Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 908/1014 İlkİlk ... 4088088588989069079089099109189581008 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 7,257 - 7,264 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

yukarıdan devam:

diğer bir nokta anadolu.. yuzyıllardır ihmal edilmiş bir bölge, ve ciddi bir handikapı da liberal iklim eksikliği.. o yüzden isterse süper fiyat/kazanç oranına sahip olsun, güzel bir sosyal altyapısı yoksa, sokaklarında dolaşırken rahatsız ediliyorsan alacağın evin bir kıymeti harbiyesi yok bir çok insan için.

ama ülke olarak gelişmek istiyorsak anadolunun diğer yerlerinde de yaşamaya değer, modern şehircilik prensiplerinin uygulandığı ve liberal iklimin yeşerdiği yerler oluşturmak zorunda bu ülke. ama bunun için finansman modeli ranta dayalı olmamalı. şehircilik planlarına harfiyen uyulmalı. rant ve emlak lobisinin bu planları delme girişimine en başta bu şehirlerde yatırım yapmayı düşünen vatandaş karşı çıkmalı, eğer çıkmazsa sonunda istanbul benzeri bir ucube ortaya çıkar.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

2.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    yeni paradigma artık çok değişik. burada istanbul u konuşuyoruz çoğunlukla, anadolu da fırsatların olması bir realite olabilir, hatta istanbul da olabilir ama bunlar istisnadır. şu anda satılan evler fiyat olarak yakın bir zamanda kara geçemeyecekleri seviyeden, tepelerden satılıyor. ve gelecekte aynı yerde daha yuksek katlı evlerin yapılması neredeyse imkansız (ve iyi bir şey) ama unutulmamalı ki geçmişte evlerin ilelebet değerini koruyacağı düşüncesi esasen yenilenmesi gerektiğinde imar artışı ile bedavaya yakın bir fiyatla yenilenebileceği öngörüsü ve pratiğine dayanıyordu.

artık bu kalmadı, istanbul tamamıyla dolmak üzere. imar artışlarına bir çeki düzen ve sınırlama getirilmek zorunda.. bu merkezi yerlerde artık devreye girmek üzere. neticede şu anda bir köy halini aldı, yapılan altyapı yatırımları yetersiz kalıyor, ve yaşanabilirlik endeksinde hızla değer kaybediyor.
    hocam özetle istanbul'da yatırım amaçlı konut alımları reel olarak kaybettirir diyorsun galiba...ben de 2-3 senedir reel olarak (ortalamada) zaten kaybettiriyor, önümüzdeki 2-3 yılda da kaybettirmeye devam edebilir diyorum...istisnalar tabii ki olabilir...ortalamada durum bu ama.

ama bu durum 2001 krizi sonrası çok güzel fırsatlar oluştuğu gerçeğini değiştirmez...yani 2001-2007 arası alınan konutlar iyi birer yatırım oldu...istanbul özelinde konuşursak(yine ortalamadan bahsediyorum), enflasyon resmi olarak %10 larda iken, konut fiyatları 3-4 yıl boyunca %20 lerin üzeirnde arttı.

o zamanlar iyi bir yatırım olarak gözüküyordu(reel kazanç), şimdi ise kötü (reel kayıp)...bu meslenin anlaşılamayacak nesi var ben de bunu anlamıyorum.

sizin konuyu daha felsefe odaklı ve çok daha uzun vadeli olarak tartıştığınızın farkındayım...lafım, olayı berbat yatırım...hatta alanlar salak vs sığlığı ile değerlendirenlere.

3.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    biride 3 derece göçtü gerçi.
    nasıl yani?

kaydımı?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

4.  Alıntı Originally Posted by NKN Yazıyı Oku
    14 yıılık kira getirisini de eklemek gerek bu hesaba

ortalama 160 ay ,ortalama 600 usd desek 96,000 usd daha ekleyince
    120 bin dolar 250 bin dolar oldu diyebiliriz de
    şişli de 200 kira çarpanı konut süper
    ev 120 bin dolar kira 600 dolar

5. Birde mtv şöyle böyle arttı diyorlardı. 517 lira 2. taksitini ödediğim arabamın vergisine bu sene 1.taksit 485 liraya ödedim.

2 depo benzin parası.

X gezegenindeki Y ülkesinde gecen bir temsili diyalog..

emir eri..: efendim, yeni mtv zammı fikrimizi nasıl beğendiniz mi?

rb..........: evet çok guzel olmuş, %40 yapın oranı..

emir eri..: ama halk isyan eder..

rb..........: o zaman ben devreye gireceğim, "%40 fazla bu halka yazık" diyeceğim, %25 yapacağız..

emir eri..: enflasyon oranını ama %12 açıkladık. yanlış olmaz mı %25 zam?

rb..........: yoo.. halk sevinecek sen merak etme, %25 mutlu edecek neticede onları..şu işleri öğrenin biraz.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7. Münferit sorunları tartışmayın. En büyük sorunu tartışın. Her gün her an tartışın. Devamlı tartışın.

RÜŞVET RÜŞVET RÜŞVET...

HİMMET HİMMET HİMMET...

UYGUNSUZ BAĞIŞ UYGUNSUZ BAĞIŞ UYGUNSUZ BAĞIŞ...

Bunları halletmeden Türkiye asla ama asla büyük ülke olamaz! Lütfen başka sorunları tartışmayın. Bu 3 sorun hallolmadan diğer hiçbir küçük sorun hallolmaz! Bunlara kalıcı çözüm sağlamadan ne ekonomi düzelir ne eğitim düzelir!

FETÖ nun kaynağı bu. PKK nın kaynağı bu. DAEŞ in kaynağı bu. DHKPC nin kaynağı bu.

Terör kayıtdışı para ve rüşvet (ve kılıflı rüşvet) ten beslenir.

Yaşadığımız şehir ihanetlerinin imar sorunlarının sebebi bu!

Yaşadığımız trafik sorunlarının sebebi bu!

8.  Alıntı Originally Posted by thunder Yazıyı Oku
    Birde mtv şöyle böyle arttı diyorlardı. 517 lira 2. taksitini ödediğim arabamın vergisine bu sene 1.taksit 485 liraya ödedim.

2 depo benzin parası.
    aracın yaşı nedeniyle düşüş olmuş aşağıdaki tabloya göre 1300 cc ve altı araçların vergisi 3 yaştan 4 yaşa geçti ise sizin ödediğiniz vergiyi ödüyor.

.Motorlu Taşıtlar Vergisi | Araç Vergisi - Verginet
    http://www.verginet.net/dtt/1/Motorl...Tutarlari.aspx
    Son düzenleme : memorex; 29-01-2018 saat: 14:56.

Sayfa 908/1014 İlkİlk ... 4088088588989069079089099109189581008 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •