Sayfa 32/1312 İlkİlk ... 22303132333442821325321032 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 249 - 256 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Borsadan birkaç farklı kağıt alıp, biri uçunca "ben bildim ben bildim" diye ortada "çığıran" kişileri hatırlatıyorsun.
    Şans eseri evlerinden bir tanesi enflasyonun üzerinde değerlenmiş olabilir.
    Endeks endeks diyorsun, endekslere bakınca da senin cımbızladığın semt ile genel durumu karşılaştırdığımızda çoğu yerde emlak enflasyonun altında kalmış, (27. sayfada yazmışım zaten "Doğruysa bile istisnadır" diye)
    Sana piyango çıkmış olabilir, veya aldığın evlerden birinin semtiini iyi seçmiş olabilirsin.
    Seninkinin önünden metro geçer değerlenir, yanından kanal geçer değerlenir, ya da halkın oraya hücum edesi gelir değerlenir, bu tamamen piyango.
    Bu farklı illerde yaşayan her emlak sahibine aynı piyangonun çıkacağı anlamına gelmez, ki zaten de hepsi enflasyonun gerisinde kaldı.

Senin bir türlü kabul edemediğin iki şey, yer ve zaman faktörü.
    Burada herkes emlak konuşuyor, ama herkes yaşadığı çevrenin emlak piyasasına göre konuşuyor. Egede yaşayan adam "Ev fiyatları uçtu gitti müthiş talep var" dese doğrudur, istanbulda yaşayan ben "ev fiyatları enflasyonun gerisinde kaldı, talep çok zayıf" desem o da doğru. Onun piyasasıyla benimki aynı değil.

İkincisi zaman faktörü. Daha doğrusu içinde bulunulan zamanın şartları.
    Kira çarpanları sabit bir şeymiş gibi konuşuluyor ama aslında inanılmaz değişken bir şeydir.
    Bak virüs teranesi çıktığında ilk olarak basında ve halk arasında hemen kiraların düşmesi konuşuldu.
    Düşmeyi bırak, şu enflasyon ortamında zammı bile sembolik yaptığın zaman kira çarpanı uçuyor gidiyor. Bu gayet doğal bir şey.
    1500 lira kira aldığım 1+1'i birkaç yıl zamsız kiraya versem bana dokunmaz, ama aynı evi şu an 200 bin liraya satmaya kalkarsam arsayı bedava vermiş oluyorum. Olmaz yani. Yemişim çarpanı.
    Piyasada hiç kiracı olmaza, sıfır lirayı 150 ile çarpıp evi bedavaya mı vericez?

Kira bu günün şartlarına göre belirlenir, fakat satış bedeli belirlenirken geleceğe dair beklentiler daha etkili olur.
    çünkü gelecekte sizin evinizin ne olacağı kiracıyı ilgilendirmez, kiracı bu günü kiralar, alıcı ise geleceği satın alır.
    İşte bu yüzden şu anda çarpanların yüksek olması çok doğal ve kabul edilebilir bir durum.

Daha önce de yazdığım gibi "Her dönemin şartları aynı değil ki her dönem aynı şeyi söyleyeyim".

Kar yapmışsın, güle güle ye paranı, ama buraya gelip yazdıkların inan ki zırvalık.
    O kadar sığ bakıyorsun ki, ne iktisattan ne de hukuktan haberin var. gayrimenkulü kiraladığın fiyat çok önemlidir. İçeri giren kiracıyı 10 sene o istemediği sürece çıkaramazsın. Tüfeden de fazla zam yapamazsın. Fiyatı doğru belirleyip o yıl düşük fiyat ödemesine razı olursan dahi kiracı anlaşmanın revize olduğunu öne sürerek yeni kira bedeli üzerinden artış yapman gerektiğini öne sürebilir. Davayı da kazanır. 1 sene düşük almazsın, kirayı 10 sene düşük alırsın. Bir ev kiraya gelecek 1 sene değil gelecek 10 sene düşünerek verilir. Herkesi kendin gibi tecrübesiz zannetme bence bu konularda. Her kelimesine katılan artı birciler yeni birşey daha öğrendiniz cebinize koyun ama çaktırmayın.

Ben hiçbir yeri cımbızlamadım. Nitelikli konut bölgelerindeki artışı gösterdim. Hatta önceki postumu okuduysan son dönemde arz talep dengesinin nasıl oluştuğunu da anlattım. Bu örnekler cımbızla değil kucaklayarak da önüne yığabilirim.

Sen bu dönemde şartlarda hangi değişikliği görerek önceki analizinden vazgeçtiğini anlatırsan bence kendini çok daha iyi anlatırsın. Böyle polemiğe de gerek kalmaz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    +1 de benden.
    Değerli +1 ciler, Ev fiyatları artmadı. Djoz 2018 de harika bir analiz yapmıştı o zamanki artı 1 ciler ile birlikte bugün yeni analizlerle harikalar yaratıyorlar. Gayrimenkul de hiç karlı bir yatırım değil, ben cımbızlıyorum.

Sayın turnike Ülkede vergi bilinci de çok yüksek vergisini ödemeyen vatandaşı bir hapse atmadıkları kalıyor.

Şimdi dağılabiliriz.

Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    O kadar sığ bakıyorsun ki, ne iktisattan ne de hukuktan haberin var. gayrimenkulü kiraladığın fiyat çok önemlidir. İçeri giren kiracıyı 10 sene o istemediği sürece çıkaramazsın. Tüfeden de fazla zam yapamazsın. Fiyatı doğru belirleyip o yıl düşük fiyat ödemesine razı olursan dahi kiracı anlaşmanın revize olduğunu öne sürerek yeni kira bedeli üzerinden artış yapman gerektiğini öne sürebilir. Davayı da kazanır. 1 sene düşük almazsın, kirayı 10 sene düşük alırsın. Bir ev kiraya gelecek 1 sene değil gelecek 10 sene düşünerek verilir. Herkesi kendin gibi tecrübesiz zannetme bence bu konularda. Her kelimesine katılan artı birciler yeni birşey daha öğrendiniz cebinize koyun ama çaktırmayın.

Ben hiçbir yeri cımbızlamadım. Nitelikli konut bölgelerindeki artışı gösterdim. Hatta önceki postumu okuduysan son dönemde arz talep dengesinin nasıl oluştuğunu da anlattım. Bu örnekler cımbızla değil kucaklayarak da önüne yığabilirim.

Sen bu dönemde şartlarda hangi değişikliği görerek önceki analizinden vazgeçtiğini anlatırsan bence kendini çok daha iyi anlatırsın. Böyle polemiğe de gerek kalmaz.

Siz şakamısınız,ben kiracı yüzünden 2 ev satmış adamım gayrımenkul hukukunu bir avukattan daha iyi bilirim.Önce saygılı olmayı öğrenin ondan sonra tartışalım ne bilginiz ne öngörüleriniz burdaki ortalama bir yazardan fazla değil, hele djoz dan fazla hiç değil.

4. Hocam konut işi tek düze değildir.
    Nasılki tüm hisseler aynı davranmaz, konutta öyle.
    Burada çoğu zaman benimde djozunda paylaştığı bu.
    Konut işi battı bitti demek ne kadar yanlışsa, konut her zaman kazandırırda yanlış.
    Konum, evin yapısı, zamanlama gibi faktörler çok önemli.
    2018 konutta durağan bir dönemdi.
    Şu yorumuna katılıyorum.
    Bu başlıkta bazı kişiler hayal görmekte, kısır bilgileryle insanları yanıltmakta.
    Ama bu djoz değil. En azından benim okuduğum djoz yazıları böyle değil.

Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    Değerli +1 ciler, Ev fiyatları artmadı. Djoz 2018 de harika bir analiz yapmıştı o zamanki artı 1 ciler ile birlikte bugün yeni analizlerle harikalar yaratıyorlar. Gayrimenkul de hiç karlı bir yatırım değil, ben cımbızlıyorum.

Sayın turnike Ülkede vergi bilinci de çok yüksek vergisini ödemeyen vatandaşı bir hapse atmadıkları kalıyor.

Şimdi dağılabiliriz.

5.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Siz şakamısınız,ben kiracı yüzünden 2 ev satmış adamım gayrımenkul hukukunu bir avukattan daha iyi bilirim.Önce saygılı olmayı öğrenin ondan sonra tartışalım ne bilginiz ne öngörüleriniz burdaki ortalama bir yazardan fazla değil, hele djoz dan fazla hiç değil.
    Boşverin sayın hakem.
    Ben bu sefer susmayı deneyeceğim.
    Belki kişisel hırslarını tatmin edemediği zaman sıkılıp gider.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Finansal piyasalarda yapılan yanlışlara ve hesaplara en ağır cezayı zaten piyasa verir.Yanlış hesap yapan para kaybeder,daha fazla çalışmak ,daha fazla para biriktirmek zorunda kalır.En ağır cezayı zaten yemiş olur.Neticede bu topiklerde karar verirken yanlış yapmayalım diye fikir alışverişinde bulunuyoruz.Sen zaten şunu dedin bunu dedin,zamanında şunu demiştin falan olur mu hiç.Burayı okuyanlar çocuk mu,kendi akılları yok mu,sadece hiç tanımadığı bir insan olan benim dediğimle iş yapıyorsa ,nasıl para kazandığında bana para vermiyorsa ,kaybettiğinde de kızmayacak.O kızma etme işleri para verirsin bir yatırım danışmanı tutarsın,ona hesap sorarsın.Burada eleştiri ancak maddi hatada olur,misal şu semtde evler çok arttı dersin.bir forumdaşın aynı semtte evi vardır,yo artmadı der örneği verir konu geçer gider.

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Borsadan birkaç farklı kağıt alıp, biri uçunca "ben bildim ben bildim" diye ortada "çığıran" kişileri hatırlatıyorsun.
    Şans eseri evlerinden bir tanesi enflasyonun üzerinde değerlenmiş olabilir.
    Endeks endeks diyorsun, endekslere bakınca da senin cımbızladığın semt ile genel durumu karşılaştırdığımızda çoğu yerde emlak enflasyonun altında kalmış, (27. sayfada yazmışım zaten "Doğruysa bile istisnadır" diye)
    Sana piyango çıkmış olabilir, veya aldığın evlerden birinin semtiini iyi seçmiş olabilirsin.
    Seninkinin önünden metro geçer değerlenir, yanından kanal geçer değerlenir, ya da halkın oraya hücum edesi gelir değerlenir, bu tamamen piyango.
    Bu farklı illerde yaşayan her emlak sahibine aynı piyangonun çıkacağı anlamına gelmez, ki zaten de hepsi enflasyonun gerisinde kaldı.

Senin bir türlü kabul edemediğin iki şey, yer ve zaman faktörü.
    Burada herkes emlak konuşuyor, ama herkes yaşadığı çevrenin emlak piyasasına göre konuşuyor. Egede yaşayan adam "Ev fiyatları uçtu gitti müthiş talep var" dese doğrudur, istanbulda yaşayan ben "ev fiyatları enflasyonun gerisinde kaldı, talep çok zayıf" desem o da doğru. Onun piyasasıyla benimki aynı değil.

İkincisi zaman faktörü. Daha doğrusu içinde bulunulan zamanın şartları.
    Kira çarpanları sabit bir şeymiş gibi konuşuluyor ama aslında inanılmaz değişken bir şeydir.
    Bak virüs teranesi çıktığında ilk olarak basında ve halk arasında hemen kiraların düşmesi konuşuldu.
    Düşmeyi bırak, şu enflasyon ortamında zammı bile sembolik yaptığın zaman kira çarpanı uçuyor gidiyor. Bu gayet doğal bir şey.
    1500 lira kira aldığım 1+1'i birkaç yıl zamsız kiraya versem bana dokunmaz, ama aynı evi şu an 200 bin liraya satmaya kalkarsam arsayı bedava vermiş oluyorum. Olmaz yani. Yemişim çarpanı.
    Piyasada hiç kiracı olmaza, sıfır lirayı 150 ile çarpıp evi bedavaya mı vericez?

Kira bu günün şartlarına göre belirlenir, fakat satış bedeli belirlenirken geleceğe dair beklentiler daha etkili olur.
    çünkü gelecekte sizin evinizin ne olacağı kiracıyı ilgilendirmez, kiracı bu günü kiralar, alıcı ise geleceği satın alır.
    İşte bu yüzden şu anda çarpanların yüksek olması çok doğal ve kabul edilebilir bir durum.

Daha önce de yazdığım gibi "Her dönemin şartları aynı değil ki her dönem aynı şeyi söyleyeyim".

Kar yapmışsın, güle güle ye paranı, ama buraya gelip yazdıkların inan ki zırvalık.
    ama oyleydi dogru demisler o zamanlar. benim kayinbiraderim2018 agustosta 550 bine ev almisti .8 -9 ay sonra sonra ayni sitede 480 bine ev satıldi catir catir .hah iste 480 e satılırken bedava sayilacak fiyatta idi ....hemde prestijli bir yerde..sonrasinda. ardi ardina faiz indirimleri ve o meshur 0.64 kredi cikinca fırladi .simdi 680 -700 araliginda siz boyle bir zamana rastlamissiniz olay bu ..10 gündür tartışıyorsunuz ...ve şu var 500 e ev alip 800 e satmak kar degil ki .o ev 800 cunku artik .donup almak istersen 800 vereceksin.bir arkadasim var arsa alip satiyor amatorce. ilk arsa aldi 100 e 150 ye satti 3 ay sonra ..ardindan 150 ye aldi 200 e sattim diyor ....geliyor o kadar para şu kadar dolar cart curt ....sonra efendime soyliyim iki sene sonra o ilk 100 e aldigi yer 300 oluyor ...lakin bu arkadasta o arsayi alacak para yok .))))) eee ne oldu diyoruz ...yahu keske satmasaydim simdi 300 du diyor ...

8. Benim lafıma uyup 2018'de ev almaktan vaz geçen insanın ,
    yine benim lafıma uyup ev parasıyla 2018 yılında 40 dolardan veya 200 TL'den altın almış olması gerekmez mi?

Şuraya altının USD ve TL olarak grafiğini koyayım, insanlara zarar mı ettirmişiz, ne ettirmişiz belli olsun.

O dönem kaç liradan ne kadar altın aldığımı gösteren 2017-2018 tarihli hesap cüzdanımın da fotosunu çekmiştim. Tam paint ile bazı yerlerini sansürlerken "ne yapıyorum ben ya? kime neyi ispatlamaya çalışıyorum?" deyip vazgeçtim.
    Yeni bir sataşma olmaz ise bu da o kişiye hitaben atılmış son mesajım. Polemik uzamasın.
    Zaten arif olan aşağıdaki grafiklerden anlar.

Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Sayfa 32/1312 İlkİlk ... 22303132333442821325321032 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •