Sayfa 222/1002 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322722 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 1,769 - 1,776 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by burak1987 Yazıyı Oku
    Yabancı hisse senedi fonlarında en korktuğum şeydir. Hem borsa hemde doların aynı anda düşmesi.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Altının zamanı geliyor da ondan.

2.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Niye çarpılsınlar ki? Tam tersi dolar kuru yükselirse çarpılıyorlar.

Bugün 1000 Dolarım var, kur bugün 14.-TL olsun, 3 ay sonra da 10.-TL,

3 aylık bağlayayım, 14.000.-TL, 1 birimde faiz getirisi olsun 3 aylık vade sonu; 14.000.-TL+1 Birim Faiz Geliri

3 ay sonra kur 10.-TL, 1000 Dolar aldım tekrar, elimde 1000 Dolar+4.000.-TL+1 Birim Faiz gelirim olur.

Dolarda kalmayı seçtim, 1.000 dolarım var, 3 ay sonra da 1000 dolarım var.

Burada esas mesele enflasyona göre çarpılıp çarpılmamak, doları baskıladığın sürece faizi de piyasa şartlarına bırakmadığın sürece enflasyona yenilirsin.

Makro ekonomi derslerinin temel konularındandır, Para Politikalarında 3 şeyi aynı anda idare edemezsin; "Kur-Faiz-Enflasyon". En fazla ikisine el atarsın, 3.yü bırakmak zorunda kalırsın, şimdiki politika da, enflasyonu bırakmak.

Aslında cevabı çok basit bir soru, nereden baktığına göre değişir.

Teşbihte hata olmaz, hayatında hiç fil görmeyen amaları toplamışlar, alın bu fil demişler, sonra da fil neymiş diye sormuşlar. Ayağından tutan, sütun gibi bişey demiş, kuyruğundan tutan hortum gibi.

Enflasyon ölçümü nedir denince bir kaç kriter var, belli bir dönem aralığı alınmalı, yoksa artıp azaldığını ölçemezsiniz, belli bir ürün-hizmet gurubu olmalı, tüm ürün ve hizmetlerin fiyatlarını takip etmek bu teknolojiye rağmen hala tam olarak mümkün değil, bir de anlamlı bir veri olabilmesi için, büyük bir kitleyi etkiliyor olması lazım, yani boğazdaki yalıların fiyatlarının düşmesi, birkaç onbin kişiyi ancak ilgilendirir. Bir de bu fiyatları nereden takip ettiğiniz önemli. Yani aşağı yukarı 3 temel şey.

Şimdi, dönemde hepimiz mutabıkız, geçen yıla göre bakıyoruz. Mutabık olmadığımız şey ölçülen mal ve hizmetin içeriği ve nereden ölçüldüğü. Öyle bir şey hayal edelim ki, birebir aynı malları tüketen 2 aile bulmuşuz. Varsa yoksa peynir-ekmek-zeytin yiyorlar. Yani enflasyon sepetimiz sadece bu 3 üründen oluşsun. Bu kadar daraltmaya rağmen, eğer bir aile, Migros ya da Carfourre'a gidiyor, diğer aile de A-101 ya da Bim'e gidiyorsa burada bile dağlar kadar fark çıkacaktır. Bu kriterler her iki ölçüm grubu için de aynı olmadığı sürece çok çok farklı soruçlar almamız kaçınılmaz.

Ben TUİK'in verilerini de, ENAG'ın verilerinin de yanlı olduğunu düşünenlerdenim. Politikacılar, siyasetçiler istatistiği, sayıları bükmesini çok iyi bilirler. Diğer taraftan sanki her şey sanki dört dörtlükmüş de, enflasyon verilerinde sorun varmış gibi bir ortam varki, onu da gülünç buluyorum. Deveye boynun neden eğri demek gibi?
    Doğru tabi çarpan çarpılan kim olur onu şimdilik bilemeyiz, aslında ben orada yanlış ifade etmişim, hazine veya merkez fazla fark ödememek için dönüşlerin yoğun olduğu 3 ay, 6 ay sonunda bir düşüş dalgası yaratabilir mi acaba diyecektim.
    Tabi dolar 10-11 arasındayken bu vade işine girenler oldu kısa bir süre için oralara kadar düşürebilirler mi? biraz zor görünüyor ama imkansız değil herhalde en azından düşürebildikleri kadar düşürürler mi diyorum.

Enflasyonun ölçüsü de anladığım kadarı ile insanların temel ihtiyaçları, tüketim alışkanlıkları, alışveriş için tercih ettikleri yerlere göre değişiyor, ama bunları tek tek hesaplamak zor, alınan bir çok temel ürün var sonuçta, 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl hangisini baz alacağımız bile belli değil fiyatlar sürekli değişiyor. Benim için son bir yılda en önemli kıstas ev ve araba alacaktım onların fiyatlarındaki artış oranı oldu mesela.
    Ama sonuçta gördüğüm kadarı ile geçen sene bu zaman dolar, altın, ev, araba alanlar büyük miktarda enflasyondan korunmuş hatta üzerinde getiri elde etmiş oldular, bunların dışında bazı serbest ve hisse fonları alanlar da enflasyon bayağı üzerinde gelir elde ettiler. Bu yıl da büyük ihtimal aynı şekilde devam edecek ama benim gibi mevduattan gelenler bir türlü cesaret edip tamamen risk almayınca enflasyona yenilmeye devam edeceğiz herhalde.

3.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Doğru tabi çarpan çarpılan kim olur onu şimdilik bilemeyiz, aslında ben orada yanlış ifade etmişim, hazine veya merkez fazla fark ödememek için dönüşlerin yoğun olduğu 3 ay, 6 ay sonunda bir düşüş dalgası yaratabilir mi acaba diyecektim.
    Tabi dolar 10-11 arasındayken bu vade işine girenler oldu kısa bir süre için oralara kadar düşürebilirler mi? biraz zor görünüyor ama imkansız değil herhalde en azından düşürebildikleri kadar düşürürler mi diyorum.
    Bence düşürebilirler de bu bizim yararımıza mı olur emin değilim. Bizim sorunumuz zaten sürekli cari açık, döviz kıtlığı, kıt olan şeyin değerinin artması, dolayısıyla kur artışı ya da yerel para biriminin değer kaybetmesi,artan kur, ithal girdi maliyetlerinin yükselmesi, enflasyon.. bu böyle sürer gider. Cari açığı kapatacak, büyümeyi daraltacak politikalaları siyasetçiler sevmez, çünkü halkın canı yanar, gider başka siyasetçiyi seçer.

4.  Alıntı Originally Posted by ActuallyMelik Yazıyı Oku
    Arkadaşlar konu dışı ama e-devlete girince aramaya "fidan sahiplenme" yazar ve karşınıza gelen ekrana onay verirseniz adınıza ücretsiz 3 fidan dikiliyor ve nereye dikileceğine dair bir sertifika veriliyor.

Bu hükümetin olduğu yerde insanın içinden hayırlı iş yapmak gelmiyor biliyorum ama ülkenin geleceğini düşünüp geniş perspektiften bakalım.
    Bu mesaj arkadaş grubundan da geldi bana ama açıkcası bu dönemde gerçekten ülke ve vatandaş yararına birşey yapılmadığı için bu olaya da şüphe ile yaklaştım. Bizi iyice paranoyaklaştırdıkları için yine bir tanıdığa para kazandırmak amacıyla fidan ihalesi verilecek de legal hale getirmek için "Bak vatandaş onay vermiş, biz de onun adına fidan aldık" demek için göstermelik bir kampanya mı yapacaklar diye aklıma kurt düştü.Fidan dikeceksen herkes adına dik. Neden onay alıyorsun ki? Adına fidan dikilse kim niye diktin diye sorar ki?
    Dikseler dikseler ocağımıza incir ağacı dikerler.

5.  Alıntı Originally Posted by supremegod Yazıyı Oku
    ama dediğiniz %20'lik performans ücreti belli bir oranın üzerinde alınıyor sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam benchmark geçtikten sonraki kısım için bu ücret alınıyor

m2006c3mg cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi
    çok teşekkür ederim, hesabımı açtırayım da piyasa oturduktan sonra bende başlayayım.

6.  Alıntı Originally Posted by Nida Yazıyı Oku
    Bu mesaj arkadaş grubundan da geldi bana ama açıkcası bu dönemde gerçekten ülke ve vatandaş yararına birşey yapılmadığı için bu olaya da şüphe ile yaklaştım. Bizi iyice paranoyaklaştırdıkları için yine bir tanıdığa para kazandırmak amacıyla fidan ihalesi verilecek de legal hale getirmek için "Bak vatandaş onay vermiş, biz de onun adına fidan aldık" demek için göstermelik bir kampanya mı yapacaklar diye aklıma kurt düştü.Fidan dikeceksen herkes adına dik. Neden onay alıyorsun ki? Adına fidan dikilse kim niye diktin diye sorar ki?
    Dikseler dikseler ocağımıza incir ağacı dikerler.
    Muhteşem yorum, bende altına imzamı atıyorum.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
    bana sormadan benim adıma nasıl fidan dikersin ? kişisel verileri koruma kanunu yetişşş. ( sevim değil )
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

8. Geçtiğimiz ay spk bültenindeki onaylanan fonlardan, İstanbul Portföy Katılım Hisse Senedi Fonu'nun "IFV" kodu alacağı kapta bildirilmiş.

İzahname ve yatırımcı bilgi formu bugün kapa eklenmiş. IFV'nin, IIH fon ile portföy yöneticileri aynı ekip olduğu gözüküyor.(Alkım Biket, Tufan Deriner). Fon yönetim ücreti yıllık %2,5. IIH fonun katılım versiyonu olacağa benziyor.

Karşılaştırma ölçütü: BIST Katılım 50 Getiri Endeksi %90, BIST-KYD 1 Aylık Kar Payı TL Endeksi %5, BIST-KYD Kamu Kira Sertifikaları Endeksi %5

Ne zaman yatırıma açılacağı ile ilgili bir bilgi henüz kapta yok. Hisse senedi ile ilgili yatırımlarımı ELZ'de tutuyorum. IFV yatırıma açılınca, hisse senedi yatırımlarımı çeşitlendirme adına, kademeli olarak Elz'de tuttuğum yatırımların %50'sini aktarmayı planlıyorum.

https://www.kap.org.tr/tr/fon-bilgil...nedi-yogun-fon

Sayfa 222/1002 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322722 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •