Sayfa 1211/2243 İlkİlk ... 2117111111116112011209121012111212121312211261131117112211 ... SonSon
Arama sonucu : 17939 madde; 9,681 - 9,688 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

https://www.dunya.com/ekonomi/turkiy...-haberi-653272

Türkiye'de ciddi faiz artışı olmadan enflasyon düşmez

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) eski başekonomistlerinden olan, Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenneth Rogoff:

Türkiye ve dünya ekonomisi için önemli tespitleri var...

-"ABD, resesyon yaşanmadan enflasyonun 12-18 ayda düşürülebileceği noktayı geride bıraktı. "

Tamamiyle katıldığım tespiti,yukarıdaki ifade.6 ay önceye kadar Fed'in "yumuşak iniş" yaparak,ekonominin büyüme hızına bir zarar vermeden enflasyonu düşüş patikasına sokma imkanı vardı.Ama Fed gözünü kapattı ve realiteyi görmemeyi tercih etti.Şimdi gelinen noktada enflasyon yangınını söndürecek tedbirler ancak ekonomiye "sert fren" yaptırarak hayata geçirilebilir.
    Kişisel görüşüm;Fed üyelerinin bu azmi ve kararlılığı gösterebilecek profilden uzak oldukları.Bu nedenle ABD'de giderek ivme kazanan enflasyon yükselmeye devam edecek,gelecek ay da muhtemelen uzun yıllardır görülmeyen yükseklikte bir aylık enflasyon verisiyle(Mart 2022) yıllık enflasyonun %8'lere yükseldiğini göreceğiz.
    Hepimizin bildiği şeydir.Bakteri ve mikrop kaynaklı hastalıklarda antibiyotik tedavisi yeterli dozda ve sürede uygulanmaz ise,tedavi etmediği gibi mikroplar,bakteriler antibiyotiğe karşı direnç kazanırlar,bu durumda hastalığı tedavi etmek için,daha etkin antibiyotiklerin daha yüksek dozlu ve daha uzun süreli uygulanması gerekir.
    Fed'in şimdi yapmakta olduğu tam da budur.Bundan sonra faiz artırımlarını 0.25 mi 0.50 mi yapalım ,"işe yaramayacak boş konuşmalarla"düşük dozlu tedaviyi planlayarak gecikirken,enflasyon kontroldan çıkmış,almış başını gidiyor.Sonuçta Fed daha önce, çok daha düşük dozlarla ekonominin büyüme hızını fazla etkilemeyecek tedbirlerle ,enflasyonu kontrol alabilecek iken,bunu yapabilecek basireti gösteremediği için ,ileride çift hanelere çıkacak enflasyon ortamında çok daha sert tedbirlerle ABD ekonomisini resesyona sokarak enflasyonu önleyebilecek tedbirleri almaya mecbur kalacak.

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    Sn. Deniz hocam;

Uzun süredir kimseden tatmin edici cevap alamayıp tıkandığım konuda size danışmak istiyorum.

Platin yıllardır altından daha değerli olarak nitelendirilmekteydi. Çıkarım maliyetleri konusunda altın için internette bilgilendirmeler var çok ilgilenildiği için ama altının fiyatı çok daha fazla artsa da altın aramacılık sektörünün yatırımları aynı oranda artmaz, bundan limitli etkilenir diye düşünüyorum. Şu anki platin ve altın arasında bırakın farkı iki katına yakınsayan bir fark (1935 / 987 =1,96) neden kaynaklanıyor platin altın karşısında bu kadar değersiz olmadığı düşünülüyor olsaydı yatırımcıların yüksek oranda ona kayması gerekmez mi? aradaki rasyo olarak yada maliyetine kıyasla fiyatının olması gerektiği yer olarak öngörülerinizi paylaşabilir misiniz?

Saygılarımla.
    Altının sanayide kullanım oranı düşükken,platinin mücevharat dışında başta otomobiller sanayide yaygın kullanım oranı var.
    Fiyatta temel faktör arz ve talep dengesi.Arzda bir artış olurken,otomobiller chip krizi nedeniyle oluşan üretim azalması nedeniyle bir talep düşüşü var.
    Aşağıdaki linkler sorularınıza kısmen de olsa cevap getirebilir.

https://www.barrons.com/articles/com...um-51638436500

https://www.reuters.com/markets/euro...ar-2022-03-09/

https://www.mining.com/web/platinum-...d-saps-demand/

https://www.kitco.com/news/2022-03-1...grow-WPIC.html

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) eski başekonomistlerinden olan, Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenneth Rogoff:

-"ABD, resesyon yaşanmadan enflasyonun 12-18 ayda düşürülebileceği noktayı geride bıraktı. "

Tamamiyle katıldığım tespiti,yukarıdaki ifade.6 ay önceye kadar Fed'in "yumuşak iniş" yaparak,ekonominin büyüme hızına bir zarar vermeden enflasyonu düşüş patikasına sokma imkanı vardı.Ama Fed gözünü kapattı ve realiteyi görmemeyi tercih etti.Şimdi gelinen noktada enflasyon yangınını söndürecek tedbirler ancak ekonomiye "sert fren" yaptırarak hayata geçirilebilir.
    Kişisel görüşüm;Fed üyelerinin bu azmi ve kararlılığı gösterebilecek profilden uzak oldukları.Bu nedenle ABD'de giderek ivme kazanan enflasyon yükselmeye devam edecek,gelecek ay da muhtemelen uzun yıllardır görülmeyen yükseklikte bir aylık enflasyon verisiyle(Mart 2022) yıllık enflasyonun %8'lere yükseldiğini göreceğiz.
    Hepimizin bildiği şeydir.Bakteri ve mikrop kaynaklı hastalıklarda antibiyotik tedavisi yeterli dozda ve sürede uygulanmaz ise,tedavi etmediği gibi mikroplar,bakteriler antibiyotiğe karşı direnç kazanırlar,bu durumda hastalığı tedavi etmek için,daha etkin antibiyotiklerin daha yüksek dozlu ve daha uzun süreli uygulanması gerekir.
    Fed'in şimdi yapmakta olduğu tam da budur.Bundan sonra faiz artırımlarını 0.25 mi 0.50 mi yapalım ,"işe yaramayacak boş konuşmalarla"düşük dozlu tedaviyi planlayarak gecikirken,enflasyon kontroldan çıkmış,almış başını gidiyor.Sonuçta Fed daha önce, çok daha düşük dozlarla ekonominin büyüme hızını fazla etkilemeyecek tedbirlerle ,enflasyonu kontrol alabilecek iken,bunu yapabilecek basireti gösteremediği için ,ileride çift hanelere çıkacak enflasyon ortamında çok daha sert tedbirlerle ABD ekonomisini resesyona sokarak enflasyonu önleyebilecek tedbirleri almaya mecbur kalacak.
    Bu görüş tam doğru değil. Sonuçta enflasyonla mücadele için daraltıcı politikalar uygulanmalı, bunun en önemli yollarından biri de faiz artışı, ancak tek başına yeterli değil. 1980-2000 arası hem faiz yüksek, hem de enflasyon yüksekti. Yüksek faiz tek başına enflasyonu düşürmeye yetmedi.

Yapılması gereken, kapsamlı ve gerçek bir mücadele. Şu an ülkeyi yönetenler enflasyonla mücadele etmiyor, öyle bir niyet de görmüyorum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    7,054
    Sn Deniz bey , olaya tersten bakmak istedim , şüpheci karekterim sanırım buna sebep oluyor . Fed üyelerinin itiraz ettiğini ve faiz daha önce arttırılması gerekiyor dediklerini biliyoruz . Yani faizi arttırmadan önce enflasyonu arttırarak müdahele edeceği noktayı yukarı taşımak istiyor olamaz mı ? Çindeki ve ABD deki enflasyonu kontrollu olarak yükselmesine göz yumarak enflasyon ihraç etmek ve Dolar borçlandırma amacı ile silah gibi kullanmak istiyor olabilir mi ? Yani Enflasyonu ve Faizi silah olarak kullanma fikri olamaz mı ?

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu görüş tam doğru değil. Sonuçta enflasyonla mücadele için daraltıcı politikalar uygulanmalı, bunun en önemli yollarından biri de faiz artışı, ancak tek başına yeterli değil. 1980-2000 arası hem faiz yüksek, hem de enflasyon yüksekti. Yüksek faiz tek başına enflasyonu düşürmeye yetmedi.

Yapılması gereken, kapsamlı ve gerçek bir mücadele. Şu an ülkeyi yönetenler enflasyonla mücadele etmiyor, öyle bir niyet de görmüyorum.
    Katılıyorum.Faiz artırımı alınması gereken tedbirlerden -en önemlisi olsa da- sadece bir tanesi,sıkı para politikasına geçilmesi ve mali politikalar başta olmak üzere kapsamlı bir enflasyonla mücadele programı olmalı.

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Sn Deniz bey , olaya tersten bakmak istedim , şüpheci karekterim sanırım buna sebep oluyor . Fed üyelerinin itiraz ettiğini ve faiz daha önce arttırılması gerekiyor dediklerini biliyoruz . Yani faizi arttırmadan önce enflasyonu arttırarak müdahele edeceği noktayı yukarı taşımak istiyor olamaz mı ? Çindeki ve ABD deki enflasyonu kontrollu olarak yükselmesine göz yumarak enflasyon ihraç etmek ve Dolar borçlandırma amacı ile silah gibi kullanmak istiyor olabilir mi ? Yani Enflasyonu ve Faizi silah olarak kullanma fikri olamaz mı ?
    Katılmıyorum.Enflasyon ile mücadelede ne kadar gecikilirse,enflasyon o derece yapışkan ve enflasyondan kurtulmak çok daha yüksek maliyetli olur.Dolardaki enflasyon,fiyatı dolar cinsinden ölçülen başta petrol gıda sanayi metalleri olmak üzere emtia fiyatlarında yükselişe neden olacağı için ,bu ürünlerin ithalatçısı tüm ülkelerin ekonomilerine enflasyonu yükseltecek şekilde zarar verir,ama en çok da ABD'nin ekonomisi zarar görür.Böyle bir plan içinde olduklarını sanmıyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    7,054
    Teşekkürler üstad

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Katılmıyorum.Enflasyon ile mücadelede ne kadar gecikilirse,enflasyon o derece yapışkan ve enflasyondan kurtulmak çok daha yüksek maliyetli olur.Dolardaki enflasyon,fiyatı dolar cinsinden ölçülen başta petrol gıda sanayi metalleri olmak üzere emtia fiyatlarında yükselişe neden olacağı için ,bu ürünlerin ithalatçısı tüm ülkelerin ekonomilerine enflasyonu yükseltecek şekilde zarar verir,ama en çok da ABD'nin ekonomisi zarar görür.Böyle bir plan içinde olduklarını sanmıyorum.
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Tuesday March 29 2022 Actual Previous Consensus
    04:00 PM
    US
    S&P/Case-Shiller Home Price MoM JAN 1.4%
    1.1%
    04:00 PM
    US
    S&P/Case-Shiller Home Price YoY JAN 19.1%
    18.9% ® 18.4%

ABD'de her ay ,ev fiyatlarında "tüm zamanların en yüksek seviyesi" rekoru yeniden kırılmaya devam ediyor.

https://tradingeconomics.com/united-...me-price-index

05:00 PM
    US
    JOLTs Job Openings FEB 11.266M
    11.283M ® 11M
    US
    JOLTs Job Quits FEB 4.352M
    4.258M ®

İşyerlerinde rekor sayıda işgücü açığı sıkıntısı devam ediyor,Şubat ayında açık iş pozisyonu sayısı 11.266 milyon kişi olurken,kendi isteği ile işten ayrılanların sayısı 4.352 milyon kişiye yükseldi.

US
    CB Consumer Confidence MAR 107.2
    105.7 ® 107

Sayfa 1211/2243 İlkİlk ... 2117111111116112011209121012111212121312211261131117112211 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •