Sayfa 366/777 İlkİlk ... 266316356364365366367368376416466 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 2,921 - 2,928 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Yani size göre, tüm sonuçlarını iyice hesap ederek (bu mümkün değildir bence ekonomide) sistemsel bir şeyler getirecekler...

Bu atışlarını çok dikkatlice yapmak durumundalar.

Iskalarlarsa perişan olurlar.

Kaldı ki elleri de kurallara uygun davranılırsa, fazla güçlü değil.

Ya oyunun kurallarını değiştirecekler (bunu yasal olarak yapabilme güçleri var) ya da eller yukarı...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Devlet kendini tehlikede gördüğünde öncelikle yapılacak işleri vardır..tüm kamu yatırımlarını, tüm ihaleleri öncelikle bir durdurur..döviz harcamalarını askıya alır..müteahhitlere ödemelerini geciktirir..ötv kdv ithal maliyetlerini arttırır..kurumların çalışması için gerekli olan ödeneklerini kısar..bünyesindeki işsizlik fonu gibi fonlara sulanır..olmadı belki bes'lere mesela..durur şöyle bir bakar, sonrası daha ciddi tedbirler gelir..olmadı devletin ali menfaatleri..ama paraya el koymak olsa olsa en son tercih olur..olsada verir eline tahvili 5 sene sonra al der..aklıma kısaca gelenler bunlar umarım saçmalamamışımdır..
    Haklısın.

Ama adam hala yapılacak büyük yatırımlardan bahsediyor.

Hala İstanbul kanalı demekte...

Kim dur diyecek buna bakalım.

Maliye ve Hazine bakanı mı?

Bibicim deniz bitti.

Valla para suyunu çekti.

Eğer sende varsa bilmem.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Bu arada Hırvat-Fransa finali çıktı ortaya...

Tahmin etmek oldukça zordu benim için.

Benim arzum ve tahminim İngiltere-Belçika finali idi.

Gene tutturamadım.

4.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Yani size göre, tüm sonuçlarını iyice hesap ederek (bu mümkün değildir bence ekonomide) sistemsel bir şeyler getirecekler...

Bu atışlarını çok dikkatlice yapmak durumundalar.

Iskalarlarsa perişan olurlar.

Kaldı ki elleri de kurallara uygun davranılırsa, fazla güçlü değil.

Ya oyunun kurallarını değiştirecekler (bunu yasal olarak yapabilme güçleri var) ya da eller yukarı...
    aynen öyle abi..
    oyunu kuralına göre oynama halleri bilmiyorum kaldı mı..
    sen kreditör olsan Tayyip erdoğana dolar kredisi açar mısın
    30 faize doları bozup tr ye gelebilir misin..

neden hiç birimiz suriyeden arsa almıyoruz ev almıyoruz …

bir nokta vardır orayı geçersen..kimse sana güvenmez ve para vermez..

enki boşver..
    saçmalamıyorsun
    beyin fırtınası bu...

öyle de battık böylede birde bunu deniyelim DİYEBİLİRLER..

Kanser hastalarının son zamanları gibi..
    ot masaj yok terapi yok şifalı su..

5.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Devlet kendini tehlikede gördüğünde öncelikle yapılacak işleri vardır..tüm kamu yatırımlarını, tüm ihaleleri öncelikle bir durdurur..döviz harcamalarını askıya alır..müteahhitlere ödemelerini geciktirir..ötv kdv ithal maliyetlerini arttırır..kurumların çalışması için gerekli olan ödeneklerini kısar..bünyesindeki işsizlik fonu gibi fonlara sulanır..olmadı belki bes'lere mesela..durur şöyle bir bakar, sonrası daha ciddi tedbirler gelir..olmadı devletin ali menfaatleri..ama paraya el koymak olsa olsa en son tercih olur..olsada verir eline tahvili 5 sene sonra al der..aklıma kısaca gelenler bunlar umarım saçmalamamışımdır..
    yok o nasıl laf.

gayet detaylı ve mantıklı bir sistem ile yazmışsınız.

ama benim dediğim ( bunların bir kısmını kapsayabilir ) değişik bir formül gelebilir.

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Haklısın.

Ama adam hala yapılacak büyük yatırımlardan bahsediyor.

Hala İstanbul kanalı demekte...

Kim dur diyecek buna bakalım.

Maliye ve Hazine bakanı mı?

Bibicim deniz bitti.

Valla para suyunu çekti.

Eğer sende varsa bilmem.
    Geçen gün kanal İst.'un genişliğini azaltıyorlardı..kendilerince tedbir aldıklarını düşünüyor olabilirler ama duvara toslayınca akıl başa gelir kanımca..

Özellikle doların değerlendiği bir ortamda ekonominin gelinen seviye açısından fazla seçeneği yok..ya akılsız bir tercihte aç kalınır..yada akıllı bir tercihle fakirleşilir..malum 5 sene daha zaman var önlerinde..dış mihrak saldırıları yüzünden bir kaç sene sabretmeliyiz olabilir mesela..

7. Abiler piyasaya dolar surme, dolar cekme falan gibi seyler onemsiz degil mi artik? Dolarin fiyatini belirlemede etkisiz degil mi?
    Dolarin fiyati forex'te belirlenmiyor mu? Forex'te sinirsiz dolar ve sinirsiz lira yok mu? (arz-talep, yalan-dolan)

Yani atiyom, ortada miktar olarak artan azalan bisey olsa anlicam;, aldikca baskalarina almaya kalmayan (degeri artan cok az kaldi artik), sattikca herkes icin bollasan (degeri azalan cok piyasa doldu).
    TCMB satsin, atiyom, 500milyar dolar (o kadarlik TL alsin yani) TR'de dolar dolsun; nerdeyse lira kalmasin, liranin degeri ziplasin.
    Ama ole bisi yokki, dolar sanal dolar, lira sanal lira. TCMB 1katirilyon dolar satip, dunyadaki butun TL banknotlari toplasa; ancak koleksiyoncularin elinde 100-200tl kalsa dahi (ki atiyom gene gercek piyasada koleksiyon o elindeki banknota $1m deger bicse, 1tl=1milyon USD)....Forexte hala 5tl=1$ olabilir. Niye, cunku adamlar pariteye oynarken (piyasaya dolar surup, lira toplarken) liralari azaltmiyolarki.

Attim, tuttum. Simdi gelelim isin ozune. Yukarida kurdugum mantikta yanlis olan ne, yardimci olabilir misiniz lutfen? Cunku TCMB dolar arzi, su bu haberlerini gorunce aklima hep bu geliyor. Forex'i psikolojik etkilemez demiyorum o tur haberler. Etkileyebilir. Ancak, kambiyo piyasasi (forex) artik arz/talepten bagimsiz degil mi? "Turk sirketlerin 6 ayda odemesi gereken doviz borcu toplami $xxxxxxx! O kadar dolar bulmalari lazim, dolar tabi yukselecek!!!" turu haberler alakasiz degil mi artik? Forex cikti mertlik bozulmadi mi?

Bi hayirsever abimiz beni aydinlatirsa, sagligina duaci olurum.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Neredeyse bir haftada kurdaki 35 kuruşluk artışın özel kesim dış borcuna TL etkisi neredeyse 100 milyar .

Buna yürek dayanmaz.

Ülkenin reel kesimi ve bankaları göz göre göre çöküyor...
    hedge edenler haric

Sayfa 366/777 İlkİlk ... 266316356364365366367368376416466 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •