Sayfa 718/1003 İlkİlk ... 218618668708716717718719720728768818 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 5,737 - 5,744 arası.

Konu: HALK Cafe - II

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,795
    Blog Entries
    1
     Alıntı Originally Posted by camlık Yazıyı Oku
    Akp iktidarindan once IMF nin kapisinda 300 milyon dolara dilencilik yapan devlet ayrupaya yalvaran hukumet vardi...
    Ortamı müsait hale getirmişler yani.

Psikolojik YAS süreci
    1.İnkâr 2.Kızgınlık/öfke 3.Pazarlık 4.Depresyon 5.Kabullenme

Dunya siraya gecmis Muahahahaha. Magaradan disari biraz baksaniz daha rahat gorulecek ama... cami da yok ki.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Bakın, mevcut kriz ekonomik nedenler yüzünden çıkmış bir kriz değildir. Geçmişte hemen her zaman krizler ekonomiden kaynaklanmıştı ama bu sefer durum böyle değil. Ekonomiler gayet yolunda giderken bu coruna olaytı vuku buldu ve ekonomiyi ciddi şekilde etkiledi. Tamam, 2020 2Ç büyüme rakamları felaket gelecek bu kesin. Özellikle ABD'de 2020 2. çeyrekte %40 gibi bir daralma bekleniyor. Ancak bu daralma ertesinde küresel ekonomilere pompalanan trilyonlarca dolar yüzünden V tipi bir tepki gelecektir.
    V tipi olmayacaktır. yatayda 2-3 yıllık serüven başladı. Borsaların her %10-15 yükselişine Sert düşüş gelecektir.
    Bazı oyun salonlarında olan sopa ile kafasına vurulan oyun vardır bilirsin10 delik var birinden canavar çıkınca sopa ile kafasına vurup geri indiriyorsun. işte borsalar şirketler 2-3 yıl bunu yaşayacak.
    Hatta abartayım. Çin dünya ekonomisinin lokomotifiydi üretim bandıydı.
    Çindeki yıllık gelişimin düşmesinin olası global etkilerini bu forumdaki kimse tahmin edemez.
    Bir dönem avrupa ve balkanlardaki üretim bandının çine kayması gibi.
    Şu anda çin ile yapılan her iş farklı yönlere fraktal yapıda dağılabilir.
    Global genişleme ülkeler düzeyinde farklı sorunlara yol açabilir.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Hatırlarsınız, 2008 krizi yüzünden FED bilançosu 0.8 trilyon dolardan 2017 yılındaki 4.5 trilyon dolara kadar çıkmıştı yani FED 9 yılda 3.7 trilyon dolar karşılıksız para basıp piyasaya enjekte etmişti. Ekim 2017'de ulaşılan 4.5 trilyon dolardaki zirveden sonra FED bilanço küçültme operasyonlarına başladı ve Eylül 2019 itibariyle de bilançosunu 4.5 trilyon dolardan 3.7 trilyon dolara düşürmüştü yani piyasadan 2 yılda 800 milyar dolar likidite çekmişti. 2019 Eylülünde ABD'de repo krizi çıktı ve FED yeniden karşılıksız para basıp piyasaya sürmeye başladı. Böylece COVİT krizi arifesinde bilanço 3.7 den 4.2 trilyon dolara çıkmış oldu yani 5 ayda FED piyasaya 500 milyar dolar pompalayıverdi.
    Gene 1 yanılgın var. FED karşılıksız para basmadı. o parayı emlaklara göre bastı. O para ile toksik atık denilen ve patlayan emlak + türevlerini satın aldı.
    Şöyle düşünmek lazım. Boğazda 10 milyar dolarlık evler var. Kriz çıktı diye 5 milyar dolara satılıyor çünkü adamın 1 milyar dolar borcu var.
    işte o basılan para karşılığında 10 milyar dolarlık evleri 5 milyar dolara aldılar. Ve evin sahibi borcunu ödedi işlerini yürütmeye devam etti sektör döndü.
    Toksik atık ve evler uygun koşullarda isteyenlere devredildi. Para karşılıksız değildi ve buhar olmadı.

Burada para basmalarının anlamı ve konusu bana göre çok farklı. Virüs ile ilgili çözüm kollarını çalıştırmak. ilaç ve türevlerinin desteğini sağlamak.
    Havayolu, turizm, vs... Neyse gereksiz kafa şişirdim.

2 konudada FEDin amacı Borsalara para sokup finansal piyasayı kaldırmak değildir.
    Finansal çarkın dönmesi için gereken destektir. Tabiki yansıması borsalara olur. Borsa eski değerlere döner yükselir.
    ama virüs konusunda dönüş V olmayacaktır. Çünkü basılan para ile emlak geri alamayacak.
    Mesela şöyle bir bilgi verebilirsen hepimiz kazanalım.
    Bioloji ve biokimya gibi konularda en iyi arge yapan şirketler hangileri global çapta hangi borsadan alabiliriz.
    Firmanın kar oranı, sermayesi, yatırımları, fiyat kazanç durumları, uluslar arası antlaşmaları. gibi..
    Bilgine güveniyorum.

pegileri çaksaydın ortak
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

7. Çok güzel bilgi teşekkür ederim.
    Buradaki şu bilgiye dikkat çekmek iyi olur. V düşünenler için...

"Piyasalar U hatta L şeklinde kötümser bir senaryoyu fiyatlıyor
    Hastalığın kontrol altına alındığı ve hayatın normale döndüğü baz senaryoda 2021 yılında küresel ekonomide V şeklinde (%3-%3,5)
    bir canlanma öngörülüyor. Salgının üç ayda kontrol altına alınamadığı ve/veya sonbaharda geri geldiği kötümser senaryoda dünya
    ekonomisi %4-%5 geriliyor. İflasların ve işsizliğin arttığı, öngörülebilirliğin azaldığı bu senaryoda 2021 yılında ekonomide U şeklinde
    (%1- %2) sınırlı bir toparlanma görülüyor. Mevcut piyasa değerlemeleri küresel büyümenin 2021 yılında U şeklinde hatta L şeklinde
    seyrettiği kötümser bir senaryoyu fiyatlıyor. "

8. O kadar güclü zengin bir ülke olduk.ki. bu 18 yıl içinde tarifi imkansız.
    Deprem olur kızılay sm atar 10 tl yollasana ( kızılay ispanya.ya italya.ya maske yollamakla meşgul. kendi vatandaşını yok sayıyor.)
    Virüs.te sms gelir 10 tl yollasana.(Kanal istanbul ihalesi yapılıyor.Ahlattaki sarayın son hız yapımına devam ediliyor.)
    Bedava kek var çay var. kek çayda yalan oldu ya.her neyse artık.

Valla 666 Ortak kusura bakma ancak bu kadar yumuşattım yazımı.

Sayfa 718/1003 İlkİlk ... 218618668708716717718719720728768818 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •