Sayfa 159/607 İlkİlk ... 59109149157158159160161169209259 ... SonSon
Arama sonucu : 4852 madde; 1,265 - 1,272 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    bursa
    Gönderi
    3,695
    Yarın süt e satış gelirse bizi nasıl etkilicek bakalım

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Çalış, çalış ileri, çalışan kalmaz geri...

3. Çalış, çalış ileri, çalışan kalmaz geri...

4. DYO , Viking , Pınar Su 9 aylıkta zararda , Pınar Süt cepten yemiş , ilk 6 aylık karı nedeniyle toplamda 9 milyon TL karda tutunabilmiş ama son 3 ayda 15 milyon zarar etmiş , Petun geçen seneye göre karını düşürmüş ama yine de son 3 ayda da kar etmiş.

Böylece Yaşar Holding senetlerinde son 4-5 aydır yapılan büyük satışın ve değer kaybının , zaten bilinen gerekçesi resmen de su yüzüne çıkmış oldu. Yani malumun ilamı oldu.

PETUN hariç hepsinin bu kadar büyük zararlar etmelerinin ortak yönü aşırı yükselen finansman giderleri. Yani kurdaki ve faizdeki artış bu şirketleri fena vurmuş.

PETUN ise borçsuzluğunun mükafatını görmüş ve geçen seneye göre tüm kar marjlarında düşüş olmasına rağmen kar etmeye devam etmiş.

Pınar Sütün 20-25 liralardan neden 6.60'a kadar düştüğü çıktı ortaya. Muhtemelen bu sene sonunu kar ile kapatamayacak , karla kapatsa bile çok düşük bir kar olacak ve belki de temettü vermeyecek seneye. Herkes Pınar Sütü temettü için elinde tutuyordu. Seneye temettü vermeyecekse o yüzden şimdiden sattılar.

Belki biraz ütopik olacak ama ben yarın PETUN'a alış bile gelebileceğini düşünüyorum. Tamam onun da karı düşmüş biraz , zaten büyüyemem problemi vardı ama geçen sene 45 milyon kar ettiğinde fiyatı 10 lira civarında idi hatta daha da yükseğe çıktı sonrasında. Ama şimdi karı sadece %10 düşmesine rağmen , fiyatı 5-6 ayda neredeyse %50 düştü.

Pınar su ve süt belki bu kadar değer kaybını hakedecek kadar kötü mali tablolar açıkladılar ama PETUN bu kadarını hakedecek kadar kötü kar etmemiş. Dolayısıyla , hala daha seneyi hisse başına 1.1 -1.2 TL karla kapatma ihtimali var. Bu da F / K değerinin şu anda 4.5 civarında olması demek.

O yüzden Pınar Süte yarın satış gelse bile , ki belki de gelmez zaten yeterince düştüğü için , ama gelse bile ben PETUN'a o derece satış gelmeyeceğini hatta alım geleceğini düşünüyorum.

Bekleyelim görelim.. Bence %50 fiyat düşüşüne sebep olacak bir mali tablo yok önümüzde. Bugüne kadar Süt yüzünden satış yedik ama artık ayrışabiliriz.

5. Bu arada bir konuya açıklık getirmek isterim eğer yanlış biliniyorsa.

PETUN hariç diğer şirketlerin finansman zararlarının çok olmasının , burada aylardır konuştuğumuz meşhur 250 milyon dolarlık tahvil ile alakası yok. Zaten o tahvil borcu Yaşar holdingin , bu şirketlerin değil. Bu şirketlerin finansman giderleri tamamen kendi adlarına aldıkları kredilerle alakalı.

O yüzden PETUN bunların dışında kalabildi. Çünkü PETUN'un banka borcu sadece 5 milyon TL. Eğer tahvilden dolayı olsa idi , o zaman PETUN'un da çok finansman gideri olurdu.

O yüzden bu konular karışmasın lütfen. Çünkü o 250 milyon doların çok sorun olmayacağını söyleyip duruyoruz aylardır ama şimdi hepsi çok finansman gideri yiyince , oturup birileri diyebilir ki , kardeşim 250 milyon USD çok sorun değil diyordunuz ama bak hepsi deli gibi zarar etti onun yüzünden nasıl sorun değilmiş diyebilir.

O yüzden tekrar ediyorum , oradaki zarar Yaşar Holding bilançosuna yansır şimdilik. Kefil olan şirketlere yansısa idi PETUN da deli gibi zarar yazardı. Belki bilanço dipnotlarında , risk olarak yazılmış olabilir ama mali tablolarda yok şimdilik. Çünkü vade 2020 mayıs ayında doluyor ve eğer Yaşar Holding ödemezse 50 milyon USD civarında borç PETUN'a kalır , o zaman mali tablolarına girer. Ama biz bunun olmayacağını düşünüyorum.

Bence artık Yaşar Holding yavaş yavaş ne satayım da bu borcu kapatayım diye düşünmeye başlamıştır. İnşaallah PETUN'u satar. Eskiden Pınar Süt holdingin kral hissesi idi ama sanırım artık PETUN en değerlisi.

6. kar ortaklara hayırlı olsun...alında satışlar artmış satış gelirleri artmış nat esas faliyet karı artmış ama net kar biraz azalmış artık umarım buralardan döner...

7. PETUN bilanço geçen seneye göre az düşse de bu ortamda bu kar kesinlikle olumlu...önü yavaş yavaş açılacaktır

8. gurubun en iyi bilançosuna sahip şirketi halka açık olanlar içinde pinsu viking dyo pnsut ayces % -11 lik bi azalma var 2017.9 aylığa göre

Sayfa 159/607 İlkİlk ... 59109149157158159160161169209259 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •