Sayfa 70/156 İlkİlk ... 2060686970717280120 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 553 - 560 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1. Peter mallouk un her yatırımcının yaptığı 5 hata kitabını alın okuyun.. Ömür boyu yemeyecek içmeyecek hisse senedi biriktireceksiniz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,503
     Alıntı Originally Posted by Sercanhan Yazıyı Oku
    Peter mallouk un her yatırımcının yaptığı 5 hata kitabını alın okuyun.. Ömür boyu yemeyecek içmeyecek hisse senedi biriktireceksiniz
    Not aldım Türkiye'ye dönünce alayım
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Not aldım Türkiye'ye dönünce alayım
    Burda zor bulursun oralarda bak

4. D&r da var sayın Sercanhan

Lenovo A7010a48 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
    şöyle bir baktım son 10 yıla,

çimentolar bir ikisi hariç yerinde saymış prim yok ama hiç olmazsa temettüler yatmış faizin altında pek ezilmemiş, gyo lar eski düzen sürekli sermaye ihtiyacı duyduklarından bir ileri iki geri temettüler sığ kalmış ve primde yok, hem prim hem temettü anlamında en tatmin edici sektör yine otomotiv olmuş, gerçekten üretim ve ciro noktasında en dinamik en hızlı büyüyen sektör bu.

bankacılığa baktığımızda artık sinekten yağ çıkarmaya çalışan bir görünüme döndüğünü görüyoruz,bankacılıkta rekabet çok yoğun,onlarda sadece kendileri için çalışıyorlar

toparlarsak özetle temettü yatırımı noktasında elde iki sektör var ikiside sanayici

biri çimento diğeri otomotiv

bu ikisi temettü getirisinde yine lokomotif, keşke sektör sayısı artsa çeşitlense

abd de borsa yatırımı yapan her 10 işiden 9 u temettü geliriyle ilişkili olarak hisse seçiyormuş, nedeni faizlerin çok düşük olması, eğer bordoluysanız sermaye ihtiyacınız yok ise yani serbest bir iş konusuyla iştigal etmiyorsanız tasarruflarınızı iyi temettü ödeyen karlı şirket hisselerine yönlendirmek zorundasınız, bu nedenle abd de eğitimli kesimin büyük bir bölümünün bankalarda yatırım hisse hesabı bulunuyormuş ve %90 ı temettü ödeyen şirket hisseleriymiş

aynı şekilde kanada da böyle, bu bilgiyi kanadada yaşayan akrabamdan aldım

umarım türkiyedede bu yatırım ve getiri kalitesine ulaşırız, bunun için iyi eğitilmeli çok çalışmalı üretmeli dış satım yapmalı argeye önem vermeli dünya markaları yaratmalıyız
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
    sn.üyeler adana çimentolarda neden a grubu yada b grubu değil de c grubundanda beklentisi olanlar var ?

yıllardır bilinirki kardan en az temettüyü bu alır ve primi tahtaya en az yansıyan kağıtta da budur, bende b grubu var temettü verimi daha yüksek, bilmiyorum tabii tercihinize saygı duyarım bir tavsiyede bulunmadım yanlış anlaşılmasın, sadece c grubunda kaçırdığım nedir bunu anlamaya çalışıyorum,

kuruş bazında işlem görmesimi sizi çekiyor ? daha az bedelle daha çok hissenizmi oluyor yani psikolojik tatminmi sağlıyor nedir ?

10 yıldır ne zaman baksam hep 1 lira nominal değerin altında bu yav ?

adana a 10 lirayı aşarsa belki buda 1 tl nominali kırar, çünki adana a nın verdiği temettünün 10/1 ini verir bu ve genelde çok acayip bi spek girip alıp götürmezse adana a nın tahta fiyatına göre yine 10/1 yada ne fazla 8/1 fiyatına işlem görür

yani adildir aslında ,çünki c grubunun verdiği temettüye göre elde edeceği prim ve yatırımcı ilgiside bu kadar olur haliyle

yılların adanacısıyım göz ucuyla bakarım yani ondan diyorum

saygılarımla
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

7.  Alıntı Originally Posted by Günaydın Yazıyı Oku
    şöyle bir baktım son 10 yıla,

çimentolar bir ikisi hariç yerinde saymış prim yok ama hiç olmazsa temettüler yatmış
    özür dilerim hocam ben cumlenizi tam anlayamadım prim yapmamış yerinde saymış ama hiç olmazsa temettü yatmış cümlesinden tam ne anlayacağız.

Yani o hisselere 10,000 TL yatırdım prim yapmadı ama hiç olmazsa temettü yatmış yani ne değişti hocam param 10,000 TL nin üzerine mi cıkmış. Çıkamamışmı anlayamadım.

Hiç olmazsa temettünüz yatmış deyince sanki 300 500 TL para KAZANMIŞIZ gibi algıladım yanlış mı düşünüyorum beni aydınlatırmısınız rica etsem.

Yani verdiğiniz çimento şirketi 5 lıradan aldık diyelim prim yapmadı temettü günü 5 lırada iken temettü dağıttı 1 lıra yani hiç olmazsa 1 lıra temettü verdi. Sonuç olarak ne kazandım.

Birde hocam amrıkalı arkadaşınız güzel bir tespitte bulunmuş dış ülkelere yatırım yapan yabancılar mesela bizim pıyasamızda niçin en çok pay bankalar da ?

Yurt dışına gelince trade hisseleri olan bankalara agırlık verip kendi ülkelerinde temettü hisselerimi almışlar. Bu konuda arkadaşınız veya sizler ne düşünüyorsunuz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    özür dilerim hocam ben cumlenizi tam anlayamadım prim yapmamış yerinde saymış ama hiç olmazsa temettü yatmış cümlesinden tam ne anlayacağız.

Yani o hisselere 10,000 TL yatırdım prim yapmadı ama hiç olmazsa temettü yatmış yani ne değişti hocam param 10,000 TL nin üzerine mi cıkmış. Çıkamamışmı anlayamadım.

Hiç olmazsa temettünüz yatmış deyince sanki 300 500 TL para KAZANMIŞIZ gibi algıladım yanlış mı düşünüyorum beni aydınlatırmısınız rica etsem.

Yani verdiğiniz çimento şirketi 5 lıradan aldık diyelim prim yapmadı temettü günü 5 lırada iken temettü dağıttı 1 lıra yani hiç olmazsa 1 lıra temettü verdi. Sonuç olarak ne kazandım.

Birde hocam amrıkalı arkadaşınız güzel bir tespitte bulunmuş dış ülkelere yatırım yapan yabancılar mesela bizim pıyasamızda niçin en çok pay bankalar da ?

Yurt dışına gelince trade hisseleri olan bankalara agırlık verip kendi ülkelerinde temettü hisselerimi almışlar. Bu konuda arkadaşınız veya sizler ne düşünüyorsunuz.
    selam erhan bey, bana keyif katar temettü muhabbeti çok severim, ben teşekkür ederim kafana takılan neyse aç burada konuşalım uğrayabildiğimde bakarız

şimdi sabancı çimentoları prim yapmış iyi karlar açıklamış, oyak çimentolarında bolu belirgin bir prim yapmış tesis açmış bunun dışında en önemli olan şey temettüler istikrarlı biçimde verilmiş enflasyonun altında ezilmemiş, şimdi bu metine temettü yatırımı mantığıyla bakarsak hedeflediğin kar payını almışsın.bitti

ama borsadan muradı orta vadede vurkaç olan yani alım satım karı yapmak isteyen bir yatırımcıyı tatmin etmeyecektir. fakat temettü getirisiyle hatta her yıl elde ettiği temettülerle ciddi yaşam konforu sağlayan yatırımcılar için haliyle düzenli temettü ödeyen şirketlere yatırım çok önemli, bu anlamda çimentoların istikrarı devam etmiş bu kağıtları biriktirenler temettü getirilerini almışlar kullanmışlar.(bende dahil) aslında çok bahsettik bu konudan.

bakın dostlar genel olarak hep başa sardığımız hata şu,

temettü hissesi biriktiren yatırımını temettü geliri elde etme noktasında yapan bir yatırımcı tahtadaki sürekli değişken olan borsa mecrasında alınıp satılan fiyata odaklanmaz elde edeceği kar payı ortaklığına bakar.bunu onbin kez konuştuğumuz budur. temettü yatırımında bir kuruma ortak olursunuz temettü mantığı budur, al sat sizin piyasadaki o anki ağırlıklı eğilime göre şansınızı deneme eylemidir bence bir yatırım değildir.

dolayısıyla 1 tl nominale inse alım fırsatı görür önemli olan karların ciroların belli dönemler azalışa gitsede belli bir çizgide kalmasıdır, pazar hakimiyetinin devamıdır fabrikanın makine parkurunun durmamasıdır, biz buna bakarız, baca tütüyosa sorun yok panik yapmayız pazar rahatladığında tıkır tıkır yürür yine sıkıntı yok,dediğim budur ok.

al sat hedefiye girilen bir kağıt hedeflenen tahta primlerini elde edemediğinde bir kar payı da elde edilmemişse elde var sıfır

fakat temettü hedefiyle yapılan bir yatırımda amaç mümkün mertebe ortaklık payını artırmak olduğundan fiyat düşüşleri bir hisse çoğaltma fırsatıdır, baca tüttüğü memlekete batmadığı müddetçe kar payı gelecektir,gerçek kazanım budur.kıble bu olmalıdır.abd borsalarında yatırımcı bu bilince ulaşmış artık ne mutlu.

otomotive gelince hem tahta değeri değeri noktasında üretimde satışta ciroda hedefler tutmuş bu tahtaya pozitif yansımış ve temettü getiriside buna paralel çoğalmış otomotiv yatırımcısı memnun olmuş (bende dahil)

diğer sorunuz, yurt dışında temettü hissesine yatırım yapanların seçtiği şirketlerin ağırlığı sanayiymiş erhan bey, bunu öğrendim, abd ve kanadadan bahsediyorum

eyvallah

özetle

temettücü için her düşüş bir fırsattır sevinçtir, al satçı için zulümdür strestir, kendimize zulmetmeye hiç gerek yok diyorum

Sayfa 70/156 İlkİlk ... 2060686970717280120 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •