Sayfa 111/270 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161211 ... SonSon
Arama sonucu : 2157 madde; 881 - 888 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Bir de yanlış anlaşılmalara sebep olan şu ifade var: 'herkes satarken al, herkes alırken sat'.. bağlamından koparılmış böyle saçma bir mantık kurgusu olamaz ve olmamalı. Mesela belli bir yukarı trend oluştu sonra trend döndü ve satışlar başladı. Belki 2 hafta sürecek bu satışlar ve aşağı yönlü trend. Kalkıp bunun ilk gününde ya da ikinci gününde bu mantığı uygularsanız 'herkes satarken alayım' şeklinde gelen 8 günde de aşağı salınımınızı izlersiniz.

Buffet'a atfedilen bu söz bir çok kişinin ters işlem yapmasına sebep olan bir ifade.. Hangi malı alırsanız alın, trend tersi hareket etmek sadece kaybettirir. Bu tüzden trend takibi yapan bir kurgu gerekli.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Deva hocam, hisseler arası trade olayına nasıl bakıyorsunuz?

Mesela ben şu anda sadece Ereğli ve Aksa hissesi biriktiriyorum, kendi aralarındaki pariteyi takip ederek lot artırmayı planlıyorum, yıllık sadece temettü verimi kadar lot artırsam temettü bana kalır diye düşünüyorum.

Tabi söylemesi kolay yapması zor, bunu çok iyi biliyorum. Uzun vadeye yayılmış bir trade mekanizması çalışır diye düşünüyorum.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Yani indikatör falan kullanmadan sadece iki hisse arasındaki parite takibi yapmak hususunda??

Teşekkürler.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Deva hocam, hisseler arası trade olayına nasıl bakıyorsunuz?

Mesela ben şu anda sadece Ereğli ve Aksa hissesi biriktiriyorum, kendi aralarındaki pariteyi takip ederek lot artırmayı planlıyorum, yıllık sadece temettü verimi kadar lot artırsam temettü bana kalır diye düşünüyorum.

Tabi söylemesi kolay yapması zor, bunu çok iyi biliyorum. Uzun vadeye yayılmış bir trade mekanizması çalışır diye düşünüyorum.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Yani indikatör falan kullanmadan sadece iki hisse arasındaki parite takibi yapmak hususunda??

Teşekkürler.
    Samimi olarak fikrimi beyan ediyorum, bu durum bana çok anlamlı gelmiyor açıkçası. İkisi de düştüyse mesela, Ereğli'ye görece Aksa'nın daha çok düşmüş olması onu almak için bana göre makul bir sebep değil. Ya da tam tersinde.

Tüm temel şartlar eşittir, yatırımları, büyüme beklentileri, bilanço beklentileri, değerleme rasyo beklentileri, vb. ve aralarında özel bir korelasyon vardır da, sonra bu korelasyon birisinin aleyhine gelişmiştir de, o zaman belki parite anlamlı olur. AKSA ile EREGL için aralarında korelatif bir ilişki sözkonusu değil.

Bu ikisi bir emtia değil ki altın ile gümüş paritesi, kahve ile buğday paritesi, ya da bir para birimi değil ki dolar ile euro, euro ile sterlin paritesi gibi çok uzun zamandır trade edilen şeylerdeki değişiklikler karşısında trade etmek makul ve mantıklı olsun. Onların bile arkasında temel sebepler vardır. Doların Euro'ya karşı değer kazanması ya da kaybetmesi sebepsiz değildir. Kahve fiyatlarının düşmesi ya da aşırı değerlenmesi sebepsiz değildir. Tüm bunlara rağmen yine de bunlar arasında çok uzun zamandır uluslararası piyasalarda trade yapıldığı için geçmiş veriler anlamlandırılabilir ve korelatif ilişkileri baz alarak trade yapabilirsiniz.

İşler beklediğimiz gibi gitmeyince tuhaf çözüm noktaları arayabiliyoruz. Bence bu da o tip fantazilerden birisidir. Diyelim Ereğli'ye karşın AKSA lotlarını artırdın, ve beklenmedik şekilde AKSA'nın işleri çok bozuldu, nasıl bir korelatif sonuçla karşı karşıya kalacaksın?

AKSA fiyatını, TL, Dolar, Altın, TÜFE gibi şeylere göre karşılaştırmak hatta endekse göre bile karşılaştırmak anlamlı sonuçlar çıkarabilir temel sebeplerin stabil olduğu durumlarda. Diğer şartlarda çok da bir şey kazandıracak bir strateji değil, kazanırsanız da bu kazanç tesadüfi bir kazanç olabilir.

Bunlardan ziyade bilanço trendleri iyi giden ve fiyatları alınabilir olanlara yoğunlaşıp, bunların üzerinde fiyatları takip için trend süren bir strateji kurmanı tavsiye ederim hocam. Zaman zaman hepimizin düştüğü yanlış adreste oturmaktan kaynaklanan görece kayıpları mantık kurugusu çok sağlam olmayan başka bir yanlışla düzeltmenin getireceği ancak tesadüfi kazançlar olur.
    Son düzenleme : deva-i dert; 21-06-2023 saat: 14:12.
    Clausewitz

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Samimi olarak fikrimi beyan ediyorum, bu durum bana çok anlamlı gelmiyor açıkçası. İkisi de düştüyse mesela, Ereğli'ye görece Aksa'nın daha çok düşmüş olması onu almak için bana göre makul bir sebep değil. Ya da tam tersinde.

Tüm temel şartlar eşittir, yatırımları, büyüme beklentileri, bilanço beklentileri, değerleme rasyo beklentileri , vb. ve aralarında özel bir korelasyon vardır da, sonra bu korelasyon birisinin aleyhine gelişmiştir de, o zaman belki parite anlamlı olur. AKSA ile EREGL için aralarında korelatif bir ilişki sözkonusu değil.

Bu ikisi bir emtia değil ki altın ile gümüş paritesi, kahve ile buğday paritesi, ya da bir para birimi değil ki dolar ile euro, euro ile strelin paritesi gibi çok uzun zamandır trade edilen şeylerdeki değişiklikler karşısında trade etmek makul ve mantıklı olsun. Onların bile arkasında temel sebepler vardır. Doların Euro'ya karşı değer kazanması ya da kaybetmesi sebepsiz değildir. kahve fiyatlarının düşmesi ya da aşırı değerlenmesi sebepsiz değildir. Tüm bunlara rağmen yine de bunlar arasında çok uzun zamandır uluslararsı piyasalarda trade yapıldığı için geçmiş veriler anlamlandırılabilir ve korelatif ilişkileri baz alarak trade yapabilirsiniz.

işler beklediğimiz gibi gitmeyince tuhaf çözüm noktaları arayabiliyoruz. Bence bu da o tip fantazilerden birisidir. Diyelim Ereğli'ye karşın AKSA lotlarını artırdın, ve beklenmedik şekilde AKSA'nın işleri çok bozuldu, nasıl bir korelatif sonuçla karşı karşıya kalacaksın?

AKSA fiyatını, TL, Dolar, Altın, TÜFE gibi şeylere göre karşılaştırmak hatta endekse göre bile karşılaştırmak anlamlı sonuçlar çıkarabilir temel sebeplerin stabil olduğu durumlarda. Diğer şartlarda çok da bir şey kazandıracak bir strateji değil, kazanırsanız da bu kazanç tesadüfi bir kazanç olabilir.

Bunlardan ziyade bilanço trendleri iyi giden ve fiyatları alınabilir olanlara yoğunlaşıp, bunların üzerinde fiyatları takip için trend süren bir strateji kurmanı tavsiye ederim hocam. zaman zaman hepimizin düştüğü yanlış adreste oturmaktan kaynaklanan görece kayıpları mantık kurugusu çok sağlam olmayan başka bir yanlışla düzeltmenin getireceği ancak tesadüfi kazançlar olur.
    Hocam samimi cevabınız için çok teşekkür ederim.

Buradaki niyetim aslında bu şirketlerin ömürlük şirketler olarak tutulabileceğini düşündüğümden işler bir dönem birinde kötü gitse de sonrasında tekrar düzeleceğini ummam. Şirketlerin birinde kalıcı bir problem olması durumunda dediğiniz gibi bu trade olayı riskli duruma gelir.

Piyasadaki bir çok şirketin kendi aralarında piyasa fiyatlarını ve aralarındaki pariteyi karşılaştırdığımızda bir çok kez trade ederek lot artırılabileceğini geçmiş verilere bakarak görebiliyoruz. Tabi geleceği bilmediğimizden bu tekrar eder mi? Ederse biz buna cesaret edebilir miyiz? bunlar hep soru işareti. Evet dediğiniz gibi belki bir fantezi de olabilir.

Tekrar teşekkürler.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

5. Tamamen aynı işi yapıyor olmasına rağmen THYAO ve Pegasus arası pair trade bile her zaman anlamlı olmayabilir. Birisinin işini çok iyi geliştirdiği ve büyümesine ekstradan fazla katkı yapacak bir şey vardır diğerinde yoktur mesela, biri sadece insan trafiğine girer, diğeri kalkar kargoculukta da devrim yapabilir, birisinin finansal durumu ağırdır, faizler aniden fırlayabilir ve onu burabilir.. Aynı sektörde olmasına rağmen bile aralarında fiyat farkları parite spekülasyonları izah edilemeyebilir.

Ben olaya, mesela, Türk Lirası ile THYAO arasında pair trade yapıyorum gözü ile bakarım. THYAO'nun TL karşısında değer kazanması için sebepler varsa THYAO alırım kaybetmesine sebep varsa satar nakitte kalırım gibi. Türk Lirasını bu ülkede yaşadığımız için ve işlem yaptığımız para birimi olduğu için verdim. TL ile hesap yapmak bu enflasyonist ortamda mantıklıdır mantıksızdır tartışması başka bir konu.
    Clausewitz

6.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Hocam samimi cevabınız için çok teşekkür ederim.

Buradaki niyetim aslında bu şirketlerin ömürlük şirketler olarak tutulabileceğini düşündüğümden işler bir dönem birinde kötü gitse de sonrasında tekrar düzeleceğini ummam. Şirketlerin birinde kalıcı bir problem olması durumunda dediğiniz gibi bu trade olayı riskli duruma gelir.

Piyasadaki bir çok şirketin kendi aralarında piyasa fiyatlarını ve aralarındaki pariteyi karşılaştırdığımızda bir çok kez trade ederek lot artırılabileceğini geçmiş verilere bakarak görebiliyoruz. Tabi geleceği bilmediğimizden bu tekrar eder mi? Ederse biz buna cesaret edebilir miyiz? bunlar hep soru işareti. Evet dediğiniz gibi belki bir fantezi de olabilir.

Tekrar teşekkürler.
    Mantığını anlıyorum. Ancak ikisinin işleri aynı anda bozulup aynı anda düzelecek, ikisinin de yatırım şartları benzer, ikisinin de ham madde maliyetleri benzer, ikisinin de uluslararası ve tarihsel değerleme rasyoları benzer olsa dediğin şekilde bir mantık kurabiliriz. Şirketlerin ikisinin de gözde şirket olması her şeyden aynı zamanda ve aynı şartlarda etkilendiği anlamına gelmeyecektir.

Bana mantıklı gelmeyen sana gelebilir ve bu şekilde para kazanabileceğine inanıyorsan, bence sıkıntı yok. Sonuçta para karşılığının artıp artmadığı önemli benim için, lot sayısının artması değil. Başkaları lot sayısının artmasına değer veriyor. Ben bilançodan bilançoya portföy güncelleyen birisiyim. Fiyatı düştüğü için lot sayısı artmış olan bir şirketin bana parasal olarak faydası olmaz benim mantığımla. Ben sattığımda cüzdanımda ne kadar karşılığı olacağına bakarım.

Herkesin bakış açısı kendisince mantıklı ve makul olabilir.

Hürmetler.
    Clausewitz

7. Temettüverimi hocam,

Son 1 yılda elde tutulacak en iyi hisse senedi Eregli değildi muhtemelen. Ancak varsayalım yaptık bir hata ve ısrarla ve inançla onu portföyümüze dahil ettik, ya da zaten portföydeydi ve bunu portföyde tutmaya devam ettik.

1 yıl önceki kapanış fiyatı ile bugünkü fiyat arasında (28.70-34.84) toplam getiri % 21.39.
    Bunu Supertrend algoritmasına bağlasa idik sonuç ne olurdu? Bunun testini hemen şimdi yapıyorum ve kullanacağım periyotlar da en verimli periyotlar olan küçük periyotlar değil, çünkü onları geriye yönelik 1 yıllık teste tabii tutamıyorum sistemde, onun yerine 1 saatlik, 2 saatlik, 3 saatlik, 4 saatlik ve 1 günlük periyotlar kullanıyorum. Algoritmik alım satım yapılsa idi aynı hissenin getirisi % 65.36 kâr olurdu %21.39 yerine.

Evet borsadaki 2022 yılında iyi performans gösteren şirketlere göre oldukça vasat sonuç, ama en azından resmi enflasyona yenilmemiş ve al-tut strajisinden 3 kattan fazlası getiri sağlamış. Hadi diyelim portföylerimize iyi seçimler yapamadık, kimin işlerinin iyi gideceğini ya da trend yapacağını iyi tespit edemedik, bence en kötü ihtimalle böyle bir sistem kurulabilir ve yine bizi çok üzmeyecektir sonuçları. En kötü performansı gösteren bir şirkette hem de en optimum olmayan periyotlarla kurulan bir algoritmalarda bile al-tut performansının çok çok ötesine geçebiliyorsak, bizi bundan geri tutan nedir?

Sistem kurmak mı? Çoğumuz bir Matriks IQ edinebilir kullandığımız aracı kurumdan. Çoğumuz biraz kurcalamak ile sistem kurabilir. Çoğumuz bunun testlerini gerçekçi bir şekilde yapabilir ve olası en iyi periyotlarla robotunu oluşturabilir. Kod yazmıyoruz sonuçta.
    Hadi bu imkanlara sahip olmayanlarımız, en kötü benzer bir sistemi kullanımı bedava olan tradingview'dan oluşturabilir ve biraz sisteme sadakatla iyi sonuçlar alabilir. Aslında çözüm yanıbaşımızda, ama biz bunu gözardı ederek başka çözümler peşinde koşuyoruz.

Ben kendimce portföyler oluşturuyorum. Oluşturduğum portföyler olabilecek en mükemmel portföyler hiç bir zaman olmadı ve hiç bir zaman da olmayacak. Bazı şirketleri kişisel ilkelerimden dolayı buna dahil etmiyorum, bazılarını bence önemli gördüğüm ama piyasanın gözardı ettiği ya da umursamadığı kriterler yüzünden eliyorum, bazıları da belki anlamsız filtreleme kurallarıma yenik düşüp eleniyor ve tüm bu elediklerim içerisinde benim seçtiklerimden çok daha iyi performans gösteren portföyler oluşturmak mümkün. Ama ben tüm bu ihtimallerin her zaman bir şekilde oluşacağını bildiğim için en iyi plan yerine iyi bir plan peşinde koşuyorum.

Şimdi oluşturduğum iyi plan (ya da bana göre en iyi plan) ile seçilmiş hisselerimi alıp tutmam ile algoritmik trading şeklinde aynı süreler boyunca tutmam arasında çok ciddi farklar oluşuyor. Ben buna sırtımı dönersem kendi bildiklerime, kendi testlerime, kendi tecrübelerime ihanet etmiş olacağım.

Tüm bu sebeplerden ötürü, bir kaç zamandır otomatik trend takibi yapan bir sistematik kurmanın ve portföylerimizi buna emanet etmenin papağanlığını yapıyorum, tabiri caizse. Benle hemfikir olan arkadaşlar böyle bir sistem kurmanın yollarını mutlaka araştırsınlar. Kullandıkları aracı kurumlardan bir Matriks IQ kullanımı istesinler. Ben en basit kurgu ile nasıl robot oluşturulduğunu bayramdan sonra burada ekran görüntüleri ile göstereceğim. İsteyen daha verimli bulduğu başka göstergelerle de kendi sistemini oluşturabilir.

Ola ki beceremediniz, Matriks IQ ekibi her zaman teknik destek veriyor, karşılıksız olarak. Azmeden mutlaka bu sistemi kurar. Ondan sonrası için tek gerekli şey evinizde açık bir bilgisayar, açık bir Matriks ekranı, internet bağlantısı ve hesabınıza bağlı algoritmik robotlar. Siz her akşam, her hafta sonu, her ay sonu bunun performans takibini yaparsınız sadece.
    Son düzenleme : deva-i dert; 21-06-2023 saat: 15:43.
    Clausewitz

8.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Temettüverimi hocam,

Son 1 yılda elde tutulacak en iyi hisse senedi Eregli değildi muhtemelen. Ancak varsayalım yaptık bir hata ve ısrarla ve inançla onu portföyümüze dahil ettik, ya da zaten portföydeydi ve bunu portföyde tutmaya devam ettik.

1 yıl önceki kapanış fiyatı ile bugünkü fiyat arasında (28.70-34.84) toplam getiri % 21.39.
    Bunu Supertrend algoritmasına bağlasa idik sonuç ne olurdu? Bunun testini hemen şimdi yapıyorum ve kullanacağım periyotlar da en verimli periyotlar olan küçük periyotlar değil, çünkü onları geriye yönelik 1 yıllık teste tabii tutamıyorum sistemde, onun yerine 1 saatlik, 2 saatlik, 3 saatlik, 4 saatlik ve 1 günlük periyotlar kullanıyorum. Algoritmik alım satım yapılsa idi aynı hissenin getirisi % 65.36 kâr olurdu %21.39 yerine.

Evet borsadaki 2022 yılında iyi performans gösteren şirketlere göre oldukça vasat sonuç, ama en azından resmi enflasyona yenilmemiş ve al-tut strajisinden 3 kattan fazlası getiri sağlamış. Hadi diyelim portföylerimize iyi seçimler yapamadık, kimin işlerinin iyi gideceğini ya da trend yapacağını iyi tespit edemedik, bence en kötü ihtimalle böyle bir sistem kurulabilir ve yine bizi çok üzmeyecektir sonuçları. En kötü performansı gösteren bir şirkette hem de en optimum olmayan periyotlarla kurulan bir algoritmalarda bile al-tut performansının çok çok ötesine geçebiliyorsak, bizi bundan geri tutan nedir?

Sistem kurmak mı? Çoğumuz bir Matriks IQ edinebilir kullandığımız aracı kurumdan. Çoğumuz biraz kurcalamak ile sistem kurabilir. Çoğumuz bunun testlerini gerçekçi bir şekilde yapabilir ve olası en iyi periyotlarla robotunu oluşturabilir. Kod yazmıyoruz sonuçta.
    Hadi bu imkanlara sahip olmayanlarımız, en kötü benzer bir sistemi kullanımı bedava olan tradingview'dan oluşturabilir ve biraz sisteme sadakatla iyi sonuçlar alabilir. Aslında çözüm yanıbaşımızda, ama biz bunu gözardı ederek başka çözümler peşinde koşuyoruz.

Ben kendimce portföyler oluşturuyorum. Oluşturduğum portföyler olabilecek en mükemmel portföyler hiç bir zaman olmadı ve hiç bir zaman da olmayacak. Bazı şirketleri kişisel ilkelerimden dolayı buna dahil etmiyorum, bazılarını bence önemli gördüğüm ama piyasanın gözardı ettiği ya da umursamadığı kriterler yüzünden eliyorum, bazıları da belki anlamsız filtreleme kurallarıma yenik düşüp eleniyor ve tüm bu elediklerim içerisinde benim seçtiklerimden çok daha iyi performans gösteren portföyler oluşturmak mümkün. Ama ben tüm bu ihtimallerin her zaman bir şekilde oluşacağını bildiğim için en iyi plan yerine iyi bir plan peşinde koşuyorum.

Şimdi oluşturduğum iyi plan (ya da bana göre en iyi plan) ile seçilmiş hisselerimi alıp tutmam ile algoritmik trading şeklinde aynı süreler boyunca tutmam arasında çok ciddi farklar oluşuyor. Ben buna sırtımı dönersem kendi bildiklerime, kendi testlerime, kendi tecrübelerime ihanet etmiş olacağım.

Tüm bu sebeplerden ötürü, bir kaç zamandır otomatik trend takibi yapan bir sistematik kurmanın ve portföylerimizi buna emanet etmenin papağanlığını yapıyorum, tabiri caizse. Benle hemfikir olan arkadaşlar böyle bir sistem kurmanın yollarını mutlaka araştırsınlar. Kullandıkları aracı kurumlardan bir Matriks IQ kullanımı istesinler. Ben en basit kurgu ile nasıl robot oluşturulduğunu bayramdan sonra burada ekran görüntüleri ile göstereceğim. İsteyen daha verimli bulduğu başka göstergelerle de kendi sistemini oluşturabilir.

Ola ki beceremediniz, Matriks IQ ekibi her zaman teknik destek veriyor, karşılıksız olarak. Azmeden mutlaka bu sistemi kurar. Ondan sonrası için tek gerekli şey evinizde açık bir bilgisayar, açık bir Matriks ekranı, internet bağlantısı ve hesabınıza bağlı algoritmik robotlar. Siz her akşam, her hafta sonu, her ay sonu bunun performans takibini yaparsınız sadece.
    Aynı testi TUKAS için yapıyorum. 1 sene önceki aynı tarihte kapanış fiyatı 7,50 TL.. Şimdiki fiyatı 12,33 TL. Alıp tutulsa elde edilen gelir % 64,40.

SuperTrend algoritmasına teslim edilse idi test edebildiğim periyotlarla en verimli ilk üç sonuç: % 213.51, % 200.63 ve % 199,88. Yine 3 katından iyi performans sözkonusu.

Not: Testte kullanılan periyotlar 1 saat, 2 saat, 3 saat, 4 saat ve 1 gün. Daha küçük periyotlarla sonuç ne olurdu testini yapamıyorum. (Küçük periyotlarla en fazla 4 ay geriye yönelik test mümkün ve küçük periyotlarda her zaman olmasa da genelde getiriler daha iyi çıkıyor.
    Clausewitz

Sayfa 111/270 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161211 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •