Sayfa 4446/7020 İlkİlk ... 344639464346439644364444444544464447444844564496454649465446 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 35,561 - 35,568 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Amerikali film yonetmeni, senarist ve aktor John Marcellus Huston'in dogum yildonumu (5 Agustos 1906)

"Tanri'nin olu olmadigini, sadece sarhos oldugunu dusunmeyi tercih ederim. / I prefer to think that God is not dead, just drunk."

2. 20. yuzyilin ikinci yarisinin en onemli Fransiz sairlerinden Eugène Guillevic’in dogum yildonumu (5 Agustos 1907)

Kendim icin konusmuyorum,
    Kendi adima konusmuyorum,
    Soz konusu olan ben degilim.

Ben neyim ki
    Biraz hayat, fazlaca gururdan baska.

Butun her sey icin konusuyorum,
    Bicimi olan ve olmayan her sey adina.
    Agirligi olan her sey soz konusudur,
    Agirligi olmayan her sey de.

Biliyorum ki cevremdeki her sey
    Daha uzaga gitmek, daha fazla yasamak isteginde,
    Olunecekse zamaninda olmek
    Elverdigince.

Kelimeleri, Guillevic'in sesini
    Icinizde duydugunuza inanmayiniz.

Bu, sizin derinizin altindan gelip
    Gelecege dogru giden simdinin sesidir.

Je ne parle pas pour moi,
    Je ne parle pas en mon nom,
    Ce n’est pas de moi qu’il s’agit.

Je ne suis rien
    Qu’un peu de vie, beaucoup d’orgueil.

Je parle pour tout ce qui est,
    Au nom de tout ce qui a forme et pas de forme.
    Il s’agit de tout ce qui pèse,
    De tout ce qui n’a pas de poids.

Je sais que tout a volonté, autour de moi,
    D’aller plus loin, de vivre plus,
    De mieux mourir aussi longtemps
    Qu’il faut mourir.

Ne croyez pas entendre en vous
    Les mots, la voix de Guillevic.

C’est la voix du présent allant vers l’avenir
    Qui vient de lui sous votre peau.

3. 5 Agustos 1914 tarihinde Cleveland, Ohio East 105th Street & Euclid Avenue'de ogleden sonra saat 5'te ilk tekerlekli, elektrikli trafik lambasi piyasaya cikti.

4. Amerikali ressam George Clair Tooker'in dogum yildonumu (5 Agustos 1920)

Dance, 1946

The Subway, 1950

5. Rus ressam Nikolai Vasilevich Orlov'un olum yildonumu (5 Agustos 1924)

Сonsecration of monopoly, 1894

The taxes, 1895

6. Sair Sylvia Plath'in kariyerinin baslangicinda siirlerinin The Observer'da yayinlanmasini saglayan, kendisi bir zamanlar intiharin ucundan donen yazar, siir editoru ve elestirmen Al(fred) Alvarez’in dogum gunu (5Agustos 1929)

“Hatirladigim kadariyla, Sylvia ve kocasiyla Londra’da1960’in ilkbaharinda tanistim. Ted ve Sylvia, Regent Hayvanat Bahcesi’ne fazla uzak olmayan, pencereleri issiz bir meydana bakan bir evde yasiyorlardi. Evleri oyle ufakti ki her sey ust uste yigilmis gibiydi. Salona zor girebilirdiniz, mantonuzu zorla cikarabilirdiniz. Mutfak tek kisilik yapilmisti sanki; uzunlugu ancak kollarinizi acacak kadardi. Oturma odasinda resimler ve kitaplardan iki duvar arasinda otururdunuz. Hemen yaninda cicekli duvar kagitlari ve iki kisilik yataktan baska baska bir seyi olmayan yatak vardi. Fakat renkler coskulu, esyalar sevimliydi ve her tarafa onlarin solugu sinmisti. Daktilo pencereye yakin kucuk bir masanin ustunde duruyordu. Biri bebekle ugrasirken, digeri siire tasiniyordu. Odayi, bebegin besigine birakmak icin geceleri daktiloyu oradan aliyorlardi.”

“I met Sylvia and her husband in London in the spring of 1960. They were living in a tiny flat not far from the Regent's Park Zoo. It was so small that everything seemed sideways on. You inserted yourself into a hallway so narrow and jammed that you could scarcely take off your coat. The kitchen seemed to fit one person at a time, who could span it with arms outstretched. In the living room you sat side by the side, longways on, between a wall of books and a wall of pictures. The bedroom off it, with its flowered wallpaper, seemed to have room for nothing except a double bed. But the colours were cheerful, the bits and pieces pretty, and the whole place had a sense of liveliness about it, of things being done. A typewriter stood on a little table by the window, and they took turns at it, each working shifts while the other minded the baby. At night they cleared it away to make room for the child's cot."

7. Amerikali ressam Charles Harold Davis'in olum yildonumu (5 Agustos 1933)

Summer Clouds, 19th century

Morning Sunlight, c.1895

8. Amerikali roman ve kisa oyku yazari, sair, cevre aktivisti, kultur elestirmeni, ciftci Wendell Erdman Berry’nin dogum gunu (5 Agustos 1934)

Dunyanin kederi icimi burudugunde
    ve uyandigimda en ufak bir sese
    gelecegim ve cocuklarimin gelecegi icin korkarak,
    gidip uzaniyorum subasinda, govel ordek
    tum guzelligiyle yuzerken buyuk balikcil besleniyor.
    yabanillarin dirligine katiliyorum
    kederli dusuncelerin vergisini kesmeyen
    omurlerinden. Dingin suyun huzuruna variyorum.
    gun gormemis yildizlari duyumsuyorum tepemde
    isiklar icinde beklesen. Bir muddet
    birakiyorum kendimi dunyanin lutfuna, hurum iste.

“Gecmisi biz tanimlariz. Ondan ve ondaki kotuluklerden kacmaya calismak icin mantikli sebeplerimiz vardir. Ama ondan sadece ona iyi seyler ekleyerek kacabiliriz.”

Sayfa 4446/7020 İlkİlk ... 344639464346439644364444444544464447444844564496454649465446 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •