Sayfa 25/370 İlkİlk ... 1523242526273575125 ... SonSon
Arama sonucu : 2954 madde; 193 - 200 arası.

Konu: KOZAL - Koza Altın

1.  Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    Tmsf Başkanı nın bugünkü açıklamalarının satır arasında, 31 aralık 2020 itibariyle koza grubu özkaynak toplamının 11,02 milyar a ulaştığını söylemiş.
    Aslında bu açıklamasından yola çıkarak son çeyrek karını hesaplayabilecek ipucu vermiş. Bu tür açıklamalar spk ilkelerine göre yapılmaması gereken türden açıklama ama İki tarafta kamu olunca beyanat verirken gerekli özen gösterilmiyor.
    Özkaynaklar toplamı, çok özel durumlar ( emisyon primleri oluşumu, bedelli sermaye artırımı, Kar dağıtımı, taşınmaz ve varlıkların yeniden değerlemeleri vb...) hariç sadece kar veya zarar Tutarı kadar değişir. Kozal da bu özel işlemler olmadığına göre, son çeyrek karı kadar özkaynaklar artmış olur.
    Bu durumda, 30 Eylül 2020 tarihli grup özkaynak toplamı temin edilebilirse, 11,02 mlyr ile mukayese edilerek son çeyrek karı görülebilir diye düşünüyorum.
    Her ne kadar kimse son çeyrek karını önemsemiyorsa da, hatta bazı kurumlar 580 mln gibi önceki çeyrek civarında geleceğini öngörse de, ben daha iyi performans gösterceğini ve son çeyrekte 700 mln civarında net kar geleceğini, yıllıkta ise 2,15 mlyr net kara ulaşacağını bekliyorum.
    Son 1 aydaki Bu yükselişler ve hareketler, her ne kadar daha çok açıklanacak yeni rezerv ve sahiplikle ilgili mahkeme kararıyla ilgili gibi görünse de, Sürdürebilir faaliyet karlılığı, finansal tüm rasyolar yani temel analiz kapsamındaki Verilerle desteklenmezse bu hareketler dayanaksız ve geçici kalabilir.
    Bu açıdan, Faaliyet karlılığı ve net nakit durumunu takibe devam.
    Grubun önceki çeyrek özkaynak toplamını bilen arkadaşlar varsa, ve bizimle paylaşırsa son çeyrek karını yaklaşık olarak hesaplayabiliriz.
    Gerçi , 6 milyar nakti olan 2 mlyr üzeri net karı olan bir şirkette , son çeyrek karının 50 mln aşağı veya yukarı gelmesi fiyatları çok etkilemez ama detaylı takip eden ben gibi meraklılar açısından kıymetli bir bilgi olduğunu düşünüyorum.
    İyi hafta sonları diliyorum takipçilere.
    bu tür açıklamalar basın yoluyla da olabiliyor. şirketin sayfasında da yazıyor zaten bu bilgi.
    *Yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Nokta Yazıyı Oku
    Şubat sonu a kadar Ağrı daki rezervin büyüklüğünün açıklanması bekleniyor.
    Gubrf de olan hareketin benzeri olur mu?
    Rezerv büyüklüğüne göre ihtimal dahilinde

SM-J730GM cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    o değilde arkadaş sen binaları tesisi neden 1 sene önce yapmaya başlamıyorsun da bu sene yapmaya başlayacaksın. az çok neyi nasıl yapacağın belli zaten, işin yoksa bir sene binaların yapılmasını bekle.

3. Yıllar önce kayyum olaylarında 20 den alıp 17 den vermiştim. Altın 90tl idi sanırım. Geçen agustostada 85 ten alıp 80 e satmıştım. Geçen ay 82 den blok alımları görünce atladım eşşek yukuylede almışım çok şükür . Artık ne alırım ne satarım. Yıllık kâr marj büyümesi %30. Senelerdir sermaye arttırımı, temettü ve rezerv bilgisi yok. Aracı kurum dağılımına bakınca alıp unutan çok yatırımcı var gibi. Bu yatırımcıyı rahatsız edip yerinden oynatmak için birgün +10 birgün - 10 yapacaktır. Keşke satsaydım, keşke satsaydım, keşke satsaydım. Sattım ohh. Allah kahretsin ben sattım uçtu gittiiiiiiiiiiiiiii kimler diyecek. Yada satanlar kalanlara enayi diyecek. Hadi hayırlısı.

Redmi Note 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by yasemin5566 Yazıyı Oku
    özsermaye ve özkaynaklar aynı şeydir. nakit varlıklar makinalar arsalar, maden çıkarma hakları gibi haklar teknolojisi vb demek. kozalın özsermayesi 7.2 milyardı. 650 milyon bu bilançoda kar açıklayacak bu karı ekleyecek (elindeki varlıkları yeniden değerlemeye sokmuş anlaşılan) bu şekilde özsermaye kozalda 10.72 milyara ulaşacak. aradaki 300 milyonluk fark ise kozaanın ayrıca olan malvarlığından kaynaklanan fark anladığım kadarıyla. bu şekilde 11 milyara ulaşmış anlaşılan
    iyi bir yönü varsa o da defter değeri üçte bir oranında ucuzlayacak

5.  Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    Tmsf Başkanı nın bugünkü açıklamalarının satır arasında, 31 aralık 2020 itibariyle koza grubu özkaynak toplamının 11,02 milyar a ulaştığını söylemiş.
    Aslında bu açıklamasından yola çıkarak son çeyrek karını hesaplayabilecek ipucu vermiş. Bu tür açıklamalar spk ilkelerine göre yapılmaması gereken türden açıklama ama İki tarafta kamu olunca beyanat verirken gerekli özen gösterilmiyor.
    Özkaynaklar toplamı, çok özel durumlar ( emisyon primleri oluşumu, bedelli sermaye artırımı, Kar dağıtımı, taşınmaz ve varlıkların yeniden değerlemeleri vb...) hariç sadece kar veya zarar Tutarı kadar değişir. Kozal da bu özel işlemler olmadığına göre, son çeyrek karı kadar özkaynaklar artmış olur.
    Bu durumda, 30 Eylül 2020 tarihli grup özkaynak toplamı temin edilebilirse, 11,02 mlyr ile mukayese edilerek son çeyrek karı görülebilir diye düşünüyorum.
    Her ne kadar kimse son çeyrek karını önemsemiyorsa da, hatta bazı kurumlar 580 mln gibi önceki çeyrek civarında geleceğini öngörse de, ben daha iyi performans gösterceğini ve son çeyrekte 700 mln civarında net kar geleceğini, yıllıkta ise 2,15 mlyr net kara ulaşacağını bekliyorum.
    Son 1 aydaki Bu yükselişler ve hareketler, her ne kadar daha çok açıklanacak yeni rezerv ve sahiplikle ilgili mahkeme kararıyla ilgili gibi görünse de, Sürdürebilir faaliyet karlılığı, finansal tüm rasyolar yani temel analiz kapsamındaki Verilerle desteklenmezse bu hareketler dayanaksız ve geçici kalabilir.
    Bu açıdan, Faaliyet karlılığı ve net nakit durumunu takibe devam.
    Grubun önceki çeyrek özkaynak toplamını bilen arkadaşlar varsa, ve bizimle paylaşırsa son çeyrek karını yaklaşık olarak hesaplayabiliriz.
    Gerçi , 6 milyar nakti olan 2 mlyr üzeri net karı olan bir şirkette , son çeyrek karının 50 mln aşağı veya yukarı gelmesi fiyatları çok etkilemez ama detaylı takip eden ben gibi meraklılar açısından kıymetli bir bilgi olduğunu düşünüyorum.
    İyi hafta sonları diliyorum takipçilere.
    Bence doğru bir çıkarım yapmışsınız. Kasadaki nakitin faiz getirisi ve mevcut üretimle bu mümkün.

Benim merak ettiğim iki detay var. Aslında bu iki detay; şirketi, karlılığını ve gelecekteki değerini doğrudan etkileyecek detaylar. Konuya dair bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşabilir.

1- Bildiğiniz üzere, dünyadaki altın kaynakları giderek tükeniyor. Yeni keşifler şart. Kozal, ilerleyen yıllarda üretimini 300-400 bin onsa çıkarıp devam ettirecek bir maden zenginliğine sahip olacak mı? Ülkemizde yeteri kadar çıkarılmaya hazır altın madeni var mı? Mesela gelecek 30 yıl?

2- Aşağıdaki fotoğraf, yıl yıl Kozal'ın rezervlerini gösteriyor. O gri kısım, yani kaynaklar neden azalmış? Çok ciddi bir düşüş söz konusu. 2017'de 7 milyon ons, bu yıl 3,1 milyon. Servet gitmiş. Sebebi ne? Gubrf'e verilen Söğüt mü?

Aslında bir başka konu daha var.. O Söğüt, en başta Gübre'nindi diye okudum bazı haberlerde. Bu doğru mu? Sadece anlamaya çalışıyorum; birileri Kozal'ı adil mi yönetecek, yoksa kamu bankalarına mı benzeyecek diye.
    ...

6.  Alıntı Originally Posted by orcik37 Yazıyı Oku
    Yıllar önce kayyum olaylarında 20 den alıp 17 den vermiştim. Altın 90tl idi sanırım. Geçen agustostada 85 ten alıp 80 e satmıştım. Geçen ay 82 den blok alımları görünce atladım eşşek yukuylede almışım çok şükür . Artık ne alırım ne satarım. Yıllık kâr marj büyümesi %30. Senelerdir sermaye arttırımı, temettü ve rezerv bilgisi yok. Aracı kurum dağılımına bakınca alıp unutan çok yatırımcı var gibi. Bu yatırımcıyı rahatsız edip yerinden oynatmak için birgün +10 birgün - 10 yapacaktır. Keşke satsaydım, keşke satsaydım, keşke satsaydım. Sattım ohh. Allah kahretsin ben sattım uçtu gittiiiiiiiiiiiiiii kimler diyecek. Yada satanlar kalanlara enayi diyecek. Hadi hayırlısı.

Redmi Note 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O dediğiniz şokların olmaması için dilimiz döndüğünce bir şeyler yazıyoruz. Hatta speklerin niye 5 bize 1 size şeklinde trade görüntülerini bile açıklamaya çalıştık.

Bana kalırsa pek öyle şoklar olmayacak Çünkü bir takım veriler i iyi takip edenler olsa bile bu oyunlara gelmeyecek. o veriler olacak. ee bizde söyleyip duruyoruz.. zaten en kritik nokta 150 TL orası sağlam ve iyi verilerle geçilirse ve speklerde fazla dansözlük yapmayıp trende öncelik verirse ondan sonra baya bir gider diye düşünüyorum.

Bizim zamanımızda Gedik Yatırım Müdürümüydü Ahmet Mergen vardı seans kapanışında yorum yapardı diye hatırlıyorum. Tesadüfen az önce adını görünce internette yeni videolarını biraz dinledim. Adam hala 20 sene önceki şeyleri söyleyip duruyor ya

İşte borsa şudur yatırım budur bu yüzden öyle olmaması lazım böyle olması lazım Ya bırak bu işleri safa, masuma yatmayı diye düşündüm içimden videonun devamını izlemeye gerek bile duymadım.. Spek kağıtları daha çok gedikte işlem görüyor hoş benimde hesabım vardı. Bir ara Direkt Broker la işlem yapıcaz diye hesap açtırmıştım. internet ve cep şubeleri çıkınca buna gerek kalmadı. zaten broker dediğin kişide cep şubelerinden daha iyi ve hızlı işlem yapamıyor.

Aslında maalesef dediğiniz gibi de oluyor. Uzun vade bile yatırım yapsan kazanması zor ama kat kat katlasa bile o katları kaybetmesi o kadar basit ve hızlı oluyorki yani şok yaşamamakta her zaman pek mümkün değil.
    Bu yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Bence doğru bir çıkarım yapmışsınız. Kasadaki nakitin faiz getirisi ve mevcut üretimle bu mümkün.

Benim merak ettiğim iki detay var. Aslında bu iki detay; şirketi, karlılığını ve gelecekteki değerini doğrudan etkileyecek detaylar. Konuya dair bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşabilir.

1- Bildiğiniz üzere, dünyadaki altın kaynakları giderek tükeniyor. Yeni keşifler şart. Kozal, ilerleyen yıllarda üretimini 300-400 bin onsa çıkarıp devam ettirecek bir maden zenginliğine sahip olacak mı? Ülkemizde yeteri kadar çıkarılmaya hazır altın madeni var mı? Mesela gelecek 30 yıl?

2- Aşağıdaki fotoğraf, yıl yıl Kozal'ın rezervlerini gösteriyor. O gri kısım, yani kaynaklar neden azalmış? Çok ciddi bir düşüş söz konusu. 2017'de 7 milyon ons, bu yıl 3,1 milyon. Servet gitmiş. Sebebi ne? Gubrf'e verilen Söğüt mü?

Aslında bir başka konu daha var.. O Söğüt, en başta Gübre'nindi diye okudum bazı haberlerde. Bu doğru mu? Sadece anlamaya çalışıyorum; birileri Kozal'ı adil mi yönetecek, yoksa kamu bankalarına mı benzeyecek diye.
    Buyurun: https://www.tarimkredi.org.tr/gundem...zervi-bulundu/
    Bu yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by ezelbayraktar Yazıyı Oku
    Sn. different bu konuyu merak ediyordu. Buyur kardeşim sen bunuda sormuştun cevabım yarım kalmıştı. Sn. merkez Bankası Başkanı senin düşündüğünün tam tersini düşünmüş. Öyle görünüyorki dolar alarak doları değersizleştirmeyi düşünüyor dolayısıylada bu sayede faizinde yükselmesini önlemiş olacak.

https://finans.mynet.com/haber/detay...mesaji/414093/

Yani kozal ın kasasındadki para Bonu faizine gitmeyecek gibi duruyor.

Reel piyasa iştahının patlama yaşayabileceğini söylemiştim.
    eyvallah üstad teşekkür ederim..

yani yine yabancıya ballı kaymak bize ceremesini çekmek düşecek desene

Sayfa 25/370 İlkİlk ... 1523242526273575125 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •