Sayfa 187/342 İlkİlk ... 87137177185186187188189197237287 ... SonSon
Arama sonucu : 2732 madde; 1,489 - 1,496 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Estağfirullah, ne yazdıklarınız, ne tarzınız ne de üslubunuz beni rahatsız etmiyor. Burada yazmanızdan ya da paylaşımlar yapmanızdan dolayı başkalarına rahatsızlık çıkaracak bir duruma da şahit olmadım.

Burayı okuyan arkadaşlarımızın önemli bir kısmı bir şeyler öğrenme derdinde, ama bazı arkadaşlarımız neyi nasıl öğreneceğini dahi bilmiyor. Bilenler zaten ne için nereye bakılması gerektiğini çok rahat anlayacak ya da bakınca keşfedecektir. Ama bu işte yeni olan ve gerçekten öğrenme niyetinde olan arkadaşlarımıza shortcut niteliğinde ipuçları göstermenin ve öğrenme sürecini kısaltmanın faydası olacağını düşünüyorum. Çünkü sanal ortamda çok bilgi olduğu gibi çok fazla bilgi kirliliği ve yanlış yönlendirme de var. Bunun önüne geçilmesi adına ben kendimce burada ufak tefek de olsa mücadele ediyorum, karınca kararınca. Talebim bu mahiyette idi. Başka herhangi bir ima söz konusu değildir.

Saygılar, hürmetler.
    Beni anlayacağınızdan şüphem yoktu zaten, teşekkür ederim

Size katılmamak mümkün değil, aynı fikirdeyim. Ben biraz fazla detaycı olabilirim bu bilgi paylaşma konusu bağlamında. Bana iyi geliyor bu durum da, okuyuculara iyi geliyor mu, orasından pek emin değilim. Sizin yaklaşımınız ve aktardıklarınız çok çok daha faydalı, bunda herkes hemfikirdir bence. Çok takdir ediyorum paylaşımlarınızı, bana çok ciddi faydası da oluyor her daim.

Net olarak anlaşılabildiysem okuyucular tarafından, ne mutlu bana. Arada, ansızın "ne demek istiyor bu adam" sorusunu sordurtacak, kısa ve kafa kurcalayıcı cümlelerimle oyunun içinde olurum izniniz olursa.

İmtiyazlı hisse barındırmayan şirket listesini de merakla bekliyorum. Bu konuyu önemli bulmakla birlikte, yatırım kararlarıma etki etmedi şimdiye kadar. Belki bundan sonra etki eder, bana da faydası dokunur. Takipte olacağım.

Sevgiler, saygılar.

2. https://drive.google.com/file/d/1V_B...uHn/view?pli=1

İlgisini çeken arkadaşlar olabilir diye bir e-book linki koyuyorum buraya. Bazı arkadaşlarımızın yatırım tarzına ve felsefesine uygun düşebilir buradaki bilgiler.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3. Yukarıdaki e-book'tan bir alıntı..

Great Capital Allocation
    "Capital allocation is the most important task of the CEO. Organic revenue growth
    (reinvesting in the business) is the most preferable source of growth."

When a company earns cash, they can do three things with the Free Cash Flow (FCF) that is generated:
    reinvesting in the business, acquisitions / buybacks, and dividends.

- Reinvesting in the business: This is the most preferred capital allocation choice. You
    want to invest in companies that can reinvest a lot of their FCF in future growth
    opportunities at high profitability rates and great capital allocation metrics. The higher
    the Return on Incremental Invested Capital (ROIIC), the better. You want to invest in
    companies that can report organic revenue growth figures of more than 7%.

- Acquisitions and buybacks: Companies can also use their FCF to buy back their
    own shares (which increases the FCF per share when these shares are destroyed) or to
    acquire other companies. On the global stock market, there are great serial acquirers
    like Constellation Software, Roper Technologies and Lifco.

- Dividends: Finally, companies can also pay dividends with its FCF. Dividends are
    usually not the most efficient way to allocate capital as it does not generate future
    growth and you as an investor pay taxes on the dividend you receive.
    In general, the greater the capital allocation of a company, the better. Looking at ROIC and
    ROCE is a good start. We prefer companies with a ROIC greater than 20%.
    Son düzenleme : deva-i dert; 26-08-2023 saat: 15:09.
    Clausewitz

4. "It's far better to buy a wonderful company at a fair price than a fair company at a wonderful
    price."

Warren Buffett

Son zamanlarda dedenin bazı tavırlarına ve bazı kendisiyle çelişen sözlerine karşı alerjik reaksiyon göstersem de bu sözünü her zaman tutarım.

Ne diyor burada mealen:

İyi bir şirketi makul bir fiyattan almak, makul bir şirketi iyi bir fiyattan almaktan çok daha iyidir.

Her zaman bu kurala uyuyor muyuz? Maalesef.
    Clausewitz

5. "The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now."

Chinese Proverb

"Ağaç dikmek için en iyi zaman 20 yıl önceydi. İkinci en iyi zaman ise şu andır."

Çin Atasözü
    Clausewitz

6. Deva-i dert. müzikal.nilkiz teker teker her paylaşımınızın altına değerli bilgilerden dolayı teşekkür edip sayfa kirliliği yapmak istemiyorum şimdiye kadar ve bundan sonra yaptığınız tüm paylaşımlara teşekkürler...

7. Moda/Trend olan, büyüme potansiyeli yüksek olan ve çok büyük sermaye yatırımları da gerektirmeyen sektörleri ve o sektörler içerisinde olan şirketleri yakın takipte/izleme listesinde tutmakta, onları iyi incelemekte her zaman büyük faydalar olabilir. Bu özellikte olan ya da bu potansiyeli taşıyan sektörler nelerdir? Ve bu sektörlerde yer alan firmalar hangileridir?

Aklımıza ilk gelenler:

-Yenilenebilir Enerji
    -Isı ve Enerji Yalıtımı ya da İzolasyonu ya da İklimlendirme
    -Organik Gıda ve İçecek Üretimi
    -Alternatif Tıp ya da Beslenme ya da Sağlıkta ve Sağlık Teknolojilerinde Özel İhtisas
    -Online Alışveriş
    -Teknolojide Outsourcing, Uzaktan Veriye Erişim ya da Uzaktan Veri Yönetimi
    -Eski Emtialara ya da Teknolojilere Alternatif Emtia ya da Kompozit Üretimi ve bunun Teknolojilerinin Üretimi

Aklınıza gelen başka trendler varsa paylaşabilirsiniz.

'İyi bir yatırımcı aynı zamanda iyi bir gözlem yapandır.' diye bir motto da ekleyebiliriz buraya. Etrafımızda neler olup bitiyor, nelere olan talep azalırken, nelere olan talep artıyor?
    Clausewitz

8. Eski nesil borsacılarda Bedelsiz Potansiyeli yüksek olan şirket avına çıkma gibi bir özellik vardır. Bugün başka bir şey üzerine düşünürken aslında tamamen başka bir kaygı ve amaç için bile olsa Bedelsiz Potansiyeli yüksek şirket avına çıkanların farkına varmadan bir yönden doğru şirketleri aramış olabilecekleri durumu aklıma geliverdi. Piyasada yatırımın guruları kabul edilenler (Buffet, Munger gibileri) şirketlerin kazançlarının yeniden ne kadarının şirkete tekrar kazandırıldığına ve bundan nasıl yeniden getiri elde edildiğine ciddi anlamda bakarlar ve bunu sorgularlar. Mesela onlar için en anlamlı metriklerden birisi ROIC'tir. ROIC'i yüksek olanları tercih etmeleri aslında tesadüfi de değildir. Bir şirketin ROIC'i yüksekse yani yatırılan sermayeden iyi bir getiri elde edebiliyorsa ve aynı zamanda bu şirketin kazançlarını şirket içerisinde tutabilme özelliği de yüksekse, yani kazandığı parayı temettü olarak ortaklar çekmeyip ya da çok az bir kısmını çekip geri kalanını şirket sermayesi içinde tutabiliyorsa aynı şirket, büyümek için ya da yatırım yapmak için çok daha az dış kaynağa ihtiyaç duyacak ve çok daha az maliyetle büyüyebilecektir.

Biz yatırımcılar olarak kendi sermayemizin kartopu etkisiyle büyüyebilmesi için borsadaki kazançlarımızı çekmeyip yine borsa yatırımlarında tutarak bileşik getiriden, yani kartopu etkisinden, nasıl faydalanıyorsak, aynı durum şirketler için de pekala geçerlidir. Kazandığı parayı sürekli kâr payı olarak çeken ortakları olan şirketin kartopu etkisiyle büyümesi de bunun tersini yapan yani kazançlarını şirket sermayesi içerisinde tutanlara göre çok daha düşük olacak, ayrıca yatırım ihtiyaçları hasıl olduğunda daha maliyetli olan dış finansmana daha çok başvurma yoluna gidecektir.

Bu durumda Öz Kaynakları içerisinde Geçmiş Yıl Kârları yüksek olarak duran şirketler (tabi aynı zamanda ROIC oranları da buna paralel yükselebiliyorsa), ya da bunları sürekli Bedelsiz Sermaye artırımı yapıp da bunu Ödenmiş Sermayelerine ekleyen şirketler, yani o parayı çok fazlaca çekip dağıtmayan şirketler büyüme noktasında çok daha avantajlı konuma gelebilmektedir. Tabi ki büyümenin yönetimini de iyi becerebilecek kalifiye yöneticileri varsa.
    Clausewitz

Sayfa 187/342 İlkİlk ... 87137177185186187188189197237287 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •