Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 380/1002 İlkİlk ... 280330370378379380381382390430480880 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,033 - 3,040 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Akinonya Adası Kuzey Şato
    Gönderi
    3,911
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Forumdaşlar merhaba,

Bir sanayi sitesinde dükkan almayı düşünüyorum. İmalat yaptığım bir firmam var.

İlk başta bu dükkanı şahsıma alıp kendi firmama kiraya vermeyi düşündüm.

Ancak daha sonra şöyle bir şey aklıma geldi.

Özellikle bir kamu bankası çok düşük faizli ticari kredi verebileceğini söylüyor. Bu kredi ile bu dükkanı direk firmama alabileceğim.

Dükkanı alabilecek param var ama bunu da mevduata (ya da eurobond'a yatırmayı düşünüyorum)

1. Avantaj: Kredi faizini gidere yazabileceğim.
    2. Avantaj: Dükkanı şahsımdan firmama kiralamak zorunda kalmayacağım. Böylelikle kira stopajı yükü de olmayacak.

Belirli bir süre sonra 2 ila 5 yıl sonra da (Kredi bitiminden sonraki bir zamanda) gayrimenkulu tekrar firmadan şahsıma satmayı planlıyorum.

Kanunları araştırdım. 2 yıl beklenirse satıştan elde edilecek kar için %50 kurumlar vergisi istisnası ve %100 KDV istisnası varmış.
    Ayrıca bu süre zarfında da fiyatların çok artacağını düşünmüyorum. Asıl alış amacım zaten var olan imalathanemi genişletmek ve kapasite artışına gitmek. Asıl amacım kısa vadede gayrimenkul değer artışından kar etmek değil.

Ancak gayrimenkulu aşırı bir değer artışı oluşmaması için 5 yıldan fazla firmamda tutmak istemiyorum.

Burada atladığım bir şey var mı? (vergisel, bürokratik v.b)

Sizin düşünceniz nedir?

Sizce ilk aşamada düşük faizli ticari krediyle firmaya mı yoksa nakit şahsa almak mı daha mantıklı?
    şirketiniz üstüne ticari kredi alıp stopajdan yırtmak daha mantıklıdır her zaman.
    ayrıca kredi içindeki kkdf lerinde bir kısmını direk mansup edebiliyorsunuz diye biliyorum.
    ilerde başkasına satacak iseniz
    alırken alış fiyatını tam değer hatta mümkünse biraz yüksek gösterin satış aşamasında vergi yükünüz hafiflemiş olur.
    İŞ İŞ YAPMAZ. ADAM İŞ YAPAR. ms2026 Akinolu Kentuf.

Ahmetg Guest
    Turkiyede satislarin yuzde kaci konut kredisi ile yapiliyor?

3.  Alıntı Originally Posted by kentuf Yazıyı Oku
    şirketiniz üstüne ticari kredi alıp stopajdan yırtmak daha mantıklıdır her zaman.
    ayrıca kredi içindeki kkdf lerinde bir kısmını direk mansup edebiliyorsunuz diye biliyorum.
    ilerde başkasına satacak iseniz
    alırken alış fiyatını tam değer hatta mümkünse biraz yüksek gösterin satış aşamasında vergi yükünüz hafiflemiş olur.
    Merhaba,

Bilgi için çok teşekkürler. Peki 2 ila 5 yıl içinde (veya değer artışının yüksek kurumlar vergisi oluşturmayacağı daha uzun bir daha uzun bir süre) gayrimenkulü %100 sahibi olduğum limited şirketten şahsıma satarsam bir sıkıntı olur mu?

Türkiye'de yüksek enflasyon olduğu için ve enflasyon muhasebesine izin verilmediğinden uzun bir zaman diliminde(örenğin 10 yıl) gayrimenkul TL bazında belki 5 kat değerlenmiş olabilir. Bu da %50 kurumlar vergisi istinası ile dahi satışta ciddi bir vergi yükü demek.O nedenle maksimum 5 yıl içinde düşük enflasyonlu ve düşük tapu değer artışlı bir dönemi yakalayıp mülkü şahsıma satmak istiyorum.

Şahsıma satarken sanırım tıpkı araçlarda olduğu gibi kendi belirleyeceğim bir kar ile değil de yine tapu emlak değerini baz alarak satmalıyım doğru mudur?

Örneğin 100TL'ye aldığım bir mülkü 5 sene sonra 110TL'ye satmam mümkün değil sanırım. Tapu değeri eğer 180TL ise mutlaka o değere yakın bir meblağdan satış yapmak zorundayım diye tahmin ediyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by eren2008 Yazıyı Oku
    Bu memlekette inşaat işinde işini düzgün yapan bir allahın kulu yok mu.Anlaştığım evi 140 m2 bürüt alanlı 120 m2 net alanlı olarak söylendi.Exper işlem yaptıktan sonra gelen rapor 96 m2 net 100 m2 bürüt.Olurda exper bir yanlışlık yapmıştır dedik belediyeye gittik her şey doğru.Birde utanmadan ben öyle biliyordum abi kusura bakma alırken bakmadım diyor.Ulan nette 24 m2 fark var üç beş metrekare hata olurda 24 m2 yalan söylenir mı?

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    haklısın.
    https://www.sahibinden.com/ilan/emla...85174909/detay
    bu ev sitede 147 m2 yazıyorlar ilan başlığında 135 m2 diyor. gerçekte brüt 117 ya da 118 m2. bu evi emlakçı 575 e satmış sahibi vazgeçmiş. yorumu sizlere bırakıyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Turkiyede satislarin yuzde kaci konut kredisi ile yapiliyor?
    Türkiye genelinde 2020 Ocak ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %546,1 oranında artış göstererek 42 237 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %37,2 olarak gerçekleşti.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by eren2008 Yazıyı Oku
    Bu memlekette inşaat işinde işini düzgün yapan bir allahın kulu yok mu.Anlaştığım evi 140 m2 bürüt alanlı 120 m2 net alanlı olarak söylendi.Exper işlem yaptıktan sonra gelen rapor 96 m2 net 100 m2 bürüt.Olurda exper bir yanlışlık yapmıştır dedik belediyeye gittik her şey doğru.Birde utanmadan ben öyle biliyordum abi kusura bakma alırken bakmadım diyor.Ulan nette 24 m2 fark var üç beş metrekare hata olurda 24 m2 yalan söylenir mı?

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sonuçta size ilk sunulandan farklı olan evi satın aldınız mı?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

7. 14 Şubat Cuma 10:10 KONUT SATIŞLARI OCAK'TA YILLIK %55,8 ARTTI, ÖNCEKİ %47,7 ARTIŞ

14 Şubat Cuma 10:07 OCAK AYINDA 113,6 BİN KONUT SATILDI, ÖNCEKİ 202,1 BİN

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Merhaba,

Bilgi için çok teşekkürler. Peki 2 ila 5 yıl içinde (veya değer artışının yüksek kurumlar vergisi oluşturmayacağı daha uzun bir daha uzun bir süre) gayrimenkulü %100 sahibi olduğum limited şirketten şahsıma satarsam bir sıkıntı olur mu?

Türkiye'de yüksek enflasyon olduğu için ve enflasyon muhasebesine izin verilmediğinden uzun bir zaman diliminde(örenğin 10 yıl) gayrimenkul TL bazında belki 5 kat değerlenmiş olabilir. Bu da %50 kurumlar vergisi istinası ile dahi satışta ciddi bir vergi yükü demek.O nedenle maksimum 5 yıl içinde düşük enflasyonlu ve düşük tapu değer artışlı bir dönemi yakalayıp mülkü şahsıma satmak istiyorum.

Şahsıma satarken sanırım tıpkı araçlarda olduğu gibi kendi belirleyeceğim bir kar ile değil de yine tapu emlak değerini baz alarak satmalıyım doğru mudur?

Örneğin 100TL'ye aldığım bir mülkü 5 sene sonra 110TL'ye satmam mümkün değil sanırım. Tapu değeri eğer 180TL ise mutlaka o değere yakın bir meblağdan satış yapmak zorundayım diye tahmin ediyorum.
    Bölünme yaparak satış işlemine gerek kalmadan yapabilirsiniz.

Sayfa 380/1002 İlkİlk ... 280330370378379380381382390430480880 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •