Sayfa 89/101 İlkİlk ... 3979878889909199 ... SonSon
Arama sonucu : 806 madde; 705 - 712 arası.

Konu: orta vade model portföy ( temel-teknik-kademe analizi )

1.  Alıntı Originally Posted by mus_yurt Yazıyı Oku
    2010 yilinda bir arkadas ortaminda merak sardim ve tavsiyesi ile cemas aldim acemi sansi biraz kazandim sonrasinda banvit aldim ondada kazandigimi verdim😊 sonrasinda ise Tofas ford pgsus Thyo ve Tav in disinda hic bir hisseye bulasmadim kucuk yatirimlarla heray ilave ederdim sonrasinda araba almak icin elimdekilerin hepsini sattim ardindan kriz patlak verdi ve takibimdeki tum hisseler malum fiyatlara indi sonrasinda ise almadim fakat aliskanlik neyaparsin 😊takip ettik ve tekarardan 14 lu rakamlardan TAV la ve THYO ile araniza katildim sonrasi malum THYO lunuda elimden cikarip tek hisse ile yani TAV ile yola devam etmekteyim saygilar.
    evet yine katki beni anlayan ve bu topiktw katkida bulunup faydalanan kisilerden geliyor

sevindigim kisim ise su ... burdanda ozeldende konustugum bu topigin takipcileri baslardahisse seciminde fazlq esnwk olsalarda zamanla hisse seciciligini kazanmis kisiler ve genel problem sanirim stres ve sabir yonetimi ....

2. arkadaslar ozelden sık sık teknik analize nerden baslanmali diye sorular geliyor.... burdan toplu bir cevap verelim ...

cok cesitli kaynaklar olmakla birlikte ben yeni baslayacak arkadaslar icin ilk olarak Ali Perşembe nin "teknik analizmi dedin hadi canim sende " isimli kitabini oneririm ...

4 ciltlik bir kitaptir ozellikle ilk uc cildi size buyuk fayda saglar ....

bence basitten baslayip daha sonra yabanci kaynaklara derinllemesine egitimlwre girin ....

3. Ben de borsaya 2006 yılında halka arzların popüler olduğu dönemde başladım fakat çok kısa vadeli tuttum kağıtları elimde. O dönem aracı kurumların hisse tavsiyelerini takip ederdim. Çok ufak meblağlar kazandığım için ilgim fazla uzun sürmedi. İkinci ilgi sürecim ise 2008 krizinin hemen öncesi başladı. Fakat büyük düşüş öncesi dönemde kısa süreli bir satışa maruz kalınca bu işten hiç mi hiç anlamadığımı ve elimdeki hisselerin hepsinin IMKB 30 hisselerinden olmasına rağmen belirli bir strateji olmaksızın bir yere varılamayacağını fark ettim ve borsadan tamamen çıktım.

Bu son ilgi dönemim ise doların liraya karşı yükselişiyle başladı. Bu dönem farklı olan şey ise, ben ilgilensem de ilgilenmesem de para piyasalarındaki hareketlerin bir şekilde elimizdeki birikimi vurduğunu fark etmem oldu. Doların yukarı hareketini yakaladım, bu esnada da aslında en başta yapmam gereken şey olan teknik analizi öğrenmeye başladım. Bütün gün ekran başında oturacak zamanım veya sabrım olmadığından bana uygun yatırım tarzının parite, endeks ve hisselerdeki orta-uzun vadeli hareketleri yakalamak olduğunu farkettim ve bir hisse portföyü oluşturmaya çalışırken de şans eseri sizin topiği buldum.

Topiği meşgul etmemek adına buraya daha önce sadece bir defa yazdım, diğer hafta sonu çalışmalarını ise yakalama şansım olmadı. Ama burada yazılanlardan çok faydalandığımı belirtmek isterim Sn. Aksakal.

4. liste için hisse taraması yaparken insanın morali bozuluyor bi taraftan
    7-8 ay evvel 2 maliyetli sanayi hissemin şu an 4.3 olduğunu, 3 ay evvel 1.9 maliyetle elimde olan bir gıda hissemin şu an 2.6 larda olduğunu gördüm. tabi bunlar o zamanlar elden çıktı... dediğiniz gibi sabır ve stres yönetimi sıkıntı sn alsakal

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by amdmclaren Yazıyı Oku
    liste için hisse taraması yaparken insanın morali bozuluyor bi taraftan
    7-8 ay evvel 2 maliyetli sanayi hissemin şu an 4.3 olduğunu, 3 ay evvel 1.9 maliyetle elimde olan bir gıda hissemin şu an 2.6 larda olduğunu gördüm. tabi bunlar o zamanlar elden çıktı... dediğiniz fibi sabır ve stres yönetimi sıkıntı sn alsakal

neden sayin forumdasim ... aslinda bistin en az yuzde 80 inin alinip satilmayacak uzak durulmasi gereken hisselerden olustugunu gordugunuz icin olabilirmi

6.  Alıntı Originally Posted by Aksakal Yazıyı Oku
    neden sayin forumdasim ... aslinda bistin en az yuzde 80 inin alinip satilmayacak uzak durulmasi gereken hisselerden olustugunu gordugunuz icin olabilirmi
    bu konuda haklısınız. kağıda not edeyim dedim, şu an sadece 21 hisse adı yazabildim (tüm bistten)

7.  Alıntı Originally Posted by Trurl Yazıyı Oku
    Ben de borsaya 2006 yılında halka arzların popüler olduğu dönemde başladım fakat çok kısa vadeli tuttum kağıtları elimde. O dönem aracı kurumların hisse tavsiyelerini takip ederdim. Çok ufak meblağlar kazandığım için ilgim fazla uzun sürmedi. İkinci ilgi sürecim ise 2008 krizinin hemen öncesi başladı. Fakat büyük düşüş öncesi dönemde kısa süreli bir satışa maruz kalınca bu işten hiç mi hiç anlamadığımı ve elimdeki hisselerin hepsinin IMKB 30 hisselerinden olmasına rağmen belirli bir strateji olmaksızın bir yere varılamayacağını fark ettim ve borsadan tamamen çıktım.

Bu son ilgi dönemim ise doların liraya karşı yükselişiyle başladı. Bu dönem farklı olan şey ise, ben ilgilensem de ilgilenmesem de para piyasalarındaki hareketlerin bir şekilde elimizdeki birikimi vurduğunu fark etmem oldu. Doların yukarı hareketini yakaladım, bu esnada da aslında en başta yapmam gereken şey olan teknik analizi öğrenmeye başladım. Bütün gün ekran başında oturacak zamanım veya sabrım olmadığından bana uygun yatırım tarzının parite, endeks ve hisselerdeki orta-uzun vadeli hareketleri yakalamak olduğunu farkettim ve bir hisse portföyü oluşturmaya çalışırken de şans eseri sizin topiği buldum.

Topiği meşgul etmemek adına buraya daha önce sadece bir defa yazdım, diğer hafta sonu çalışmalarını ise yakalama şansım olmadı. Ama burada yazılanlardan çok faydalandığımı belirtmek isterim Sn. Aksakal.
    bence siz dsiplin ve otomontrolude belli olcude halletmis birisiniz ...

dun bahsettigimiz kriterlerle kendinize bir izleme listesi olusturur ve ekrandan uzak dueup borsayi takip etmesseniz iyi bi ek gelir yaratacaginizi dusunuyorum sayin forumdasim

8. Çok önceleri, Salıpazarı'nda seyyar olarak tahtaların üzerinde hisse senedi satışları yapılırken tanıştım borsa ile. Genellikle ilgilenen tanıdıkların tavsiyesi ile kağıt alır, bir müddet bekler ve satardım. En son 2013 de aldığım kağıtta yaklaşık 2 sene bekleyip iyi bir getiri elde ettim. Daha sonra nereden bulaştıysam al sat yapan birinin peşinden giderek kardan zarar ettim. Zararına elden çıkardığım tüm kâğıtların bir süre sonra en azından maliyet yerlerine geldiğini ve sizin de belirttiğiniz gibi stres yönetiminin olmamasından kaynaklı panik şeklinde satış yaptığımı ve para kaybı sonucunda psikolojimin ciddi şekilde bozulduğunu farkettim.Çok şükür şu anda sizin topiği takip ediyorum. Sizin ve diğer forumdaşların paylaşımlarından bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Teknik, analiz, v.b. konularda bir bilgim olmadığı için sadece izlemedeyim.

Sayfa 89/101 İlkİlk ... 3979878889909199 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •