Sayfa 212/967 İlkİlk ... 112162202210211212213214222262312712 ... SonSon
Arama sonucu : 7730 madde; 1,689 - 1,696 arası.

Konu: ISGSY - İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı

1. Yakında pay alım haberleri gelmeye başlar KAPa. 1 aydır almadığı kadar varmış. Piyasa değerimiz 28 milyon dolar, 30 versek bırakırlar mı bize

2.  Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Bugün Nevotek yöneticisi ile görüşebildim. Birkaç yıl öncesinde de görüşmüştüm.
    Normalde bu tür görüşmelerde bulunamazsınız, nezaket çerçevesinde kırmadılar ,belli bir sohbetimiz geçti.

Herhangi bir şeyi atlamadan satır başları halinde aktarmak isterim:

1. Otelcilik ve hastane sektörleri sürdüğü müddetçe bu şirketin varlığını sürdürmesi bekleniyor.
    2. Temelinde bir yazılım şirketi olduğu için değişen ortamlara yönelik çözümler üretmek zorunda.
    3. Marka değerini konuştuk, özellikle körfez bölgesinde çok güçlü olduğu ifade edildi.
    4. Yeni kurulan şirket bir start up. Henüz bir ürün lansmanı yok, yazılımların test aşaması sürüyor.
    5. bir inşaat şirketi gibi düşünebilirsiniz, projeler ( sözleşmeler imzalandıkça şirketin nakit akışına bağlı defter
    değeri artıyor veya azalabiliyor)
    6. İş Girişim 'in defter değerine yansıyan 5-6 mio dolar değerin özellikle marka değeri ve iş yapma potansiyeli
    dikkate alındığında düşük kalabileceğini anladım. Arama nedenim tam da bu soruya yanıt aramaktı.
    Gerçek değerin ne olabileceği sorusunun üstü açık. Belli ki bu soruya yanıt bulmak bugünün şartlarında kolay değil.

Özetle, şirketin ( İSGSY'nin) performansını etkileyebilecek somut bir bilgi yok- olsaydı da zaten konuşulmazdı!
    Konuşmadan aldığım enerji ve şirkete son dönemdeki katılımlara baktığımda olumlu değerlendiriyorum.
     Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Son olarak Ortopro ile görüşebildim.

Şirketin cirosu ve FAVÖK marjı 2015 den bu yana düzenli olarak yükselmekte.
    Önümüzdeki yıllarda ciro+ FAVÖK artarak sürmesi bekleniyor.
    Sektör büyük ölçüde kamunun borçlarını zamanında ödemesine bağlı, kamunun ödeme vadeleri uzun.
    2010 dan bu yana implant fiyatları artmamış.
    Çalışan sayısı 120 den 70 li rakamlara indirilmiş, verimlilik gözetilmiş.

Görüşmeden çıkardığım sonuç şu; ciro/kar marjı gibi konularda gelişmeler var.
    Bütünde işlerin nereye varacağı ülkedeki koşullara bağlı.

Öğrenebildiklerim bu kadar.
    Şirketlerle ilgili arama/tarama çalışmalarına ara veriyorum.
    Belki Bay George'un yaptığı gibi kim satar, neden satar sorularıyla ilgilenmemiz lazım.
     Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Spek konusu ciddiyet kazanmaya başladı. Spek'in de bir mazereti vardır derken şu tespitleri ortaya koyuyorum.

1. Girişim sermayesi şirketleri değerleme sürecinde F/K ile değerlendirilmezler, büyüme potaniyllerine , tahmini nakit akışlarına, piyasadaki oyunculara, sektöre olan talebe vb vb bakılır.

2. Faizlerin yüksek olduğu, ortada alıcı filan bulunmdığı zamnanlarda yukarıda saydıklarım unutulur veya minimize edilir, giriim sermayesi şirketleri de diğerleri gibi FK ile değerlendirilir.

3. Böyle dönemlerde F/K sı en düşük, piyasadan ve kurdan etkilnemeyecek ( veya olumlu etkilelenecek şirketler öne çıkar, bu şirketlerin defansif oldukları kabul edilir- diyelim örnek Soda Sanayi olsun)

4. İş Girişim Sermayesi yatırımlarının tamamının F/K sı ya çok yüksektir ya da çoğunlukla eksidedir.

5. 2018 de faiz ve kurun birilikte yukarıda seyredecekleri bugünden görülebilimektedir, en iyi ihtimalle kur ve faiz
    2017 yi taklit eder. Burada korkulması gereken durum alacak tahsilinin iyice zorlaşmasıdır.

6. Faizler yüksek seyrederken büyüme modelleri borçlanmaya bağlı olan İş Girişim şirketleri sürekli frenli gitmek durumundadır, önümüzdeki 2 yılda ilave serrmaye gerektirmeden faaliyet sürdürmeleri başarı sayılır.

Durum bu, spek faaliyetleri için elverişli bir zemin var.
    Toplu olarak görelim bu bilgi dolu paylaşımları.

Küçük enişteye bir hareketlilik geldi +%4,73 kademeler filan saçma sanırım ama olsun
    Stop Wishing Start Doing

3.  Alıntı Originally Posted by vassago Yazıyı Oku

Küçük enişteye bir hareketlilik geldi +%4,73 kademeler filan saçma sanırım ama olsun
    Hepimiz şirket yönetiminin "birşeyler" yapmasını bekliyoruz.
    Yatırımları daha iyi tanıtmaları için şirkete çağrı yapmkatan yoruldum ve vazgeçtim.
    Öğrenebildiklerim içinde rakamlar olmasa da yeterli buluyorum, genel manzara bellidir.

Yapılabilecek işler arasında yeni yatırımlar da var.
    El değiştirmeler ülkenin bugünkü koşullarında devam ediyor.
    Altınyağ'ın ortak alma görüşmeleri, Sezon pirinç firmasının 150 mio borçla geçen ay batması vb.

Unutmayalım İş Girişim Sermayesi şirketi özünde risk sermayesi şirketi olarak kuruldu.
    Kuruluş felsefesinde zor durumdaki şirketlerin sermaye ve yönetim desteğiyle iyileştirilmesi ve faaliyete geçirilmesi de var.

İçine girdiğimiz dönemde sermaye yetersizliği ve borç nedeniyle atıl duruma gelmiş şirket sayılarının artması bekleniyor.

Diğer girişim sermayesi şirketleriyle birlikte ortak yatırım yapılabilecek birçok şirket olabilir.
    Bunun için sermaye lazım, mevcutta 76 mio düzeyindeki nakit ve benzerleri bu süreç için yeterli değildir.
    Belki yeni kurulan Maxis portföy şirketini kullanacaklar, bilemiyorum.

Şimdi size ilettiklerim ( şirket sermayesinin düşük kalmış olması) geçmişte de yönetime iletilmiş, yönetim de aynı fikirde olduğunu açıkça ifade edilmese de teyit etmişti.

Buradaki hamle gelirse İş Bankası Yönetiminden gelecektir. Buradan bakılınca bu hamle zorunlu gibi görünüyor.
    Oradan bakınca nasıl göründüğünü oradakiler bilir.

4. Bedelli mi yapıcaklar?

GT-I9500 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. [QUOTE=Feridun_Bitir;1271184]Bedelli mi yapıcaklar?

GT-I9500 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.[/QUOT

Muhtemelen bedelli sermaye artışı yapmayacaklar.
    Yeni kurulan Maxis portföy şirketi girişim sermayesi şirketlerine ortak olmak için kuruldu.
    Bu konuda yapılmış bir düzenleme var.
    Maxis'in kuruluş sermayesi sadece 5 mio lira. İş grubu bu alanda fırsat görürse buraya fon koyar, fon da girişim sermayesi şirketlerine yatırım yapar. Fonun katılım paylarını tıpki diğer fonlarda olduğu gibi yatırımcılara satmak mümkündür.

Maxis İsgsy sermayesinde pay sahibi olmadan nasıl ortak olacak, yatırımlardaki payı nasıl hesaplanacak konusu beni aşıyor, tebliği yorumlayacak birileri lazım.

Bu arada faiz artışlarının Ocak sonunda açıklanacak İSGSY bilançosunda etkisi olacak.
    Yatırımların değeri indirgenmiş nakit akımı yoluyla hesaplanıyor, en yaygın yöntem budur.
    Diğer koşullar sabit olmak üzere faiz oranlarının 3-4 puan artması şirket değerlemelerini %20 ye yakın geri çekebilir.
    Benim hesabım kabaca böyledir.
    Yani kısacası kredi faiz maliyetleri dışında bir de INA değerlemesinden kayıplarımız olabilir.
    INA yöntemini bilenler daha hassas hesap yapıp paylaşabilirlerse sevinirim.

Hepsini üst üste de koysanız bulunduğumuz iskonto diğer tüm iskontoları fazlasıyla içermektedir.

6.  Alıntı Originally Posted by vassago Yazıyı Oku

Emeğinize sağlık noreply, şirkettekiler sizin kadar çalışmıyordur.

7. Emeğinize sağlık noreply, şirkettekiler sizin kadar çalışmıyordur.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,853
    Ben yorumladım ...

MAxis ISGSY den para hortumlamak için kurulmuştur ...
    İyi niyetli olsa idi Zaten haber paylaşımı olur ve neden kurulduğu nasıl çalışılacağı anlatılırdı .
    Geçen seneki yönetim kurulu toplantısında bile haber olarak geçmedi sanıyorum .
    Kısaca Ceeee dediler süprizzzzz ...
    KY o kadar çok hisse aldı ki kar ı hisselerin oranı ile paylaşmak yerine
    MAxis Fatura Kesecek ISGSY diyet Ödemesini yapacak . KAr transferi gerçekleşecek .
    Nedense IS Grubu beni kötümser yaptı . Her şeyin altında hile üçkağıt arar oldum .

[QUOTE=noreply;1271445]
     Alıntı Originally Posted by Feridun_Bitir Yazıyı Oku
    Bedelli mi yapıcaklar?

GT-I9500 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.[/QUOT

Muhtemelen bedelli sermaye artışı yapmayacaklar.
    Yeni kurulan Maxis portföy şirketi girişim sermayesi şirketlerine ortak olmak için kuruldu.
    Bu konuda yapılmış bir düzenleme var.
    Maxis'in kuruluş sermayesi sadece 5 mio lira. İş grubu bu alanda fırsat görürse buraya fon koyar, fon da girişim sermayesi şirketlerine yatırım yapar. Fonun katılım paylarını tıpki diğer fonlarda olduğu gibi yatırımcılara satmak mümkündür.

Maxis İsgsy sermayesinde pay sahibi olmadan nasıl ortak olacak, yatırımlardaki payı nasıl hesaplanacak konusu beni aşıyor, tebliği yorumlayacak birileri lazım.

Bu arada faiz artışlarının Ocak sonunda açıklanacak İSGSY bilançosunda etkisi olacak.
    Yatırımların değeri indirgenmiş nakit akımı yoluyla hesaplanıyor, en yaygın yöntem budur.
    Diğer koşullar sabit olmak üzere faiz oranlarının 3-4 puan artması şirket değerlemelerini %20 ye yakın geri çekebilir.
    Benim hesabım kabaca böyledir.
    Yani kısacası kredi faiz maliyetleri dışında bir de INA değerlemesinden kayıplarımız olabilir.
    INA yöntemini bilenler daha hassas hesap yapıp paylaşabilirlerse sevinirim.

Hepsini üst üste de koysanız bulunduğumuz iskonto diğer tüm iskontoları fazlasıyla içermektedir.
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Sayfa 212/967 İlkİlk ... 112162202210211212213214222262312712 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •