Sayfa 347/430 İlkİlk ... 247297337345346347348349357397 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 2,769 - 2,776 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,427
    Bunlarda tl getirileri...

[IMG][/IMG]
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,427
     Alıntı Originally Posted by cenkbjk Yazıyı Oku
    memurlar 8000 tl seyyanen ile yuksek zam almis gorunuyor ama o para emin olun onumuzdeki donemde geri alinacak. onumuzdeki 6 ay minimum %50 enflasyon var' tuik bunu %30 aciklar. reis cikar memura emekliye %35 zam der peki bu %35 seyyanen verilen 8000 tl ye de eklenir mi? adim gibi eminim eklenmez. kok maasi 15.000 tl seyyanen ile 23000 tl alan memur 15.000 nin %35 i 20.250+8000+28250 maas alir. yani (28250-23000)/2300=%23 zam.. hadi gecmis olsun..

temettu emekliligi icin de sunu soyleyim ulke son 10 yildir o kadar kotu yonetiliyor ki hisse senedine yatirim yapanlarin iyi miktar portfoy yaratmasi tamamen kendi basarilari.. 2013 yilinda endeks 50.000 dolardi, 2 sifir atildi 500 dolar oldu. yahu bu ulke dolar bazinda hic mi buyumedi 10 yilda (evet buyumedi) 10 yilda dolar enflasyonu kac oldu' yani 10 yil onceki 500 dolarin alim gucuyle bugunun 500 dolarinin alim gucu ayni mi? bizim yukselmelere doyamayan endeksimiz su an kac dolar 240 dolar. ee sen bu ulkede dolar bazinda son 10 yilda iyi bir getiri sagladiysan helal olsun. bak bi de son 10 yillik s&p grafigine.. ama bu duzen onunde sonunda degisecek temettu emeklliigi ya da hisse yatirimi o zaman gercekten anlamli olacak. yahu yabanci sayisi biile 2000 li yillarin basina donmus ne diyeyim.
    Seyyanen zamdaki olayı yukarıda yazdık.. en büyük kazığı bence ordan yiyecez.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,427
    Aslınd asıl sorun ne dolar nede başka bir şey.. Tüketici enflasyonu.... Hem düşük çıkarılıyor hemde gıda enflasyonu çok yüksek.. Nerdeyse varlıkların %90 nı enflasyona yenik düşüyor..

Emekli maaşları ise buz gibi eriyor..

4. ben temettu emekliligini destekliyorum zaten de sunu soyleyim 10 yil once dolar 1.8, su an 26, yani 26/1.8=14.4, bu rakama yaklasik %40 dolar enflasyonunu koy 14.4*1.4=20,16 kat yani %2000 ve uzeri yapanlar dolar bazinda kazandirmis. ben cok daha iyi olabilirdi ulke iyi yonetilemedigi icin ancak bu kadar oldu diyorum

5. Dönemsel meselelerle, bütünü ayırt etmekte yarar var.
    2002-2012 arası neredeyse 10 yıl USDTRY sabit bir seyir izlemiş hatta dönemsel olarak kaybettirmiştir.
    Hatta 20.12.21 tarihli operasyonun tepesinden maliyetlenen de yaklaşık 1 yıl zararda oturmuştur USD bazında.
    (Süreç boyunca TL'deki reel enflasyon neyse, ilk dalgada diğer para birimlerince "ilgili para birimine sahip ülkenin enflasyonu ile doğru orantılı olarak" geri alınacaktır haliyle...)

Bugün yaşananların çoğu bu süreçlerde yaratılan köpüğün sonuçlarıdır.
    USD baz hisse senedi örneği vermeye gerek yok.
    Ev, hatta 2. el araç dahi USD bazında %100 üzeri prim yaptı son yıllarda. Mesele bunu sürdürülebilir olmadığını görmekte.
    Yıllara yayılan... 10-20 yıl sürecek yatırım yapmak gibi bir perspektif varsa...

Götü boklu Bağcılar'da(küçümsemek için söylemiyorum. Açıklama zorunluluğu hissettim çünkü herkes alıngan belli ki...) evin, 2. el araban %100-200 kâr ettiriyorsa USD bazında... Orada bir sıkıntı var demektir.

Bu tür suni ortamlar yaratan her ülkenin vatandaşı gider Manhattan' ı işgal eder hayat bu kadar naif olsa...

Gerçeklikle ilintini, bağını kopartmamakta yarar var. Yabancı yatırımcının(gerçek olanı) %0 olduğu borsada, parayı basar piyasayı kaldırırsın. Yabancı yatırımcının olmadığı piyasada, parayı basar(uzun vadede de bedelini öder), paranı stabil tutarsın.

EK: Geçmişte krizleri gözlemleyenler bilir. (Ve bu ülke geçmişten dersini almayanların ülkesi olduğundan tarihin tekerrür etmesinin önünde de objektif bir engel yoktur. )
    Dönemsel dalgalarla gelişir her şey. Tahterevallinin doğru tarafında olmak önemlidir.

EK: Rahmetli Nasrullah AYAN'dan duymuştum. Kaynak kendisi midir? Hatırlamıyorum.
    -Serbest piyasada her emtianın fiyatı vardır. Currency(yerel para birimi) nin fiyatını da enflasyon belirler.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

6. Bir başka "EK" daha yapayım.

Nasıl şirket hisseleri endeks ile hareket ediyorsa...
    Şirketler de Ülke ile hareket ederler. CDS, Currency(Yerel Paranın konumlanışı), ülkede ticaret serbestisi, öngörülebilirlik, hak-hukuk-adelet...

Bu konularda ileriye dönük öngörünüz iyiyse... Ne âla...

Yoksa sepet iyidir.

PS: Ali bey(sn.Cautionary) sepet diyince inanıyorsun da, biz diyince niye inanmıyorsun güzel kardeşim?
    Gönlünüzce olsun.

7. Ee tamam işte 2002-2012 yılları arasında hem parasal genişleme hem iyi yönetimle temettü hisseleri dolar bazında 20 kat değer kazanırken 2013-2023 arasında bu oran 2-4 kata düşmüş. Temettü yatırımcısı 20 yıldır kazanmış işte..

8.  Alıntı Originally Posted by cenkbjk Yazıyı Oku
    Ee tamam işte 2002-2012 yılları arasında hem parasal genişleme hem iyi yönetimle temettü hisseleri dolar bazında 20 kat değer kazanırken 2013-2023 arasında bu oran 2-4 kata düşmüş. Temettü yatırımcısı 20 yıldır kazanmış işte..
    Güzel abim. Emekli başlığında yazıyoruz.
    "Dönemsellik" diyorum üzerine basa basa...
    Ver hele gelecek dönemin temettü hisselerini. Veya onları bulabileceğimiz formülü.
    Zamanı geldiğinde tartışalım.

Sayfa 347/430 İlkİlk ... 247297337345346347348349357397 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •