Sayfa 3022/7020 İlkİlk ... 202225222922297230123020302130223023302430323072312235224022 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 24,169 - 24,176 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Italyan muzisyen, sarkici ve sarki sozu yazari (Salvatore Antonio Rino Gaetano)Rino Gaetano’nun dogum yildonumu (29 Ekim 1950)

Yavas yavas gozyasinda eriyor / A mano a mano si scioglie nel pianto
    zamanin sildigi o tatli ani / quel dolce ricordo sbiadito dal tempo
    benimle bir odada yasadigin zaman / di quando vivevi con me in una stanza
    paramiz yoktu ama umudumuz coktu... / non c'erano soldi ma tanta speranza...

https://www.youtube.com/watch?v=E4tz68hyT8s

2. Ingiliz gerilim yazari (Jim Grant) Lee Child'in dogum gunu (29 Ekim 1954)

"Saclarini basindan uzaga cekmek icin iki elini kullandi ve on cama dogru donerek sol kulagini gormemi sagladi. Orada degildi. Sadece sert bir dugum seklinde bir yara izi dokusu vardi. Pismemis kucuk bir makarna gibi gorunuyordu.

'Kesip postayla gonderdiler', dedi.'Ilk seferinde.'

'Ne zaman?'

'On bes yasindaydim.'

'Baban odemedi mi?'

'Yeterince hizli degil.' "

"He looked small and thin and scared. There was a pulse jumping in his neck. He used both hands to pull his hair away from his head and turned toward the windshield to let me see his left ear. It wasn’t there. There was just a hard knob of scar tissue. It looked like a small piece of uncooked pasta. Like a raw tortellini floret.

'They cut it off and mailed it,' he said. 'The first time.'

'When?'

'I was fifteen.'

'Your dad didn’t pay up?'

'Not quickly enough.'

“Hemen 'hayir' diyen insanlar genellikle yalan soyluyorlar. Dogru bir insan, 'hayir' demeyi mukemmel bir sekilde yapabilir, ancak genellikle ilk once durup dusunurler. Ve 'uzgunum' ya da buna benzer bir sey eklerler. Belki kendi kendilerine ait bazi sorularla ortaya cikarlar. Bu, insan dogasi. 'Uzgunum, hayir, neden oldu, ne oldu?' derler."

“People who say 'no' right away are usually lying. A truthful person is perfectly capable of saying 'no' but generally they stop and think about it first. And they add 'sorry' or something like that. Maybe they come out with some questions of their own. It's human nature. They say, 'Sorry, no, why, what happened?' ”

3. Rus roman yazari ve sair Boris (Leonidovich) Pasternak, 25 Ekim 1958 tarihinde kazandigi aciklanan; Sovyetler Birliginin baskisiyla kazanmis oldugu Nobel Edebiyat Odulunu 29 Ekim 1958 tarihinde reddetti.

"Ait oldugum toplumdaki anlamini dusunerek, bana verilen bu hakedilmemis odulu reddetmek zorundayim. Bu gonullu reddedisi memnuniyetsizlikle karsilamayiniz."

4. Pulitzer Odullu Amerikali yazar ve gazeteci David Remnick'in dogum gunu (29 Ekim 1958)

''...Sanirim icimde, her insanin icinde zayif bir nokta var. Bu, yalniz kaldiginda kendini daha fazla aciga cikaran bir zayiflik. Yaptiklarimin bu kismina ait sebepleri gayet iyi anladim ama tek kelimenin —kendimin—ustesinden gelemedim cunku...cunku... ben odlegin biriyim.''

"...I think that within me, within every human being, there is a certain weakness. It is a weakness that exposes itself more when you're alone. And I have figured out that part of the reason I do the things I do, and cannot seem to conquer that one world—myself—is because... is because... I am a coward."

"Yeni ve farkli bir siyahi adam oldugumu kanitlamak zorundaydim. Bunu tum dunyaya gostermek zorundaydim."

'"I had to prove you could be a new kind of black man. I had to show that to the world."

5. Fransiz cizgi roman editoru Rene Goscinny ve Fransiz cizer Albert Uderzo'nun yazip resimledigi Asterix, ilk kez Fransiz magazin Pilote'da 29 Ekim 1959 tarihinde yayinlandi.

6. Umutsuz Ev Kadinlari (Desperate Housewives - I segreti di Wisteria Lane) dizisinde Nina Fletcher karakterini canlandiran Golden Globe Odullu Amerikali aktris ve sarkici Joely Fisher'in dogum gunu (29 Ekim 1967)

7. 2 Akademi Odul adayligi bulunan, 1 Golden Globe Odullu Amerikali aktris ve yapimci Winona (Laura Horowitz) Ryder’in dogum gunu (29 Ekim 1971)

https://www.youtube.com/watch?v=c6pYp611n-g

8. John Lennon, 3.studyo albumu Mind Games'i 29 Ekim 1973'de Apple etiketiyle Amerika'da piyasaya surdu.

Sayfa 3022/7020 İlkİlk ... 202225222922297230123020302130223023302430323072312235224022 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •