Sayfa 164/997 İlkİlk ... 64114154162163164165166174214264664 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 1,305 - 1,312 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by puntoyel Yazıyı Oku
    Arkadaşlar Merhaba,

Aktifbank' ın n kolay bonosuna yatırım yaptım. Geçen hafta %14,5 faizle aldığım bonolar şu an %14,25' e düşmüş. 2 gün önce %14,25' ten de aldım. Bonolarda bu şekilde faiz oranı değişimi olabiliyor mu? Sabit olması gerekmez mi? Bu şekilde bir değişim oluyorsa faiz arttığında yatırımdaki bonoları bozup tekrar almak kazancı arttırmak için yapılabilir.

Bir de N kolay bono için bazı yorumlarda faizin getirisinin faizini de almak için haftada bir satın tekrar alın diyorlar ama bence bu dğru bir bilgi değil. Sonuçta bononun birim fiyatı üzerine faiz işlediği için satıp alsanızda hiç satmadan 365 gün sizde de kalsa aynı miktar kazanç olur değil mi?
    Bonolarda bu şekilde faiz oranı değişimi olamaz. Ancak aldığın iki bononun vadeleri farklı olabilir. Kontrol edebilir misin?

100 liralık aldığınız bono 1 ay 101 lira olduğunda satıp tekrar 100 liralık bono alırsanız 1 tl faiz kazancınız olur. 365 gün ellemezseniz ki bonoda böyle bir vade yok 365 günlük faiz elde edersiniz.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2. Rxpu üstadın dediği gibi enflasyonu hesaba katmadan yapılacak acele faiz indirimi orta ve uzun vadede faizleri zıplatmaktan başka bir işe yaramaz ama bizim bilmediğimiz ecb ve fed in sonsuza kadar faiz asla artmayacak şeklinde gizli bir kararı varsa o zaman ofsayta düşeriz

3. eylül ayı bildiğiniz gibi 3.dönem sonu. bence vadesi bu aralar dolacak olanlar günlükte 13'ün altı olmamak üzere bir yerde paralarını park etsinler, 25 eylül haftasıyla birlikte de bankalarla pazarlığa başlasınlar.
    ben haziranda 3 aylık 14,75 ile bağlamıştım, ama vadeyi zeki mt ekimin 3'ü yapmış, 97 gün. büyük ihtimal eylül son haftasındaki faizleri ekimin ilk haftası bulamayacağım

4. forumdaşlar Tbank oranları 14.25 güncellemiş

Dolarda Odea Burgan oran varmı temdit?

6.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Şu artan ihracat ı grafik üzerinde bi göstersene..
    Benim takip ettiğim kadarı ile aylık ihracat rakamlarımız 2008 den beri 10 14 Milyar dolar arası dalgalanır
    Yanılmıyorsam 2008 de 130 ları görmüş idi yıllık
    2009 da 100 e çakıldı
    Şu an 150 lerde.

Sen şimdi grafikde bulamazsın diye ben buldum..

Bu grafik üzerinden yorumlayalım..

Neymiş ihracat rakamlarımız ve artış..
    Doviz kuru ve ihracat hikayesi dillere pelesenk olmus ama aslinda korelasyon cok az. Asil etki euro dolar paritesinden geliyor. Parite yukselince ihracat ve ticaret dengesi olumlu etkileniyor.

7.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Bonolarda bu şekilde faiz oranı değişimi olamaz. Ancak aldığın iki bononun vadeleri farklı olabilir. Kontrol edebilir misin?

100 liralık aldığınız bono 1 ay 101 lira olduğunda satıp tekrar 100 liralık bono alırsanız 1 tl faiz kazancınız olur. 365 gün ellemezseniz ki bonoda böyle bir vade yok 365 günlük faiz elde edersiniz.
    @diproyal cevap ve bilgi için teşekkürler. Vade gün sayıları farklı doğrudur. %14,5 olanın 150 küsür gün, %14,25 olanın 300 gün filan. Her faiz değişiminde yeni bono nosu mu türetiyorlar ki? Biraz karmaşık geldi. N kolay bononun sitesinde 2 tane bono numarası var. İkisinin de faizi %14,25 olmuş. İlk sıradaki benim %14,5' ten aldığım, altındaki %14,25' ten aldığım. Ben ilk sıradaki bono stoğu tükenince 2. sıradakinden otomatik verdi diye algıladım. Bbir arkadaş faiz yükselince birim alım fiyatı düşer, faiz düşerse birim alım fiyatı yükselir, vade süresi ve vade sonundaki birim bono fiyatında bir değişiklik olmaz demişti. Hangisi doğru?

Ayrıca Faiz düşünce yüksek faizden aldığım Bono için satmadığım sürece kar olarak bir kaybım olmaz değil mi?

Al-Sat yaparak bazı yorumlarda günlük vadeli faizde faizin faizini de almak mümkün oluyor ya onun gibi açıklamalar vardı. Faiz oranı değişmese bile al sat yaparak yatırım yaptığınız paranın miktarını arttırdığınız için faizin faizini de almış olursunuz deniyor. Bana çok mantıklı gelmedi bono için. Yani 500000 T' lik bono 10 gün sonra %14,25 faizle 501756,85 TL olur. Satıp tekrar alırsanız bu sefer 501756,85 TL faizleneceğinden daha fazla kar olur diye yorumlar var ama ben 1 haftadır hesaplıyorum bozmadan da faizin faizini veriyor. Benim hesabıma göre ama acaba al - sat yapsam daha da mı çok kazanırım?

8.  Alıntı Originally Posted by şirinbaba Yazıyı Oku
    eylül ayı bildiğiniz gibi 3.dönem sonu. bence vadesi bu aralar dolacak olanlar günlükte 13'ün altı olmamak üzere bir yerde paralarını park etsinler, 25 eylül haftasıyla birlikte de bankalarla pazarlığa başlasınlar.
    ben haziranda 3 aylık 14,75 ile bağlamıştım, ama vadeyi zeki mt ekimin 3'ü yapmış, 97 gün. büyük ihtimal eylül son haftasındaki faizleri ekimin ilk haftası bulamayacağım
    e MTnin işi bu..

Sayfa 164/997 İlkİlk ... 64114154162163164165166174214264664 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •