Sayfa 24/153 İlkİlk ... 1422232425263474124 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 185 - 192 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Resimleri başka bir kaynaktan yükleme imkanınız var mı, göremiyorum da.
    Adsız.jpg

Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    yaw erhan sen değilmiydin aselsan 21 iken pahalı diyen ? pes...
    hatırlamıyorum demişimdir verilere bakarak yorum yaparım genelde pd dd ortalamanın uzerıne cıkan her hisse bence pahalı hissedir. ha 3 ay sonra öz sermaye müthiş artar pd/dd anında 5 ten 4 e iner ozman tekrar yorumlanabilir.

tosunpasa, gönderdiğim resım eski yanı 2017 de aselsan yukarılara dogru gıderken hazırlamıstım bunu su ankı guncel degerı borfınden gorebılırsınız. 3 civarında bir yerlerde yanı cok azda olsa ortalamanın uzerınde gorunuyor.

yarın bılancodakı oz sermaye artısı geldıgınde guncellenecek pd dd oranı ozman tekrar bakmak lazım.

pd/dd ortalamnın uzerıne cıktımı nereye kadar gıdecegı bellı olmuyor. bazan 9 lara kadar cıkarıyorlar sonra bır basıyorlar ortalama pd/dd oranına kadar ındırıyorlar hısseyı. tabı tepeden gıren yatırımcının elınde patlıyor hısseler.

bu sebeple rısk almaya gerek yek ortalama uzerınde ıse pd dd kenarda bekleyıp normalleşmesını gordukten sonra degerlendırmek lazım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. mesajım siliniyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,429
     Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Araştırıyorum bugün ziraat ve vakıf yatırımın analizlerini attım. Ki vakıf yatırımın analizlerini beğendiğimi söyleyebilirim. Şirket analizlerini paylaşalım hisse forumlarına giriyorum işte spek bir kademe aşağıdan aldı iki kademe yukarıdan verdi namussuz spek. Benim bunlarla işim yok bana petkim 10 sene sonra ne olacak o lazım. Adamlar dünyanın tesisini yapıyorlar. Petkim forumunda bela okuyandan geçilmiyor.
    Herkes kısa sürede köşe dönme peşinde. Hisse son on yılda tl bazlı 18 kat son 5 yılda tl bazlı 4 kat getiri sağlamış bunca yatırıma rağmen insanlar ne istiyor anlamıyorum. Hayır patates olmayan hisse mi kaldı bu krizde.
    Teknik ve temel analiz bilgilerim zayıf elimden geldiği kadar araştırmaya çalışıyorum. Bulduğum bilgileri de buraya atıyorum.
    Keşke 2007 de borsayla tanisssaymisim önce sağlam bir tokat yer 2008 de de düşükten toplamaya başlardım ama kısmet. Borsa da fırsatlar canım ülkemde de krizler bitmez.
    Herkesin düşünceside farklıdır bence erhan bey de bu topige değer katıyor siz arkadaşlarımız gibi. Herkes argümanıni çıkar söyler. Ben kendisiyle kapisabilecek teknik bilgiye sahip değilim ama halen daha işin temettü tarafindayım kendisi beğendiği şirketleri bana anlattı saatlerce usanmadan ben de özet geçtim. ertesi günde şirket bilancolarının fotolarını attı hakkını yemeyelim.
    Hasan bey isyat ve ttrak tecrübelerini aktardılar. Sağolsun.
    Birbirimize tavsiyelerde bulunabiliriz.
    Ben diğer basliklardan ayrılmasını istiyorum bu konuda elimize geçen en ufak bir veriyi bile paylaşmayı esirgemeyelim. Ben mesela petkim ve aselsin özellikle petkimin tüm yatırımları bittikten sonra yeni bir Tüpraş yolunda ilerleyebilecegini düşünüyorum. Şimdi bana da çıkıp la bi halttan haberin yok sallama diyebilirsiniz saygı duyarim
    Ben bilgiye açım iyi bir dinleyici ve okuyucuyumdur tavsiyelerimizi birbirimize aktaralım.
    Moral motivasyonumuzu yukseltelim ama analiz paylaşımıda yapalım. Portföyün yüzde 20 den fazla zararı var en başından beri yeni sayfa açtım bu işe başladım. Daha bilinçli olduğumu düşünüyorum.
    Belki daha kötü günler gelecek ama ben ısrarla almaya devam edeceğim. Portfoyde ne kadar eksi yazsa da paylaşmaya devam edeceğim. Çünkü artık rastgele değil inandığım güvendiğim ve aklımın yattığı şirketlerden alım yapıyorum.
    Selametle...
    Trkcm i incele ...boşver Petkimi

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Temettü benim emeklilik hayalim hocam.☺️☺️☺️ belirlenen vade gelene kadar şirket temettü vermesin ama hızlı bir şekilde büyüsün bu da doğal olarak hisse fiyatına yansisin bu da bir alternatif olamaz mı?
    Benim için 50 yaş geldiğinde hisselerimi elden çıkarıp en yüksek temettü veren hisseleri alırım bu da bir alternatif yol olabilir.
    Ha şu da var zaten sağlam dediğimiz şirketlerin hepsi nerdeyse zaten temettü ödüyor. Zaten bu tartışmayı yapmak bir noktada anlamsızlaşıyor.
    Topigime yaptığınız katkılardan ötürü teşekkür ederim.
    Sahibi iyi olduğundan uzun süre temettülere ara vereceğini sanmıyorum. Dağıtım oranı sağlıksız fakat geçmişte 3 yıl üst üste ödememezlik yapmamış. Arkasındaki kuruluş birikimleri mesuplarıyla ve halkla paylaşmaktan çekinmiyor. Ülkemizdeki bilindik holdinglerin iştirakleri de bu şekilde hareket ediyor. Hisse adı vermek istemem ama bahsettiğim holdingler ve iştirakleri malumunuzdur.

Böyle bir topik açtığınız için ben teşekkür ederim. Hepimiz her an öğrenmeye devam ediyoruz.

5. Sn. tosunpasa,

Önümüzdeki yıllar ile ilgili geçen sayfalarda bir tahmininiz vardı. Sizinle aynı tahminim var. Gelecek bize ne getirir onu bilemeyiz ama öyle bir durumda bile satmak istemeyeceğiniz yada endişe duymayacağınız şirketlerin ortağı olun.

6. sizlerde inceleyin. herşeyi bizden beklemeyın neçe arkadaslarımız var bendende bılgılılerde vardır benımkısı sadece deneyımlerle elde edıldı.

Adsız.jpg

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

7. ttrak kendını küçültmekte bu şirket kanıtı işte öz sermayede gizli

2013 yılı 743,32 m
    2014 yılı 704,86 m
    2015 yılı 650,91 m
    2016 yılı 699,86 m
    2017 yılı 757,77 m
    şu anki değer gelen bilancoda göreceğiz.

2017 de durumu biraz düzeltmeye calıstıgı için pd dd oranı 5 küsürlerde gezerken 2018 de 3,33 e kadar düşmüş. hem hisse fiyatı gerileyip hemde öz sermaye artınca pd dd 5 ten 3 e kadar düşmüş.

geçmiş ortalama pd dd değeri ise 5 diyebiliriz. bu bakış açısına göre bu hisse ortalama pd dd değerine göre ucuz kalmış.

lakın karlılıkla ilgili sıkıntıları oldugu için 2018 yıl sonu ö sermayesi ne gelecek merak konusu tekrar yamulurda 600 m lara kadar gerilerse pd/dd anında 4,5 lere doğru cıkar. kısaca yıl sonunu görmek lazım ancak ben karlılıgını iyi görmediğim için öz sermayeye de ciddi bir katkı olacağını sanmıyorum. yani pd dd olarak ucuz ancak karllılık iyi değil.

Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    mesajım siliniyor.
    Valla ben silmedim😉😉 öyle bir yetkim de yok herhalde.

Sayfa 24/153 İlkİlk ... 1422232425263474124 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •