Sayfa 424/981 İlkİlk ... 324374414422423424425426434474524924 ... SonSon
Arama sonucu : 7848 madde; 3,385 - 3,392 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz - II

1.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    2.80 de de o borç vardı
    3.80 de de
    6.80 de de

Kurun borç la bir koralesini kuramıyorum ben..

RTE yönetimi sürtüşmeyi (ama bilerek veya isteyerek) bir politika olarak seçtiğinden ötürü dolar yukarı gidiyor..
    Borcun çevrilme oranı ve hangi orandan cevirildiginin çok ciddi korelasyonu olmali.. politik istikrarsizligi da katsayıya ilave edersiniz..

SM-A520F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,751
     Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    2.80 de de o borç vardı
    3.80 de de
    6.80 de de

Kurun borç la bir koralesini kuramıyorum ben..

RTE yönetimi sürtüşmeyi (ama bilerek veya isteyerek) bir politika olarak seçtiğinden ötürü dolar yukarı gidiyor..
    Birde şu var .politikacı hitap ettiği kitleye böyle durumlarda bir bahane sunmak zorunda.Surekli tüketen ve yeterince üretemeyen bir ülke olunca böyle oluyor.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Birde son bir yılın hikayesi cari açık azalıyormus...peh peh..cari acik azalınca borç mu azalıyor.Borcun artış hızı düşüyor sadece.

Cari fazla verirsen borç azalır. Atatürk dönemi gibi 15 sene fazla verirsen borç morc kalmaz hakikaten imf ye borç verirsin.

Bunun için halk gibi halk lazım bizim necip türk milleti harcamayı gösterişi çok sever üretmeyi sevmez üretim diyen hükümeti de kesinlikle seçmez. Borç alıp tatlı hayat yaşatacağım diyen oyu kapar bu memlekette. Borçlar dağı aşıp çark dönmez olunca da beceremedi denir tukaka yapılır gönderilir 2 3 sene ya darbe ya sıkıyönetim olur teknokratlar gelir azıcık düzelir gibi olunca da millet yeni borç getirip para yedirecek tipi itina ile bulur seçer.

Mesela berat ne yapsın abi??? Adam kucağında 500 milyar dolar borç üstüne açık bilmemne ile bildiğin enkaz devraldı, kimse o açığı yapanlara hesap soruyor mu? Ben beratı sevmem ama yemin ederim üzülüyorum adama ne yapsın yok yani batmış bitmiş kucağında bulmuş doğru olanı yapsa seçim kaybediyor yapmasa artık borç alacak şey kalmamış nedir yani çözüm önerisi?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,751
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Cari fazla verirsen borç azalır. Atatürk dönemi gibi 15 sene fazla verirsen borç morc kalmaz hakikaten imf ye borç verirsin.

Bunun için halk gibi halk lazım bizim necip türk milleti harcamayı gösterişi çok sever üretmeyi sevmez üretim diyen hükümeti de kesinlikle seçmez. Borç alıp tatlı hayat yaşatacağım diyen oyu kapar bu memlekette. Borçlar dağı aşıp çark dönmez olunca da beceremedi denir tukaka yapılır gönderilir 2 3 sene ya darbe ya sıkıyönetim olur teknokratlar gelir azıcık düzelir gibi olunca da millet yeni borç getirip para yedirecek tipi itina ile bulur seçer.

Mesela berat ne yapsın abi??? Adam kucağında 500 milyar dolar borç üstüne açık bilmemne ile bildiğin enkaz devraldı, kimse o açığı yapanlara hesap soruyor mu? Ben beratı sevmem ama yemin ederim üzülüyorum adama ne yapsın yok yani batmış bitmiş kucağında bulmuş doğru olanı yapsa seçim kaybediyor yapmasa artık borç alacak şey kalmamış nedir yani çözüm önerisi?
    Altına imzami atarım.

5.  Alıntı Originally Posted by Antiseptik Yazıyı Oku
    Anladık kardeşim papağan gibi borç borç. Başka şey bilmez misin sen?
    Bu detay sizce önemsiz mi?

Dış borcun yıllık faizi %8 Özel sektör için %10'un üzerinde. Ortalaması %9-10.

Dikkat edelim: Aslında Türkiye uzun süredir belki de cari fazla veriyor ama yıllık neredeyse 30-40 milyar doları bulan bu faiz ödemeleri nedeniyle cari açık oluşuyor.

Bu detay aslında zurnanın zırt dediği yer.

Küçümsememek lazım.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,751
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bu detay sizce önemsiz mi?

Dış borcun yıllık faizi %8 Özel sektör için %10'un üzerinde. Ortalaması %9-10.

Dikkat edelim: Aslında Türkiye uzun süredir belki de cari fazla veriyor ama yıllık neredeyse 30-40 milyar doları bulan bu faiz ödemeleri nedeniyle cari açık oluşuyor.

Bu detay aslında zurnanın zırt dediği yer.

Küçümsememek lazım.
    Üstat anlasa zaten tepki gostermez.

7. Şimdi geçmiş yıllardaki konsolidasyonları inceleyelim beyler.
    Geyik işini bırakalım bakalım.

2017 3,90-3,36 bu konsolidayon 9 ay sürdü
    Yazdıklarım yatırım önerisi değildir akıllı olun kendi aklınız var ona göre, hele trollseniz uzak durun birader aman aman amannn.

8.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Üstat anlasa zaten tepki gostermez.
    Borç yiğidin kamçısıdır sözünü biz belki de yanlış anlıyoruz.

Zira elinde kamçı tutan yiğit büyük ihtimalle borcu veren, yani alan değil.

Elindeki kamçı ile yiğitlik taslıyor.

Uluslararası borçlanma sistemi dünya politika arenasının temel taşlarındadır.

Bu sistemi hafife alanlar ve küçümseyenler daha sonrasında tatsız süprizler ile karşılaşabilirler.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Sayfa 424/981 İlkİlk ... 324374414422423424425426434474524924 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •