Sayfa 372/1002 İlkİlk ... 272322362370371372373374382422472872 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 2,969 - 2,976 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

1.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Çok ilginç altın ve gümüşte düşüş devam ediyor.
    Bu durumda GBC'de, altın fonlarında, gümüş fonlarında durum baya vahim bir hal alacak.
    2023'e kadar iki kere 0,25 faiz arttırımı yapabiliriz açıklaması nelere sebep oldu.
    Düşüş defansif olarak tanımlanan fonlar da dahil olmak üzere bir çoğu düşüyor. (ppf ler hariç) Ya da mevduat getirisi altında kalıyor. Portföyümdeki yabancı hisse fonu miktarı %10 seviyesinde idi. Yüzde %30 seviyesine çıkarma kararı aldım. Ve parça parça alım yapıyorum. Dolar zaman zaman gerilese de daha önde öngördüğüm gibi 8.50 nin altına artık düşmez. Kısa süreli de olsa aşağı sarkma da yapmaz diye düşünüyorum. TCD ye perşembe günü satış verdim. İyi ki de vermişim. Portföyümü değişken ve yabancı fonlardan oluşturmak bana risk açısından en uygun strateji geldi. Bakalım sonucu ne olacak göreceğiz. Finans kendini toparlamış görünüyorsun. Bol kazançlar

2.  Alıntı Originally Posted by Tbey35 Yazıyı Oku
    Düşüş defansif olarak tanımlanan fonlar da dahil olmak üzere bir çoğu düşüyor. (ppf ler hariç) Ya da mevduat getirisi altında kalıyor. Portföyümdeki yabancı hisse fonu miktarı %10 seviyesinde idi. Yüzde %30 seviyesine çıkarma kararı aldım. Ve parça parça alım yapıyorum. Dolar zaman zaman gerilese de daha önde öngördüğüm gibi 8.50 nin altına artık düşmez. Kısa süreli de olsa aşağı sarkma da yapmaz diye düşünüyorum. TCD ye perşembe günü satış verdim. İyi ki de vermişim. Portföyümü değişken ve yabancı fonlardan oluşturmak bana risk açısından en uygun strateji geldi. Bakalım sonucu ne olacak göreceğiz. Finans kendini toparlamış görünüyorsun. Bol kazançlar
    Ben yabancı hisse senedi alma karşısındayız.onun yerine dolar düşüşünde TL den dolara geçmek, altın düşüşünde dolarla gram altın almak (teb ve FIBA bankasinda dolarla gram altın alınabiliyor) taraftarıyım.TL tarafında ise fonlarda özel sektör borç fonu OSD ve defansif değişken EIC ve Olabildiğince eurobond veren KUB IPV gibi fonlardayim

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Evet arkadaşlar,
    bir müddet önce bu topic te,
    ilkokul seviyesinde matematik bilgim olmasından dolayı linç edilmiştim.
    oysa ekonometri mezunuyum.
    Burada, 4 işlem üzerinden yapılan "FAİZ KAR ZARAR"hesaplamaların dışında borsa kar /zarar sistemini açıklamaya başlamıştım ki, sözü ağzımda bıraktınız.
    bazı yarası olanlarda bunu fırsat olarak değerledirdi eyvallah.
    neden bugün çıktım ortaya.?
    fonlardan para kazanmak için,
    borsanın yükseliyor olması gerektiğini,
    hiç bir fonun defansif özelliğinin olmadığını,
    FON BİRİKTİRMEK DİYE BİR SAÇMALIĞI FARKETMENİZİ,
    fonlardan para kazanmanın hisse alıp satmaktan daha zor olduğunu savunuyordum.

Tabi böyle bir tepki almam doğal.
    Bu kadar...
    sanırım yaşayarak görülmüştür.
    en çok kazanan fonun PPZ OSL olduğu.
    daha doğrusu banka mevduat faizi olduğu.

yakın zamanda bütün fonların para kazanacağını hep birlikte göreceğiz.
    bütün fonlar birden bire DEFANSİF olacaklar
    Birden bire, bir arkadaşın çok kullandığı kelime ile, diyemiyorumda BEŞMARK mı .
    ondan olduğu
    hoşcakalın.

Alıntı Originally Posted by regal1 Yazıyı Oku
    Evet arkadaşlar,
    Dostum matematik forumu değil burası.
    Ben takmam şahsen.
    Şöyle hesaplayacağız vesaire boş işler.
    Kar zarar önemlidir.
    Sen yazmaya devam et, ben de liseden mezun oldum ama mezuniyet değil cebe giren para önemli...
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

5. Fed, her ne kadar enflasyondaki yükselişin geçici bir yükseliş olabileceği kanısında olduğunu açıklasa da son toplantı sonrasında iki önemli sinyal verdi: (1) Toplantı öncesine kadar faiz artırımı için en erken tarih olarak 2024 yılını öngörürken bunu 2023 yılına çekti. (2) Faiz artırımı başlamadan önce, varlık alımı yoluyla yaptığı piyasa fonlamasını azaltmaya başlayacağını (tapering) açıkladı. Başka nedenler de var kuşkusuz ama bu sayılan nedenlerin içeride hızlanan enflasyona karşılık Doların dış değer kaybına değil kazanımına yol açtığı anlaşılıyor
    Bu gelişmeden Türkiye ekonomisi için birkaç sonuç çıkar: (1) Fed’in varlık alımını azaltacağını açıklaması ve faiz artırım beklentisini öne çekmesi ABD’de faizlerin ileride yükseleceği anlamına gelir. Bu durumda bizim gibi dış kaynak ihtiyacı nedeniyle yüksek riske karşılık yüksek faiz öneren ülkelere gelmiş olan dövizler yavaş yavaş çıkmaya başlar. Ki bu da TL’nin değer kaybına uğramasına yol açar. (2) Dünya piyasalarında sıkılaştırma eğilimi yayılmaya başlarsa likidite bolluğu azalacağı için bizim gibi tasarruf yetersizliği nedeniyle dış kaynağa bağımlı ülkelerin dış kaynak sağlama maliyetleri yükselir.

https://www.mahfiegilmez.com/2021/06...-sonuclar.html

6. Tacirlerin bir istatiksel serbest fonuvar .bu fon ppz gibi net aylık mevduatuzeri getiriyor.birde tzp diye serbest özel fon var o daha dehşet aylık yüzde 3 getirisi var.sanki ppf..ben nitelik li bir yatirimciyim acep tzp alabilir miyim.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Tacirlerin bir istatiksel serbest fonuvar .bu fon ppz gibi net aylık mevduatuzeri getiriyor.birde tzp diye serbest özel fon var o daha dehşet aylık yüzde 3 getirisi var.sanki ppf..ben nitelik li bir yatirimciyim acep tzp alabilir miyim.

TZP fonu özel fon.
    Kurum kime satacağını SPK'ya bildirmiş, bunun dışındakiler alamaz.

8.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Tacirlerin bir istatiksel serbest fonuvar .bu fon ppz gibi net aylık mevduatuzeri getiriyor.birde tzp diye serbest özel fon var o daha dehşet aylık yüzde 3 getirisi var.sanki ppf..ben nitelik li bir yatirimciyim acep tzp alabilir miyim.

İyiymiş

Fon Kodu Fon Adı 1 Ay (%) 3 Ay (%) 6 Ay (%) Yılbaşı (%) 1 Yıl (%) 3 Yıl (%) 5 Yıl (%)
    TCI TACİRLER PORTFÖY İSTATİSTİKSEL ARBİTRAJ SERBEST FON 1,9349 6,0272 11,6741 10,9026 22,8946
    AHU ATLAS PORTFÖY BİRİNCİ ÖZEL SEKTÖR BORÇLANMA ARAÇLARI FONU 1,6923 4,9062 9,667 8,7405 16,4879 70,3934
    DPI DENİZ PORTFÖY İSTATİSTİKSEL ARBİTRAJ SERBEST FON 1,6127 5,4305 11,0732 8,732 20,1717
    PPZ AZİMUT PORTFÖY PARA PİYASASI FONU 1,5869 4,7665 9,2472 8,4004
    FIL FİBA PORTFÖY PARA PİYASASI FONU 1,5483 4,6226 8,9245 8,128 14,8881 62,2524 102,2974

Sayfa 372/1002 İlkİlk ... 272322362370371372373374382422472872 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •