Sayfa 256/1032 İlkİlk ... 156206246254255256257258266306356756 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 2,041 - 2,048 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. Vay arkadaş 10 - 11 liradan millet ucuz diye atlıyordu kağıt neredeyse 7 lira olacak millet dahada düşer diye alamıyor. Şelale oldu resmen 1 haftada % 10 daha çakıldı neredeyse... neymiş algı böyle birşeymiş...

2.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Sn. Trendhound, aselsan halka arzı 21.35 ile aralığın tabanından yapıldı. Hisseyi alım için izliyordunuz, değerlendirmenizi duymak isteriz.........
    Acele etmeye hiç gerek yok. Artık hisse %14 sulandırılmış durumda. 23.60 en son kapanışı, 21.3 tl halka arzda oluşan fiyatı bir kenara bırakalım; 20 tl hisse fiyatını baz alsak piyasa değeri 1.14x20=23 milyar tl yapıyor. Son 12 aylık cirosu (YC) 5.7 milyar tl olduğunda göre yıllık cironun 4 katından işlem görüyor demektir ve bu rasyo çok yüksektir. Normal şartlar altında bir şirket yıllık cirosu kadar bir PD'ye sahip olur. Eğer çok kârlı ve niş bir alanda faaliyet gösteriyorsa yıllık cironun 2katı bir PD'si olur. Ama 4xYC gerçekten de çok yüksektir ve hissenin pahalı olduğunu gösterir. Son 12 aylık net kârı 1.4 milyar tl olmuştu, bu da 20 tl hisse fiyatı bazında 16 F/K oluyor. 20 tl lik bir hisse fiyatı bana göre pahalıdır bu hisse için. Şu anda TR'de risksiz enstrüman olan gösterge tahviller net bazda 6.5 F/K'dan işlem görüyorken; 20 tl baz alındığında 16 F/K'dan işlem gören ve riskli bir yatırım olan ASELS hissesi gerçekten de pahalı demektir. 15 tl nin altına gelirse tekrar bir incelemeye tabi tutarım, risk/reward rasyolarını masaya yatırırım. Aksi halde bu kağıtla ilgilenmiyorum.
    Son düzenleme : TRENDHOUND; 05-06-2018 saat: 21:17.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3.  Alıntı Originally Posted by Drexty Yazıyı Oku
    Vay arkadaş 10 - 11 liradan millet ucuz diye atlıyordu kağıt neredeyse 7 lira olacak millet dahada düşer diye alamıyor. Şelale oldu resmen 1 haftada % 10 daha çakıldı neredeyse... neymiş algı böyle birşeymiş...
    Artık 7 tl nin altına gelmesi gayet olasıdır ancak burası kalıcı olmaz, "kaçak" türü bir hareket olur. Geçmişte 7.30'un altında 2007 Nisan'ındaki halka arzdan sonraki 4 ay boyunca kalmış, sonra 2008 krizi boyunca 2009 ağustosuna kadar 20 ay 7.30 un altında kalmaya devam etmiş. 11 yıllık borsa tarihinin 2 yılını (sürecin %18 ini) 7.30 un altında geçirmiş. Şimdi bu %18 lik zona giriş yapmak üzereyiz. Bakalım bugünkü kapanış olan 7.35 den itibaren nasıl bir yörünge ortaya çıkacak.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4. An itibariyle piyasa değerimiz 9.2 milyar tl dir yani 2 milyar dolardır. 2018 1Ç itibariyle özkaynaklarımız 26.7 milyar tl olduğuna göre, defter değerinin 9.2 : 26.7=%34 ünden işlem görüyor hisse. F/K oranımız 2'dir. Böyle rasyolardan işlem gören bir banka ya tam anlamıyla kelepirdir ya da batık.
    Son düzenleme : TRENDHOUND; 05-06-2018 saat: 21:43.

5. Aktifleri 974 milyar dolar özkaynakları ise 84 milyar dolar olan Goldman Sachs bilançosunda 41 trilyon dolarlık yani özkaynaklarının 500 katı kadar türev pozisyonu taşıyor ama batmıyor, tam tersi borsada harika bir performans gösteriyor. Şu anda defter değerinin 1.04 katından işlem görmektedir (piyasa değeri 87 milyar dolardır) ve cari F/K oranı 10'dur.

Öte yandan bilançosunda ne türev pozisyonu ne de ciddi anlamda döviz açık pozisyonu olan, kârlılığı piyasa değerine oranla muhteşem olan HALKB defter değerinin sadece 0.34 katından ve 2 F/K'dan işlem görüyor.

6.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Acele etmeye hiç gerek yok. Artık hisse %14 sulandırılmış durumda. 23.60 en son kapanışı, 21.3 tl halka arzda oluşan fiyatı bir kenara bırakalım; 20 tl hisse fiyatını baz alsak piyasa değeri 1.14x20=23 milyar tl yapıyor. Son 12 aylık cirosu 5.7 milyar tl olduğunda göre yıllık cironun 4 katından işlem görüyor demektir ve bu rasyo çok yüksektir. Normal şartlar altında bir şirket yıllık cirosu kadar bir PD'ye sahip olur. Eğer çok kârlı ve niş bir alanda faaliyet gösteriyorsa yıllık cironun 2katı bir PD'si olur. Ama 4xPD gerçekten de çok yüksektir ve hissenin pahalı olduğunu gösterir. Son 12 aylık net kârı 1.4 milyar tl olmuştu, bu da 20 tl hisse fiyatı bazında 16 F/K oluyor. 20 tl lik bir hisse fiyatı bana göre pahalıdır bu hisse için. Şu anda TR'de risksiz enstrüman olan gösterge tahviller net bazda 6.5 F/K'dan işlem görüyorken; 20 tl baz alındığında 16 F/K'dan işlem gören ve riskli bir yatırım olan ASELS hissesi gerçekten de pahalı demektir. 15 tl nin altına gelirse tekrar bir incelemeye tabi tutarım, risk/reward rasyolarını masaya yatırırım. Aksi halde bu kağıtla ilgilenmiyorum.
    Aselsan için senelerce pd/dd ve f/k ne olmuş incelediniz mi sayın TH? Keza dünya üzerindeki örnekleri. Aselsan için farklı düşünmek gerekir. Maalesef yanlış bir analiz yapıyorsunuz bu konuda.

7.  Alıntı Originally Posted by Soul Eater Yazıyı Oku
    Aselsan için senelerce pd/dd ve f/k ne olmuş incelediniz mi sayın TH? Keza dünya üzerindeki örnekleri. Aselsan için farklı düşünmek gerekir. Maalesef yanlış bir analiz yapıyorsunuz bu konuda.
    Dünyadaki muadil ve en tanınmış, savunma sanayi sektörünün en köklü şirketlerine (Boeing, Raytheon, BAe vs) baktığımda 2xYC'nin üzerinden işlem gören bir savunma sanayi şirketi yokken 20 tl deki ASELS 4xYC den işlem görmüş oluyor, bu seviyedeki F/K'sı da 16'dır. TR'deki mevcut ortam dikkate alındığında bu rasyolar fahiş seviyelerdir. Ortalama 4 F/K dan işlem gören büyük bankalar varken, risksiz enstrüman olan devlet tahvilleri 6.5 F/K dan işlem görüyorken 16 F/K'dan ve 4xYC'den işlem gören ASELS gibi riskli bir enstrümana yatırım yapmanın ne bir mantığı vardır ne de esprisi. Kaldı ki bu hisse yakın geçmişte çok fena pompalanıp 9-47 hareketini yapmış bir hissedir. Hissenin 10 tl ye kadar yani pompalama operasyonunun başlangıç seviyelerine kadar yolu pekala olabilir, ki böyle bir durumda %100 retracement gerçekleşmiş olur. (TH'nin şahsi görüşüdür, yalnızca kendisini bağlar).

Alıntı Originally Posted by Soul Eater Yazıyı Oku
    Aselsan tekel ve gelecegi olan bir sirket. Fiyatlamasi da yuksek olur. 20'li seviyeler iyidir ne olursa olsun.

Yanliz soyle birsey var... Yedi alemde var Aselsan. Herhalde en fazla yatirimcisi olan sirkettir. Borsayla alakasiz herkes Aselsan alir.

Sayfa 256/1032 İlkİlk ... 156206246254255256257258266306356756 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •