Onemli Gunler Banner
Sayfa 432/1000 İlkİlk ... 332382422430431432433434442482532932 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,449 - 3,456 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    35,496
    Yani demem o ki internet sitesi, orada gosterilen fiyat hikaye..

O anda ne var o kendi aralarinda kullandiklari ekranda esas olan o..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. Evet kesinlikle doğru ama bu alıcı değil satıcı ve pazarlamacının lehine olduğu için bu şekilde.

Bu işlemler bir an önce BIST üzerinde gerçekleşse çok daha iyi olabilir. Ama bu piyasayı borsaya açmak devletin çok işine gelmeyebilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by verytired Yazıyı Oku
    Selamlar,

Herhangi bir sebeple beyanname verdiğimizde eurobond kupon gelirini de beyan ediyoruz. Diyelim ki kira gelirimiz var ve bunu beyan ediyoruz. Bu durumda bondlar da işin içine giriyor. Peki kupon gelirini tl cinsinden ( o günkü tcmb efektif kuru?) beyan ettikten sonra vergisi ne kadar olur, örneğin 2020 yılı için? Not: eurobond itfasi 2025 olsun.

Teşekkürler herkese. Ve yazılmış da kacirmişsam kusura bakmayın.

Merhaba,
    "Herhangi bir sebeple beyanname verdiğimizde eurobond kupon gelirini de beyan ediyoruz."
    Bu ifade önceden yazıldı ve doğru değil.

Kira+eurobond faiz geliriniz beyan sınırının (49.000) altında ise sadece kira geliri için rutin beyannamenizi veriyorsunuz.
    Geçen gün örnekle yazdım 1 kişi dışında maalesef onaylayan olmadı.
    Vergi uzmanı değilim.
    İtirazı olan varsa lütfen söylesin.

4. Ben cok araştırdım. En iyi fiyat İş Yatırımda. İş yatırım hesabınız yoksa işbanktaki hacmi iyi olan eurobondlarda da makas oldukca iyi.

5.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Ben cok araştırdım. En iyi fiyat İş Yatırımda. İş yatırım hesabınız yoksa işbanktaki hacmi iyi olan eurobondlarda da makas oldukca iyi.
    teb 5 usd daha iyi sanki _?

6.  Alıntı Originally Posted by EXCALIBUR Yazıyı Oku
    Merhaba,
    "Herhangi bir sebeple beyanname verdiğimizde eurobond kupon gelirini de beyan ediyoruz."

Kira+eurobond faiz geliriniz beyan sınırının (49.000) altında ise sadece kira geliri için rutin beyannamenizi veriyorsunuz.
    Vergi uzmanı değilim.
    Sn Excalibur,

Tam da şu an vergi konusunda araştırmaya yapmaya çalışıyordum kendimce. Musteri temsilcisine Ianda destanı uzunluğunda bir mail hazırlıyorum, zira kafam çok karıştı ve vergi konusu ziyadesiyle benı yoran bir konu. Üstelik çok çok çömezim.

Şimdi, o cevabınızı görmemiştim. Burada güzel tartışmalar dönüyor ve soruların sonuca bağlanması hep tartışmalar sonunda oluyor. Bundan çok memnunum kendi adıma. Ama arada bazı cevaplar kacabiliyor, sanırım bu da öyle oldu.Profile girip bakıyorum hemen.

Yazdığım cümleyi sn. Dudu'dan almıştım. Ama sorun şu ki, isyeri/mesken konusunda takilmistim. Kira aldigim konut mesken sinifinda ve > 22000 tl. Neyse sanırım orada takılmaya gerek kalmadı ve bu verdiğiniz cevapla vergiden muaf oldum sanırım.

Teşekkürler ( tartismayi takipteyim)

7.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    teb 5 usd daha iyi sanki _?
    Teb bilmiyorum
    Son düzenleme : martind; 12-05-2020 saat: 22:52.

8.  Alıntı Originally Posted by EXCALIBUR Yazıyı Oku
    Merhaba,

Vergi uzmanı değilim.
    Bugün bu konuda bir şey yazdım sonra sildim çünkü tam anlamıyla bir netlik yok. Tekrar deneyelim.

YKB ve E&Y vergi rehberinin Eurobond kısmında beyan sınırı ile ilgili olarak :

ibaresi var.

Buna göre eurubond faiz geliri ile işyeri kira geliri(brüt) toplamı beyan sınırı ile kıyaslanıyor.

Aynı rehberin kira kısmında ise ibare biraz farklı :

Buna göre konut kiralarının istisna tutarını aşan kısmının da hesaba eklenmesi gerekiyor.

Peki maliye ne diyor?

Maliyenin hazır beyan sisteminin hangi durumda beyan vermeliyim diye bir kısmı var.

Buna baktığımızda:

2019 için beyan sınırı 40.000 TL ve konut kira istisnası 5.400 TL olduğuna göre girilen bilgiler için:

(7.000 - 5.400) = 1.600

38.000 +1.600 = 39.600 TL beyan sınırının(40.000 TL) altında olduğu için resimde en alt bölüme bakarsanız menkul kıymet gelirlerinin beyan edilmesine gerek yoktur diyor.

Ancak aynı örneği gelirleri 40.000 TL'yi aşacak olacak şekilde artırırsak farklı bir durum ortaya çıkıyor:

Buna göre (8.000 - 5.400) = 2.600 TL

2.600 + 38.000 = 40.600 TL beyan sınırının üstünde olduğu için menkul kıymet gelirlerini de beyan etmelisin diyor.

Sonuç olarak maliye YKB rehberinin konut kısmında yazan ibareyi dikkate aldığını söylüyor.

Benim görüşüm sağlamcıların maliyenin görüşü doğrultusunda davranmaları ancak maliyenin hata yapmış olması da mümkün.

Bu sebeple konut kira geliri sebebiyle eurobond gelirlerini beyan etmek durumunda kalacakların konuyla ilgili mali müşavir ya da vergi dairelerine danışmalarında fayda var.

Bir diğer seçenek de konuyla ilgili özelge talep etmek olabilir. Bunu herkes talep edebilir.
    Son düzenleme : Epicurist; 12-05-2020 saat: 22:55.
    Saygılar.

Sayfa 432/1000 İlkİlk ... 332382422430431432433434442482532932 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •