Sayfa 376/469 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426 ... SonSon
Arama sonucu : 3746 madde; 3,001 - 3,008 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    son bir ayda borsa fonları çok sağlam getirmiş (kabaca 20%)

maalesef sağlam terste kaldım, imdadımıza faiz indirimi yetişti bakalım etkisi ne kadar olacak.
    arada düzeltmeler olsa da hisse fonlarının yılsonuna kadar kazandıracağını düşünüyorum. bende değişmez şekilde %30 hisse senedi şuan. %70 de yabancı hisse ve dövize dayalı fonlar.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    arada düzeltmeler olsa da hisse fonlarının yılsonuna kadar kazandıracağını düşünüyorum. bende değişmez şekilde %30 hisse senedi şuan. %70 de yabancı hisse ve dövize dayalı fonlar.
    ben çok uzun süre altın fonunda kaldım ve faydasını gördüm.

şu an baktığımda piyasa da ucuz olan tel şey dolar ve ve onum türevi olan amerikan borsası.

o yüzden güncel dağılımı alttaki gibidir:

ALR: 50% ortaya karışık fon, ağırlık amerikan hissesi ve eurobond, kısmen BIST te var.

AMG: 35% direkt Eurobond

ALI: 15% Koç hisseleri fonu.

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    ben çok uzun süre altın fonunda kaldım ve faydasını gördüm.

şu an baktığımda piyasa da ucuz olan tel şey dolar ve ve onum türevi olan amerikan borsası.

o yüzden güncel dağılımı alttaki gibidir:

ALR: 50% ortaya karışık fon, ağırlık amerikan hissesi ve eurobond, kısmen BIST te var.

AMG: 35% direkt Eurobond

ALI: 15% Koç hisseleri fonu.
    altın fonunun ekmeğini hepimiz yedik. sizin oranda da hisse oranı yaklaşık %25-30 arası çıkıyor gibi
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4.  Alıntı Originally Posted by umut_x Yazıyı Oku
    Merhaba,

BES te 10 yılımı tamamladığım sözleşmeden çıkmak için ilgili bankayı aradım. Bana devlet katkısının 60% indan su anda faydalanamayacağımı, bu haktan faydalanmak için devlet katkısınin baslangicindan yani Ocak 2023 tarihinde 10 yıl dolacagi ve ancak bu tarihte 60 devlet katkisina hak kazanacağım söylendi. Ama benim bildiğim ve okuduklarimdan anladığım kadarı ile, BES sisteminde 10 sene kalanlar biriken devlet katkısının 60% ini alabiliyor olmalı. Kafam karıştı biraz.
    Başlangıç tarihiniz nedir ?
    Normalde 10. Yılın aslında iki noktası var. Birincisi stopaj kesintisi düşüyor ki asıl getiri burada, ikincisi devlet katkısı konusu onda 10. Yıl hesabı farklı sisteme giriş tarihinize göre değişiyor.
    Birde bunların internet sitesinde zaten gözüküyor olması gerekiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Başlangıç tarihiniz nedir ?
    Normalde 10. Yılın aslında iki noktası var. Birincisi stopaj kesintisi düşüyor ki asıl getiri burada, ikincisi devlet katkısı konusu onda 10. Yıl hesabı farklı sisteme giriş tarihinize göre değişiyor.
    Birde bunların internet sitesinde zaten gözüküyor olması gerekiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    arkadaşa ben de yazdım ama sadece bu konu için uye olmuş herhalde
    normalde devlet katkısı başlamadan geriye dönük 3 yıldan fazla, 6 yıldan az bulunan katılımcılara 1 yıl eklenir
    yani 2013ten önce 3 yıldır sistemde olması lazım şu an katkıyı %60 alabilmesi için ya da ocağa kadar bekleyecek

zaten bu mevzunun yılbaşından sonra pek bi anlamı kalmayacak

6.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    arkadaşa ben de yazdım ama sadece bu konu için uye olmuş herhalde
    normalde devlet katkısı başlamadan geriye dönük 3 yıldan fazla, 6 yıldan az bulunan katılımcılara 1 yıl eklenir
    yani 2013ten önce 3 yıldır sistemde olması lazım şu an katkıyı %60 alabilmesi için ya da ocağa kadar bekleyecek

zaten bu mevzunun yılbaşından sonra pek bi anlamı kalmayacak
    Ben de 10. yılını doldurup, geçen ay parasını çeken arkadaşıma sordum. O 2009 yılında girmiş. Geçen hafta da devlet katkısının yüzde 60ını alıp çıkmış.

Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Ben de 10. yılını doldurup, geçen ay parasını çeken arkadaşıma sordum. O 2009 yılında girmiş. Geçen hafta da devlet katkısının yüzde 60ını alıp çıkmış.
    evet 2011 girişli olsaydı %35 alabilecekti güzel zamanlama

8. Sayın Moza80, teşekkürler. Durum sizin belirttiğiniz gibi sanırım, riske atmadan 2023 u bekleyeyim, cok zaman kalmadı zaten. Benim sisteme girişim Temmuz 2012 . Devlet katkısı 60% hakediş için sistemde 10 yıl bulunmak ifadesi yanlış oluyor bu halde. 🥴 Bu durumda 2022 devlet katkısı max hakedecek şekilde yatirsam, 2023 ocak ayinda da gene o yıl için tam hakedecek miktar yatirsam ve subat 2023 çıksam, bu durumda o güne kadar hakedilen devlet katkısını alabilirmiyim? Bilmiyorum tam anlatabildim mi derdimi? Biraz üçkağıtçılık gibi ama sonuçta sistem buna müsade ediyor.

Sayfa 376/469 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •