Sayfa 479/607 İlkİlk ... 379429469477478479480481489529579 ... SonSon
Arama sonucu : 4852 madde; 3,825 - 3,832 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. Ben soru gönderdim, cevap gelirse yazarım.

MI 5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Konu uzar gider niyetim o değil ama yazdıklarınız rasyonel bir bakış açısına sahip değil.

Birincisi ciro iyi değil ki. İyi olmayan bir ciroda esas faaliyet karı oranı hesabı baştan yanlış.150 milyon ciro yapıp 30 milyon EFK elde etseydi çok mu iyi diyecektik.

İkincisi şirketin değeri piyasa fiyatlamalarına göre çok ucuz değil.

Üçüncüsü gelen bilançolara bakarsanız bu ortamda gıdaların yüzüne bakan olmaz dedim. Sektör ortalamalarına gelme konusu farklı. Bir şirketin özsermaye karlılığı düşük ise sektörün altında PD/DD den işlem görmesi normal. İlla sektör ortalamalarına gelecek diye bişey yok. Bir şirket için 2 PD/DD yüksek iken diğeri için 5 olması düşük olabilir.

Rasyonel olmayan tarafını söyleyin cevap vereyim.

Sektörün baktığı 4-5 tane önemli rasyo vardır.

PD/DD

F/K

FD/FAVÖK

ROE ( öz sermaye karlılığı.

Şimdi madem ROE'den bahsettiniz oradan yürüyelim. 2020 öz sermaye karlılığı PETUN için %12-13 civarında. Bana bu kadar yüksek öz sermaye karlılığı olan kaç şirket sayabilirsiniz şu borsada ?

Hem öz sermaye karlılığı % 12 olacak , hem F/K seviyesi 11 olacak , hem PD/DD oranı 1,3 olacak hem de FD/FAVÖK 11 olacak .

Bana bu rasyoların hepsi aynı anda bu seviyelerde olan kaç şirket gösterebilirsiniz.

Evet bir şirket çok karlıdır , 7-8 defter değerinde işlem görür , çok iyi büyüyordur , 30-40 F/K oranında işlem görüyordur. Bunlar olmaz demiyorum ama Pınar gıda şirketleri senelerdir muhafazakar büyüyor. Enflasyon oranında. Kabul bu iyi birşey değil ama PETUN sıfır finansal borcu olan bir şirket , ve az büyüyorsa da net karı düzenli yukarı giden bir şirket , düzenli yüksek temettü veren bir şirket , belki 5-6 PD/DD oranında işlem görmesi beklenemez , belki 40 F/K oranında işlem görmesi beklenemez ama en azından 2,5 PD/DD oranını , 20 F/K oranını hakediyor.

Cironun çok iyi olmadığını biliyoruz ama EFK karlılığı , net kar marjı , brüt kar marjı , öz sermaye karlılığı tabii ki önemli rasyolardır. Ciro büyümüyor diye bunları göz ardı edemezsiniz.

Ne yani ciro büyümedi diye , PETUN'un 15 liraya düşmesi normal mi diyeceksiniz ?

Evet bir çok şirket güzel bilanço açıklıyor , büyümeler , net karlar çok iyi geliyor ama bunun sebeplerinden biri de geçen sene karların düşük gelmesi idi. Yani baz etkisi var. Geçen sene karlar çok düşük gelince bu sene sanki patlama var gibi duruyor bazı şirketlerde.

PETUN ise geçen sene ilk 3 ay çok güzel kar açıklayınca , bu seneki 16 milyon düşük gibi kaldı. Halbuki 2019 ilk 3 ayda da 2-3 milyon açıklamış. Yani ortada bir volatilite oluştuğu için hangisinin doğru olduğunu anlamakta zorluk çekiyoruz.

Ama dediğim gibi Çamlı yemden 11 milyon zarar gelmeseydi ve beklendiği gibi 2-3 milyon kar gelseydi şu an 30 milyon net karı konuşuyor olacaktık ki , bu gayet iyi ve ulaşılabilir bir kar.

Öz sermaye karlılığı da o zaman %13-14 seviyelerinde olurdu ki , tahvil faizinin %18-20 olduğu bir durumda , %13-14 öz sermaye karlılığı gayet iyidir ve bunu sağlayabilen çok firma yoktur.

Evet bu haliyle bize alım gelmez pazartesi günü , ama karalar bağlayacak bir durum da yok. Hatta endekse alım gelirse biz de bundan yararlanırız ve hatta ben Pınar süte alım geleceğini düşünüyorum , bu bilanço ile Pınar süt de çok ucuz kaldı şu an , onlara gelecek olan alım bizi de en azından biraz da olsa yukarı götürebilr.

Ama bu borsada çok saçma sapan fiyatlamaların olduğu doğrudur. Batık Dardaneli , bilanço makyajlamaları ile 1 liralardan 30 liralara götürdüler , Kent gibi bir şirketitüpraşın 4 katı piyasa değerine çıkardılar , FADE gibi basit bir firmayı PETUN'dan daha değerli hale getirdiler falan. Bunlar hep saçmalık.

Ama gün gelir herkes ederini bulur. Kötü değil ama şaibeli bir ilk çeyrek bilançosu gördük PETUN'dan ama yılın kalan kısmında düzelince yine daha istikrarlı bilançolar gelecektir.

Ben bir sene zarar açıklyayıp diğer sene deli gibi kar açıklayan şirketleri sevmiyorum . Az da olsa devamlı istikrarlı bir şekilde cirosu , EFK'sı ve net karı yukarı giden şirketler daha makbul benim için.

Patronlar biraz daha agresif büyümeye odaklansalar iyi olur ama bunu yapacak sermayeleri yok. Bu durumda yanlarına güçlü bir ortak almaları en makul çözüm.

3.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    Emirhan06 genel olarak merak ettiğim birşey var. Hissede forumda okuduğum kadarı ile pek bi yabancı yok. Peki neden yabancı satışı ile gelen endeks satışına ayak uyduruyor son bi kaç dır öyle

Hocam bizde yabancı oranı çok düşük. Deutche ve Citi robot alımları ile devamlı bir alıp bir satıyor. Bizdeki düşüşün sebebi yabancı satışı değil ama ya tahtacı baskı kuruyor , yada çok KY girdi son dönem , kısa vadecilerin al satları ile düzenli bir yükseliş gelmedi.

Şimdi de net kar düştü diye bir satış habanesi kullanabilirler kısa vadede ama ben orta ve uzun vadede çok iyi bir şirkette olduğumu biliyorum.

4. Emirhan üstat ilk defa yanıldı 30-35 kar gelir dedi. 16 milyon kar getirdi. Neyse ne yapalım Bir dahaki kâr sezonuna bakacağız

5.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Rasyonel olmayan tarafını söyleyin cevap vereyim.

Sektörün baktığı 4-5 tane önemli rasyo vardır.

PD/DD

F/K

FD/FAVÖK

ROE ( öz sermaye karlılığı.

Şimdi madem ROE'den bahsettiniz oradan yürüyelim. 2020 öz sermaye karlılığı PETUN için %12-13 civarında. Bana bu kadar yüksek öz sermaye karlılığı olan kaç şirket sayabilirsiniz şu borsada ?

Hem öz sermaye karlılığı % 12 olacak , hem F/K seviyesi 11 olacak , hem PD/DD oranı 1,3 olacak hem de FD/FAVÖK 11 olacak .

Bana bu rasyoların hepsi aynı anda bu seviyelerde olan kaç şirket gösterebilirsiniz.

Evet bir şirket çok karlıdır , 7-8 defter değerinde işlem görür , çok iyi büyüyordur , 30-40 F/K oranında işlem görüyordur. Bunlar olmaz demiyorum ama Pınar gıda şirketleri senelerdir muhafazakar büyüyor. Enflasyon oranında. Kabul bu iyi birşey değil ama PETUN sıfır finansal borcu olan bir şirket , ve az büyüyorsa da net karı düzenli yukarı giden bir şirket , düzenli yüksek temettü veren bir şirket , belki 5-6 PD/DD oranında işlem görmesi beklenemez , belki 40 F/K oranında işlem görmesi beklenemez ama en azından 2,5 PD/DD oranını , 20 F/K oranını hakediyor.

Cironun çok iyi olmadığını biliyoruz ama EFK karlılığı , net kar marjı , brüt kar marjı , öz sermaye karlılığı tabii ki önemli rasyolardır. Ciro büyümüyor diye bunları göz ardı edemezsiniz.

Ne yani ciro büyümedi diye , PETUN'un 15 liraya düşmesi normal mi diyeceksiniz ?

Evet bir çok şirket güzel bilanço açıklıyor , büyümeler , net karlar çok iyi geliyor ama bunun sebeplerinden biri de geçen sene karların düşük gelmesi idi. Yani baz etkisi var. Geçen sene karlar çok düşük gelince bu sene sanki patlama var gibi duruyor bazı şirketlerde.

PETUN ise geçen sene ilk 3 ay çok güzel kar açıklayınca , bu seneki 16 milyon düşük gibi kaldı. Halbuki 2019 ilk 3 ayda da 2-3 milyon açıklamış. Yani ortada bir volatilite oluştuğu için hangisinin doğru olduğunu anlamakta zorluk çekiyoruz.

Ama dediğim gibi Çamlı yemden 11 milyon zarar gelmeseydi ve beklendiği gibi 2-3 milyon kar gelseydi şu an 30 milyon net karı konuşuyor olacaktık ki , bu gayet iyi ve ulaşılabilir bir kar.

Öz sermaye karlılığı da o zaman %13-14 seviyelerinde olurdu ki , tahvil faizinin %18-20 olduğu bir durumda , %13-14 öz sermaye karlılığı gayet iyidir ve bunu sağlayabilen çok firma yoktur.
    Dediğim gibi konu uzar gider çünkü diğer şirketleri iyi analiz etmemişsiniz.

Sondan başlarsak geçen seneki şirket karları düşük olmayı bırakın tarihin en iyisiydi. Baz etkisi hiç yok yani. Sadece 3 aylığa bakmayın geçen sene son çeyrek rekor karlar geldi. Bu sene ilk çeyrekte onu bile geçen şirketler var. Üç aylığa göre zaten uçmuş durumdalar.

Özsermaye karlılığı %12-13'ün üzerinde olan şirket sayısı 100'ü geçer. Açıklanan bilançolarda hemen hemen hepsi dediğiniz oranın üzerinde.

Petun'nun PD/DD oranının düşük kalması zaten özsermaye karlılığının düşük olması.

6. 2020 yılının ilk üç aylık sonuçlarına göre, şirketimizin net satış gelirleri 2019 yılının ilk
    üç aylık dönemine göre %18,9 artarak 196,2 milyon TL, net dönem kârı ise 25,0
    milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

2021 yılının ilk üç aylık sonuçlarına göre, şirketimizin net satış gelirleri 2020 yılının ilk
    üç aylık dönemine göre %12,1 artarak 219,9 milyon TL, net dönem kârı ise geçen
    yıla göre %35 azalarak 16,2 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

(Net satış gelirinde artış var.)

2020 yılının ilk üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine paralel 1.696.681
    USD’ lık ihracat gerçekleşmiştir.

2021 yılının ilk üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine paralel 1,3 milyon
    USD’ lık ihracat gerçekleşmiştir.
    (İhracat gelirimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre azalmış) Ben artış bekliyordum,yeni girilen pazarların etkisinin olumlu olacağını düşünüyordum.

2020 yılının ilk üç aylık döneminde şirketimizde istihdam edilen ortalama personel
    sayısı 735 kişi olarak gerçekleşmiştir.

2021 yılının ilk üç aylık döneminde şirketimizde istihdam edilen ortalama personel
    sayısı 825 kişi olarak gerçekleşmiştir.

Personel sayısında artış var.

Şirketin 2020 yılı ilk üç aylık döneminde gerçekleşen yatırımların toplam tutarı
    1.795.524 TL’dir. Binalar ve Yeraltı ve Yerüstü Yapılarına 219.229 TL, tesis makine
    ve cihazlar 525.693 TL, demirbaşlar 548.854 TL ve araştırma ve geliştirme giderleri
    501.748 TL’dır.

Şirketin 2021 yılı ilk üç aylık döneminde gerçekleşen yatırımların toplam tutarı
    4.443.776 TL’dir. Binalar ve Yeraltı ve Yerüstü Yapılarına 267.493 TL, tesis makine
    ve cihazlar 936.342 TL, demirbaşlar 326.666 TL, taşıtlara 2.048.488 TL, haklar
    354.795 TL ve araştırma ve geliştirme giderleri 509.992 TL’dir.

(Taşıtlara bu yılın ilk 3 aylık döneminde yaklaşık 2 milyon tl yazılmış.Haklar içinde yaklaşık 354 bin tl.
    Geçen sene böyle bir harcama gözükmüyor 3 aylık faaliyet raporunda.

Detaylı kıyaslamak isteyenler için,

2020 üç aylık özet finansal tablolar.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/847780

2021 üç aylık özet finansal tablolar.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/933552

Çamlı yem 2019 da ve 2020 de zarar açıklamış üç aylıklarda.Mevsimsel bir maliyette olabilir bilmiyorum.İşletme maliyetlerinin artması çamlı yeme etkisi varmı onuda bilmiyorum.İncelemek araştırmak lazım.

Bu üç aylıkta iştiraklerimizden 11.863.247 tl lik temettü gelirini almışmıyız yoksa alacak olarak ertelenmişmi benim tarihlerden dolayı kafam karıştı.Bilen bir arkadaş aydınlatırsa çok sevinirim.

7.  Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Dediğim gibi konu uzar gider çünkü diğer şirketleri iyi analiz etmemişsiniz.

Sondan başlarsak geçen seneki şirket karları düşük olmayı bırakın tarihin en iyisiydi. Baz etkisi hiç yok yani. Sadece 3 aylığa bakmayın geçen sene son çeyrek rekor karlar geldi. Bu sene ilk çeyrekte onu bile geçen şirketler var. Üç aylığa göre zaten uçmuş durumdalar.

Özsermaye karlılığı %12-13'ün üzerinde olan şirket sayısı 100'ü geçer. Açıklanan bilançolarda hemen hemen hepsi dediğiniz oranın üzerinde.

Petun'nun PD/DD oranının düşük kalması zaten özsermaye karlılığının düşük olması.

Hocam bak bana öz sermaye karlılığı 2020 bilançolarına göre %13 seviyesinin üstünde olup diğer rasyoalrı da PETUN ile aynı seviyelerde olan 10-15 şirket say dedim , bunu saymak yerine , bu şekilde en az 100 şirket var demeyi tercih ettin. Bana en az 100 şirket var deme , 10 tanesini say beraber bakalım.

Ama sadece ROE %13 olmayacak , ROE %13 olup PD/DD 7 olursa , yada F/K 40 olursa ben bunu PETUN ile aynı kefeye koymam.

ROE %13 olacak , PD/DD 1,5'ların altında olacak , F/K seviyesi 11-12 olacak. Ben bu şekilde 10-15 tane şirket say bakalım diyorum.

Evet bu sene karlar çok iyi geliyor bazı firmalarda. Mesela Erdemir , mesela Arçelik , mesela Ford , mesela Türk traktör. Ama tüm bu firmalar bunları fiyatladı ve bilanço açıklandıktan sonra , o kadar net kar büyümesine rağmen fiyat artmadı. Erdemir geçen seneye göre neredeyse 8 kat daha fazla kar açıkladı ama ertesi gün düştü çünkü son 6 ayda 7-8 liralardan 21 liralara gelmişti zatten.

Piyasada bu karların sürekliliğini görmek isteyecektir. Bu çok yülksek oranda kar açıklayanların karları bir defalık mı yoksa sürekli mi piyasa bunu görmek isteyecek. Mesela şimdi erdemir ilk 3 ay 2,6 milyar net kar açıkladı ama eğer bu sadece bı döneme mahsus birşey ise , gelecek sene 3 aylık net karı bunun çok altında kalır ki piyasa böyle dalgalanmaları sevmez.

3-4 yazı öncesinde ben de bu konuya parmak bastım. Bu nasıl pandemi senesi , herkes kriz var diye bağırıyor ama bir sürü şirket ciro ve net kar rekorları kırıyor dedim. Hepsi böyle değil ama özellikle büyük sanayi kurulaşları , BIST 30-50 hisseleri , bankalar , beklentinin üzerinde ciro ve net kar açıklıyor. Ama bu ne kadar sürdürülebilir bunu önümüzdeki çeyrekler gösterecek.

Ama petun ve pınar sütün istikrarlı büyümeleri senelerdir sürüyor. Az ama öz büyüyüyorlar. Sadece bu çeyrek çamlı yemin beklenmedik büyük zararı olayı bozdu. O da düzelir 2-3 çeyrek içinde.

8. Bende mail attım,Çamlı yemdeki zararın önceki 3 aylık finansal tablolara göre çok artma sebebini sordum.

Sayfa 479/607 İlkİlk ... 379429469477478479480481489529579 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •