Sayfa 444/544 İlkİlk ... 344394434442443444445446454494 ... SonSon
Arama sonucu : 4345 madde; 3,545 - 3,552 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    Parasal olmayan aktif ve pasifler satın alma veya ilk kayda alınma tarihinden bilanço tarihine kadar
    olan süre içerisinde genel fiyat endeksinde meydana gelen değişikliklerin alım maliyetlerine ve
    birikmiş amortisman tutarlarına yansıtılması suretiyle yeniden ifade edilmiştir. Böylece maddi duran
    varlıklar, maddi olmayan duran varlıklar, kullanım hakkı varlıkları ve benzeri aktifler piyasa
    değerlerini geçmeyecek şekilde alım değerleri üzerinden endekslenmiştir. Amortismanlar da benzeri
    şekilde yeniden düzeltilmişlerdir. Özkaynakların içerisinde yer alan tutarlar, bu tutarların şirkete
    katıldığı veya şirket içerisinde oluştuğu dönemlerdeki tüketici fiyat endekslerinin uygulanması
    neticesinde yeniden düzeltilmiştir

mevcut ilaç ruhsalar içinde değerleme yapılacak mı diye ben bu soruyu yatırımcı ilişkilerine sormuştum net bir cevap vermeyip mevzuzata göre hareket edeceğiz diye cevap vermişlerdi yukardaki açıklamadan anladığım kadarı ile onlarda değerlemeye girecek galiba

Değerli ortak ,

Mevzuta göre ,düzeltmeye Tabi Parasal Olmayan Aktif Kalemlerim içerisinde , Maddi olmayan duran varlıklar da ( ruhsatlar ) yer almaktadır. Düzeltme işleminde endeksleme için , maddi duran varlıklar ve maddi olmayan duran varlıklar için deftere kayıt tarihi esas alınacak.

Burada kağıt üzerinde hatrı sayılır bir öz kaynak artışı göreceğimiz muhakkak diye düşünüyorum . Ama bu öz kaynakların artışında reel bir nakit girişi olmadığı için şirketin öz kaynakları güçlendi demek eminim size görede manasızdır. Esas olan firmanın gerçek faaliyet karını öz kaynaklara eklemesiyle kaliteli öz kaynak büyümesi sağlamasıdır. Ben sadece, kısa vadede piyasanın olumsuz bir tepki vermesinden korkuyorum kar düştü diyerek satılması gibi .

Saygılarımla

Alıntı Originally Posted by Sayilar10 Yazıyı Oku
    30.09.23 tablolarında 950 milyon TL maddi olmayan duran varlıklar mevcut. Bunun içinde lisanslar, ruhsatlar ve geliştirme maliyetleri mevcut. Bu kalem de parasal olmayan kalem olduğu için endekslemeye tabi olacaktır.

Ben genel forumda yazan arkadaşlara göre gelir tablosunda bir miktar daha olumsuz bir sonuç bekliyorum. Öncelikle depodaki hammadde miktarı (2,06 milyar TL), son dört çeyrekte kullanılan hammadde tutarından daha fazla (1,91 milyar TL). Satılan malın maliyetinde hammadde payı son 4 çeyrekte %57, ciroda ise %25. Bunun dışında üretim şirketlerinde amortisman yükü eskiye göre daha etkili olacak. Bunun dışında sizin bahsettiğiniz maddi olmayan duran varlıkların artışı da itfa paylarını yükseltecektir.

Bu işlerin matematiğini oluşturmak oldukça güç, o yüzden hiçbir aracı kurum bile topa girmiyor. Firma bazında çok şey değişiyor. Firmanın muhasebesi biliyor sadece birçok şeyi. Deva özelinde net nakit bulunmaması, 2 milyar TL civarında net borç bulunması avantajdır. Ancak firmanın yıllar boyu oluşturduğu özsermaye de oluşturulan yıllardan itibaren değerlenecek. Yani dağıtılmamış karlar özsermayenin endekslenerek şişmesine yol açacak. Bu artan özsermaye karşısında da yeteri kadar karlılık olmayınca parasal kayıp oluşacak.
    öz sermayenin artması şirketin gerçek değerinin
    altında fiyatlandığını gösterecek
    elde edilen karın piyasa değeriyle
    ilişkisi çok daha önemlidir ( F/K)
    yenilgi yılları, iyi bir okuldur

bu gün 500 milyon TL bono
    ödemesi yaptı % 34 faizli
    parasal net kazanç olarak
    için güzel bir örnek

4. selecte enflasyon muhasebesi darbesinin bu kadar büyük olmasının sebebi, selecin bilançosunun aktifteki parasal varlıklara oranla, aşırı derecede yüksek özkaynağı olmasıdır (banka bilançosuna yakınsayan bir parasal oaln /olmayan yapısı)..

çünkü enf.muh. modeli özkaynalar için her yıl bir enflasyonist yük hesap eder ve bunu parasal zarar olarak yazar..

buna karşılık aktifte enflasyon muhasebesi ise şöyle çalıştı:

1-duran varlıkları: burdan özkaynak büyümesi ve cari yıl için de ayrıca değerleme karı yazdı ve fakat burdaki değerleme karı (aşağıdaki 2 nodaki konu ile birlitke), özkayynataki değerleme yükünü yenmekten çok uzaktı..

2-stoklar: yüksek stok taşımak enf.muh. hesabında net kar için bir avantajdır (FALİYET KAR %Sİ İÇİN DEZAVANTAJ). çünkü, taşınan stok, aynı maddi duran varlıkta olduğu gibi; değerleme geliri (parasal kar) yazdırır. selecte maalesef şöyle bir durum vardı.. stokları 8-10 aylık falan değil.. dolayısıyla üstündeki değerleme de düşük oldu.. örneğin, 25 günlük stok tutan bir firmanın stok taşımaktan dolayı elde edeceği bir enflasyon muhasebsi faydası yoktur. Çünkü, Aralık ayında olan işlemlerin büyütme katsayısı 1dir (yani büyümezler). bkz sn sayılar10un aylık satış rakamlarını büyütme tablosunda Aralık satışoını büyütmesi hesabı.. stok değerleme etkisi de buna benzer bir yaklaşımla hesaplanır.. özetle, selec taşıdığı stoktan pek de bir enflasyonist fayda görmedi. mdv ise özkaynağa oranla düşüktü, özkaynak ise büyüktü.. bu da nette parasal zarar yazdırdı..

enf.muh. negatif etkiyi yok etmek için selec 3-5 milyar tl temettü dağıtsa, bu kez karşısına enflasyondan daha büyük olan faiz çıkacak.. yani parasal zararın yerini faiz gideri alacak.. onu da yapmaz ki zaten çok düşük oranlı temettü anons etti. doğru harekettir..

akla kara ve vehbinin kerrakesinin ortaya çıktığı, paradigmanın değiştiği bir dönemdeyiz

5. Müslümana gevur eziyeti çektiriyorlar 2 aydır şu endekste bugun yine eksi iş yatırım başrolde sat sat bitiremedi. Bilançoyla falan alakası yok bakın selecte korkanlar sabah verdi artıya geçecek neredeyse

Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Müslümana gevur eziyeti çektiriyorlar 2 aydır şu endekste bugun yine eksi iş yatırım başrolde sat sat bitiremedi. Bilançoyla falan alakası yok bakın selecte korkanlar sabah verdi artıya geçecek neredeyse
    işin garibi aşağıdan vermek için çaba sarf ediyor
    iki gün öncekiler yine fondan

7.  Alıntı Originally Posted by deniz güneş Yazıyı Oku
    işin garibi aşağıdan vermek için çaba sarf ediyor
    iki gün öncekiler yine fondan
    Gelene vuruyor ya 3e 5 e bakmadan Yıldız pazarda son 50 günün en düşünde olan 3 hisse var DEVA HEDEF SRVGY diğer 2 si operasyon kağıdıda bizimkinide yatırım fonları hiç etti

8. Yat.ilişk ile görüştüm bilanço tarihi 20 mayıstan bir önceki cuma günü

Sayfa 444/544 İlkİlk ... 344394434442443444445446454494 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •