Sayfa 82/177 İlkİlk ... 3272808182838492132 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 649 - 656 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Yeni Devirde Eurobond için yapılması beklenenler...

1-)Yerli yatırmcı için vergi sisteminin yumuşatılması ve basitleştirilmesi...
    Madem uzun vadeli bir tercih ,alım satım kazançları ve kupon faizleri % 20 ile % 5 arasında stopaj vergisi ile sonlandırılması.(Minumun 5 yıl tutana % 5 -al sat yapana girip

2-Ya İstanbul Borsası nezninde ya da özel ekstra bir borsada 24 saat elektronik mezat/ trade imkanı sağlanması ( Bak İstanbul Borsası Kıymetli Madenler ve aşlar Borsası)

3-Kaynağı eurobond olan her türlü menkulun burada trade edilmeli.

4--Kaynağı eurobond olan Repo-ters repo işlemleri bu borsadan geçmeli

5-Borsadaki fiyat hareketleri 10 dakika gecikmeli olarak her türlü mecraadan üctersiz kamuoyuna duyurulmalı...

vs vs...

2.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Birikmiş kupon faizi nasıl hesaplanır?

Eurobond alış emri verdiğinizde usd vadesiz hesabınıza bloke gelir. 1-2 gün içinde clearing house'a gönderim yapılıp eurobondunuz sizin üzerinize kayıt edilir.

Vadesiz usd hesabınızdan alım için çıkış oldugu gün, sizin eurobondu iktisap ettiğiniz tarihtir.

Primli aldığınız bir eurobonda (kirli fiyat > nominal) ait birikmiş kupon faiz değeri aşağıdaki gibi hesaplanır.

İktisap tarihi - en son vadesi gelmiş kupon tarihi = g (gün)

Usd eurobondlar yılda iki kez kupon faizi dağıttığına göre

180 gün için kupon faizi = (nominal × eurobond faizi) / 2 dir. = f (faiz)

Birikmiş kupon faizi = f ÷ 180 × g dir.

Birikmiş kupon faizi, Kirli fiyat - Nominal Değerden büyük olamaz. Hesap böyle çıkarsa Birikmiş kupon faizi = Kirli fiyat - Nominal Değer olarak kabul edilir.
    sn tantrum.. aynı mantıkla vergi hesaplarken diyelim eurobondu 2. kupon tarihinden 10 gün önce satın aldım, 10 gün sonra 2. kupon hesaba yattı. tüm kupon gelirini değil sadece 10 günün faizini hesaplayıp beyan etmem gerekir değil mi?

3.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Birikmiş kupon faizi nasıl hesaplanır?

Eurobond alış emri verdiğinizde usd vadesiz hesabınıza bloke gelir. 1-2 gün içinde clearing house'a gönderim yapılıp eurobondunuz sizin üzerinize kayıt edilir.

Vadesiz usd hesabınızdan alım için çıkış oldugu gün, sizin eurobondu iktisap ettiğiniz tarihtir.

Primli aldığınız bir eurobonda (kirli fiyat > nominal) ait birikmiş kupon faiz değeri aşağıdaki gibi hesaplanır.

İktisap tarihi - en son vadesi gelmiş kupon tarihi = g (gün)

Usd eurobondlar yılda iki kez kupon faizi dağıttığına göre

180 gün için kupon faizi = (nominal × eurobond faizi) / 2 dir. = f (faiz)

Birikmiş kupon faizi = f ÷ 180 × g dir.

Birikmiş kupon faizi, Kirli fiyat - Nominal Değerden büyük olamaz. Hesap böyle çıkarsa Birikmiş kupon faizi = Kirli fiyat - Nominal Değer olarak kabul edilir.

Yatırımcıların çoğunun birikmiş kupon faiz değerinden anladığı, ilk ihraç tarihinden itibaren birikmiş kupon faiz değeridir ama bu yanlıştır.

En son vadesi gelmiş kupon tarihinden sonra geçen süre hesaplanır. Bu da yılda iki kez kupon faizi dağıtan USD Eurobondlar için 1 ile 179 gün arasındadır.

Sayın pit, elinizde örnek varsa beraber hemen hesabını buradan yapabiliriz. Sizi deniz beyin yazılarını takip ettiğim "vob elit" 'den tanıyorum. Seve seve yardımcı olurum.
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    sn tantrum.. aynı mantıkla vergi hesaplarken diyelim eurobondu 2. kupon tarihinden 10 gün önce satın aldım, 10 gün sonra 2. kupon hesaba yattı. tüm kupon gelirini değil sadece 10 günün faizini hesaplayıp beyan etmem gerekir değil mi?

Matematik olarak faizi tam hesaplayıp bundan birikmiş kupon faizini çıkarmakla, kalan gün sayısına göre faiz hesaplamak aynı sonucu verir ama,

Bu kural yüzünden aynı sonucu vermez. Birikmiş kupon faizi = Kirli fiyat - Nominal Değer'den büyük olamaz.
    Son düzenleme : tantrum; 07-03-2023 saat: 15:30.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Matematik olarak faizi tam hesaplayıp bundan birikmiş kupon faizini çıkarmakla, kalan gün sayısına göre faiz hesaplamak aynı sonucu verir ama,

Bu kural yüzünden aynı sonucu vermez. Birikmiş kupon faizi = Kirli fiyat - Nominal Değer'den büyük olamaz.
    sanırım sorumu anlaşılır soramadım. somut bir örnekle sorayım..

14/2/34 vadeli (primsiz) eurobonddan 28/6/22 tarihinde 100.000 nominal almışım.
    yıllık kupon oranı = %8
    son vadesi gelmiş kupon tarihinden geçen gün sayısı = 135 g
    Birikmiş kupon faizi = 100.000 x 0,08 / 2 / 180 x 135 = 3.000 USD
    14/8/23 kupon geliri = 4.000 USD
    14/08/23 merkez bankası dolar alış kuru = 17,9366

bu durumda elde edilen gelir :

A) 4.000 x 17,9366 = 71.746 TL (2022 beyan limitini geçer. beyan edilir)
    B) (4.000 - 3.000) x 17,9366 = 17.936 TL (beyan limiti altında olduğundan beyan edilmez)

B şıkkı geçerlidir değil mi?

5.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku

yıllık kupon oranı = %8

B) (4.000 - 3.000) x 17,9366 = 17.936 TL (beyan limiti altında olduğundan beyan edilmez)

primsiz derken iskontolu aldım mı diyorsunuz? Yani kirli fiyat < nominal fiyat mı?
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    primsiz derken iskontolu aldım mı diyorsunuz? Yani kirli fiyat < nominal fiyat mı?
    evet 96,90 kirli fiyatlı.

7.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku

yıllık kupon oranı = %8

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    evet 96,90 kirli fiyatlı.
    Bu durumda sizin alış sırasında bir zararınız olmamış. Aksine karınız olmuş. Benim yukarda anlattığım hesaplamalar alış sırasında nominalden yüksek bedel ödeyen yatırımcılar için geçerli. Yani kirli fiyat (alış fiyatı) > nominal değer için geçerli.

İskontolu alışlarda birikmiş kupon faizi gbi bir durum söz konu değildir.

Bu durumda sizin örnekte (A) şıkkı geçerlidir.

Beyannemede varsa eğitim & sağlık giderlerini ve sigorta giderlerinizi belli kurallar çerçevesinde düşebilirsiniz.

Bu kuralları anlatabilirim ama fazla bu konulara girmek istemiyorum, yoksa burası vergi mevzuatı forumuna döner.

8.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Bu durumda sizin alış sırasında bir zararınız olmamış. Aksine karınız olmuş. Benim yukarda anlattığım hesaplamalar alış sırasında nominalden yüksek bedel ödeyen yatırımcılar için geçerli. Yani kirli fiyat (alış fiyatı) > nominal değer için geçerli.

İskontolu alışlarda birikmiş kupon faizi gbi bir durum söz konu değildir.

Bu durumda sizin örnekte (A) şıkkı geçerlidir.

Beyannemede varsa eğitim & sağlık giderlerini ve sigorta giderlerinizi belli kurallar çerçevesinde düşebilirsiniz.

Bu kuralları anlatabilirim ama fazla bu konulara girmek istemiyorum, yoksa burası vergi mevzuatı forumuna döner.
    sn. tantrum..

lütfen yanlış anlamayın ama mantığıma oturmadığı için emin misiniz diye sormak isterim. örneğin 99 dolar temiz 100,1 dolar kirli fiyatlı alımda birikmiş faizin kupon faiz gelirinden düşülebilmesi; ancak 99 temiz 99,9 kirli fiyatlıdan alımda düşülememesi çok mantıklı gelmedi bana.

bir başka uç örnekle anlatmak gerekirse, diyelim kupon tarihinden bir gün önce eurobond aldım. mantığım şunu diyor. ben eurobondun temiz fiyatına ek o güne kadar (6 ay - 1 gün) birikmiş faiz bedelini ertesi günkü kuponda geri almak üzere veriyorum. yani ertesi gün kupondan aldığım para aslında benim bir gün önce ödediğim para + sadece 1 günün faizi. eğer dediğiniz gibiyse 1 günlük faiz gelirime karşılık 6 aylık faiz geliri vergisi ödüyor olmam mantıklı gelmiyor bana.

mehmet bingöl'ün şu>> yazısındaki "eurobond faiz gelirleri" başlığı, 4. madde de (iskontolu/primli şartı belirtmeksizin) bunun böyle olmadığını söylüyor sanırım:

4- İktisaptan sonraki ilk kupon faizi tahsilatına ait faiz gelirinin hesabında, alış sırasında ödenen "temiz fiyat-kirli fiyat farkı" işlemiş faiz olarak düşülür ve kalan tutar "faiz geliri" olarak dikkate alınır. Başka deyişle işlemiş faizin bulunması halinde işlemiş faiz tutarı kupon alış bedeli, temiz işlem fiyatı (Temiz Fiyat=Sözleşme fiyatı-İşlemiş faiz) ise tahvilin alış bedeli olarak kabul edilir. (G.V.K. 257 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği)

ne dersiniz, atladığım nedir?
    Son düzenleme : shorts; 07-03-2023 saat: 20:23.

Sayfa 82/177 İlkİlk ... 3272808182838492132 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •