Sayfa 376/1001 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426476876 ... SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 3,001 - 3,008 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by joeyramone Yazıyı Oku
    doğuş holding sahibi ferit şahenk garanti bankası hisselerini sattı (başkanlığa devam ediyordu bildiğim kadarıyla) ve ardından 1-2 ay öncede yönetim kurulu başkanlığını bıraktı. benim bu konuyla ilgili şahsi görüşüm, geçtiğimiz aylarda başbakan dahil bir çok yüksek mevkilerdeki kişilerin yurtdışına yatırım yaptığı haberleri dolaşmıştı. hollanda gibi. az bir araştırma yaparsanız internette konuyla alakalı haberlere ulaşabilirsiniz. bunlardan biri ismi geçmemesine rağmen (yada bana denk gelmedi bilemiyorum) ferit şahenk diye düşünüyorum. bu arada yatırım dediğime bakmayın kaçış diyelim özellikle maddi varlık kaçırma. şahsi görüşümdür, komplo teorisi komplo teorisi deniyor ya buda benim komplo teorim. şahsen milyonlarım olsa ve bu kadar tanınsam (özellikle siyasi/ihale vb. ) bende milyonlarımı türkiyede tutmazdım
    Neden hollanda peki ???
    Eskilerden Kim Kaldı Şu Piyasada-->https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=46405
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bu gerçek bir döviz satışı değil. Tamamen ataletin ve yayın daha da gerilerek işin ileri bir tarihe ötelenmesi. TL uzlaşmalı olması zaten bunun yayın boyunu kısaltmak için daha da sert sıkıştırıldığının en büyük kanıtı. Cari açık vermeyen bir yapımız olsa işe yarayabilirdi, şu koşullarda basıncı daha da arttıracaktır.
    Fazla geriye gitmemek lazım..Artık unuttuk bazı şeyleri..

Bir zamanlar ne kadar enflasyon, o kadar kur artışı vardı..sonra baktılar ki enflasyon düşemiyor felan..sabit kur rejimine geçelim dediler..malum sonu hüsran oldu..

Sonra IMF bastırdı..daldalı kura geçtik..örtülü dalgalı ha..temelinde yüksek faiz, düşük döviz kuru politikası vardı..malum dolar yağmuru varken kredilerin patlaması felan, iyi tuttu bu yöntem..aslında iyi tutmasından ziyade dış güçler uzun sürdürdü oyunu..

Şimdilerde ise tulumba suyu zor çekiyor..yeni yeni yöntemler deneniyor..yeni yöntemin adı ise , yada ben öyle adlandırıyorum, faiz düşük olsun ama döviz de fazla artmasın modeli..

Bu son modelde eninde sonunda gözyaşı ile sonuçlanacak..sadece zamana bakar..

Sebep belli, üretimsiz yaşama isteği..bedava yemek yani..

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bu gerçek bir döviz satışı değil. Tamamen ataletin ve yayın daha da gerilerek işin ileri bir tarihe ötelenmesi. TL uzlaşmalı olması zaten bunun yayın boyunu kısaltmak için daha da sert sıkıştırıldığının en büyük kanıtı. Cari açık vermeyen bir yapımız olsa işe yarayabilirdi, şu koşullarda basıncı daha da arttıracaktır.
    .
    nasıl yani ?

parayı bastıran yabancı dolarını alamayacak mı ?

.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

4. Üniversiteler hala zibil gibi FETÖ cü akademisyen kaynıyor.

Bunu halletmezlerse ekonomide asla düzelme beklemem.

Üniversiteler buluş yapamıyor, patent üretemiyorlar.

Yastık altı ALTIN GÜMÜŞ iyidir. Parama para kattım çok şükür.

USDTRY Dolar tutana da lafım yok. İyi yatırım. En azından parasının değerini korusun bu rezil ortamda.

TL mevduatta kısa vadeli olan iyidir. Yükselen faizler de kısa vadeli takılmak TL de nispeten kaybı azaltıyor.

5.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    .
    nasıl yani ?

parayı bastıran yabancı dolarını alamayacak mı ?

.
    Anladığım kadarıyla bu sadece arbitraj trade edenler için bir enstruman, Yani tcmb sadece bugünden belirlenen vadeli kurun o gün geldiğinde oluşan kur ile arasındaki farka göre karı ya da zararı tcmb *TL olarak* ödeyecek veya tahsil edecek. Tcmb döviz satışı yapıyor gibi algılanması doğru değil diye düşünüyorum.

Tam olarak bu işlemin ismi : Non deliverable forward. (yani para takası içermeyen , sadece oluşan kur farkının uzlaşılan (tcmb örneğinde TL uzlaşmalı) para üzerinden mahsuplaşıldığı vadeli kur anlaşması)

ingilizce tanımı: In finance, a non-deliverable forward (NDF) is an outright forward or futures contract in which counterparties settle the difference between the contracted NDF price or rate and the prevailing spot price or rate on an agreed notional amount. It is used in various markets such as foreign exchange and commodities.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6.  Alıntı Originally Posted by joeyramone Yazıyı Oku
    doğuş holding sahibi ferit şahenk garanti bankası hisselerini sattı (başkanlığa devam ediyordu bildiğim kadarıyla) ve ardından 1-2 ay öncede yönetim kurulu başkanlığını bıraktı. benim bu konuyla ilgili şahsi görüşüm, geçtiğimiz aylarda başbakan dahil bir çok yüksek mevkilerdeki kişilerin yurtdışına yatırım yaptığı haberleri dolaşmıştı. hollanda gibi. az bir araştırma yaparsanız internette konuyla alakalı haberlere ulaşabilirsiniz. bunlardan biri ismi geçmemesine rağmen (yada bana denk gelmedi bilemiyorum) ferit şahenk diye düşünüyorum. bu arada yatırım dediğime bakmayın kaçış diyelim özellikle maddi varlık kaçırma. şahsi görüşümdür, komplo teorisi komplo teorisi deniyor ya buda benim komplo teorim. şahsen milyonlarım olsa ve bu kadar tanınsam (özellikle siyasi/ihale vb. ) bende milyonlarımı türkiyede tutmazdım
    Ferit ile bi isim daha vardı hatırlayamadım şimdi. yazın haberi idi. İngiltere'de banka kurmaya çalışıyorlardı.
    Bir de ülker de ingiltere de pladis diye çatı şirket kurup tüm şirketleri bunun altında toplamıştı....

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Anladığım kadarıyla bu sadece arbitraj trade edenler için bir enstruman, Yani tcmb sadece bugünden belirlenen vadeli kurun o gün geldiğinde oluşan kur ile arasındaki farka göre karı ya da zararı tcmb *TL olarak* ödeyecek veya tahsil edecek. Tcmb döviz satışı yapıyor gibi algılanması doğru değil diye düşünüyorum.

Tam olarak bu işlemin ismi : Non deliverable forward. (yani para takası içermeyen , sadece oluşan kur farkının uzlaşılan (tcmb örneğinde TL uzlaşmalı) para üzerinden mahsuplaşıldığı vadeli kur anlaşması)

ingilizce tanımı: In finance, a non-deliverable forward (NDF) is an outright forward or futures contract in which counterparties settle the difference between the contracted NDF price or rate and the prevailing spot price or rate on an agreed notional amount. It is used in various markets such as foreign exchange and commodities.
    Benim anladığım şu. Tcmb diyecek ki döviz talep eden şirkete kardeş bu dolar sana 3 ay sonraya lazım ise ben atıyorum bunu 3 ay sonra sana 3.80 den satmayı garanti ediyorum. Sen yeter ki bugün almaya kalkıp da kuru fırlatma....

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. TCMBnin bu önlemi, sadece yurt içinde dolar almak isteyene sen dolar alma, ben sana dolardan kazanacağını TL olarak vereceğim demektir.

Bu yöntemle yurt dışına dolar çıkarılamaz ama yabancı yatırımcı da kafasında belirlediği bir seviyeden tekrar Türkiye'ye girmeyi düşündüğünden belli bir süre işe yarar.

Fakat, 3 milyar dolar dalgalanmayı bastırmaya yeter mi göreceğiz.

Diğer bir yorumu da şu ki, eğer dolardaki yükselişin önlenemeyeceği anlaşıldıysa ve bazı şirketler/yatırımcılar piyasada dolar bulamıyorsa, beklenen devaluasyonda onların portföylerinin erimemesi için bir peşkeş yöntemi de olabilir. Çünkü FED'den izinsiz 3 milyar dolar basıyorsun, vadesi gelince farkı TL olarak ödeyip bastığın doları yakıyorsun.

Sayfa 376/1001 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426476876 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •