Onemli Gunler Banner
Sayfa 1572/2156 İlkİlk ... 5721072147215221562157015711572157315741582162216722072 ... SonSon
Arama sonucu : 17241 madde; 12,569 - 12,576 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Hangi ekonomisti okusam, hangi stratejisti izlesem hepsi aynı şeyi söylüyor. "Borsa yükselecek, alternatifi yok"

Eskiden de hep Buffett' ın şu sözleri paylaşılırdı "herkes coşkulu hisse alıyorsa KAÇ, herkes karamsarsa AL"

Biz şimdi neyi yaşıyoruz?? Ben buffett' ı dinledim, başkaları zengin oldu

Şaka bir yana, özel bir dönemden geçiyoruz, kabul. Mantık, rasyonalite, temel analiz, iktisat...vs aramamak lazım demek ki...

Diğer bir kafa karıştıran konu da doların durumu. Herkes borsaya gir derken şunu da söylüyor "DTH' lar bozulmaya başladı, insanlar borsaya akıyor. Hükümet de enflasyonu besliyor diye doların yükselmesini istemiyor"...
    Yani borsanın alternatifi yok derken şunu söylüyorlar; "dolarda-altında-mevduatta kalırsan, enflasyon senin paranı yer. Hiç değilse borsaya gel, kazanma ihtimalin olsun"

Peki bu dolar niye düşmüyor. Sürekli "hükümet baskılıyor" deyip duruyoruz ama millet dolar bozduruyorsa ve dolar düşmüyorsa "MB dolar mı alıyor" (rezervi de düzeliyor aslında)
    Aşağıda Kerim Rota'nın yazısı açıklayıcı olabilir:

https://www.perspektif.online/dogan-gorunumlu-sahin/

Alıntı Originally Posted by yemekci Yazıyı Oku
    Teşekkürler Deniz Hocam.
    Siz genel anlamda enflasyonun yapışkan hale geldini ve düşürmenin daha zor olacağını düşünmekte idiniz.
    Düşünceniz de değişiklik varmı

SM-G991B cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Düşüncemde bir değişiklik yok.Zaten Fed de,para politikasının sıkılaştırılması ve faiz artırımlarıyla enflasyon ile savaşta kazanımlar elde edildiğini ama daha katedilecek uzun bir yol olduğunu,tedbiri elden bırakmayacaklarını,enflasyonun kalıcı bir şekilde aşağı gittiğine ikna olmak için daha fazla kanıta ihtiyaç olduklarını ifade ediyorlar.Unutmayalım enerji,tıbbi bakım hizmetleri, ve ikinci el araç satışları ABD'de enflasyonu aşağıya çekerken, geniş halk kitleleri için önemli kira ve gıda fiyatlarındaki artış güçlü bir şekilde devam ediyor ve tüketicilerin gelecek enflasyon beklentilerini olumsuz etkilemeye devam ediyor.%2 enflasyon hedefi ulaşılması için epeyce çaba gösterimesi gerektiren bir hedef.

Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Şunu da sormak istiyorum deniz abi.

Ben yakın zamanda biraz altın almayı planlıyorum.
    FED faizi yükselttikçe dolar (dxy) yükseliyor doğal olarak. Dolar-Altın ters korele olduğu için altın düşüyor.
    Diğer taraftan politika faizi yükseldikçe abd 10 yıllıkları da satıyorlar (tahvil faizi yükseliyor).
    Bu akşam dxy ve tahvilde bir tepki gelmedi sanki.
    Senin de belirttiğin gibi, bugün powell amca, 2023 sonuna kadar faiz oranı için öngörülerini 4,6' dan 5,1' e yükselttiyse, tahvil ve dolardan bir tepki gelmesi gerekmiyor muydu?

Piyasa bu sefer de (sert) resesyonu mu fiyatlayacak (ya da zaten tahvil alımları hızlandı ve resesyon fiyatlanıyor mu?)

https://thegoldobserver.substack.com...-turning-point

Altın yatırımları için önemli bir referans, yol gösterici,yazılarını takip etmenizi tavsiye ederim.
    Son düzenleme : deniz43; 15-12-2022 saat: 08:45.

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Tabii bu sorunun cevabı gelecek yıl ABD'de enflasyonun nasıl seyredeceğine bağlı ama Fed'in piyasaya verdiği enflasyonu düşürme ve fiyat istikrarını sağlama kararlılığı mesajları nedeniyle piyasa fiyatlaması muhtemelen bu sene gördüğü en yüksek seviye %4.325'ü tepe olarak işaretleyecek.Gelecek yıl 10 yıllık tahvil faizinde bu seviyenin geçilme ihtimali düşük gözüküyor.
    Çok teşekkürler
    Yazdıklarımı üzerine alınma
    Hiç biri sana değil.

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Sevgili arkadaşlar;

Lütfen birbirimizi kırmayalım,incitmeyelim.Başlığa katkı veren herkese teşekkür ederim.Karşılıklı nezaket ilişkileri gözetilerek,seviyeli bir şekilde herkes düşüncelerini özgürce yazabilir ve başlığın zenginleşmesine katkıda bulunabilir.Sadece benim yazılarımı okumak isteyen arkadaşlarım ismimi ismimi tıklayıp ,sayfama girdiğinde orada sadece benim yazılarımı görebilirler.(deniz43>>forum gönderileri)
    Hatırlatmanız için teşekkür ederim Deniz Hocam. Bu kadar kolay aslında ulaşması, ben yazacaktım ama henüz baktım ve şimdi sizin yazdığınızı gördüm, herkes bilmiyor demekki. Esas olan dediğiniz gibi kimseyi kırmadan izah etmek ama herkes aynı seviyede anlayışa sahip değil maalesef. Saygılar selamlar.

6. Sarp sınır kapısındayım.
    1000 kışı sırada vardır.
    Yarısı turk ve telefon mevzusu

SM-G991B cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Inde...22-45770&dil=1

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, Kasım 2022

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) yıllık %169,45, aylık %7,00 arttı

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://thegoldobserver.substack.com...-turning-point

Altın yatırımları için önemli bir referans, yol gösterici,yazılarını takip etmenizi tavsiye ederim.
    Abi çok teşekkürler. Henüz bir yazısını okudum, inanılmaz bir şekilde bakış açımı değiştirdi.
    Sürekli öğrenen ama para kazanamayan bir insana döndüm Bilgi, araştırma, temel analiz, iktisat....vs işlemiyor ülkede.
    Makro ihtiyati tedbirler sağ olsun

Sayfa 1572/2156 İlkİlk ... 5721072147215221562157015711572157315741582162216722072 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •