Sayfa 411/428 İlkİlk ... 311361401409410411412413421 ... SonSon
Arama sonucu : 3417 madde; 3,281 - 3,288 arası.

Konu: VAKFN - Vakıf Finansal Kiralama

1. Yeni atak 6 aylık bilanço sonrası olacak gibi görünüyor artık... Bilançonun çok iyi gelmesi lazım...
    6.10 seviyesi o zaman geçilecek...

CPH1941 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. sn.hayek,

Finansal Tablolar ve Dipnotlar sayfa 51’de, döviz kurundaki artışın özkaynaklara ve karlılığa yapacağı etki (%10 luk bir artış 156 Mio TL artış sağlıyor) anlatılmış fakat bir sayfa sonrasında da, kur artışının şirketin yükümlülüklerini de hemen hemen aynı oranda arttıracağı (%10 luk bir artış 151 Mio TL yükümlülükleri arttırmakta) yine tablo şeklinde izah edilmiş.

Bu durumda, kurdaki artışın şirkete karlılık anlamında ekstra bir katkı sağlamayacağı görülüyor. Siz aksini iddia etmiştiniz. Lütfen bu tezinizi neye dayandırdığınızı açıklayabilir misiniz??

Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Sn hayek,

Finansal Tablolar ve Dipnotlar sayfa 51’de paylaştığınız tablo yer alıyor.Bilançoyu inceledim ama inanın bu şirketin kur artışından nasıl ve neden kar edeceğini anlamadım. Kısaca izah edebilirseniz çok müteşekkir olurum
     Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    bütün sır orada sn. dragon

3. O 151 milyon 2022 de yabancı paranın yüzde 10 artması halindeki net etki, yükümlülük değil. Bu sene ilk çeğrek sonucuna göre kur yüzde 10 artarsa net etki 156 milyon.

4.  Alıntı Originally Posted by akturus Yazıyı Oku
    O 151 milyon 2022 de yabancı paranın yüzde 10 artması halindeki net etki, yükümlülük değil. Bu sene ilk çeğrek sonucuna göre kur yüzde 10 artarsa net etki 156 milyon.
    Teşekkür ederim düzeltmeniz için. Şimdi tekrar baktım, haklısınız. Ben tarihi görmemişim. Peki size sorayım öyle ise, bu kur artışından kaynaklanan karın kaynağı şirketin döviz mevduatı olmasından mıdır yoksa şirketin kullandırdığı döviz bazlı leasing kredilerinden midir? Teşekkürler

5.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim düzeltmeniz için. Şimdi tekrar baktım, haklısınız. Ben tarihi görmemişim. Peki size sorayım öyle ise, bu kur artışından kaynaklanan karın kaynağı şirketin döviz mevduatı olmasından mıdır yoksa şirketin kullandırdığı döviz bazlı leasing kredilerinden midir? Teşekkürler
    Şirketin ilk çeyrek sonunda 1.569.088.000 TL döviz fazlası var ve kur karı burdan gelecek. Bu döviz fazlasını piyasadan döviz alarak değil de döviz bazlı finansal kiralama gelirlerinden elde ettiğini tahmin ediyorum. Dipnotları detaylı incelemedim.

6. selamlar tahtada ciddi bir oranda payım var diğer hisselerimdede kambiyo gelirleri ile ilgilenmem çokta etkisi olduğunu düşünmüyorum bu kıstaslara göre hisse almıyorum esas olan esas faaliyet gelirleri şirketin ana iş kolu olan leasing tarafına
    güveniyorum bankaların 50,lerde olan mevduat faizlerinin vede çok nazlı kullandırmalarının sonucunda talebi leasing tarafına kaydırmış vaziyette döviz fazlası olan şirketler örneğin enka &şişe kapış kapış gitmiyor ha olurmu faydası olur diğer örnek gayrimenkul
    yıl sonu yüksek değerlemeler fakat yatırımcı değerlemeye bakmıyor üretim tarafı esas olan ben vakfn karını bu dönemlerde yüksek
    bekliyorum devam da edecek esen kalın

7. VAKFN - Vakıf Finansal Kiralama

Her mecrada aynı söylem dile getiriliyor, işte efendim faizler yükselince finansal kiralama şirketleri daha çok iş yapar ve karlılıkları artar deniyor. İyi de bu şirketler her ne kadar nakit kredi kullandırmasalar da, sonuçta bir makineyi ya da cihazı satıcısından peşin olarak satın alıp müşterisine 2-4 yıllığına kiralıyor ve bu kira bedelleri de mevcut piyasa kredi faizlerine yakın oranlarda oluyor. Kiralama süresinin sonunda da söz konusu ürün sembolik bir bedelle fatura kesilerek müşteriye devir ediliyor.

Diğer yandan, bu şirketlerin mevduat toplama yetkisi bulunmadığı için, mecburen bankalardan yüksek montanlı kredi kullanarak kaynak oluşturmakta ve bu kaynaktan leasing yöntemi ile kredi kullandırmaktadır. Piyasada kredi faizleri yükselince bu şirketlerin kaynak maliyeti de artacak ve haliyle bu maliyeti müşterisine yansıtacak. Bu durumda , yükselen kredi faizleri bu sektörü de olumsuz etkilemeyecek mi?

Bu durumda leasing şirketleri neden olumlu ayrışması bekleniyor?

8. Son 3 ayda Oyak 21 Milyon lot almış, neden almış acaba ?
    Yaptigim yorumlar kesinlikle al sat tavsiye niteligi olmayip , yatirim tavsiyesi deidir.

Sayfa 411/428 İlkİlk ... 311361401409410411412413421 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •