Sayfa 60/853 İlkİlk ... 1050585960616270110160560 ... SonSon
Arama sonucu : 6818 madde; 473 - 480 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1. alicemal abim tecrübenden faydalanmak isterim.
    iş yerinde gelir düzeyi TC ortalamasının üstünde olan beyaz yakalılar için motive edici fikirler isteniyor.
    bu konuda senin önerilerin neler olur.
    ( Prim vb. çok paraya dayalı fikirlere sıcak bakılmıyor. Daha çok maddi tarafı ön plana çıkmayan manevi olarak insanı mutlu motive eden )

Tşkler.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün ekran başında değildim, hafiften sıradışı bi düşüş olmuş. Sebebini akşam TV de söylediler ne kadar doğru bilemem.
    Dünki internet haberlerinde, sunni suud katillerin Türkiyeye maddi savaş açtıklarını yazıyorlardı.

Dün piyasadan hedge fonun biri USD toplamış. 3 bankadan yüklü TL verip USD almış. USD seviyeside o esnada 5.30 dan 5.37 ye çıkmış. Kalanını korkan sürü halletmiş olmalı.

Doğru, yanlış, suud ların etkin olduğu hedge fon olarak değerlendirebiliriz.

Bir kaç gün tedirginlik olacaktır, suud ların başka hamlesi olurmu diye. Onlarla ticari fazla bir bağımız yok diye biliyorum, ama petrol gelirlerini özellikle avrupada şirketlere ortak olarak yada satın alarak değerlendiriyorlar. akp denen suud hayranı hükümetimizle beraber, bizdede yatırım yapmış, hisse almış, şirket ve gayrımenkul almış olmalılar.

suud lar ve ortağı BAE nin hamleleri beklenecektir.

Bu hamle, hükümetle sunni suud katillerin anlaşma yapmadıklarını gösteriyor olabilir. Ama seviye o kadar düşükki bu grupta, anlaşma yapsalarda birbirlerine girebilirler. fetullahla tayyip, tayyiple putin, tayyiple abd, tayyiple kurucu akp liler... hep beraber yürüdükleri halde kavgalılar.

Her "tamam işler yoluna giriyor galiba", dediğimde bi pislik çıkıyor. Aslında pisliksiz yılmı var. ki.?
    Son düzenleme : alicemal; 21-11-2018 saat: 10:59.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    yukarda yeşille yazdığım özlüsöz, aynen tahmin ettiğim gibi rePulSe den çıkmamış. Aynısını dün TV dede söylediler. Doğulu bir düşünüründür. Batılı biride sahiplenmiş olabilir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by Macar Yazıyı Oku
    alicemal abim tecrübenden faydalanmak isterim.
    iş yerinde gelir düzeyi TC ortalamasının üstünde olan beyaz yakalılar için motive edici fikirler isteniyor.
    bu konuda senin önerilerin neler olur.
    ( Prim vb. çok paraya dayalı fikirlere sıcak bakılmıyor. Daha çok maddi tarafı ön plana çıkmayan manevi olarak insanı mutlu motive eden )

Tşkler.
    Zor soru.

IBM TÜRK'ün uygulamasını söyleyeyim.
    Verimli çalışan elemanlarını, birey olarak toplu değil. 3-5 yılda bir, mesleki alanında gelişsin diye avrupada bir seminere yada eğitime gönderiyor.

Benim eski şirketin 2 uygulamasını söyleyeyim. Ağır çalışma dönemlerinden sonra toplu olarak stres atma partilerine götürüyor. Bir kez İstanbulda Havuzlu lüks bir içkili restorana topluca gidip dağıtmıştık. Kalkıp dans etmek eğlenmek serbestti, epey dağıttık. Bir kesde dolmabahçenin arkasındaki büyük otelin büyük salonunda içkili parti vardı, şarkıcı olarak Candan Erçetin çağrılmıştı. Onu severim, yeşil bir giysi giymişti.

Benim şirketin partilerinin faydasını görmedim, yönetici ben olsam yaparmıydım emin değilim.
    Bir ara benim içinde olduğum ekibin lideri, kaynaşma için ekibi nargileli bi yere götürmüştü. Beni çok rahatsız etti ama arızalı olduğumu unutmamak lazım. Herkese hitab eden bana etmez. Seyretmeye başladığım diziler 3 haftada yayından kalkıyor.

İşçi çalıştıran bazı firmalar ise, bayramlarda ve yılbaşlarında işçilerine erzak ve giysi veriyorlar. Direk para verilmemesi önemli. Beyaz yakalı olunca belki teknosa, YKM gibi firmaların hediye çekleri verilebilir. Bunun insanları daha çok mutlu ettiğini gördüm.

Tabi bunların hiçbiri bana hitab etmedi-etmez. Adil olarak maaşım veriliyorsa, gerisi önemli değil. Para beni iyi, yada kötü yönde etkilemez.(öhhö trilyonlardan bahsetmiyoruz tabi.)

İşyerinde en çok istediğim şey, çay kahve makinesi. Büyük saksılarda küçük ağaçlar. Arada kalkıp 20 dakka volta atıp kafamı düzenleyebileceğim bir alan. Geliş saati aynı olsada çıkış saati esnek olsa çok işe yarardı. Mesela 3 kez 20 dakka ara verdiysem, akşamda 3x20=60 dakka fazla çalışmalıyım. Bu ara larda muhabbet olmamalı yoksa çok çabuk suistimal edilebiliyor. Kaytarmalar başlıyor, birey yanlız olmalı.

Benim istediğim şey, çalışma ortamının her yıl daha iyi yapılması. Ama cıvıtmaya müsaaede edilmeyecek şekilde. Her ara verenin arkasında 2 tane odunlu polis olmalı.

Ayrıca üst yönetici, düzgün çalışanı fark ettiğini göstermeli. En büyük motive kaynağı budur.
    Bizim yöneticiler sadece ekip liderini muhatap alır. Ekip liderin kötü ise, bu tepe yöneticiye yansımaz, ekip mutsuz ve sorunlu çalışır, eni sonu firmaya zararı olur.

IBM firmasının yöntemini çok tuttum. Hem mesleki açıdan eğitiliyorsun, hemde bir kaç günlüğüne avrupaya seyahat etmiş oluyorsun. Bazen 1 hafta sürüyor eğitim. Küçük ekipler varsa, başarılı ekiplerde gönderilebilir. Tabi bu sadece verimli çalışanlar için. Bizim millet işi sulandırmaya meyillidir. Hemen ahbap çavuş ilişkisi ile, verimli çalışmayanlarında gitmeye başladığını görürsün.

Birinci önerim IBM firmasının uygulaması. Dil problemi sebebi ile yurtdışı olmazda yurtiçi olur. Dil bilen yurtdışı, bilmeyen yurtiçi olmaz. Aman aman, adil olmaz ve çabalar heba olur. Ya herkes yurtiçi, ya herkes yurtdışı, ayrım kesinlikle yok, çok kızarım. Ayrıca hep aynı ülke olmalı. "Vay ben bulgaristana gittimde, o isviçreye" olmamalı. VE tatil değil eğitim. Verimli çalışanlarda mutlaka doğru belirlenmeli ve sadece onlar gönderilmeli. Yanlış belirlenirse yine huzursuzluk ve sonucunda işler berbat olur. Verimli çalışmaya ilişkin kesin deliller olmalı. Baaak ne diyorum, verimli kelimesini özellikle seçtim. Çok değil verimli çalışma. İşyerinde 8 değil 10 saat durur, çalışıyor görünürsün ama 8 saat durandan daha az üretirsin. Tabi kapı nöbetçisiysen durum değişir, işin niteliği önemli.

İkinci önerim her yıl çalışma ortamının dahada iyileştirilmesi. Aydınlık, ferah, sıcak, bol yeşillikli, çaylı kahveli(yiyecek yok), akvaryumlu bir çalışma ortamı. Arkadaşlarınıza gösterirken gurur duyacağınız bir ortam.
    Çalışan görülüyor, çalışmayanda fark edilip uyarılıyor. Bu tür bir iş yerine gitmeyi isterdim.
    Bu ortamı yaratırsın, ama tepe yönetimin adil değilse, yalakalarla çevrili ise ki başka türlüsünü zor görürsün, o zaman cennettede çalışsan, problem oluyor, işe zorla gidiyorsun.
    Son düzenleme : alicemal; 21-11-2018 saat: 11:18.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada ayva çiçekli abimizin yazısını sabah kafası ile okudum, kaşıkçı olayını iyi açmış.
    Ayvalı abimiz gibi dar alanda çok bilgi koymayın, hazmetmesi benim açımdan zor oluyor.

Ben yapmıyormuyum.? Yapıyorum. Tabi sizin zihinler açık, benimki gibi dikkat bozukluğunuzda yoktur.

her neyse...

İmdi, haber okuyalım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Şunuda yazmadan edemicem.
    Dün TV ye çıkabilecek kadar uzman gözü ile bakılan bi ekonomi yorumcusu vardı. bloomBergHT de.

Bir hedge fon dün yüklü dolar aldı çıktı, kârını cebine koydu dedi.
    Dünki hareketin sebebini anlamış oldum ama "kârı aldı çıktı" cümlesini anlamaya beynim ve bilgim yeterli olmadı.

Hangi kârı.? Nerden yaptı o kârı.?

3.80 den USd getirmiş belki çok daha aşağı fiyattan, 5,34 ortalamadan geri yerine koymuş. Bumudur kâr.?
    Hisse senedi desen yılbaşında 110 binmiş dün 94bin bumudur kâr?
    Faize tahvile bonoya koymuş olsa, dolardan kaybettiğinin yarısını karşılamaz.

Yorumcu diye çıkardıkları adamlar bunlar. Kadınlarıda çıkarıyorlar, onlar topa hiç girmiyor, hep gelecek hakkında yuvarlak konuşup, geçmişede yorum yapmaya çalışıyorlar.

Tabi bu kârı aldı gitti diyen erkek yorumcunun yanında bir kadın yorumcu oturuyorduki süperdi. Bayıldım. Tam yanımda görmek istediğim görüntü. Yani bilgi açısından. Çok bilgiliydi, kadınlar arasında istisna. Bi ara 2019 dediğini duydum. Kimbilir ne derinlikler vardı o 2019 lafının arkasında. Her akşam çıkarmalılar o bilgili kadını. Evlimidir ki.?
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Şu konuda epey aydınlandı.

sunni katil suudlar ve trump ile bol milyar dolarlı anlaşma henüz yapılmamış.

abd ve uşaklarının, bizim yanağımızı okşamasının sebebi. abd, suud katillere bugüne kadar büyük yatırım yapmış.
    Prens denen o vahabi katillerle bayağı bir projelere girmiş. Bunu kaybetmek istemiyorlar. O sebeple Türkiye üzerindeki baskıyı hafiflettiler gibi görünüyor.

Bizim "hemen şimdi para" odaklı şark kurnazı hükümette, elindeki kozla bişeyler koparmaya çalışıyor bu sebeple besleme gazetecilerine arada sırada "elimizde neler var neler!" haberleri yaptırıyorlar. Hala.!
    Katil selman ise, "yanımda abd var, düne kadar bahşiş verdiğimiz tayyip'e, biat etmem(hediye ve hibeler)" diye direniyor.

İlginç şeyler olacak gibi... Belirsizlik var...

Mercimek beyinli olduğunu gösteren selman ı, bizim hükümet çiğ çiğ yiyebilir. Eni sonu abd nin istediği olacak ve bizim hükümete ilave bişeyler atacaklardır. Buda bizim halkın önüne gelmez, yukarda büyük firmalarca paylaşılır, ama yerel seçimlerde akp ye avantaj sağlar. Onların tek istediğide bu. Seçimleri kurtarmak.

Tüm bunlarda pozisyonumu korumam gerektiğini gösteriyor. Yapçak bişey "benim için" yok.
    @NeAcaipDunya

8. Pesssss....Hala buradan maddi bir menfaat bekliyorsunuz?

Devletin istihbarati, polisi, yargisi olaganustu bir is basarmis durumda. Daha onemlisi, devlet kurumlari batinin bir parcasi olduklarini, Turk burokrasisinin laik ve demokratik oldugunu butun dunyaya gostermis ve ispatlamis durumdalar. Bu butun paralardan daha degerlidir. Para didigin nedir?

Pakistan ise, Trump'un dunku aciklamasindan sonra karanliga, ortacaga donmus durumda. Pakistan'da olmak istemezsin.

Iktidar yada hukumet demek devlet demek degildir. Iktidar gecicidir, devlet kalicidir.

Bakilmasi gereken haber, dun Tayyip Erdogan'in grup konusmasinda soyledigi bir cumledir.

Burokrasi ile ilgili bazi sorunlar var, bunlari kisa surede cozeriz.

Sayistay'in yolsuzluk raporlari, Danistay'in andimiz karari, enson yine Danistay'in Ataturk resminin madalyalar ve beratlardan kaldirilmasini iptal etmesi gibi konulardan bahsediyor.

Devlet burokrasisi acik, net ve kesin olarak laiklik ve Ataturkculugu talep ediyor. Ama sozde degil, ozde laiklik ve Ataturkculuk.

Demek ki, Tayyip Erdogan ve Akp'nin ozde laik ve Ataturkcu olmasi disinda bu sorunun bir cozum yolu yoktur.

Iktidar ve devlet burokrasisi arasinda ciddi bir uyumsuzluk var.

Iktidar sıkışmış ve caresiz bir vaziyettedir.
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

Sayfa 60/853 İlkİlk ... 1050585960616270110160560 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •