Sayfa 7/853 İlkİlk ... 567891757107507 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 49 - 56 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Büyük filo kiralama şirketlerinden biri zor durumdaydı geçen gün battı. İsmi Fleetcorp.

Türkiyede üretilip yurt içinde satılan otomobillerin neredeyse yarısını filo kiralama şirketleri satın alırlar. Yılda 300 bin otomobil yurt içinde satılıyorsa, 100-150 bin tanesini bunlar alıyor. 250 diyende var ama ben aşağıdan gideyim.

Fleetcorp ise her yıl tek başına 20 bin otomobil alıyor yurt içindeki fabrikalardan.
    Intercity isimli firma ise tek başına her yıl 50bin otomobil alıyor.
    Aldığı arabayı 3 yıl sonra satıyor. Yenisini alıyor. Böyle çalışıyorlar.

Arabayı avro ile alıp TL-avro ile kiraya verip TL ile satıyorlar. Avroyu bankadan borçlanıyorlar. Arabayı satarkende kimisi kendi internet sitesinden satmaya çalışıyor, kimisi toptan ucuza gelerilere veriyor.

Niye DOVIZ ile borçlanıyorsun. "e ülkeye öyle sistem konmuş, kuyruğu batıya yaslamış ülke, böyle gelmiş böyle gidiyor. Batıya yaslayan benmiyim değilim. 1950 de başlamışlar yaslama çalışmalarına, özal ailesi ile beraber hız kazanmış, son 20 yıldada ucuz döviz ile tamamen tüm damarları bağlamışız. Ben ne yapayım."

Son bir yılda DOVIZ uçup kaçıncaki bence az bile... sistem belirgin arıza vermeye başladı. Zenginede vurmaya başladı. Yoksa sistem sadece cahili soyan bir sistem, akıllı olan, iyi eğitimli olan önceden görüp önlemini alıyor. Ama sistem sistem değilki, bi müddet sonra soyan tarafıda vurmaya başlıyor.

Bir otomobili biz 100.000 e alıyorsak, bunlar hem ticari hemde filo indirimi tanesini 60 bine alıyordur. Vatandaşa 40 fazladan giriyor. Sen alma diyorlar, adam değilsin.

Filo kiralama olayı TRde son 10 yılın icadı. Zenginler yeni huy edindiler, araba satın almak yerine kiralıyorlar. Bodruma giderken havaalanı yolu ve ilerisine bakın, zenginlerin kiralaması için bekleyen filo arabalar sağda park etmişlerdir. Her 500 metrede bir bir tane görürsünüz park halinde 100 lerce aynı renk araç.

Kim kiralıyordu bunları.? Birincisi büyük şehirlerdeki büyük şirketler kiralıyordu, hem yöneticileri hemde günlük işler için. Hemde kolay para kazanan gruplar.
    Her siyasi parti değiştiğinde kolay para kazanan kesimlerde ufak tefek değişiklik oluyor. Devleti yani halkı soyan kesimler değişebiliyor. İşte o gruplar.

Fleetcorp battığına göre, ülkede soyacak fazla bişey bırakmadılar anlaşılan. Bi kaç tane daha batabilir.

Siyasi partiler giderken, onlardan faydalanan sürülerden bazılarıda ölürler.

Değişmeyen tek şey vardır, soyulan hep cahil halktır. Gittikçe fakirleşir. Soyulduğunu bile anlayamaz. Yaşam kalitesi düşmüştür fark etmez. Çocuğuna et alamıyordur, atadan kalma malını satmıştır, kenar mahalleye taşınmıştır, vara arabasını eskisi kadar sık kullanamıyordur, tatile gidemiyordur. Daha az et alıyordur, aldığı yiyeceklerin kalitesi miktarı düşmüş, makarna ekmak alımı artmıştır...

Ama farkedemez fakirleştiğini. Bişeyler döndüğünü anlar ama TVlerden birileri sizi soyan ABD, sizi soyan Suriye, Sizi soyan öğretmenler, üiversiteliler, geziciler, ordu filan deyip, cahilin şüphesini başka yöne döndürür. Cahil, kendinin soyulmasına sebep olanların masalları ile evrilip, gerçek suçluyu değil, alakasız şeylerden nefret etmeye başlar...

Son yıllarda iyi eğitim veren kurumları kapatıp, imam hatiplere halkı sokmaya çalışmalarının sebebi bu. Cahil kalsınlar. Kolay yönetelim. Suçluyu göremeyecek kadar beyinleri boş kalsın.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Aselsana devletin vermediği para, çember sakallı bir adama teşvik olarak veriliyor.

BMC yi geçtiğimiz yıllarda banka kredisi ile satın alan yeni süper zenginlerimizden ethem sancak a 500 milyon TL ye yakın teşvik verilecek.

Neden.?

Dizel motor fabrikası kursun diye.?

Haydaaa... dizel motor 100 yıl önce icad edilmiş, 10 yıl içindede tüm gelişmiş ülkelerde ortadan kalkacak. Dizel ve benzinli motor üretimlerini batı ve doğuda durduruyorlar. Büyük bir hızla, elektrikliye geçiyorlar. Avrupada almanya isveç gibi ülkeler, 4 yıl içinde dizeli yasaklıyorlar, sonrada benzinliyi yasaklayacaklar. Diğer ülkelerde teker teker başladı, doğudada karar alan gelişmiş ülkeler var. her yıl yeni bir ülke katılıyor.

10 yıl içinde ortadan kalkacak bir motoru üretmeye hengi sivri zekâ karar verir.???
    O sivri zekâye halkın 500 milyon TL sini kim verir.???

Aselsan isimli %85 i halka ait şirket, dünyanın en ileri teknolojisini üretiyor. Devletten para alamadığı için, ek yatırımını kendi hisse senetlerini satarak tamamlamayı düşünüyor.
    Hisse senedi satması demek halkın cebine yani hazineye girmesi gereken paranın, hisse sahiplerinin cebine girmesi demek. Hazineye para girmeyincede, devlet eksik parayı ek vergiler koyarak hepimizden alacak. Yani bizim cebimizden para çıkacak hisse sahiplerinin cebine girecek, devlet aracılık edecek.

Üreteceği dizel motorları satamayacak.
    Büyük ihtimallede son teknoloji olmayacak olan dizel motorları üretip, bu adam kime satacak.? reno mu alacak, pejomu alacak, tofaş mı alacak. fordmu alacak??? Adamlar son teknoloji çok az yakıp 200 km hız yaptıran dizeller üretmişler, o fabrikaları kapatıyorlar. çember sakaldanmı alacaklar.???

Tabiki almayacaklar zaten bu firmaların hepsi yahudi, elmas üretsen senden almazlar.
    Devlet alım garantisi vermese, çember sakal satılmayacak motor üretmez.

hükümet gidince o dizelleri kimse almaz, şirket kapanır, 500 milyon gitti gider...
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    abd ile at pazarlığı iyi gidiyor olmalı... en son "ver ziraatBank müdür yardımcısını, al papazı" kozu dönüyordu.

ABD ye heyet gönderdi hükümet. Sanırım şöyle demiştir. "Tavuk bile verseler kabul edin ama bişey almadan geri dönmeyin. Tavuk aldık papazı verdik, bu tavuk altın yumurtluyor deriz. Yahu durun ördekmiydi o" demiştir...

Dün anlaşma olmamıştı... borsa anlaşmaya oynadı... her kötü ve iyi haberde hızlı dalgalanma olabilir.

eni sonu bizim hükümet bi şekilde anlaşacak. İçeriye masal anlatır herkes yutar, içerinin önemi yok..

Olurda endeks 95 altına inerse, yeniden senet almayı düşünüyorum. Tabi gelecek haberlerin ciddiyet ve geleceği etki dereceside önemli.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    TR de Altın fiyatı yükselmeye devam etti. Düşecek diye epey bi satmıştım. Ancak altın fiyatını nelerin etkilediğini tam bilmiyordum.
    Dünyada düşünce, bizdede düşer diye var saymıştım. Çünki altın dünya değeri.

Tabi işim sermaye piyasaları değil.. O sebeple altın TR de niye düşer, niye yükselir bilmemem suç değil.

Az önce oturdum gram altın, ons altın ve USD değişimini yılbaşından bu yana hesapladım. Ortam aydınlandı.
    TR deki altının yükselişi, USD yükselişi ve ons düşüşü yüzdelerine denk geliyor.

TR deki USD hareketinden direk etkilenmiş. Nerdeyse birebir tutuyor. Gram altına USD yükselişini ekle, ons düşüşünü çık, oran aynı çıkıyor.
    Böylemi hesaplanır bilmiyorum ama bende durum bu.?

Şimdi esasa gelirsek. Ben orta vadeli olarak seçimlerden önce ne planlamıştım.
    Seçimlerden sonra USD biraz düşecek, BIST biraz yükselecek. BIST kasım aralık gibi düşmeye başlayacak, USD yükselecek.

Bu hesap, PAPAZ problemi yüzünden henüz gerçekleşmedi. Papaz işi düzelirse, hesabım gerçekleşecek.
    Şimdi USD biraz düşecek diye hesap yaptığıma göre... Altında USD yükseldiği için yükseldiğine göre... USD düşerse, altında biraz düşecek.

Bu durumda yarın, elimde kalan %8 altınıda satışa koymam, hesaplarıma uygun olacak.

Aslında genel hesabım, mantığa uygundu. Bu hesap birebir tutsaydı, yıl sonuna paramı %60 üzerinde artırmış olacaktım.

İlk arıza, seçimlerin birinci turda sonuçlanması ile çıktı ve BIST alım zamanlamam tutmadı, maliyet yükseldi.
    İkinci arızada PAPAZ probleminin çıkması ile BIST, altın ve USD nin beklediğim hareketi yapmaması oldu.

Sorun değil. Eğer papaz problemi hallolur, BIST de 100 üzerine kendini atarsa, yine yeterince kazanabilirim.

Şimdi... yarın elimde kalan altını satışa koysammı.???
    Ya ons altın dibi gördüyse. 1.200 de epey durakladı... Satıcılar kararlı ama alıcılarda zorlu...
    Satayım gitsin, zaten elimde pek fazla yok.
    @NeAcaipDunya

5. bütün paranı dolar yap gerisini kafaya takma 1 yıl sonra dönüp bakarız bu sayfalara ;)
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    bütün paranı dolar yap gerisini kafaya takma 1 yıl sonra dönüp bakarız bu sayfalara ;)
    Valla haklısın. Yıl sonunda yapacam o işi... hükümet abd ile anlaşırsa ki anlaşmak için fazla hevesliler, üç beş ay dolardan bişey çıkmaz.
    Olacak olanlar kasım aralık gibi başlar diye hesap yapıyorum. Yani USD ye yıl sonuna doğru geçmeyi planlıyorum.

Tutarmı.? Bilmiyorum.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Şu insanoğlunun karakteri çok acaip. Beleş gördümü kendini tutamıyor, üzerine atlamak için büyük bir güç hissediyor.

Kafa almıyorki, günümüzde beleş bişey yok.

30 yıl önce bankerler vardı, normal faizin 2 katını verecem diyorlardı. Millet hücum etti. Kafaları almadıki, adam büyük faizi ağaçtanmı toplayıp verecek.? Bankerler battılar, halkın paralar battı.

Sonra bankaların off shore hesapları çıktı. Müşterilere, off shore hesap aç sana 2 kat faiz dediler. Milletin kafası almadıki, banka büyük faizi ağaçtanmı toplayıp verecek.? Bankalar 2000 yılında battı, halkın paraları battı.

Sonra altın ortaya çıktı. 300 dolardan 1500 dolara geldi. Birden bire gazeteler, TV ler, internet siteleri ALTIN da ALTIN diye ortalığı ayağa kaldırdılar. Tüm ahali altın alsammı diye ortalığa saçıldı, sabah akşam medyadan altın baskısı görüyorlardı. Altın yükseldi, altın yükseliyor.

Ablam aradı alayım dedi. Baktım 300 dolardan gelmiş, 1500 ü geçmiş, TVler altın diye yaygara kopardığına göre pazarlama aşamasına geçmişler. Altın alma dedim. Netçede altın 2000 i gördü, şimdi 1200 de. Alsaydı 2000 de satamayacaktı. Nerden döneceğini bilemezsin. ELinde tutacaktı. 1200 de satacaktı.

Geçen yılda altında olan BITCOIN de oldu. TV ler internet siteleri durmadan bitcoin yükseliyorda yükseliyor dediler.

Ablam aradı bitcoin alayımmı.?

Baktım geçmişine. Hızla yükselmiş, 15bin olmuş, medya bitcoin diye bağırmaya başlamış. Aynen altın gibi yükseltmişler, sonra medyadaki maaşlı adamları vasıtası ile pazarlıyorlar. Bitcoin diye durmadan reklamını yapanların bir kısmı bu işten çıkarı olanlar, diğerleri sürüyü takip eden para ile gözleri kamaşmış fırsatçılar.

Abla alma dedim.

Bitcoin yükseldi, 20bine dayandı, sonra çakıldı, şimdi 6 binde.

Günde 10 tane bitcoin uçtu kaçtı reklamı yapan internet haber siteleri vardı... Odunla kafalarını kırma zamanı...

Hırsıza niye hırsızlık yaptın diye kızamazsın, mesleği o. Kızman gereken, hırsızı yakalamak için bu milletten maaş alanlar. Devlet hiç bir zaman devlet olmadı, hep halkı soyanlarla birlik oldu.

Milletin tarikatlara sığınması bu yüzden. Devlet eziyor, polis eziyor, asker eziyor, hukukçu eziyor, belediye eziyor... çember sakal geliyor, sana yardım edecem, senin yanındayım... cahil milletde atlıyor... naapsın, kızabilirmisinin.?
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün abd ile anlaşmaya çalışan heyet bir sonuca ulaşamadı.

Bugün USD yi yüksek görme sebebimiz bu. USD vasıtası ile baskıya devam ediyorlar.

Anlaşma sağlanırsa;
    5.0 TL ye geri dönmesi gerekir. 5.0 TL Altına inermi.? Fazla uzamasaydı kolay inerdi.
    Şimdi ise emin değilim. Eğer anlaşma sağlanırsa, bizim hükümet kazık yemişde olsa millete büyük kahramanlık hikayesi anlatacaktır. Bu yüzden düşme ihtimali var.

USD daha fazla yükselmeden anlaşma sağlanırsa, 5.0 TL altına inme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Ama yıl sonu tekrar 5.0 TL yi geçer...

Bu ülkede erken konuşmak doğru değil. 3 kere daha yazdım yine hatırlatayım. Öyle rezil yönetiliyoruzki, 3 dakka millet rahat edemiyor. Hep bi baskı, hep bi stres. Onuda "düşmanlarımız var yenmeye çalışıyoruz" diye yutturuyorlar...

Her neyse... sinir işler bunlar...

Tüm sorunlar, bugüne kadarki hükümetlerin kalitesizliğinden kaynaklanıyor.

Bu arada ablam aradı
    "USD alayımmı" dedi. Alma dedim ama pişmanım. Onun sıkıntısını yaşıyorum.
    Yılsonuna doğru al diyeceğim.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 7/853 İlkİlk ... 567891757107507 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •