Sayfa 36/408 İlkİlk ... 2634353637384686136 ... SonSon
Arama sonucu : 3259 madde; 281 - 288 arası.

Konu: KCAER - Kocaer Çelik Sanayi Ticaret A.Ş

1.  Alıntı Originally Posted by emregunes Yazıyı Oku
    Okudukça ilave alasım geldi

Şakası bir yana kcaer ,cwene , karel i gelecek potansiyelleri sebebi ile taşıyorum..Bozmazlarsa da devam ederim...
    Uzun vadeli ağır hisseleri taşıma taraftarı değilim.. Dolar bazlı çok keyifli getirileri yok..Çok muazzam yerden yakalaman ve yapışman lazım...
    Onun haricinde endeks trendine göre işlemlerim devam ediyor....

Sana da üzülüyorum. Topikte tek başına didiniyorsun Gereksiz çocukca boş sohbet yapan adamlar !! ın yerine katkı sunan birileri olsa güzel olurdu...
    yakın geçmişte ereğlide biraz uzun kalmaya niyet ettiysem de başaramadım..pek beceremiyorum o kadar uzun kalmayı...kocaer ereğliden çok daha farklı ve kaliteli görünüyor bana...önümüzdeki iki çeyrek bilançoda bunların su yüzüne çıkmasını bekliyorum...o vakit sığ hisseler gibi iştahlanmasını bekliyorum...bakalım bu düşüncem ne kadar doğrulanacak göreceğiz...ben de piyasanın ne karar vereceğini merakla bekliyorum...

biraz da kocaere getirdiğim bu sermaye zaten 5-6 ayda bana %70 civarı bir getiri sağlamış dolayısı ile enflasyon kadar kazandırmış bir sermayedir...kalan 6 ayda kazanmasam da sıkıntı olmaz...kocaerde gördüğüm bu potansiyelin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hisseyi satın alarak görmek istiyorum..bir çeşit tecrübemi sınamak istiyorum..kar edersem zaten güzel olacak..edemezsem de bundan da bir tecrübe çıkararak satar başka bir yerde kısmetimi ararım..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    yakın geçmişte ereğlide biraz uzun kalmaya niyet ettiysem de başaramadım..pek beceremiyorum o kadar uzun kalmayı...kocaer ereğliden çok daha farklı ve kaliteli görünüyor bana...önümüzdeki iki çeyrek bilançoda bunların su yüzüne çıkmasını bekliyorum...o vakit sığ hisseler gibi iştahlanmasını bekliyorum...bakalım bu düşüncem ne kadar doğrulanacak göreceğiz...ben de piyasanın ne karar vereceğini merakla bekliyorum...

biraz da getirdiğim bu sermaye zaten 5-6 ayda bana %70 civarı bir getiri sağlamış dolayısı ile enflasyon kadar kazandırmış bir sermayedir...kalan 6 ayda kazanmasam da sıkıntı olmaz...kocaerde gördüğüm bu potansiyelin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hisseyi satın alarak görmek istiyorum..bir çeşit tecrübemi sınamak istiyorum..kar edersem zaten güzel olacak..edemezsem de bundan da bir tecrübe çıkararak satar başka bir yerde kısmetimi ararım..
    Senin aslında yatırım anlayışın küçük sermayeli, büyüme şirketleri üzerine. Aldığın hisseler o yöndeydi.
    .. Enflasyon döneminde bence mantıklı olan da bu..Ereğli de seni görünce şaşırmıştım.. O çok ağır bir hissedir... Ben o tahtada çok al sat yaparım...Ama uzun vade yatırım için düşünmem..Ama alıp tutana saygı duyarım. vardır belki gördükleri bir potansiyel..

Kcaer de geçmişte bir takım spekülasyonlar yapıldı. Zirveden düşüşte patronun da ilgisizliği ! konuşuldu. Açıkcası yatırımcı o yüzden de biraz uzak kalıyor. Ama tahtada da bir baskı var.. Zirveden malı veren grup büyük ihtimal...
    Temel anlamda potansiyeli var.. Ben halka arzdan almadığım için fiyatın gerilemesini bekledim..Şimdi kısmet oldu.
    Ama sen bu hissede sıkılabilirsin. Bu da çok hızlı gitmeyebilir. ..Bol kazançlar..

3.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    ne kadar kalacağımı bilmiyorum ama ilk etapta ikinci ve üçüncü çeyrekleri görmek istiyorum...sonra kararımı veririm...dediğim gibi çok şey istemiyorum kocaerden..beni enflasyona ezdirmesin vede üzerine de geçinebileceğim kadar temettü versin yeterdir...

lot miktarına gelince öyle çok önemsediğim için sormadım...biraz kişisel meraktan sordum...yoksa bir hissede bulunup bulunmamamı bu güne kadar hiç bir zaman kişilere bağlamadım...zaten o yüzdendir ki ben hisselerin takasına bakmam..aynı şekilde derinliği de takip etmem..çünkü bu iki unsur da algıları kolaylıkla etkileyebiliyor...ben hep böyle oldum böyle de kazandım..

sizi ereğliden tanıdım...gördüğüm kadarıyla ereğlideki yatırımcılar çok oturaklı ve bilgili...aynı şekilde sermayeleri de belli bir yere gelmiş bu yüzden de çok da riski sevmeyen by da diyebileceğimiz yatırımcılardan oluşuyor...acaba tahminlerimde yanılıyor muyum diye merak etmiştim...

sizin gibi arkadaşlar çelik sektörünü çok iyi tanırlar...hisseyi de çok uzun taşımayı severler...ben henüz o yapıya bürünmedim...hisseleri genelde meyveleri olgunlaşmaya başlamaya başladığında alıyorum...tabi benim alış tarzımın başlarında da çile çekmek vardır ama bu çile yıllara yayılmaz...bir kaç ay en fazla..
    Ereğli'de yazmamın bir sebebi en çok takip edilen başlık olduğu için. Diğer sebebi de insanları yanıltmak üzere kurulmuş bir tezgahın olduğuna inanmamdı. Buna kendimce son vermek için orada yazmaya başladım. Son verdik de hep beraber. Ama bu durumu anlayamayanlar maalesef hala zırvalıyorlar. Ben istediğimi yaptım ve vicdanen çok ama çok huzurluyum bu konuda.

Yazan çizen arkadaşlar arasında benden çok daha bilgili insanlar var. Onların analizleri daha iyi fikir verecektir. Benim öyle bir iddiam yok. Mevcut durumun analizini yaparım, geleceğe yönelik fikrimi söylerim. O kadar.

Sermaye konusu göreceli bir konu. Benim için çok olan bir başkası için az olabilir. Rakam adet vs asla telaffuz etmem. Sadece şunu söyleyebilirim; 30 yıldır bu piyasada yatırımcıyım, yaptığım yatırımlardan reel olarak kazanma oranım %80 civarı, %20 sinden kaybederim. Başarı oranım %80 dir yani. Hala dahi bu piyasada yatırımcı olmaya devam ediyorum, çok şükür hiçbir şikayetim yok.

Tek hedefim var. Vadem sonsuz. Neyim varsa kızımındır. Ona da yatırım yapmanın ne olduğunu küçük yaştan beri öğretiyorum, inşallah ömrüm yeter de onun nasıl bir yatırımcı olacağını görebilirim.

Daha fazla yazmayayım, secerem çıkacak yakında. Zaten insanlar kızıyor sonra.

Hadi sağlıcakla kal. Bol kazançlar

4. hem büyüyen hem de temettü veren şirketler çok güzel...bu günlerde faiz almak istemeyenler için yatırım alternatifleri çok az...ev alayım ve kiraya vereyim dersen pek getirisi olmuyor....1,5 milyona aldığın evi en fazla 5 bin tl ye kiraya verebiliyorsun...buda sana yıllık 60 bin tl kazandırıyor....yıllar geçtikçe de evin eskidiği için değer kayıp ediyor..

1,5 milyonluk bir hisseden yılda %10 kazansan zaten 150 bin tl gelir demektir ki bir evden daha karlıdır....hisse büyüyorsa ve en azında yıllık enflasyon kadar fiyatı artıyorsa çok iyi...bir çok temetü yatırımcısının kafasında hep bu hesap var... kocaer çeliğin yatırımcılarının önemli bir kısmı bana göre diğer demir çelik sektörü hisselerinden gelen yatırımcı profilinden oluşuyor...öyle olunca da mantık da benzer oluyor..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

5.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Ereğli'de yazmamın bir sebebi en çok takip edilen başlık olduğu için. Diğer sebebi de insanları yanıltmak üzere kurulmuş bir tezgahın olduğuna inanmamdı. Buna kendimce son vermek için orada yazmaya başladım. Son verdik de hep beraber. Ama bu durumu anlayamayanlar maalesef hala zırvalıyorlar. Ben istediğimi yaptım ve vicdanen çok ama çok huzurluyum bu konuda.

Yazan çizen arkadaşlar arasında benden çok daha bilgili insanlar var. Onların analizleri daha iyi fikir verecektir. Benim öyle bir iddiam yok. Mevcut durumun analizini yaparım, geleceğe yönelik fikrimi söylerim. O kadar.

Sermaye konusu göreceli bir konu. Benim için çok olan bir başkası için az olabilir. Rakam adet vs asla telaffuz etmem. Sadece şunu söyleyebilirim; 30 yıldır bu piyasada yatırımcıyım, yaptığım yatırımlardan reel olarak kazanma oranım %80 civarı, %20 sinden kaybederim. Başarı oranım %80 dir yani. Hala dahi bu piyasada yatırımcı olmaya devam ediyorum, çok şükür hiçbir şikayetim yok.

Tek hedefim var. Vadem sonsuz. Neyim varsa kızımındır. Ona da yatırım yapmanın ne olduğunu küçük yaştan beri öğretiyorum, inşallah ömrüm yeter de onun nasıl bir yatırımcı olacağını görebilirim.

Daha fazla yazmayayım, secerem çıkacak yakında. Zaten insanlar kızıyor sonra.

Hadi sağlıcakla kal. Bol kazançlar
    yorumlarından zaten ne kadar kaliteli ve bilinçli bir yatırımcı olduğun belli oluyor dostum..borsa konusunda benden daha tecrübelisin...benim borsa hayatım daha yeni 17 yıl oldu...ilk yıllarımda çok sermaye kayıp ettim.. ereğlide bir çok kişi hissesine aşık olmuş...uzun süre birlikte olunca işte bazen bu tür zoraki aşklar da oluşuyor...

bence önümüzdeki iki bilançodan sonra sektör hisselerinden kocaere ciddi bir kayışın olmasını bekliyorum...kocaer pozitif ayrışacaktır..

6.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    hem büyüyen hem de temettü veren şirketler çok güzel...bu günlerde faiz almak istemeyenler için yatırım alternatifleri çok az...ev alayım ve kiraya vereyim dersen pek getirisi olmuyor....1,5 milyona aldığın evi en fazla 5 bin tl ye kiraya verebiliyorsun...buda sana yıllık 60 bin tl kazandırıyor....yıllar geçtikçe de evin eskidiği için değer kayıp ediyor..

1,5 milyonluk bir hisseden yılda %10 kazansan zaten 150 bin tl gelir demektir ki bir evden daha karlıdır....hisse büyüyorsa ve en azında yıllık enflasyon kadar fiyatı artıyorsa çok iyi...bir çok temetü yatırımcısının kafasında hep bu hesap var... kocaer çeliğin yatırımcılarının önemli bir kısmı bana göre diğer demir çelik sektörü hisselerinden gelen yatırımcı profilinden oluşuyor...öyle olunca da mantık da benzer oluyor..
    Türkiye de gerçek manada para kazanabileceğin tek yer borsa.
    Gayrımenkul işi gerçekten de başka bir iş. Araziyi anlarım ama ev almayı ben çok mantıklı görmüyorum. Saygı duyarım yatırım yapana...
    Borsada geçmiç dönemlerde yapılan büyük yanlışlar var. Şu son 1 seneyi demiyorum. İnsanların gerçekten de parasını pul ettiler..Yatırımcı dostu yönetimler olmadı..
    İnsanımız da tavan tavan giden hisse peşinde olduğu için çok para kaybetti. Bu da ayrı bir konu...
    O yüzden borsa öcü olarak görüldü..
    Pandemi sonrası tekrar popüler olmaya başladı...

Ama yatırımcı profili hala çok zayıf. Cwene topiğinde de yazıyorum. Çok bilgili arkadaş yok orada.. Hisse %3-4 çıktı bela okuyan oldu.. 2 ayda hisse %100 den fazla getiri sağlamış kimse memnun değil..
    Bu bakış oldukça borsanın gelişmesi gerçekten de zor. Hele ki bir global kriz olsa , yandı gülüm...

7.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    yorumlarından zaten ne kadar kaliteli ve bilinçli bir yatırımcı olduğun belli oluyor dostum..borsa konusunda benden daha tecrübelisin...benim borsa hayatım daha yeni 17 yıl oldu...ilk yıllarımda çok sermaye kayıp ettim.. ereğlide bir çok kişi hissesine aşık olmuş...uzun süre birlikte olunca işte bazen bu tür zoraki aşklar da oluşuyor...

bence önümüzdeki iki bilançodan sonra sektör hisselerinden kocaere ciddi bir kayışın olmasını bekliyorum...kocaer pozitif ayrışacaktır..
    Teşekkür ederim nazik iltifatın için.

Bahsettiğin kayma ky tarafında olabilir bence. Zira Ereğli ve Kocaer birbiri ile kıyaslanmamalı bana göre. İkisi de farklı ürünler üretip satıyorlar.

Ereğli'den çıkan buraya gelmez. Ereğli dev firma, yatırımcısı her daim büyük fonlar ve kurumsallar olmuştur. Onlar likiditeye bakarlar en başta. Hızlı kaçış gerektiğinde hızlı hareket etmek isterler. Bu kocaerde mümkün değil. En büyüğünü toplasan max 8-10 milyon dolar yatırım yapar. Bu malı da bir iki günde satamaz bu tahtada. Misal Ereğliye yatırım yapan Mittal kocaer hissesi almaz. Yarın cazip olduğunda yine Ereğli alır.

Kocaere yabancı ilgisi ya al ve satma tarzında davranan büyük fonlardan olur (misal Norges en büyük yatırımcısıdır, alır ve satmaz absürd bir olay olmadıkça), ya da ufak sermayeli minik yabancı fonlardan olur. Yerli fonların hepsi minik olduğu için, onlar da ilgi gösteriyor elbette. Bunlar arasından gerçek yatırımcının takip etmesi gereken fon Norges. Onların yaptığı analizi ve aldığı kararı küçük büyük tüm fonlar takip ediyor ve edecek.

Aslında olay çok basit, ama biz grafik mrafik daha çetrefilli olsun adam sansınlar bizi tadında ilerlemeyi pek bir itibarlı buluyoruz. Ok. Bence problem değil. Benim olayım net, gerisi tırıvırı.

8. ereğlinin sermayesi 3,5 milyar ...halka açıklık 1,665 milyar...
    ısdmr sermayesi 2,9 milyar.....halka açıklık 147 milyon...
    kocaer sermayesi 657 milyon....halka açıklık 153 milyon..

bence halka açık lotlara baktığımızda orta ve küçük yatırımcıların bu hisseye ilgi göstermesiyle de çok güzel ve rahat çıkabilecek bir yapıda...bilançolar ile ufukta güzel bir ışık gösterirse bir çok yatırımcı kocaere yatırım yapabilecektir...önümüzdeki iki çeyrek bilanço ile ben bunu mümkün görüyorum...

Sayfa 36/408 İlkİlk ... 2634353637384686136 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •