Sayfa 1578/2132 İlkİlk ... 5781078147815281568157615771578157915801588162816782078 ... SonSon
Arama sonucu : 17056 madde; 12,617 - 12,624 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Sn. 0101,

Deniz hocanın konuyu karıştırmadan şunu yazayım. Demir-çelik sektörü maalesef çok büyük darbe yedi. Rusya baş etkendi. Ama artık bu kötü durum stabil hale geldi. Daha kötüsü yok gibi görünüyor SteelOrbis' in sektör temsilcileri ile yaptığı konferansların videoları var. Onları izleyin isterseniz, sektör oyuncuları kendileri anlatıyor dertlerini.

Rusya' dan gelen ciro için iyi dileklerinize teşekkür ederim.
    Bizim yaptığımız kayıtlı ticaret olduğu için NHN olmuyor tabii ki
    NHN' nin yüksek olması bir süreklilik haline gelirse tabii ki kötüdür ama rakamlara yıllık bakınca sorun yok gibi. Malumunuz mülteci ve Rus-Ukraynalının sığınma mekanıyız. Para getiriyorlar, ev alıyorlar, hesaplarını taşıyorlar. Körfezden arada para gelebilir. Kayıtsız ticaret olabilir....vs

NHN için Kavcıoğlu geçen hafta şöyle bir açıklama yapmıştı;

"*KAVCIOĞLU: NET HATA NOKSAN TÜM ÜLKELERDE AYNI ŞEKİLDE, BİZDEN DAHA FAZLA, İLK 6 AYDA TÜRKİYE 13,8, ABD 159,8, ALMANYA 88 , İNGİLTERE 68-69 MİLYAR DOLAR NET HATA NOKSAN VERİYOR [FNC-NEWS]"
    Hocam demir çelik sektöründe Twitter dan takip ettiğim kadarıyla sıkıntılar devam ediyor. Hem iç hem dış pazar için pek olumlu yorum yok şu an için. Sektorun toparlanması sizin tahmninizce ne zaman baslar

SM-G990E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by coletta Yazıyı Oku
    Hocam demir çelik sektöründe Twitter dan takip ettiğim kadarıyla sıkıntılar devam ediyor. Hem iç hem dış pazar için pek olumlu yorum yok şu an için. Sektorun toparlanması sizin tahmninizce ne zaman baslar

SM-G990E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Sn. coletta,

Aslında deniz hocam borsayla ilgili pek spesifik yorum yapmıyor. Yerel ve global ekonomi hakkında bizi besliyor. Şahsen onun yatırım stratejisini çok merak ediyorum. Umarım paylaşır.

Ülkemiz borsasında rasyonalite ve temel analizin şu an hiç bir önemli olmadığı için hocamın konuyu kirletmiş olmayalım ama 3 ay önce biat için 3.000 hedef verenler şimdi 5.200 olmamıza rağmen yükseliş devam edecek diyor. Halbuki 3 ay önceki karmaşayla bugün arasında hiç fark yok. Negatif faiz, bastırılmış dolar, yüksek enflasyon, savaş...vs her şey aynı ama piyasa birden "alternatifsiz borsa, yükselmeye devam edecek" diyor. Ne değişti ki ülkede. Deniz hocam lütfen yorumlar mısın. Rasyonel davrandım ama hataymış, hissesiz kaldım

Ereğli özelinde de çelik sektörünü takip etmenin bir anlamı yok. Ayrıntılı yoruma da gerek yok. 2023 ilk çeyrek dahil sektörün beklentisi kötü. Bilançolar çok kötü gelecek, bu da net. Ama borsanın havası çok pozitif.

Cevaplara tesekkurler sn.KaaN

deniz hocam hâlâ BIST'te yatırımınız yok mu? Portföyde hiç mi kağıt yok herhangi bir borsadan BIST veya başkası?
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

5. iso 500 şirketlerinden 100 kadarı halka açık, bistte işlem görüyor, onların detaylı bilançolarını görebiliyoruz, kalan 400 büyük şirketin satış hasılatı ve vö kar gibi bir kaç kalemini görebiliyoruz.. son 20 yılın vö kar marjı aşağıdaki gibi, 2021 yılı son 20 yılın en karlı dönemi olmuş iso500 şirketleri için.. 2022 henüz tamamlanmadı ama halka açık şirketlerin 9-aylık bilançolarından biliyoruz ki, 2022 açık ara daha iyi geçen yıldan

şirketlerin kar marjları ne olur da yükselebilir ? en önemli dinamik- taleptir.. iç talep kuvvetliyse, şirketler daha yüksek marjlar uygulayabilmektedir müşterilerine.. yani satış fiyatına ne yazsa gitmektedir, talep kuvvetlidir çünkü
    Son düzenleme : KaraKemal; 19-12-2022 saat: 00:36.

6. Borsada hissesiz kalan deniz hocaya sarıyor galiba.

Arkadaşlar ben de ekonomistim, uzmanlık alanım da makroekonomi. 2004-2014 arası makro ekonomik beklentilerle hisse yatırımı yaptım, tabii ki az da olsa kazandım, batma vs bunlar sağlam yatırımcılar için uzak konular. Ama şunu da kabul ettim, borsalar "sadece" makro ekonomi temelli yatırım yapılan yerler olmamalı. Ekonomi bir bilimdir ve rasyonel adımlar atılır beklentisiyle projeksiyonlar yapılır.

Ama özellikle hisse piyasaları her zaman abartır, düşüşü de yükselişi de abartır. Asıl para da bu tür abartılarda kazanılıyor.

Lütfen deniz hocayı ve diğer ekonomistleri bu mantıkla dinleyin, sadece çizilen projeksiyonlara bakıp hisse pozisyonlarına karar vermeyin. Teknik analiz, hisse bazlı bilanço analizleri, para akımları, piyasa psikolojisi gibi pek çok etmen var, bunların hepsi az çok piyasa hareketlerine etki eder. Özellikle kısa vadede(1-2 ay) makro ekonomik beklentiler en az etkili unsurdur bile diyebiliriz.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Size katılıyor hatta daha ötesini söylüyorum/söyledim.

“Ekonomi”nin borsayla doğrudan korelasyonu yoktur çünkü ekonomi herkesin ekonomisi değildir. Sınıflı toplumlarda birinin kazancı genelde diğerinin kaybı pahasınadır.Ekonomimiz iyi veya kötü dememin bence hiçbir anlamı yok.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Borsada hissesiz kalan deniz hocaya sarıyor galiba.

Arkadaşlar ben de ekonomistim, uzmanlık alanım da makroekonomi. 2004-2014 arası makro ekonomik beklentilerle hisse yatırımı yaptım, tabii ki az da olsa kazandım, batma vs bunlar sağlam yatırımcılar için uzak konular. Ama şunu da kabul ettim, borsalar "sadece" makro ekonomi temelli yatırım yapılan yerler olmamalı. Ekonomi bir bilimdir ve rasyonel adımlar atılır beklentisiyle projeksiyonlar yapılır.

Ama özellikle hisse piyasaları her zaman abartır, düşüşü de yükselişi de abartır. Asıl para da bu tür abartılarda kazanılıyor.

Lütfen deniz hocayı ve diğer ekonomistleri bu mantıkla dinleyin, sadece çizilen projeksiyonlara bakıp hisse pozisyonlarına karar vermeyin. Teknik analiz, hisse bazlı bilanço analizleri, para akımları, piyasa psikolojisi gibi pek çok etmen var, bunların hepsi az çok piyasa hareketlerine etki eder. Özellikle kısa vadede(1-2 ay) makro ekonomik beklentiler en az etkili unsurdur bile diyebiliriz.

Sn deniz 43
    Japon merkez bankası kararının bizde, uzakdoğuda, dünyada ne ölçüde tesirleri olabilir?

Konuyla ilgili rastladığınız yayınlar var mı?

Sayfa 1578/2132 İlkİlk ... 5781078147815281568157615771578157915801588162816782078 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •