Sayfa 869/1003 İlkİlk ... 369769819859867868869870871879919969 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 6,945 - 6,952 arası.

Konu: HALK Cafe - II

Bloomberg: Kamu bankalarına sermaye desteği için çalışma başlatıldı
    Bloomberg, kamu bankalarına sermaye desteği için hükümetin çalışma başlattığını duyurdu. Geçen yıl da 28 milyar TL'lik sermaye desteği verilen kamu bankaları için 2020 bütçesine de 32,5 milyar TL'lik destek için düzenleme eklenmişti. Kamu bankaları corona virüsü salgınının etkili olduğu son bir ayda 73,7 milyar TL'lik kredi dağıttı.
    12:08 - 20 Nisan 2020
    Haberler
    Ekonomi
    Bloomberg: Kamu bankalarına sermaye desteği için çalışma başlatıldı
    Özel bankaları kredi artışına zorlayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararının ardından, kamu bankalarına da destek adımı geliyor.

Bloomberg’ün konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, kredi musluklarını açan kamu bankalarına sermaye desteği için hükümet çalışma başlattı.

Kamu bankalarının kredi hacmi, corona virüsü salgınının etkili olduğu 6 Mart-10 Nisan döneminde 73,7 milyar TL ile olağanüstü düzeyde artmıştı.

Sermaye desteğinin ne kadar olacağına henüz karar verilmezken, söz konusu destek için Hazine’nin TL cinsi tahvil ihraç edebileceği belirtildi.

Kamu bankalarından rekor kredi artışı
    Kamu bankalarından rekor kredi artışı
    Haberin ardından Borsa İstanbul’da işlem gören Halkbank ve Vakıfbank hisse değerlerinde sırasıyla yüzde 1,5 ve yüzde 1,1’lik artış görüldü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Halkbank, Bloomberg’ün konuya ilişkin sorularına yanıt vermedi.

TL’deki değer kaybı ve kredi hacmindeki artış, bankaların sermaye yeterlilik oranlarının düşmesine neden oluyor.

2020 BÜTÇESİNDE ÖZEL MADDE
    Hükümet, 2019’da da kamu bankalarına 28 milyar TL’lik (4,1 milyar dolar) sermaye desteğinde bulunmuştu. Bu rakam son 18 yılın en yüksek desteği olmuştu.

Hükümet, giderek daha fazla başvurduğu kamu bankalarının sermaye ihtiyacı için 2019’un ardından 2020’de de bütçede düzenleme yapmıştı. 2020 bütçesindeki düzenlemeye göre, kamu bankalarına yaklaşık 32.5 milyar TL özel tertip devlet iç borçlanma senedi (DİBS) verilerek sermaye desteğinde bulunabilecek.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

2.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Tarihinde ilk defa Teksas spot ham petrolü eksi 37.63 dolara düştü bugün. 1 varil ham petrolün satıcısı alıcıya varil başına 37.63 dolar ödedi. Hadi buradan yakın.

Financial Times
    US oil price crashes below zero for first time in history

Benchmark US oil prices crashed into negative territory for the first time in history as the evaporation of demand caused by the coronavirus pandemic leaves the world awash with oil and not enough storage capacity meaning producers are paying buyers to take it off their hands. West Texas Intermediate, the US marker, lost 306 per cent on Monday to minus $37.63 a barrel in a day of chaos in oil markets. Traders capitulated in the face of limited access to storage capacity across the US, including the country's main delivery point of Cushing, Oklahoma.
    Abi nasılsın ben halkb hisselerinin yarısını petkime trampa ettim. Bizim hammadde fiyatları bedava o zaman deniz suyundan üret sat hesabı bu gidişle paranın altında kalacağım. Geri dönüp herkesi kurtaracağım bu halkbank belasindan ;)

3.  Alıntı Originally Posted by browjn Yazıyı Oku
    Bir varil petrol alana 37 dolar üste vereceklermiş 🤣 koş sevim koş. Teknik durum diyorlar. Yinede çok şaşkınım hocam.
    aynen öyle Komutan, verecekler değil verdiler çünkü bu seviyeden işlem oldu bile, satıcı elindeki ham petrolü alması için alıcıya varil başına 37.63 dolar ödedi.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    bedelli olasılığı hele hele yüksek oranlı bir bedelli olasılığı çok düşüktür, banka 8-10 milyar tl gibi bir sermaye enjeksiyonuna ihtiyaç duyuyor SYR rasyo yeterliliği açısından ama bu meblağ klasik bedelli yolu ile ulaşılamayacak kadar yüksektir, bu yüzden AT1 ihracı olmak zorunda her ne kadar %100 emin olamasak da çünkü mantık böyle söylüyor, elinde nakidi olmayan Hazine (TVF) ana hissedar olması nedeniyle olası bir yüksek montanlı bedellide kendi payına düşecek olan 5-6 milyar tl yi nereden bulacak? Hele hele böyle bir yatırımın geriye dönüşü olmayacaksa. Öte yandan AT1 tahvili yoluyla Hazinenin enjekte edeceği para vadesi gelince faizi ile birlikte tümüyle Hazineye geri gelecek. İşte bu nedenle bedelli değil de AT1 (sermaye benzeri tahvil) ihracı yapılacak diyorum ben.
    At1 sermaye benzeri tahvil ile sermaye artışı yapılınca bizim hisselere bir etkisi olacak mı

5.  Alıntı Originally Posted by Drexty Yazıyı Oku
    Abi nasılsın ben halkb hisselerinin yarısını petkime trampa ettim. Bizim hammadde fiyatları bedava o zaman deniz suyundan üret sat hesabı bu gidişle paranın altında kalacağım. Geri dönüp herkesi kurtaracağım bu halkbank belasindan ;)
    Selam Doktor, sağlığım mükemmel çok şükür, hiç bir derdim yok, ne tansiyon ne şeker ne kolesterol ne kalp bunların hiç biri bende yok, boy 1.87m kilo 77 kg fiziksel ölçüler de tam yerinde, yağlanma göbek filan zaten bende hayatım boyunca hiç olmadı, düzenli (her gün) spor yapan biriyim, sorduğun için sağol

dilerim PETKM'e geçiş yapmış olman sana kazandırır, keşke PGSUS 23 tl ye indiğinde ikimiz de tüm portföyümüzü ona transfer etseydik, bunu planladığım halde uygulamaya geçirmediğim için kendime çok ama çok kızgınım, PGSUS 23-24 aralığındayken elimdeki tüm porföyü ona koymaya karar vermişken son anda karar değiştirip biraz daha bekleyeyim dedim ve böylece bu fırsatı (çok kısa sürede 23 tl den 66 tl ye kadar giden o müthiş hareketi) kaçırdım maalesef
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    aynen öyle Komutan, verecekler değil verdiler çünkü bu seviyeden işlem oldu bile, satıcı elindeki ham petrolü alması için alıcıya varil başına 37.63 dolar ödedi.
    Biz mesela petrol alsaydık ülke olarak gemileri yollar petrolü alır sonra parayı alıp dönseydik ne iş yapmış olurduk ama ilkkez ithalattan para girmiş olurdu ülkeye )

7.  Alıntı Originally Posted by 66Trader66 Yazıyı Oku
    At1 sermaye benzeri tahvil ile sermaye artışı yapılınca bizim hisselere bir etkisi olacak mı
    geçen mayısta 900 milyon euroluk (o zamanki kurdan 6 milyar tl ye yakın bir meblağ) AT1 yoluyla banka bünyesine sokuldu (2019 2Ç bilançosunda pasiflerde "uzun vadeli borçlar" kalemine dahil edildi), bu enjeksiyon SYR'de 200 baz puanına (%2) yakın bir iyileşme sağladı ama hisse performansına doğru dürüst bir yansıması olmadı, HALKB diğer banka kağıtlarının gösterdiği performansın gerisinde kaldı her zaman olduğu gibi

8. AT1 in esprisi, bunların ihracından gelecek olan nakidin sermayeye dahil edilecek olmasıdır yani bu para kredi olarak filan piyasaya verilmeyecek, bankanın bünyesine (pasiflere) katılıp halihazırda verilmiş olan kredilerin gerektirdiği SYR rasyosuna ulaşmamızı sağlayacak.

Sayfa 869/1003 İlkİlk ... 369769819859867868869870871879919969 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •