ve bu miktar fazlada değişmeyecek ise burada nasıl bir değerleme yöntemi alınmalı. Hani özelleştirme de şeker fabrikaları satıyorsun kurmaya kalksan 100 lira satarken 30'a alıcı çıkıyor gibi. Bence Sahol yıllık ne kadar nakit yaratabiliyor yada önümüzdeki 5 yılda ne kadar nakit yaratabilecek. Banka varlığı var ama temettü olarak cebe giren para sittin sene kârın %10-15 aralığı kalacak ise, holding değerine ne kadar yansımalı. Yatırımları doğmamış torunlar için mi yapacağız yoksa kendimiz için mi ? Yapılan yatırımların dönüşleri ne zaman olacak. işte 43 milyar kâr dendi ama holding cebine giren kabaca 1/6 'sı onunda yarısını dağıttı. Kâr 6 milyar ama öz kaynaklar sadece 1.3 milyar artmış, hadi temettü verildi diyelim ama yine yeterli şekilde artamamış, yatırıma dönüşememiş bir yerlerde kaybolmuş. Doğrusu ben biraz hayal kırıklığına uğradım.

6.  Alıntı Originally Posted by miami Yazıyı Oku
    Sn. Miami,

Tufanbeyli 2016 yılında 1.1 Milyar USD ye yapılmış. Resmi USD enflasyonuna göre 1.26 ile çarparsak (enerji ve materyal enflasyonu bu rakamın üzerinde), Tufanbeyli bugünün rakamları ile 1.386 Milyar USD olur ve bu termik santralin Sahol' e düşen kısmı 13.86 Milyar TL yapar.

Bandırma DÇS 2010 yılında 660 Milyon Euroya kurulmuş. Yaklaşık 1.38 Enflasyon faktörü ile çarparsak. Bundan da Sahol' e 10 Milyar TL düşüyor. Sadece iki santralde 23 Milyar TL yi yakaladık🙂 Sahol amortisman bedellerini saklı tutuyor (her firma gibi). Bunlar çok verimli yatırımlar olmasa bile kanımca bu hali ile bile Sahol' ün çarkı büyük ölçüde büyüyor...

7.  Alıntı Originally Posted by miami Yazıyı Oku
    Enerji hesabını GES veya RES ler üzerinden yapmak biraz yanıltabilir çünkü bunların yıllık bazda enerji üretim kapasiteleri sınırlıdır. Bu konuda en istikrarlı DGÇS ler ve Termik santrallerdir. Eğer su birikiminde sorun yok ise HES ler de iyidir (ne yazık ki bu seneler bu konuda şansımız iyi gitmedi). Ve 100 Milyar TL de oldukça güvenli tarafta kalınarak yapılmış bir hesaptır (iş santrallerle bitmiyor çünkü, teknoloji, zaman ve yetişmiş eleman gibi pekçok ilave faktör de var).

8.  Alıntı Originally Posted by Laozi Yazıyı Oku
    Enerji hesabını GES veya RES ler üzerinden yapmak biraz yanıltabilir çünkü bunların yıllık bazda enerji üretim kapasiteleri sınırlıdır. Bu konuda en istikrarlı DGÇS ler ve Termik santrallerdir. Eğer su birikiminde sorun yok ise HES ler de iyidir (ne yazık ki bu seneler bu konuda şansımız iyi gitmedi). Ve 100 Milyar TL de oldukça güvenli tarafta kalınarak yapılmış bir hesaptır (iş santrallerle bitmiyor çünkü, teknoloji, zaman ve yetişmiş eleman gibi pekçok ilave faktör de var).
    Termik santral kurulum maliyeti.. 2-4 milyon $/Megawatt
    Res ve dogalgaz 1 milyon$/megawatt
    Hes 2 milyon $/megawatt

Ama artik kimse dogalgaz santrali kurmak istemiyor

Enerjisa portföyu dengeli

F/k=10 dan bile hesap etsek sizin değere ulaşması için yılda 20 milyar tl , yani 1 milyar $ kar etmesi lazım.

Sayfa 112/201 İlkİlk ... 1262102110111112113114122162 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •