Sayfa 482/7020 İlkİlk ... 3824324724804814824834844925325829821482 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 3,849 - 3,856 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Franz Schubert'in 2. Senfonisinin ilk belgelendirilmis performansi Londra’da , August Manns yonetiminde Crystal Palace orkestrasi tarafindan 20 Ekim 1877 tarihinde gerceklesti.

(Belgelenmemis ilk performansi 1815 yilinda Viyana’da Kaiserlich-konigliches Stadtkonvikt’de yapildigi sanilmaktadir.)

2. John Ronald Reuel Tolkien'in Yuzuklerin Efendisi serisinin 3. Final kitabi Kralin Donusu (The Return of the King) 20 Ekim 1955 tarihinde George Allen tarafindan Londra’da yayinlandi.

"Yine de dunyanin butun gelgitlerine hakim olmak degil bizim rolumuz; bizim rolumuz icine birakilmis oldugumuz yillari SIKINTIDAN kurtarmak icin elimizden geleni yapmak, bizden sonra yasayanlar islemek icin temiz bir toprak bulabilsinler diye bildigimiz tarlalardaki kotulugu kokunden sokup atmak."

“It is not our part to master all the tides of the world, but to do what is in us for the succour of those years wherein we are set, uprooting the evil in the fields that we know, so that those who live after may have clean earth to till. What weather they shall have is not ours to rule.”

"Ben de oyle dusunuyordum bir zamanlar. Ama çok derinden yaralandim Sam. Shire'i kurtarmaya calistim ve basardim ama kendim icin degil. Bu hep boyle olmali Sam, isler tehlikeli olunca: birileri vazgecmeli, kaybetmeli ki digerleri kazanabilsin. Ama sen benim varisimsin: sahip oldugum ve olacagim her seyi sana biraktim sonra senin Gul'un ve Elanor'un var; daha minik Frodo, minik Gul ve Merry ve Altınbukle ve Pippin gelecek; belki benim goremedigim daha coklari da. Ellerine ve aklina her yerde ihtiyac olacak. Belediye baskani olacaksin tabii ki, istedigin surece; tarihteki en unlu bahcivan olacaksin; sonra kirmizi kitap'tan birçok sey okuyacak, gecip gitmis olan cagin hatiralarini canli tutacaksin ki halk buyuk tehlikeyi hatirlasin ve sevgili ulkelerini daha da cok sevsin. Ve bunlar da seni, oyku'nun sana ait bolumu surdukce mumkun oldugunca mesgul ve mutlu edecek. "

“Anch'io lo credevo, un tempo. Ma sono stato ferito troppo profondamente, Sam. Ho tentato di salvare la Contea, ed è stata salvata, ma non per merito mio. Accade sovente così, Sam, quando le cose sono in pericolo: qualcuno deve rinunciare, perderle, affinché altri possano conservarle. Ma tu sei il mio erede: tutto ciò che ebbi e che avrei potuto avere io, lo lascio a te; e poi tu hai Rosa, ed Elanor, e verranno anche il piccolo Frodo e la piccola Rosa, e Merry e Cioccadoro e Pipino, e forse altri che ancora non vedo. Le tue mani e il tuo cervello saranno necessari dappertutto. Sarai Sindaco, naturalmente, finché vorrai, e il più famoso giardiniere della storia; e leggerai brani del Libro Rosso, mantenendo vivo il ricordo dei tempi passati, affinché la gente ricordi il Grande Pericolo ed ami ancora di più il suo caro paese. Tutto ciò ti renderà occupato e felice finché durerà la tua parte nella Storia.”

3. Danimarka asilli Amerikali aktor, yapimci, yazar, muzisyen, fotografci, sair ve ressam Viggo Mortensen'in dogum gunu (20 Ekim1958)

4. Amerikali rap muzik sanatcisi Snoop Dogg’in (Calvin Cordozar Broadus, Jr.) dofum gunu )20 Ekim 1971)

5. Sydney Opera House’un acilisi Kralice Elizabeth tarafindan 20 Ekim 1973 tarihinde yapildi.

6. Akademi Odullu Amerikali aktor ve yapimci Burt Lancaster’in olum yil donumu (20 Ekim 1994)

7. Ilk Mark Twain Mizah Odulunu Komedyen Richard Pryor 20 Ekim 1998 tarihinde kazandi.

8. Amerikali hard rock grubu Aerosmith, canli albumu A Little South of Sanity’i 20 Ekim 1998 tarihinde yayinladi.

Sayfa 482/7020 İlkİlk ... 3824324724804814824834844925325829821482 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •