Onemli Gunler Banner
Sayfa 313/985 İlkİlk ... 213263303311312313314315323363413813 ... SonSon
Arama sonucu : 7880 madde; 2,497 - 2,504 arası.

Konu: Viop - XVII

1. Bu salgın sonrasında biraz gevşedi mi ortalık maddi durumu iyi olan çoğu hemşire sağlık personeli emeklilik yolunu seçecek gibi duruyor. Şuan izin verilse baya bir kişi bu yolu seçer. Psikolojik kısmı ile yoğun çalışma temposu çoğunun sistemini alt üst etti. Salgın sonrasi kişilerin ihtiyaç tatil harcama eğilimi değişecektir. Belki bu salgın büyük siteler semtler yerine daha ıssız daha sakin yerler gözde olacak.

2. euronews Türkçe
    @euronews_tr
    ·
    3s
    Nobel ödüllü Fransız virolog Montagnier: Yeni tip koronavirüs laboratuvar ortamında üretildi.

3. Nusr-Et çok hızlı büyüdü. Bu corona virüsü ilk önce hızla borclananlari vurabilir

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    5,796
     Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Bu salgın sonrasında biraz gevşedi mi ortalık maddi durumu iyi olan çoğu hemşire sağlık personeli emeklilik yolunu seçecek gibi duruyor. Şuan izin verilse baya bir kişi bu yolu seçer. Psikolojik kısmı ile yoğun çalışma temposu çoğunun sistemini alt üst etti. Salgın sonrasi kişilerin ihtiyaç tatil harcama eğilimi değişecektir. Belki bu salgın büyük siteler semtler yerine daha ıssız daha sakin yerler gözde olacak.
    Dün bir esnafla karşılaştık, benim arkadaş desiki banyomu yatptiricam yaparmisin? Yok dedi yapmam. niye dedi? Bırakiyorum artik dedi memlekete gidicem. 2 elemanı korona kapmış. Nasıl kaptıklarını bilmiyorlar. Bu olay bitince kentten köye göç hızlanacak gibi
    Canın bile emanetken, Kaybedecek neyin olabilir ki?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    5,796
    İngiltere çin ile ticareti keseceğini açıklamıştı. Sırasıyla çin e karşı bir tecrit başlayabilir. Çin tüm dünyayı riske attı, kimse 80 bin vaka hikayesi anlatmasın. Abd de 700 bin vaka tespiti olduysa çinde 70 milyon korona enfektesi olmustur

6.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    işsizlik için benim önerim aylaklığa övgü kitabında da bahsi geçilen önermedir. Kitap büyük buhran sonrası çıkmıştır. Çalışmanın abartılmış bir erdem olduğunu kimilerinin çok çalışıp yorgun düşerken kimilerinin işsiz kaldığına dikkat çekmektedir. Kendisi kitabında günde 4 saati önermiş,

bana göre de çalışma saatlerinin azaltılması ı 45 saat yerine 25 saate indirimlesi. Düz hesap 25M çalışan 45M'a çıkmaz ama 35M olur. İşsizlik heralde %4 altında olurdu. Tabi gelirde aynı şekilde azaltılmalı Günlük 450 lira kazanıyorsa 250-300lira.

Kitabı herkese tavsiye ederim, Bir kaç söz paylaşacağım kitaptan;

"Uygarlık için boş vakit şarttır. Boş vaktin akıllıca kullanılması ise bir uygarlık ve eğitim sonucudur. Bütün ömrünce çok çalışmış bir insan birdenbire boş kalsa sıkılır. Ama önemli miktarda boş vakti olmayan insan da en iyi şeylerin bir çoğundan yoksun kalır.
    Çocuklar kadar büyüklerin de oyuna, yani zaman zaman o anda vereceği zevkten başka hiçbir amaç taşımayan eylemlere ihtiyaçları vardır.
    Hiç kimsenin dört saatten fazla çalışmak zorunda kalmayacağı bir dünyada, sinir bozukluğu, yorgunluk, bıkkınlık, hazımsızlık yerine mutluluk olacak, yaşama sevinci bulunacaktır. (...)

''modern dünyada çalışmanın erdem olduğuna inanma yüzünden çok büyük zararlar doğmaktadır ve mutluluğa giden yol, refaha giden yol, çalışmanın örgütlü bir düzen içinde azaltılmasından geçer.''

Bu fikre karşı çıkanlar için peşin cevabı da yazardan ileteyim;

Çocukluğumda, şehirli erkek işçilerin oy hakkını kazanmasından az sonra, resmî tatil günleri yasalaşınca, üst sınıflar çok kızdılar. Yaşlı bir Düşesin şöyle dediğini hatırlıyorum: «Tatil yoksulların nesine gerek? Onlar ÇALIŞMAK zorundadır.»

Gerçi zamanımızın insanları bu Düşes kadar açık yürekli değiller; ama aynı duygu onlarda da güçlüdür ve bu duygu, içinde bulunduğumuz iktisadi keşmekeşin esas kaynağıdır.
    Sermaye çok kolay organize olur ama iş gücü çok kolay organize olamaz bunu engelleyen bir sürü faktör vardır bir kanunlar iki insanların geçim kaygısı aç kalma korkusu gibi ve daha birçok nedenden dolayı iş gücü kolay organize olamıyor ve sermaye ye yenik düşüyor siyaset teorikte sorun çözme bir kurum olmasına rağmen pratikte sorun yaratmaktan başka birsey değildir çünkü oda sermayeye bağlıdır ve artık teknoloji geliştikçe iş gücünun sermaye üzerindeki baskısı ise çok ama çok azalmıştır dünya da ise resesyon kaçınılmazdır çünkü geliri olmayan bir insandan tüketim beklenilmektedir bu da olmayacak birsey dır virüs olayı bunun tuzu biberi oldu

DUB-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    5,796
    Almanya, italya, ispanya bu işi halleden 2. Grup olacak gibi

Türkiye, fransa, ingiltere 1 ay içinde 3. Grup olur

Rusya ve bölgesi ile güney amerika ülkeleri virüsün yeni yayılım gösterdiği bölgeler ve çok tehlikeli bir gidişat var oralarda. Abd gibi büyük rakamlara ulaşılabilir.

8. Bu salgın zenginvarlıklı en azından nakti olsn insanlara fırsat yolunu açacaktır. Yine eğitim ve dersane kapalı, iyi eğitim almış yada zeki öğrencilere çok iyi bir şans olacaktır. Yaşam biçimi harcama şekli öncelikler önemli bir kesim için yeniden şekillenecektir. Aylarca kapalı kalan insanlarin hınca hınç sahile dizilmesi zeki ve tedbirli insanlarin arzu edecegi bir tatil biçimi yada yaşam biçimi olmayacaktir. Bir ahmak yüzünden tecrit edilmeyi kimse arzulamaz.

Sayfa 313/985 İlkİlk ... 213263303311312313314315323363413813 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •