Sayfa 212/1230 İlkİlk ... 1121622022102112122132142222623127121212 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 1,689 - 1,696 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,310
    Ustelik adamlarda oyle sirketler var ki 25 senedir temettusunu artirmis..

https://www.suredividend.com/dividend-aristocrats-list/

Nasil mis degil mi?

Ancak isin vergi boyutu var bir de...
    Bizde temettunun yarisi kafadan vergiden muaf iken oradan alinan temettulerin tamami burada beyan edilip %15-35 arasi gelir vergisi tarifesi uygulanir.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by enginkoto Yazıyı Oku
    bundan sonraki 15 yıl için sadece şirket beklentileri değil ülke beklentisi de önemli hale geliyor o zaman. enflasyon en az 5 yıl 15 in altına düşeceğini zannetmiyorum. (yanılmayı canı gönülden isterim)
    ayrıca son 15 yılın ortalaması yüzde 10 ise temettü getirisi yüzde 10 olan şirketleri seçmek lazım ki o da bir elin parmakları kadar. hadi diyelim ki bu şirketleri yakaladık her şey yolunda gitti enflasyonu da telafi ettik fakat bu tip hisselerin büyümesi de sınırlı gibi.
    ben hisseyi hiç bir şekilde satamayacağım için(temettü vermeme durumu hariç) beni tek ilgilendiren kısım temettü kısmı oluyor.
    sızı enflasyondan koruyacak olan temettu degıl sırketın deger kazanması, 17 yıllık uzun vadede yıllık endeks artısı enflasyondan fazla olur... eger ortalama bır portfoy bıle yaparsanız sızın portfoyunuz enflasyon kadar artar.. temettu cebınıze kar kalır...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

3. Dudu bey yurtdışına nasıl yatırım yapılır bilmiyorum. Bu tip işlerde yetenekli de değilim zaten.

4.  Alıntı Originally Posted by mulumbu Yazıyı Oku
    Döngüsel sektörler için ne düşünüyorsunuz? Hisse seçimi yaparken döngüsel sektörlere dikkat ediyor musunuz? Ya da döngünün neresinde olduğuna?
    Ben buna konjonktür analizi diyorum...hisse seçimi yaparken olmazsa olmaz kuralımdır.

5. Evet borsa da inanılmaz getiriler var. Benim kafamda 17 yılda biriktirecegim tutarı kabaca 500 bin diyelim. Her yıl gelen temettüleri de bu süre zarfında hisselere ekleyecegim. Bistin geçmişte çok iyi performans gösterdiği aşikar. Böylesine ciddi bir işe gireceğim için aylardır araştırıyorum 1 yıldır borsadayim. Hisse performansı gelecekte çok önemli bedelsiz vermesi yüksek temettü ve en önemlisi ülke şartlarının düzelmesi gerekli. Yoksa 20 yıl çalıştığımı çöpe atmak istemiyorum.
    Getiri tablolarında inanılmaz getirileri bende görüyorum ama bizim gibi orta sınıf için benim ve eşimin maaşının büyük kısmını buraya gomecegim aklımda soru işareti kalmasın istiyorum.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,310
     Alıntı Originally Posted by enginkoto Yazıyı Oku
    Evet borsa da inanılmaz getiriler var. Benim kafamda 17 yılda biriktirecegim tutarı kabaca 500 bin diyelim. Her yıl gelen temettüleri de bu süre zarfında hisselere ekleyecegim. Bistin geçmişte çok iyi performans gösterdiği aşikar. Böylesine ciddi bir işe gireceğim için aylardır araştırıyorum 1 yıldır borsadayim. Hisse performansı gelecekte çok önemli bedelsiz vermesi yüksek temettü ve en önemlisi ülke şartlarının düzelmesi gerekli. Yoksa 20 yıl çalıştığımı çöpe atmak istemiyorum.
    Getiri tablolarında inanılmaz getirileri bende görüyorum ama bizim gibi orta sınıf için benim ve eşimin maaşının büyük kısmını buraya gomecegim aklımda soru işareti kalmasın istiyorum.
    Saygılar.
    O soru isareti hep kalacak.

Ne yaparsan yap kalacak.

Donem donem suphe edeceksin..

Satmamak icin kendini zor tutacaksin..

Ilk 5 yili atlatinca temettulerle maliyetler dustukce biraz rahatlayacaksin..

Rahatlik gitgide artacak...

Sonlara dogru ise "one more year" hastaligina kapilacaksin ve paraciklari yiyemeden gideceksin...

Syg,

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben buna konjonktür analizi diyorum...hisse seçimi yaparken olmazsa olmaz kuralımdır.
    Bu konuda az çok bilgim var tavsiyelerinizi daha açık yazarsanız tartisabiliriz. Faydalanabiliriz.
    Ayrıca temettü konusunda en sadık gördüğüm grup koç grubu ve 20-30 tane doğru belli şirket var çoğu da koca ait bu da sıkıntılı gibi.
    Bir de kafama takılan çok fazla hisseden portföy oluşturmayin deniyor örneğin 20 hisse belirleyip sürekli alım yapmak neden tavsiye edilmiyor?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,310
     Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    sızı enflasyondan koruyacak olan temettu degıl sırketın deger kazanması, 17 yıllık uzun vadede yıllık endeks artısı enflasyondan fazla olur... eger ortalama bır portfoy bıle yaparsanız sızın portfoyunuz enflasyon kadar artar.. temettu cebınıze kar kalır...
    En guzel cevabi vermissin..
    Tebrikler..
    Bu nedenle hep diyorum hisse senedi en guvenilir yatirimdir, arkasinda gercek varliklar vardir.
    Bir de sirket iyi yonetiliyorsa ve buyuyorsa degmeyin keyfimize..
    O zaman temettuyu gonul rahatligi ile yeriz.
    Ama sirket buyuyemiyorsa, ozvarliklarini artiramiyorsa ve temettu de vermeye devam ediyorsa o zaman o temettu bize zehir olur.
    Ornek: TTKOM veya ISYAT
    Syg,

Sayfa 212/1230 İlkİlk ... 1121622022102112122132142222623127121212 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •