Sayfa 42/124 İlkİlk ... 3240414243445292 ... SonSon
Arama sonucu : 988 madde; 329 - 336 arası.

Konu: ARZUM - Arzum Elektrikli Ev Aletleri San. Tic. A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by altınorta Yazıyı Oku
    Benim merak ettiğim, Şirket tüm ürünlerini Çinde mi ürettiriyor. Türkiye de fabrika yok mu?
    sattığı ürünlerin kabaca %70'ini Çin'de fason olarak üretiyor, şirketin kendisinin üretim faaliyeti yok
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2.  Alıntı Originally Posted by altınorta Yazıyı Oku
    Şirket bu payları kaç liradan almış, nette araştırdım ama bulamadım asıl önemli olan o bence?
    özel bilgi olduğu için ulaşamazsın, sadece insider'lar biliyor, Mediterra'nın 2013'te Ashmore grubundan %47.5 hisse devralmasının nedeni 5 yıl gibi bir zaman diliminde şirketi 100 milyon dolarlık bir toplam PD üzerinden satılması beklentisiydi ama 2018 krizi bu beklentiyi çöpe attırdı, bu tür şirketler yaptıkları yatırımdan 5 yıl içinde dolar bazında ortalama 1 koyup 2 kazanmak ister yani %100 gibi bir kâr peşinde koşarlar ki yıllık bileşik getiri babında %15 eder, bu noktadan hareketle Mediterra alım yaptığında şirketin PD'si 50 milyon dolar olmalı diyebiliriz (benim şahsi tahminimdir, elimde bir delil yok), söz konusu %50 ye yakın hisse için 25 milyon dolar ödemiş olmalılar, bu halka arzda da 70 milyon dolarlık toplam PD üzerinden 35 milyon dolar karşılığı bu hisseleri satıyor olmalılar, sonuç itibariyle 2013'de 25 milyon dolarlık yatırım yaptılar ve 5 yılda 10 milyon dolar kâr elde ederek exit yapıyorlar diye düşünüyorum, nihayetinde işler Mediterra'nın beklentisi doğrultusunda gitmedi ve 7 yılda dolar bazında %40 getiri ile çıkıyorlar ki yıllık bazda 1.4**(1/7)=1.05 yani %5'lik bir yıllık getiri elde etmiş oluyorlar, fonun %15 olan yıllık getiri hedefinin oldukça altında bir getiridir bu rakam
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3.  Alıntı Originally Posted by north78 Yazıyı Oku
    Ne zaman borsada islem gormeye basliyacak, tarih nedir acaba...
    24 Aralık Perşembe günü deniyor

4.  Alıntı Originally Posted by MMF 1 Yazıyı Oku
    Daha fazla geleceğini düşünüyorum.

%10-15 rahat gelir..

is the average of five people around the human..
    talep yüksek olacağı için 17 tavan fiyatının altından talep girenlere gelmez diye düşünüyorum yani halka arz tavan fiyatından olacak gibi gözüküyor

5.  Alıntı Originally Posted by doruca Yazıyı Oku
    Bir kağıt tavan tavan tavan... gidiyorsa bu, ky nin gücünü göstermiyor maalesef. Başka bir güç o.

% 49 hayli yüksek bir pay. Sorun da orda. Bu pay bütün gücüyle tek elde idi. Şimdi bunu onbinlerce ele dağıtarak o gücü yok ediyor fakat aynı bedeli istiyor ! İskonto yok.

Neyse, alanlara hayır olsun, bereketli olur inşallah 🙂
    imtiyazlı hisseleri unutmayalım, ana hissedarın elindedir bunlar ve hisselerin değil %49'u %89'unu bile ele geçirseniz şirkette söz sahibi olamıyorsunuz

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    sattığı ürünlerin kabaca %70'ini Çin'de fason olarak üretiyor, şirketin kendisinin üretim faaliyeti yok
    Müsadenizle ufak bir düzeltme;
    Aslında büyük çoğunluğunu yurtiçinde az bir payı da yurtdışında(Çin ağırlıklı) ürettiriyor

7.  Alıntı Originally Posted by WinGman Yazıyı Oku
    Müsadenizle ufak bir düzeltme;
    Aslında büyük çoğunluğunu yurtiçinde az bir payı da yurtdışında(Çin ağırlıklı) ürettiriyor
    emin değilim ama aklımda kaldığı kadarıyla izahnamede %70 lik bir Çin üretiminden bahsediliyordu

8. Satışı yapan Mediterra fonunun yönetim kurulunda Ahmet Faralyalı da var, ayni zamanda Faralyalı 2 milyon lot civarında bir hisseye de sahip Arzum'da.

Sayfa 42/124 İlkİlk ... 3240414243445292 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •