Sayfa 2127/7020 İlkİlk ... 112716272027207721172125212621272128212921372177222726273127 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 17,009 - 17,016 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Pulitzer ve Bollingen Odullu, Kongre Altin Madalyali Amerikali sair Robert Frost'un dogum yildonumu (26 Mart 1874)

Doganin ilk yesili altindir,
    En zor renk tonu onun elde tutmak icin.
    Onun onceki yapragi bir cicektir;
    Fakat yalniz oyle kalir bir saat icin.
    Sonra coker yaprak yapragin dibine.
    Cennet boyle batti kedere,
    Safak boyle soker gune.
    Altin hicbir sey kalmaz geriye.

Sari bir ormanda ikiye ayrildi yolum,
    ikisinden birden gidemedigim ve yazık ki
    tek yolcu oldugum icin uzgun, uzun uzun
    baktim gorene kadar birinci yolun
    otlar calilar arasında kivrildigi yeri;

sonra oburune gittim, o kadar iyiydi o da,
    ve belki cimenlik oldugu, asinmak istediginden
    gidilmeye daha cok hakki vardi; oysa
    oradan gelip gecenler iki yolu da
    es olcude asindirmisti hemen hemen...

2. Amerika'nin ilk unlu sairi Walter (Walt) Whitman'in olum yildonumu (26 Mart 1892)

Dilim, kanimin her atomu, bu topraktan olusma, bu havadan,
    Burada dogmuş ana babalardan dogma, onların da ana babalari
    burada dogmuş, onlarin da, onlarin da,
    Ben, otuz yedi yasimda bugun, saglik icinde basliyorum,
    Olunceye kadar durmama umuduyla.

Inanclar, mezhepler ara verdi,
    Geri cekilip oylece kaldilar, ama hic unutulmayacaklar,
    Ben hem iyinin, hem kotunun limaniyim, ne pahasina olursa
    olsun izin veriyorum konusmaya,
    Denetlenmeyen doga, ozgun enerjisiyle

My tongue, every atom of my blood, form'd from this soil, this air,
    Born here of parents born here from parents the same, and their parents the same,
    I, now thirty-seven years old in perfect health begin,
    Hoping to cease not till death.

Creeds and schools in abeyance,
    Retiring back a while sufficed at what they are, but never forgotten,
    I harbor for good or bad, I permit to speak at every hazard,
    Nature without check with original energy.

3. Fransiz yazar Gaston Leroux'nun yazdigi Le Fantôme de l'Opéra'nin ilk baskisininin ilk bolumunun ilk sayfasi, kitap olarak 26 Mart 1910 tarihinde basildi.

"Opera'daki Hayalet gercekten vardi. Uzun sure inanildigi gibi, opera sanatcilarinin hayallerinin bir urunu, menajerlerin ortaya attigi bir hurafe ya da genc balerinlerin, onlarin annelerinin, yer gostericilerin, vestiyer gorevlilerinin veya odacilarin kolay etkilenen ve mantiksiz beyinlerinin mantiksiz uydurmasi degildi. Evet, kanli canli vardi, tam bir hayalet gibi gorunse de, aslinda sadece hayalet gorunumunun altinda gizleniyordu."

"Le Fantôme de l'Opéra a existé. Ce ne fut point, comme on l'a cru longtemps, une inspiration d'artistes, une superstition de directeurs, la création falote des cervelles excitées de ces demoiselles du corps de ballet, de leurs mères, des ouvreuses, des employés du vestiaire et de la concierge. Oui, il a existé, en chair et en os, bien qu'il se donnât toutes les apparences d'un vrai fantôme, c'est-à-dire d'une ombre."

4. Amerikali bir mitolojist ve yazar Joseph Campbell’in dogum yildonumu (26 Mart 1904)

“Yuce bir dagin ustunde durdum ve devasa bir adam ve bir de cuce gordum; ve bir gok gurultusu duyar gibi oldum ve duymak icin yaklastim ; benimle konustu ve dedi ki: 'ben senim ve sen bensin, ve nerede olursan ol oradayim. Her seyde yayilmisim , ve ne zaman istersen, sen toplarsin Beni; ve Beni toplayarak Kendini toplarsin.' ” Kahramanin Sonsuz Yolculugu

"I stood on a loftly mountain and saw a gigantic man and another a dwarf; and I heard as it were a voice of thunder, and drew nigh for to hear; and He spake unto me and said: 'I am thou, and thou art I; and wheresoever thou mayest be I am there. In all am I scattered, and whensoever thou wiliest, thou gatherest Me; and gathering Me, thou gatherest Thyself.' "

“Sonucta kaderin cocugu uzun bir belirsizlik donemiyle yuzlesmek zorundadir.Bu asiri tehlike , engel ya da utanc donemidir. Ice, kendi derinliklerine ya da disa, bilinmeyene firlatilir; ne olursa olsun dokundugu kesfedilmemis bir karanliktir. Ve bu, beklenmedik, zararli olduklari kadar merhametli varliklarin alanidir: bir melek belirir, yardimsever bir hayvan, bir balikci, bir avci, kocakari ya da koylu. Hayvanlar arasinda , Siegfried gibi asagida yasam agacinin koklerini koruyan gnome'lar arasinda ya da hatta kucuk bir odada bir basina yetismis olan genc dunya ciragi , olculmus ve adlandirilmis olan alanin hemen otesinde duran tohum halindeki guclerin dersini ogrenir.”

“In sum: the child of destiny has to face a long period of obscurity. This is a time of extreme danger, impediment, or disgrace. He is thrown inward to his own depths or outward to the un- known; either way, what he touches is a darkness unexplored. And this is a zone of unsuspected presences, benign as well as malignant: an angel appears, a helpful animal, a fisherman, a hunter, crone, or peasant. Fostered in the animal school, or, like Siegfried, below ground among the gnomes that nourish the roots of the tree of life, or again, alone in some little room (the story has been told a thousand ways), the young world-apprentice learns the lesson of the seed powers, which reside just beyond the sphere of the measured and the named.”

5. Amerikali oyun yazari ve yazar Tennessee (Thomas Lanier) Williams’in dogum yildonumu (26 Mart 1911)

"Bir sair olarak benim simgelere karsi bir zaafim oldugundan, bu karakteri de bir simge gibi kullaniyorum; cok gec kalan ve bizim hayatta pesinden kostugumuz beklentilerimizi simgeler o.

Oyunda bir de besinci karakter var; kendisi sominenin uzerinde asili olan ve gerceginden daha buyuk bu fotografinin disinda, oyunda asla gorunmez. Bizi yillar once terk eden babamizdir bu kisi. Telefoncuydu, ama uzak diyarlara asikti, calistigi telefon firmasindan ayrilip, isik delisi bu sehirden sivisip gitti...Ondan aldigimiz en son haber, Meksika'nin Pasifik kiyilarinda Mazatlan'dan gonderilen adressiz bir kartpostaldi ve uzerinde sadece iki kelime yaziliydi-

Merhaba - Hosca kalin!

Sanirim oyunun geriye kalani kolayca anlasilabilir." Sirca Hayvan Koleksiyonu

"I have a poet's weakness for symbols, I am using this character also as a symbol; he is the long-delayed but always expected something that we live for. There is a fifth character in the play who doesn't appear except in this larger-than-life-size photograph over the mantel.

This is our father who left us a long time ago.He was a telephone man who fell in love with long distances; he gave up his job with the telephone company and skipped the light fantastic out of town. . . .The last we heard of him was a picture postcard from Mazatlan, on the Pacific coast of Mexico, containing a message of two words -

'Hello - Good-bye!' and no address.

I think the rest of the play will explain itself.

6. Ingiliz roman yazari ve elestirmen Virginia Woolf, ilk romani Disa Yolculuk'u (The Voyage Out), 26 Mart 1915'te Londra'da yayinci Duckworth Overlook araciligiyla yayinladi.

"Sanatcilarla birlikteyken, resim*lerle, muzikle, guzel olan her seyle, kendine ait kucuk bir dunyaya kapanmanin keyiflerini cok yoğun hissederim; sonra sokaklara ciktigimda yoksul, ac, kirli kucuk suratiyla karsilastigim ilk cocuk, soyle dedirtir bana: ‘Hayir, kendimi kapata*mam - kendime ait bir dunyada yasamayacagim."

"When I'm with artists I feel so intensely the delights of shutting oneself up in a little world of one's own, with pictures and music and everything beautiful, and then I go out into the streets and the first child I meet with its poor, hungry, dirty little face makes me turn round and say, 'No, I can't shut myself up--I won't live in a world of my own."

7. Baba (Il Padrino -The Godfather) filminde, Michael Corleone tarafindan once bogazindan sonra basindan vurularak oldurulen New York polis teskilati emniyet muduru Yuzbasi Mark McCluskey karakterini canlandiran Amerikali aktor, model ve yazar Sterling (Walter) Hayden'in dogum yildonumu (26 Mart 1916)

8. Dunyanin simdiye kadarki en unlu aktrisi olarak anilan, tum zamanlarin en iyi oyuncularindan biri olarak kabul edilen ve Kutsal Sarah (La Divine Sarah) diye anilan Fransiz sahne oyuncusu Sarah Bernhardt'in olum yildonumu (26 Mart 1923)

Sayfa 2127/7020 İlkİlk ... 112716272027207721172125212621272128212921372177222726273127 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •